Βαση πισω βαλιτσας

Προστασία, αξεσουαρ-οπτικές βελτιώσεις, φανοποιία
panos088
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Παρ 08 Ιουν 2012, 20:28
Επικοινωνία:

Βαση πισω βαλιτσας

Δημοσίευση από panos088 »

Καλημέρα σε όλους.
Έχω στην κατοχή μου από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη την βαλίτσα Givi E450N Simply II .
Για βάση έχω μια που πιάνει στα χερούλια της μηχανής , πλαστική μαζί με πιάτο .Νομίζω είναι της yamaha .
Δεν μου εμπνέει καθόλου εμπιστοσύνη αυτή η βάση , την έχω χρησιμοποιήσει μόνο σε 3 4 ταξίδια και με φοβίζει αρκετά έτσι που βγαίνει τόσο πολύ προς τα έξω .Κρατιέται μόνο από τα χερούλια χωρίς καθόλου στήριξη από κάτω πχ.
Θέλω να βάλω άλλη βάση αλλά έχω μπερδευτεί πολύ για το τι πρέπει να αγοράσω. Θέλω μόνο τα κάγκελα ? και καινούριο πιάτο ? Ξέρει κανείς παρακαλώ ? Βάζω και μια ενδεικτική φωτογραφία από την βάση που έχω .

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/imag ... cWkUhR0bR3

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Βαση πισω βαλιτσας

Δημοσίευση από SoR_gr »

θέλεις:


α) βάσεις-κάγκελα*

β) Πιάτο μπαγκαζιέρας. δηλαδή το πιάτο πιάνει πάνω στα κάγκελα και στο πιάτο κουμώνει η μπαγκαζιέρα.
Λογικά η μπαγκαζίερα σου είναι Monolock απο οτι έψαξα και είδα. αρα θέλεις Monolock Πιάτο. (επιβεβαίωσε το και όταν θα πας να τα αγοράσεις)


*δεν θα εμπιστευόμουν την πιάστρα που έχεις. μπορεί να σπάσουν τα χερούλια της μηχανής. εκτός αμα οδηγείς με τη μπαγκαζίερα μέχρι 100-120χλμ καθώς και αμα την φορτώνεις το πολύ μέχρι 5κιλα που προβλέπεται.....

προσωπικά είχα δοκιμάσει μια σχάρα οικομική που έπιαχε σαν "χιαστή" με την βάση των εξατμίσεων.
σε λίγο καιρό μου έσπασε η βάση των εξατμίσεων....
κατέληξα στο σετ της givi (με τις κόκκινες κοιυκίδες είναι τα κάγκελα)

Εικόνα

μου φαίνεται αρκετά γερό γιατί βιδώνει στο υποπλαίσιο και σε άλλα 2 σημεία. καθώς και μπαίνει κάγκελο για τα σαμάρια....

θα σου έλεγα να πάρεις μονο το συγκεκριμένο
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

panos088
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Παρ 08 Ιουν 2012, 20:28
Επικοινωνία:

Re: Βαση πισω βαλιτσας

Δημοσίευση από panos088 »

Και εγώ αυτό ακριβώς το σχέδιο έχω σκεφτεί να πάρω. Αλλά έλεγα μήπως κάνει το ήδη υπάρχων πιάτο μου και γλιτώσω τπτ λεφτά.
Monolock είναι όντως η βαλίτσα.
Αυτά τα κάγκελα μιας και τα έχεις, θέλουν λύσιμο την ουρά για να μπουν?
Δυστυχώς θα πρέπει να παραγγείλω ιντερνετικα ότι χρειαζομαι δεν υπάρχει κατάστημα εδώ για να τα δω από κοντά.

Ισχύει, δεν εμπιστεύομαι την ήδη υπάρχουσα βάση καθόλου και απορώ γιατί την χρησιμοποιούσε ο προκάτοχός. Την είχε πάρει και μια περιουσία.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Βαση πισω βαλιτσας

Δημοσίευση από SoR_gr »

ναι, λύνεις την ουρά (2 βιδες ειναι με 13 ή 14 καρυδάκις ειναι αμα θυμαμαι καλά. Αφου βγάλεις τα πλαινά καπάκια με τις άλεν.).

αυτά πρέπει να είναι

https://mondodimoto.gr/el/mondo-494/57- ... 3MiOiIifV0

https://www.moto-accessories.gr/product ... 04_09_givi
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

panos088
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Παρ 08 Ιουν 2012, 20:28
Επικοινωνία:

Re: Βαση πισω βαλιτσας

Δημοσίευση από panos088 »

Οπότε είμαι στα 117 σύνολο.
Μάλλον θα πάει για το επόμενο ταξιδάκι γιατί για τώρα θα βγω αρκετά εκτός budget.
Θα την παλέψω άλλη μια φορά με την ήδη υπάρχουσα.
Ευχαριστώ πολύ!

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Βαση πισω βαλιτσας

Δημοσίευση από Solomon »

Εντελώς ενημερωτικά παιδιά, αν ταξιδεύετε μόνοι, η θέση του συνεπιβάτη είναι μακράν ιδανικότερη για να φορτώσετε σακίδιο. Επηρεάζει ελάχιστα, είναι κοντά στο κέντρο βάρους, λύσε δεσε με 2χταποδια κ καθάρισες με το θέμα φορτωμα με κάνα 15€(να πάρουμε κ καλά χταπόδια δηλαδή)

tonis
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Πέμ 10 Δεκ 2009, 23:12
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Τοποθεσία: Λεσβος-Μυτιληνη
Επικοινωνία:

Re: Βαση πισω βαλιτσας

Δημοσίευση από tonis »

Καλησπέρα.
Έχω την συγκεκριμένη σκάρα+πιάτο που λέει πιο πάνω ο φίλος SoR_gr από την αρχή που πήρα την μοτοσικλέτα και είμαι υπέρ ευχαριστημένος από την στιβαρότητας της και την αξιοπιστία της.
Πάρε την με κλειστά τα μάτια.

panos088
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Παρ 08 Ιουν 2012, 20:28
Επικοινωνία:

Re: Βαση πισω βαλιτσας

Δημοσίευση από panos088 »

Ταξιδεύω γενικά μονός και το έχω κάνει αυτό με σάκο στη θέση του συνεπιβάτη, η καλύτερη λύση μακράν εννοείται.
Γι αυτό στα 8 9 χρόνια που έχω τη μηχανή δεν είχα θέμα με την βάση μου, την φόρτωνα ελάχιστα.
Τώρα θα παω διπλός οπότε ζορίζει το πράγμα από άποψη χώρου. Το θετικό είναι ότι θα κινούμαι στα όρια ταχύτητας...
Έχω βέβαια και ένα πολύ μεγάλο tank bag αλλά βλέπεις η κοπέλα μου θέλει να πάρει την Άρτα και τα Γιάννενα μαζί και προκειμένου να σκοτωθούμε ψαχνω λύσεις!
Σίγουρα θα πάρω την βάση της givi αλλά σε άλλη φάση γιατί τώρα δεν βγαίνω για έξτρα έξοδα.
Η βάση μου όντως λέει πάνω max 5kg. Μόνο η βαλίτσα μου όμως ειναι 2 κιλα άδεια. Άρα θεωρητικά μένουν άλλα 3 κιλά για τα ρούχα. Πολύ λίγα μου φαίνονται ρε γάμωτο και δε μπορώ να τα υπολογίσω. Δεν έχω και ζυγαριά εύκαιρη να δω.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Βαση πισω βαλιτσας

Δημοσίευση από SoR_gr »

Με την βαση που εχεις, απλα θα σε απασχολει. Παρε την givi. Μπορει να την βρεις κ μτχρισμενη..
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Βαση πισω βαλιτσας

Δημοσίευση από Solomon »

Μη γελάσεις όλοι το έχουν σκεφτεί, καποιοι το έχουν κάνει..
Στείλε τα πράγματα της με ΚΤΕΛ. Λύνει χέρια!

panos088
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Παρ 08 Ιουν 2012, 20:28
Επικοινωνία:

Re: Βαση πισω βαλιτσας

Δημοσίευση από panos088 »

Κτελ καλή φάση δε το σκέφτηκα αλλά δε βολεύει θα μείνουμε σε διάφορες πόλεις..
Τίποτα είναι μονόδρομος η givi. Για τώρα θα κοιτάξω να την ασφαλίσω όσοπορω περισσότερο με τίποτα δεσίματα σε σταθερό σημείο να είναι πιο ήσυχος, δεν θα την φορτώσω πολύ και θα τιγκάρω το tank bag.
Κάτι άλλο μήπως ξέρετε. Είδα η givi θέλει πολύ δουλίτσα για να μπει και αν κατάλαβα πιάνει με κάποιο δακτύλιο περιμετρικά των τελικών.
Εγώ που έχω arrow τελικά προφανώς θα εχω θέμα θα θέλει πατέντα έτσι?

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Βαση πισω βαλιτσας

Δημοσίευση από SoR_gr »

Ειχα την ίδια απορία με εσένα. φοράω μιββ τελικά που είναι λιγο πιο φαρδιά απο την μαμα εξατμιση. Γιαυτο και δοκίμασα άλλες λύσεις στην αρχή. Στο τέλος δοκίμασα τα δακτυλίδια απο έναν φίλο που τα έβγαλε και είδα οτι έμπαιναν κανονικά.
Νομίζω θα μπαίνει κανονικά.
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

panos088
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Παρ 08 Ιουν 2012, 20:28
Επικοινωνία:

Re: Βαση πισω βαλιτσας

Δημοσίευση από panos088 »

Εμένα τα arrow είναι λίγο πιο στενά από τα μαμα οπότε αφού μπήκαν σε σένα θα μπορώ να τα βάλω κι εγώ .
Όπως και να χει δε με βλέπω να τα περνάω μόνος μου όλα αυτά θα τα καταστρέψω οπότε θα πάω στον μηχανικκ μου να τα περάσει, όλο και κάποιο τρόπο θα βρει.
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια!

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Βαση πισω βαλιτσας

Δημοσίευση από SoR_gr »

καλο θα ηταν αφου δεν εισαι σιγουρος να πας στον μηχανικο. γιατι αμα κατι δεν βαλεις καλα, δεν θαναι σταθερη η βαση. Δεν είναι τπτ σπουδαίο. σε μιση ώρα τα έχει βάλει....
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

panos088
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Παρ 08 Ιουν 2012, 20:28
Επικοινωνία:

Re: Βαση πισω βαλιτσας

Δημοσίευση από panos088 »

Τελικά να που έχω ξαναπάει διπλός ταξίδι και δε το θυμόμουν!
Κάπως έτσι θα είμαι και αυτή τη φορά. Τότε δεν είχα πρόβλημα με την βαλίτσα αλλά δε θυμάμαι καθόλου πόσο την είχα φορτώσει. https://ibb.co/gSV83pH

Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιφερειακά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες