Αντιβαρα μανετες τιμονι!

Προστασία, αξεσουαρ-οπτικές βελτιώσεις, φανοποιία
Απάντηση
Giannis87
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ 2018, 20:13
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Αντιβαρα μανετες τιμονι!

Δημοσίευση από Giannis87 »

Καλησπερα, δυστυχως σημερα μ επεσε απο το σταντ η μηχανη. Το καλο στην ολη υποθεση, δεν ξερω πως, αλλα ευτυχως οι μονες ζημιες που εγιναν ηταν στην μανετα και στα αντιβαρα. Οποτε ελεγα να παω σε καινουργια, αλλα δεν εχω ιδεα τι και που να ψαξω.. Απο εξωτερικο, ebay 'η banggood πως θα ξερω αν ταιριαζουν? Απο ελλαδα που θα μπορουσα να δω χωρις να ξεφυγω πολυ σε τιμες? Ισως χρειαστει και τιμονι αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν εχει παθει κατι.

kokobill
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Πέμ 21 Αύγ 2014, 09:32
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: Αντιβαρα μανετες τιμονι!

Δημοσίευση από kokobill »

Καλημέρα.
Από ebay έχω αγοράσει μανέτες για το FZ6 2 φορές (την πρώτη για αισθητική αλλαγή και την δεύτερη λόγο πτώσης) και μια για το FZ8.

https://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=C ... C&_sacat=0

Παίζουν 2 τύποι γενικά, κοντές και μακριές.
Είναι συμβατές με το μοντέλο που θα επιλέξεις (ebay search "FZ6 handlebar levers" κλπ)
Γενικά είχα ενδοιασμούς ως προς την αξιοπιστία τους, γιατί είναι κρίσιμο μέρος του μοτό αλλά το ξεπέρασα σύντομα.
Τα μειονεκτήματα που έχω παρατηρήσει παρ΄ όλα αυτά είναι τα εξής.
Σε μία περίπτωση μετά από πολλά km στην μανέτα του σμπλέκτη ένα από τα παξιμάδια είχε ξεβιδωθεί με αποτέλεσμα παραλίγο να φύγει τελείως και η βίδα του άξονα της.(κακή φάση αλλά έκτοτε εφαρμόζω πάντα λίγη κόλα και έχω το νου μου)
Παρουσιάζουν ένα τρέμουλο που σου δίνει την αίσθηση ότι δεν έχουν τοποθετηθεί καλά (ενώ στην πραγματικότητα δουλεύουν μια χαρά)
Μετά από 12+ μήνες αρχίσουν να παρουσιάζουν ένα ελαφρύ αποχρωματισμό.

Η τιμή τους γενικά είναι πολύ καλή αλλά σε περίπτωση που θέλεις κάτι λίγο πιο αξιόπιστο μπορείς να ψάξεις για μάρκες όπως Puig εδώ https://www.motoraid.eu/lever-brake-fol ... fz6%20puig
Αν μπορείς να διαθέσεις ακόμα περισσότερα μπορείς να κοιτάξεις για μάρκα Rizoma

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Αντιβαρα μανετες τιμονι!

Δημοσίευση από SoR_gr »

μανέτες ebayισιες εχω και εγώ. Βέβαια, μαύρες με κόκκινο ρυθμιστήρα όπου έχουν ξεθωριάσει αλλα δν με απασχολεί... με βόλεψαν περισσοτερο απο τις μαμα όσον αφορά το ρύθμισμα του συμπλέκτη οπότε τις κρατάω και ας έχουν ξεθωριάσει...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Giannis87
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Τετ 12 Σεπ 2018, 20:13
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Αντιβαρα μανετες τιμονι!

Δημοσίευση από Giannis87 »

Folding Extendable Motorcycle Brake Clutch Levers For Yamaha FZ6 FAZER 2004-2010 (€ 23,51 6%OFF )

Ευχαριστω για τη βοηθεια. Εχω παραγγειλει αυτες που τις βρηκα απο την ομαδα στο fb. Ελπιζω να μην ειναι πατατα, αλλα φοβαμαι οτι θα αργησουν πολυ να ερθουν. Αντιβαρα τελικα λεω να τα παω για ηλεκτεοστατικη βαφη γιατι δεν ξερω αν πρεπει να πειραματιστω. Και δυστυχως θελω και τιμονι, εχει στραβωσει ελαχιστα, οποτε σκεφτομαι 'η απο fz1' η fatbar. Δεν θελω να πεσω πολυ μπροστα οποτε λεω να παω σε καποιο καταστημα να δοκιμασω.. Εχετε καποιο υποψιν σας που θα ασχοληθει?

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Αντιβαρα μανετες τιμονι!

Δημοσίευση από SoR_gr »

καποιοι που εχουν βάλει του φζ1 το θεωρούν "πιο στριφτερό"...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιφερειακά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες