Καλούδια

Προστασία, αξεσουαρ-οπτικές βελτιώσεις, φανοποιία
Απάντηση
pa46nos
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Παρ 08 Μάιος 2020, 01:12
Model: Other
Model year: 2004
Επικοινωνία:

Καλούδια

Δημοσίευση από pa46nos »

Έχω σχεδόν διαβάσει όλα τα ποστ που αφορούν το μηχανάκι που θα αγοράσω.😏
Εχω κρατήσει τα + και τα - 🙄
Επειδή όμως ορισμένες απαντήσεις σε ερωτήματα είναι αρκετά παλιές, με αποτέλεσμα κάποια λινκ λόγω παλαιότητας να μην ανοίγουν ή να εχουν διαγραφεί πλέον 😢 θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

Σετ κολάρα σιλικόνης μπλε χρώμα
Σετ σωληνάκια υψηλής
BAGSTER μπλε χρώμα
Ζελατίνα λίγο πιο ψηλή, δίχρωμη με το κάτω μέρος της πιο σκούρο έως εντελώς μαύρο.
Ταινίες τροχών

Αυτά είναι από τα πρώτα που θα ήθελα να του περάσω. 😎
Ξέρουμε τίποτα; 🤔
Έστω και σε pm.☺️
Εγώ ήδη ψάχνω αλλά πάω στα τυφλά σε σχέση με εσάς που είστε πιο δοκιμασμένοι.... 😉
Βοηθάτε ρεεεεεε😂😂😂

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Καλούδια

Δημοσίευση από Solomon »

Θα σου παραθέσω μερικές τιμές για να ξέρεις που περίπου βαδίζεις.
Κολάρα σιλικόνης περί τα 200€,σπηλιωτης
Σωληνάκια υψηλης μπρος πίσω, περί τα 120€,σπηλιωτης
Ταινίες τροχών κάνα 20€(κ λιγότερο ίσως)
Bagster ανεξήγητα ακριβό στα 160€(χωρίς το τσαντάκι ε, καμία κατοσταρα ακόμη για γνήσιο)
Ζελατίνες περίπου 60-80€
Τιμές μόνο αγορά (κάποια θέλουν παραγγελία) χωρίς τοποθέτηση...

Έχεις φτάσει αισίως τα 500+,θα πλησιάσεις τα 600€...
Σκεψου μήπως θα ήταν καλύτερο να αλλάξεις την ανάρτηση στο μηχανάκι (εάν δεν φοράει κάποια after market βέβαια)

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Καλούδια

Δημοσίευση από SoR_gr »

εγω τα καλυτερα λεφτα που έδωσα ήταν για:

αναρτηση, σωληνακια υψηλής, ανατομική σέλα...


σωληνάκια βάλε τα , μεγάλη διαφορά....
ζελατινα μπορείς να βρεις και καμια οικονομική λύση στο ebay. η δική μου μοτο οικονομική φόραγε οταν την πήρα.. μέχρι τώρα δεν εχω κάποιο πρόβλημα...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

pa46nos
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Παρ 08 Μάιος 2020, 01:12
Model: Other
Model year: 2004
Επικοινωνία:

Re: Καλούδια

Δημοσίευση από pa46nos »

Για την ανάρτηση έχετε απόλυτο δίκιο και θα διαπιστώσω την κατάσταση της σε πρώτη ευκαιρία. Ακόμα δεν έχει έρθει στα χέρια μου το μηχανάκι.

Η ζελατίνα είναι το πρώτο που μου χτύπησε άσχημα, γιατί έχει ξεθωριάσει και έχει ραγάδες από τα χρόνια.

Τα σωληνάκια θα είναι σίγουρα το πρώτο που θα αλλάξω γιατί πολύ απλά δεν εμπιστεύομαι τα "μαμά".

Τα κολάρα σε δεύτερη φάση, γιατί αν έχει τα "μαμά" και δεν είναι αλλαγμένα, τότε κάποια στιγμή θα χαμογελασουν ξερνωντας πρασινίλα.

Bagster και ταινίες είναι το τελευταίο που με απασχολεί.

Η ερώτηση έγινε για να έχω μια εικόνα για το πως θα κινηθώ και με ποια προτεραιότητα.

Εννοείται ότι πρώτα μπαίνουν καινούργια λάστιχα γιατί φοράει 5ετίας Continental Conti attack 3.

Ευχαριστώ για τον χρόνο και τις απαντήσεις σας.
Πάντως καμια μεταχειρισμένο ζελατίνα σε καλή κατάσταση, την αγοράζω.
Ήδη κοιτάζω τη σελίδα στο FB... 😉

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Καλούδια

Δημοσίευση από SoR_gr »

το δικό μου μπάγκστερ το πήρα μεταχειρισμένο. Εψαχνα γενικά... και κάποια στιγμή το βρήκα... σε πολύ καλή τιμή.. Τώρα αν το βρεις σε καμια προσφορά, ακόμα καλύτερα.

Ζελατίνα, ομοίως... κοιτάς για μτχ και αμα φαινεται καλή την παίρνεις, αλλίως... μπορείς για αρχή μια οικονομική απο ιντερνετική αγορά. Τώρα μιλάμε για ποσά 30-40ε. Καμία σχέση με τα 120αρια των επωνύμων...
το ίδιο και στις ταινίες των τροχών.

σωληάκια υψηλής οκ...

Κολάρα κλπ, μπορείς να δεις σε τι κατάσταση είναι αυτά που έχει και να τα βάλεις στο πρόγραμμα για κάποιο απο τα επόμενα σέρβις.
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

pa46nos
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Παρ 08 Μάιος 2020, 01:12
Model: Other
Model year: 2004
Επικοινωνία:

Re: Καλούδια

Δημοσίευση από pa46nos »

Εννοείται αδερφέ μου πως για οτιδήποτε περιφερειακό, πλην κινητήρα, κοιτάζω πρωτα για μτχ.
Οτιδήποτε έχει να κάνει με κινητήρα άμεσα ή έμμεσα θα είναι καινούργιο και ή ΥΑΜΑΗΑ ή after market.

Άβαταρ μέλους
paulasis
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Παρ 12 Ιούλ 2019, 23:42
Model: -
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Καλούδια

Δημοσίευση από paulasis »

Φίλε με το καλό να πάρεις την μηχανή και πάντα όρθιος!
Για κάποια "διακοσμητικά" εξωτερικά που θες, μπορείς να ψαχτείς και ebay / amazone / εξωτερικό. Εκεί θα βρεις καλύτερες τιμές και ειδικά άμα δεν τα βιάζεσαι. Π.χ. κολάρα, τα βρίσκεις με περίπου 50ε, ταινία ρόδας επίσης πολύ φτηνά, ζελατίνα και bagster μια απ τα ίδια, και με μεγάλη ποικιλία. Εγώ ψώνισα πρόσφατα το κάλυμα του ψυγείου με λογότυπο "Fazer" μόλις 26ε, και πήρα και διάφορα άλλα σκατολοΐδια. Γενικά αν είναι κάτι εμφανησιακό και δεν το βιάζεσαι, το εξωτερικό είναι καλή λύση!
Άμα παραλάβω τα δικά μου, θα σου πω γενικά πως πήγε.

pa46nos
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Παρ 08 Μάιος 2020, 01:12
Model: Other
Model year: 2004
Επικοινωνία:

Re: Καλούδια

Δημοσίευση από pa46nos »

Εννοείται ότι δεν βιάζομαι, στείλε καμιά διεύθυνση από έξω γιατί έχω χαθεί στα sites..

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Καλούδια

Δημοσίευση από SoR_gr »

προσωπικα ψωνίζω απο το ebay οταν ψωνίζω απέξω. συγκρίνω τιμές με ελλάδα και πράττω ανάλογα. Αν η διαφορά είναι 10-20ε το παίρνω απο εδώ για να μην περιμένω 1-2 μήνες καθώς και αμα ειναι ακριβό ανταλλακτικό μην μπλέξω σε περίπτωση που είναι ελαττωματικό. Εννοείται οτι ηλεκτρονικα/ηλεκτρολογικά τα παίρνω απο εδώ.

αξεσουαρ γαντια-μπουφαν-κράνη καλά είναι τα fc-moto.de helmetcity.co.uk
βέβαια με τις τιμές που παίζουν εδώ, υπάρχουν αρκετά καλά σε καλές τιμές καθώς και βγάζουν προσφορές στα κράνη οπότε τα τελευταία χρόνια τα ψωνίζω απο ελλάδα και αυτά...

- ζελατινα, μπορείς να δεις στο ebay, ενας στην καλλθεα ξερω οτι τις φτιάχνει (mdf ? mfa ? καπως ετσι) ή σε καθε μαγαζί με αξεσουάρ όπως σπηλιώτης, Motorparts , motoraid

- bagster, ταινίες τροχών, Bagster ομοίως...α! και στο car.gr
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

pa46nos
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Παρ 08 Μάιος 2020, 01:12
Model: Other
Model year: 2004
Επικοινωνία:

Re: Καλούδια

Δημοσίευση από pa46nos »

Εννοείται ότι σε πρώτη φάση κοιτάζω εντός συνόρων αγορά... Για παράδειγμα είχα εντοπίσει καινούργιες εξατμίσεις στο E-bay με 295€ και τις βρήκα τις ίδιες στην ίδια τιμή στην Ελλάδα 😉
Όμως σίγουρα θα εχει και πραγματακια που αξίζουν. Βέβαια στα ρούχα, πρέπει να τρέξεις να κάνεις δοκιμή εδώ και να παραγγείλεις από έξω. Όμως στην επαρχία δεν έχεις δυνατότητα πολλών επιλογών, και ένα ταξίδι στην Αθήνα στο καλύπτει τη διαφορά που θα γλιτώσεις από την παραγγελία του εξωτερικού 😉

GrDreamer
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 759
Εγγραφή: Δευ 22 Φεβ 2010, 01:16
Model: CBR
Model year: 1999
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Καλούδια

Δημοσίευση από GrDreamer »

Ο Ζελατινάς στην Καλλιθέα λέγεται mpf grivas, έχω γύρω στα 5 χρόνια ζελατίνα του, δεν έχει υποστεί καμία αλλοίωση αλλά δεν έχει την ποιότητα των επώνυμων aftermarket.

pa46nos
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Παρ 08 Μάιος 2020, 01:12
Model: Other
Model year: 2004
Επικοινωνία:

Re: Καλούδια

Δημοσίευση από pa46nos »

Έχω μιλησει με το μαγαζί, μπορεί να κατασκευάσει και πιο χοντρές με την ανάλογη επιβάρυνση. Το θέμα είναι να μην κουνιέται (λυγίζει) στα πολλά από τον αέρα.
75€ μου είπε και περίπου 15 μεταφορικά... Πολλα για μεταφορικά. Μάλλον κερδίζουν και κάτι από εκεί... 😉

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Καλούδια

Δημοσίευση από SoR_gr »

ρε συ δεν ειναι αλουμινόχαρτο...πως να λυγίσει +:Dancing=+:\:D/
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

pa46nos
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Παρ 08 Μάιος 2020, 01:12
Model: Other
Model year: 2004
Επικοινωνία:

Re: Καλούδια

Δημοσίευση από pa46nos »

Χαχαχαχα.... Καλό... Χαχαχαχ


Δεν ξέρω... Είπα μια γνώμη... Έχω δει ζελατίνα να τρώει πίεση αέρα απκ ταχύτητα και να λυγίζει προς τα μέσα... Έτρωγε όλο τον αρεα στο στήθος ο οδηγός... 😉
Αν λοιπόν δεν είναι τόσο μαλακή, τότε είναι μια χαρά και από ποιότητα 😉

Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιφερειακά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης