R1 parts στο fz1 μου

Προστασία, αξεσουαρ, οπτικές βελτιώσεις και φανοποιία
konstantinosgr10
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Δευ 27 Ιούλ 2009, 11:59
Επικοινωνία:

R1 parts στο fz1 μου

Δημοσίευση από konstantinosgr10 »

Παίδες είχα ξανακάνει ένα παρόμοιο post μόνο που μετα απο αρκετούς μήνες έκανα τελικα τις εξής μετατροπές στο fazeraki λοιπόν πάμε απο τα ελαφριά :φιλτρο αέρα DNA(χωρίς να ανοίξω το φιλτρκουτι για όσο καλύτερα χαμηλά γίνετε),fce,τελικό racegun,ξήλωμα το ais,pc3 και ignition module,και τα βαριά εκκεντροφοροι r1 ,φλαντζα καύσεως r1,το μηχανάκι το ρύθμισε ο μ@@@Σ έδειξε 158hp και 10,5ροπη.τα λέω αυτά γιατί σκεφτόμουν όπως πολλοί να το κάνω να μην το κάνω αλλα τελικά άξιζε πολυ το ανγχος η αλήθεια είναι γιατί οι εκκεντροφορι r1 θέλουν αλλαγή στο μάτι αλλα και ότι το r1 έχει περισσότερες μοίρες αβανς οπότε χρειαζετε και ignition module για να δουλέψει το μηχανάκι . Όσο για τα άλογα μπορούσαν να βγουν και αλλα με κόστος την αξιόπιστια και εννοείτε πως προτίμησα την αξιοπιστία.αυτά είχα να πω!!!καλές βόλτες!!!!!!δείτε παρακάτω
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος konstantinosgr10 την Παρ 08 Απρ 2011, 17:36, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

bonebreaker
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Πέμ 03 Ιουν 2010, 13:57
Model: -
Τοποθεσία: περιστερι
Επικοινωνία:

Re: R1 parts στο fz1 μου

Δημοσίευση από bonebreaker »

κοστος?για την ροπη τι νουμερα δινει εργοστασιακα?

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: R1 parts στο fz1 μου

Δημοσίευση από koulis »

γιατι μου το κανεις αυτο????? :oops:
ξερεις οτι γουσταρω το tuning κ ερχεσαι κ ποσταρεις για commander,φλαντζες,εκκεντροφορια κτλ??? :cry:
περα απο την πλακα τα 158 τροχο ειναι πααααααααρα μα πααααααρα πολλααααααα.......... +:Think=+::-k
θα μου πεις βεβαια εξατμα/φιλτρο/commander/ignition module/φλαντζα κεφαλης/εκκεντροφοροι κ αυτα ειναι πααααρα πολλα....κ για πες μας κ το κοστος να εχουμε μια ιδεα :) :/abwave::)

υγ:η ροπη σου γιατι δεν εχει ανεβει τοσο υπερβολικα οσο τα αλογα.....?το ρωταω αυτο γιατι με εξατμα/φιλτρο/commander μου ειχε βγαλει 9.8kg ροπη πριν 2 χρονια σε fuchs δυναμομετρο...... :roll:
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Re: R1 parts στο fz1 μου

Δημοσίευση από Theod »

koulis έγραψε:υγ:η ροπη σου γιατι δεν εχει ανεβει τοσο υπερβολικα οσο τα αλογα.....?το ρωταω αυτο γιατι με εξατμα/φιλτρο/commander μου ειχε βγαλει 9.8kg ροπη πριν 2 χρονια σε fuchs δυναμομετρο...... :roll:
Ίππους βγάζεις όσους θες από ένα μοτέρ...Η ροπή όμως είναι ΑΛΛΗ ιστορία και ελάχιστα μπορείς να κάνεις...εκτός αν αυξήσεις κυβικά ή τουρμπίσεις.... :mrgreen:

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: R1 parts στο fz1 μου

Δημοσίευση από koulis »

μαλιστα....δεν το ηξερα θαναση....υπεθετα οτι με τοσα καλουδια θα επρεπε η ροπη να ειναι κ αναλογη.....
αυτο που με μπερδευει ομως ειναι πως νιωθεις τα 158 τροχο σε σχεση με τα 138 ας πουμε τροχο...?
τι παραπανω νιωθει ο αναβατης...?τραβηγμα σε ολο το φασμα των στροφων....?
καπου τα μπερδευω.... +:Brick wall=+:](*,)
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Re: R1 parts στο fz1 μου

Δημοσίευση από Theod »

Έχει βγάλει κάλους το χέρι μου να το επαναλαμβάνω, αλλά δεν δίνεις βάση...

1. Η ιπποδύναμη είναι το γινόμενο της ροπής επί των στροφών...

2. Η ροπή που παράγει ένας κινητήρας κατά το μεγαλύτερο ποσοστό εξαρτάται από τον κυβισμό του... Δεν είναι τυχαίο ότι κινητήρες αυτοκινήτων πχ 1000 κυβικών έχουν παραπλήσια ροπή με τους κινητήρες μοτό 1000 κυβικών και ας έχουν λιγότερα από τα μισά άλογα...Η τεράστια διαφορά στην ιπποδύναμη μεταξύ τους προκύπτει κυρίως από το κατά πολύ ψηλότερο ρυθμό περιστροφής των τελευταίων...

3. Η ροπή ενός κινητήρα ΕΛΑΧΙΣΤΑ αλλάζει ότι και να κάνεις εκ των υστέρων (εκτός αν αυξήσεις κυβικά ή τουρμπίσεις)...Αυτό που κατά +90% αλλάζει κατά το tuning όσο αφορά την παραγόμενη ροπή, είναι η κατανομή της στην κλίμακα των στροφών - ελάχιστα ή και καθόλου η απόλυτη τιμή της...

4. Και κάτι που μπορεί να σου κάνει εντύπωση μιας και είναι κόντρα σε αυτό που πιστεύουν οι περισσότεροι...Τα δυναμόμετρα ΔΕΝ μετράνε ιπποδύμανη...Το γράφημα της ροπής μετράνε... Η καμπύλη της ιπποδύμανης ΕΞΑΓΕΤΑΙ μαθηματικά από την καμπύλη ροπής...

:/abwave::)

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: R1 parts στο fz1 μου

Δημοσίευση από koulis »

:arrow: theod,

λες ροπη Χ στροφες = ιπποδυναμη?
δλδ.....οσον αφορα το δικο μου.....

ροπη 9.7 Χ στροφες 9000 = 87.9 ιπποδυναμη?

ή κανω κατι λαθος ή τοσο καιρο καβαλαω 50 αλογα λιγοτερα απο οτι νομιζα :roll: +:Think=+::-k
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: R1 parts στο fz1 μου

Δημοσίευση από jskf16 »

Αυτα τα νουμερα απο που τα εβγαλες :?:
Στις 9.000 ειναι η μεγιστη ισχυς :?:
:roll:

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: R1 parts στο fz1 μου

Δημοσίευση από koulis »

απο που τα εβγαλα?ειναι τα νουμερα που λεει το χαρτι της δυναμομετρησης
που εκανα πριν 2 χρονια....

137 αλογα στις 11300 στρ
9.5 κιλα ροπη στις 9000 στρ

εβγαλα κατι απο το μυαλο κ δεν το καταλαβα....? +:Think=+::-k
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Re: R1 parts στο fz1 μου

Δημοσίευση από Theod »

koulis έγραψε::arrow: theod,

λες ροπη Χ στροφες = ιπποδυναμη?
δλδ.....οσον αφορα το δικο μου.....

ροπη 9.7 Χ στροφες 9000 = 87.9 ιπποδυναμη?

ή κανω κατι λαθος ή τοσο καιρο καβαλαω 50 αλογα λιγοτερα απο οτι νομιζα :roll: +:Think=+::-k
Όχι Κούλη...
Δεν είναι απλό γινόμενο. Υπάρχει μαθηματικός τύπος που εμπλέκει και μια σταθερά...
Τώρα δεν έχω χρόνο και μυαλό. Το απόγευμα θα τον βρώ και θα στο ποστάρω...

Stamos
Δημοσιεύσεις: 486
Εγγραφή: Τρί 10 Απρ 2007, 11:30
Model: -
Τοποθεσία: Κορυδαλλός
Επικοινωνία:

Re: R1 parts στο fz1 μου

Δημοσίευση από Stamos »

Ο τύπος είναι P=2*π*rpm*τ/60000, όπου π=3,14 , rpm=στροφές ανά λεπτό , τ=ροπή σε Νm και P=ισχύς σε kW.
Η μετατροπή kW σε hp γίνεται αν διαιρέσεις τα πρώτα με το 0,746.
Για να μετατραπούν τα "κιλά" σε Nm τα πολλαπλασιάζεις με το 9,81.
Αυτά χοντρικά... :/abwave::)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Stamos την Τρί 29 Μαρ 2011, 13:54, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: R1 parts στο fz1 μου

Δημοσίευση από jskf16 »

+:Brick wall=+:](*,) +:Brick wall=+:](*,) ....ε μαι το Κουλι εδω με παρεσυρε το 9000 :twisted: , βρε τρελλα που ειναι οι σταθερες για τον υπολογισμος της ιπποδυναμης :D , ευχαριστουμε παιδια :!:

konstantinosgr10
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Δευ 27 Ιούλ 2009, 11:59
Επικοινωνία:

Re: R1 parts στο fz1 μου

Δημοσίευση από konstantinosgr10 »

Αγαπητέ Κούλη σορρυ που σε κάνω να θες να τα σκασεις αλλα και εγω είμαι μια απο τα ίδια, οφείλω να ενημερώσω όλο το κόσμο γιατί έπαθα αυτο που φοβόμουν απο την αρχή που μπήκα στο foroum αυτο,δηλωνα τις ανησυχίες μου,ότι το να φτιάξεις το μηχανάκι έτσι είναι εύκολο ποιος το ρυθμίζει είναι αλουνου Παππά ευαγγέλιο λοιπόν εφαγα τα μούτρα μου με αυτο το θέμα οι περισσότεροι στην Αθηνα ρυθμίζουν χωρίς καυσαναλητη πως; Δεν γνωρίζω αλλα όλοι τους ξέρουν και είναι οι καλύτεροι,λοιπόν το μηχανάκι είναι 158 αλλα ο χάρτης α/f είναι για κλάματα,έστειλα το χάρτη Αμερική στην power commander και θα βάλω στο forum και τις απαντήσεις ότι ο χάρτης είναι χαλη.την Τετάρτη θα πάω σε έναν γατο να το ρύθμισω θα ανάβασω και τους δυο χάρτες και ροπή και a/f άλογα και απο τους δυο που πήγα και θα βγάλετε τα συμπεράσματα σας. ο πρώτος που το ρύθμισε μου πήρε 200 ευρώ για τρεις ώρες και ο γάτος 200€θα παρει αλλα θα καταλάβετε τις διάφορες του ενός και του αλλου σας ,λέω μόνο ότι η καυσαναλησει πρέπει να είναι απο 12,8 ως 13,3 μάξιμουμ αλλιως έχεις πρόβληματα αν όχι αμέσως στο τρίμηνο σίγουρα!!!και αυτός που ήδη πήγα παίζει απο 12,7 ως 14,2 και μου λέει γιατί μίλησα μαζί του ότι όλοι οι άλλοι δεν ξέρουν.θα δείτε σχετικούς χάρτες stay tuned!!όσο για το κόστος 700€εκκεντροφοροι ,εργασία ,φλαντζα καύσεως.560€ pc και ignition module και 400 το ρύθμισμα μετα τα παραπάνω
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος konstantinosgr10 την Σάβ 09 Απρ 2011, 07:34, έχει επεξεργασθεί 4 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: R1 parts στο fz1 μου

Δημοσίευση από koulis »

konstantinos,
τα γραφεις λιγο μπερδεμενα χωρις κομμα κτλ κ καπου μπερδευομαι στο να διαβασω κ να κατανοησω πληρως το κειμενο σου....παρ'ολα αυτα.....οταν λες οτι σου εφτιαξαν μαπα χαρτες δλδ σου εβγαλε καποιο προβλημα το μηχανακι?
επισης αν θες πες μου με πμ τα μαγαζια που πηγες.....κ σε ποιο μαγαζι προκειται να πας.....

:/abwave::)

υγ:δωσε μου ενα κινητο ή σταθερο να σε παρω να τα πουμε :)
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: R1 parts στο fz1 μου

Δημοσίευση από koulis »

κριμα ρε konstantinos....σε καταλαβαινω πως μπορεις να νιωθεις.... :(
ασχετο αλλα ξαναλες μια το κοστος μεχρι στιγμης?
εξατμα?
φιλτρο αερα?
commander 3 ή v?
φλατζα?
εκκεντροφοροι?
καυσαναλυσεις?
εχεις αλλαξει κ χωνια στο φιλτροκουτι ή πεταλουδες?

:) :/abwave::)

υγ:στον μ*νο στο ν.κοσμο ειπες το ρυθμισες κ ηταν χαλια?
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιφερειακά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες