Ξεθάμπωμα Πλαστικού

Προστασία, αξεσουαρ-οπτικές βελτιώσεις, φανοποιία
Απάντηση
NickVr
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Σάβ 06 Απρ 2019, 13:16
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Ξεθάμπωμα Πλαστικού

Δημοσίευση από NickVr »

Καλησπέρα παίδες.
Μια γρήγορη ερώτηση, γνωρίζει κάποιος πως μπορούμε να ξεθαμπώσουμε τα μαύρα πλαστικά από την μάσκα του fazer?

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Ξεθάμπωμα Πλαστικού

Δημοσίευση από jskf16 »

Τα μαυρα πλαστικα δε ξεθαμπωνουν , δες μηπως με σπρει σιλικονης για πλαστικα συνελθουν!!! Αλλα να ξερεις οτι αμα θες καποια στιγμη να τα βαψεις ο βαφεας θα σε βριζει .... :mrgreen: <>63 ....για να μπορεσει να τα βαψει και να πιασει το χρωμα!

Αλλος τα βαφει με plasti dip και καθαριζει!

Άβαταρ μέλους
necromanthus
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Κυρ 21 Αύγ 2011, 14:48
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ξεθάμπωμα Πλαστικού

Δημοσίευση από necromanthus »

Αν πρόκειται για μαύρα άβαφα πλαστικά, θα σου πρότεινα κάποιο προϊόν detailing που ουσιαστικά είναι dressing τα οποία αναζωογονούν τα μαύρα άβαφα πλαστικά. Προσωπικά χρησιμοποιώ το autuglym bumper care gel το οποίο είναι υδρόφοβο, προσφέρει προστασία από τον ήλιο και θεωρώ οτι έχει και καλή διάρκεια πάνω στο πλαστικό. Μετά από κάθε πλύσιμο περνάς τα πλαστικά και όχι μόνο φαίνονται σαν καινούρια αλλά και παραμένουν καινούρια! 8)

panos088
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Παρ 08 Ιουν 2012, 20:28
Επικοινωνία:

Re: Ξεθάμπωμα Πλαστικού

Δημοσίευση από panos088 »

Έχω χρησιμοποιήσει σε άβαφο ματ πλαστικό στη μηχανή αλλά και σε αυτοκίνητο ένα "βερνίκι" αν μπορώ να το πω έτσι, το polytrol. Δεν έχεις ιδέα τι μπορεί να κάνει. Και δεν φεύγει με το νερό. Συγκεκριμένα στο αυτοκίνητο, στα φιλέτα που έχει η πόρτα εξωτερικά στη μέση για προστατευτικα, τα έχω περάσει 7 μήνες και είναι λες και τα έβαψα χθες.
Πέρασα όλο το σκούτερ της μάνας μου που όλοι θα ξέρετε πόσο χάλια γίνονται τα πλαστικά μπροστά από τα πόδια και από κάτω, και έγινε σαν καινούριο χωρίς υπερβολές. Πραγματικά κάνει θαύματα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιφερειακά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες