Πλαϊνό καπάκι κινητήρα

Προστασία, αξεσουαρ-οπτικές βελτιώσεις, φανοποιία
Απάντηση
sakisart
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τετ 28 Οκτ 2015, 14:21
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Πλαϊνό καπάκι κινητήρα

Δημοσίευση από sakisart »

Στο αριστερό καπάκι του κινητηρα όπως καθόμαστε στη μοτοσικλέτα έχω ένα γδαρσιματακι. Αυτό βάφεται σε σημείο να μη ξεχωρίζει; ή να βάλω καινούριο καπάκι;

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Πλαϊνό καπάκι κινητήρα

Δημοσίευση από jskf16 »

Βαφεται....σε φανοποιο βεβαια.

sakisart
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τετ 28 Οκτ 2015, 14:21
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Πλαϊνό καπάκι κινητήρα

Δημοσίευση από sakisart »

Ρώτησα σε τρεις φανοποίους και μου φαίνεται ότι δε ξέρουν και τόσο. Με ρωτούσαν πόσο θερμοκρασία ανεβάζει κ.α.
Αυτό αν δε κάνω λάθος αμμοβολη και ηλεκτροστατικη βαφή θέλει; Με μια έρευνα στο διαδίκτυο είδα ότι αυτή τη μέθοδο λένε για τέτοια εξαρτήματα.
Αν δε βγάλω άκρη θα καταλήξω σε καινούριο.

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Πλαϊνό καπάκι κινητήρα

Δημοσίευση από jskf16 »

Συνηθως ναι , υπαρχουν και αλλοι τροποι , για αυτο ρωτουσαν θερμοκρασιες....ολα ειναι εφικτα.

sakisart
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τετ 28 Οκτ 2015, 14:21
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Πλαϊνό καπάκι κινητήρα

Δημοσίευση από sakisart »

Τώρα το απόγευμα πήγα και σε έναν άλλο και μου είπε βάφεται αλλά σωστή δουλειά με μέρη από κινητήρα κλπ ποτέ δε γίνεται. Ενδέχεται λέει μετά από καιρό λόγω υψηλών θερμοκρασιών να έχει θέματα. Καλυτέρα βάλε καινούριο μου είπε ή βρες κανένα καλό μεταχειρισμενο με το χρώμα από το εργοστάσιο.
Αντε βγάλε άκρη :)

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Πλαϊνό καπάκι κινητήρα

Δημοσίευση από SoR_gr »

Βαλε φωτο. Σε ενα αλλο τοπικ "στατικη πτωση" ο βλαχοφαζερας λεει οτι γινεται με μαυρο ματ χρωμα. Αν ειναι λιγες γρατσουνιες ισως δεν φαινεται μετα...

Υγ ειναι απο κινητο κ δν μπορω να βαλω το λινκ
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

sakisart
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τετ 28 Οκτ 2015, 14:21
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Πλαϊνό καπάκι κινητήρα

Δημοσίευση από sakisart »

Sor το βρηκα το link. :)
Εχει λίγο βαθος η γρατζουνιά. Τέλος πάντων θα το ψάξω γιατί είμαι και τελειομανης αυτο ειναι το κακό(καλο;). :)
Ευχαριστώ για τη βοήθεια παιδιά!

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Πλαϊνό καπάκι κινητήρα

Δημοσίευση από jskf16 »

sakisart έγραψε:
Παρ 01 Σεπ 2017, 23:12
Τώρα το απόγευμα πήγα και σε έναν άλλο και μου είπε βάφεται αλλά σωστή δουλειά με μέρη από κινητήρα κλπ ποτέ δε γίνεται. Ενδέχεται λέει μετά από καιρό λόγω υψηλών θερμοκρασιών να έχει θέματα. Καλυτέρα βάλε καινούριο μου είπε ή βρες κανένα καλό μεταχειρισμενο με το χρώμα από το εργοστάσιο.
Αντε βγάλε άκρη :)
Πες του καλα Χριστουγεννα :mrgreen: +:Brick wall=+:](*,) . Κοιτα να δεις να ξερεις τα εξης 2 πραγματα το αλουμινιο ως μεταλλο ειναι υπουλο (το ενα) και για αυτο οταν παει για βαψιμο υπαρχουν καποια σταδια που περναει αναλογα για το που προοριζεται.Αλλο ειναι το κουφωμα ενος σπιτιου και αλλο το αλουμινενιο στοιχειο ενος κινητηρα.Η ηλεκτροστατικη βαφη ειναι ο σιγουρος και σωστος τροπος(το δευτερο).

Τωρα αν αυτος δε μπορει , δε ξερει , βαριεται ή οτι αλλο ειναι αλλη κουβεντα.

sakisart
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τετ 28 Οκτ 2015, 14:21
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Πλαϊνό καπάκι κινητήρα

Δημοσίευση από sakisart »

Ρώτησα και για ηλεκτροστατικη σε δυο εταιρειες πήγα με τη μηχανή και το είδαν αλλά το χρώμα θα ήταν από χρωματολογιο συγκεκριμένο. Δε γίνεται μίξη καθότι είναι σε σκόνη και θα ειχε αποκλιση απο το εργοστασιακο. Δεν είμαι και στην Αθήνα ώστε να το ψαξω παραπάνω παιδια. Πήρα τηλ και έναν από Αθήνα που είχε στο site βαμμένα καπάκια κλπ αλλά μου είπε πρέπει να το στείλεις να το δω κλπ...δύσκολο. Αν και αυτός πάλι από χρωματικό κατάλογο είπε.
Εν τέλει επειδή δεν έχω και πολύ χρόνο και έχω πάει σε 5 φανοποιους και δεν ειδα σιγουριά απο τα λεγόμενά τους για τη βαφη απο αυτούς έβαλα καινούριο. Ακόμη και για το γνήσιο ήθελε αριθμό πλαισίου γιατί διαφέρουν από μοτέρ σε μοτέρ μου είπε η yamaha (για το s2).
Θα πειραματιστώ με το παλιό καπάκι που μου έμεινε ώστε να το έχω καβατζα αν ποτέ ξανά χρειαστεί.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sakisart την Πέμ 07 Σεπ 2017, 15:53, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Πλαϊνό καπάκι κινητήρα

Δημοσίευση από SoR_gr »

απο γιαμα πόσο έχει;

σε 5 φανοποιιους που πήγες 10-15ε θα τα εκαψες σε βενζινη...


παρόμοιο πρόβλημα είχα με τον καθρέπτη και τελικά αγόρασα καινούριο 60ε...

μόνο ψάχνοντας είχα χαλάσει 10-15ε βενζινη... + 20 30 που εδιναν τους μτχ...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

sakisart
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τετ 28 Οκτ 2015, 14:21
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Πλαϊνό καπάκι κινητήρα

Δημοσίευση από sakisart »

Χαχαχα
Για απλό βάψιμο ήθελαν για απλή 30€ και ηλεκτροστατικη 50€ + φλάντζα 14€.
Μόνο αυτός από Αθήνα είπε 10€ ή αμμοβολη και 20€ το βάψιμο(ηλεκτροστατικη) αλλά έπρεπε να το δει. Δύσκολο από β.Ελλάδα να στείλω το καπάκι με κουριερ για το αν θα μπορέσει να βαφτει σωστά. Αλλά και πάλι είπε μη περιμένεις ολόιδιο, από κατάλογο βλέπουν το πιο κοντινό χρωματικό τόνο επειδή είναι σε σκόνη το χρωμα. Εδώ η ίδια η yama ζητάει αριθμό πλαισίου.
Το γνήσιο έχει 125€. Εννοείται και φλάντζα 14€ οπως προανέφερα.
Εντάξει ακριβό δε λέω αλλά η μηχανή είναι πάρα πολύ προσεγμένη και θέλω όσο με παίρνει η τσέπη να την έχω στη πένα. :) και είναι και κομμάτι που αναπτύσσει υψηλή θερμοκρασία, δεν είναι ένα απλό βάψιμο σε πλαστικό.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιφερειακά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες