Οδηγίες λυσίματος ουράς!!!

Προστασία, αξεσουαρ, οπτικές βελτιώσεις και φανοποιία
Άβαταρ μέλους
Themis_81
Δημοσιεύσεις: 772
Εγγραφή: Πέμ 06 Απρ 2006, 22:00
Model: FZ1
Model year: 2006
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Re: help*** οδηγίες λυσήματος ουράς!!!

Δημοσίευση από Themis_81 »

:{}\/ :{}\/
jskf16 έγραψε:.... αλλαζει το πραμα τοτες :mrgreen:
Life is not measured by the breaths we take,
but by the moments that take our breath away

Άβαταρ μέλους
m-power
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 551
Εγγραφή: Τρί 25 Ιαν 2005, 11:51
Model: Other
Model year: 2015
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: help*** οδηγίες λυσήματος ουράς!!!

Δημοσίευση από m-power »

Αμάν πολλή δουλεία θέλει το FZ1 εμάς (FZS 1000) απλός ξεβιδώνεις τέσσερις βίδες δυο από κάθε χειρολαβή και μετά απλός βιδώνεις εκεί τις βάσεις των βαλιτσών και άλλες δυο στους μασπιε του συνεπιβάτη. 15 λεπτά δουλειά...
Aprilia Caponord 1200 '15

Άβαταρ μέλους
xbaker
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Τετ 13 Μάιος 2009, 12:42
Επικοινωνία:

Re: help*** οδηγίες λυσήματος ουράς!!!

Δημοσίευση από xbaker »

ξεκινησα , εβγαλα την ουρα... πηγα να τραβήξω τις φυσες απο τα καλώδια , αλλα για να βαλω το χερι μου εκει που ηταν επρεπε να ξεβιδωσω κατι αλλα πραγματακια , που ηθελαν 10αρακι κλειδι και γμτ κερατο μου , αυτο το 10ρακι ηταν εξαφανισμενο!!! οπότε , δέσιμο για μια ακόμα φορά! ελπίζω μέχρι τις 2-3 οκτωμβριου που ετοιμάζομαι για δοκιμή να το εχω τελειωσει το "λυσε-δεσε" :shock:

Άβαταρ μέλους
ilias
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4457
Εγγραφή: Παρ 29 Αύγ 2008, 22:46
Model: FZ1
Τοποθεσία: zimbabwe
Επικοινωνία:

Re: help*** οδηγίες λυσήματος ουράς!!!

Δημοσίευση από ilias »

οταν το ξανα κανεις,εαν θες βγαλε φωτο βημα βημα να εχουμε τη διαδικασια

Live . :/abwave::) :/abwave::) :/abwave::) :/abwave::)
Courage is not lack of fear ..but the ability to act while facing fear!



Εικόνα

Άβαταρ μέλους
zisisx
Δημοσιεύσεις: 965
Εγγραφή: Τρί 23 Νοέμ 2010, 17:49
Model: -
Τοποθεσία: Πρεβεζα-Θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

Re: help*** οδηγίες λυσήματος ουράς!!!

Δημοσίευση από zisisx »

με αφορμη το κκαλοκαιρι που φετος λογω καιρου μπορει να μην ερθει....
κ επειδη το σκεφτομουν καιρο ειπα να βαλω μια σειρα φωτο μιας κ ασχοληθηκα προχθες με το θεμα.....


Εικόνα

ξεκιναμε αφαιροντας τις σελες.....
Εικόνα

στη συνεχεια αφαιρουμε την βαση της πινακιδας.....
Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us
Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us μετα ξεκιναμε περιμετρικα της ουρας κ ξεβιδωνουμε 3 βιδες απο καθε πλευρα....
Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us


Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us
Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us

Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us προσοχη στο πλαστικο κλιπσακι....




ξεφυσωνουμε το καλωδιο απο το πισω φαναρι....κ με χαλαρες κινησεις αφαιρουμε την ουρα
Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us


Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us με προσοχη σπρωχνουμε ελαφρως τα πλαστικα κλιπς που κρατανε το πλαστικο κατω απο την ουρα...σορυ αλλα δεν εχω φωτο κ το αφαιρουμε....
Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us
Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us ξεβιδωνουμε τις δυο βιδες που φαινονται στη φωτο για να τοποθετησουμε μια βαση μεταλλικη....
Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us
Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us τοποθετουμε την βαση στην τρυπα που εχει το υποπλαισο κ στη συνεχεια περναμε απο κατω τις τριγωνες βασεις για τα καγκελα...
Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us
Εικόνα


Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us τωρα το πιο επιμαχο σημειο...το τρυπημα του πλαστικου...
Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us εγω με ενα ισιο κατσαβιδι κ ενα σφυρακι δειλα δειλα ανοιξα τις τρυπες....


Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us με προσοχη να μη ξεφυγουμε στην ακρη γιατι δεν θα κουμπωσει το πλαστικο τελεια κατω απο την ουρα....
Εικόνα


Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us κανουμε τις κινησεις αντιστροφα για να δεσουμε την ουρα κ τοποθετουμε τις βασεις για τις μπαγκαζιερες...


Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us εγω επειδη δεν φοραω τον λασπωτηρα κ πριν τρεξουν καποιοι να με φανε γιατι δεν θα στηριζετε σωστα το συστημα φροντισα κ εφτιαξα μια πρεκταση σε ενα μηχανουργειο...

Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us δενει στην βαση της πινακιδας κ ενωνει τα 2 μετεωρα σιδερα που κανονικα βιδωνουν στον λασπωτηρα...



Εικόνα

ετοιμη για ταξιδακι.... :D


στις ιδιες βασεις μπορουμε να βαλουμε κ topcase...


πρωτη φορα προσπαθω κατι αναλογο..... :oops:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος zisisx την Σάβ 26 Μάιος 2012, 01:36, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Χαμογελατε......κανει τους αλλους να ανησυχουν.....!!!!!

Άβαταρ μέλους
ilias
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4457
Εγγραφή: Παρ 29 Αύγ 2008, 22:46
Model: FZ1
Τοποθεσία: zimbabwe
Επικοινωνία:

Re: help*** οδηγίες λυσήματος ουράς!!!

Δημοσίευση από ilias »

παντα υπαρχει μια πρωτη φορα :mrgreen:

πολυ καλος

+:Applause=+:=D> +:Applause=+:=D> +:Applause=+:=D> +:Applause=+:=D> +:Applause=+:=D> +:Applause=+:=D> +:Applause=+:=D>
Courage is not lack of fear ..but the ability to act while facing fear!



Εικόνα

Άβαταρ μέλους
fazernick
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: Δευ 13 Ιουν 2005, 13:58
Επικοινωνία:

Re: Οδηγίες λυσίματος ουράς!!!

Δημοσίευση από fazernick »

Εγω για να βγαλω την ουρα επρεπε να ξεβιδωσω 3 βιδες αποτο ενα πλαστικο καπακι για ανα ελευθερωθει η ουρα...αλλιως δεν εβγαινε?μηπως επρεπε να βγαλω την βαση πινακιδας για να αποφυγω αυτο το πραγμα?γιατι για να βγαλω τις βδες του πλαινου με την ουρα πανω πακετο , χρειαστηκα κατσαβιδι μακρυ και να "ψαρεψω" τις βιδες και να τις ξεβιδωσω..

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Οδηγίες λυσίματος ουράς!!!

Δημοσίευση από koulis »

αλλη ερωτηση απο μενα.....απο καιρο σκεφτομαι να κανω το εξης.....
μιας κ εχω μαμα βαλιτσες με βασεις αλλα βαση πινακιδας evotech με μαμα flash(σε σχημα κ χρωμα) αλλα led......
πως θα γινει στην υπαρχουσα βαση να προεκτεινω τις μαμα βασεις πιανουν στα μαρσπιε συνοδηγου,στις τριγωνες βασεις κατω απο την ουρα κ τελος στο σιδερο που ενωνονται κ τα 2 κομματια αριστερα δεξια για να μην χρειαζεται καθε φορα να μπαζω/βγαζω την βαση πινακιδας evotech.....?
εχω σκεφτει να φτιαξω σε μηχανουργειο βασεις απο teflon(σαν το μαυρο υλικο που ειναι φτιαγμενο το μανιταρι που προστατευει τον κινητηρα) στο σχημα των προαναφερθεντων σημειων.......
το θεμα ειναι οτι ολα αυτα τα κομματια θα πρεπει να "βγαλουν προς τα εξω ολο το συστημα.....δλδ τα μαρσπιε θα μετακινηθουν προς τα εξω περιπου 5-6cm κ αντιστοιχα στο πισω μερος της ουρας το ιδιο.....
επισης θα πρεπει να βρω πιο μακριες βιδες που να διαπερνανε μεσα απο αυτα τα κομματια......
για πειτε καμμια ιδεα.......

+:Think=+::-k

Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιφερειακά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης