fazer και βαλιτσες

Προστασία, αξεσουαρ-οπτικές βελτιώσεις, φανοποιία
john250
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Παρ 30 Μάιος 2014, 14:20
Επικοινωνία:

fazer και βαλιτσες

Δημοσίευση από john250 »

πισω εχω βαλει 2 πλαινες βαλιτσες χωρις κεντρικη kappa 40 επειδη η δουλεια μου ειναι τετοια που θα πρεπει να μενουν πανω στην μηχανη ολη μερα καθε μερα φορτωμενες υπαρχει προβλημα?μεσα εχουν ρουχα(σεντονια πετσετες κλπ)καθως ειμαι πωλητης λευκων ειδων και παω στα ξενοδοχεια και τα δειγματιζω!
ποσο βαρος ειναι ανεκτο για τις 2 πλαινες βαλιτσες?μια που τις ζυγισα η μια ειναι συνολικο βαρος 8,9 και η αλλη 7,9 μαζι με το βαρος της βαλιτσας!θα εχω προβλημα?
θα πρεπει να κανω καποια ρυθμιση στην αναρτηση?γενικα ρυθμιζεται η αναρτηση?
επισης θα υπαρξει προβλημα αν τις βαζω και τις βγαζω 5-6 φορες την μερα?υπαρχει περιπτωση να χαλασουν τα κουμπωματα?

Άβαταρ μέλους
Jo.Da.
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4228
Εγγραφή: Δευ 10 Ιούλ 2006, 16:07
Model: FZ6
Model year: 2005
Τοποθεσία: Σ' ένα υπόγειο της Βάθης κλαριΝτζίδικο...
Επικοινωνία:

Re: fazer και βαλιτσες

Δημοσίευση από Jo.Da. »

17kg βάρος δεν είναι τίποτα. Καλό θα ήταν να έχεις ισοκατανεμημένο το βάρος όμως.
Προσωπικά ρύθμιση στην ανάρτηση γι αυτό το φορτίο δεν θα έκανα...
Η ανάρτηση η εργοστασιακή έχει περιορισμένες ρυθμίσεις...Στο manual λέει οτι υπάρχει το δαχτυλίδι ρύθμισης προφόρτισης ελατηρίου.Στις ενδείξεις υπάρχει μια κλίμακα απο 1 (μαλακή) εως 7 (σκληρή), στο 3 ειναι η εργοστασιακή ρύθμιση. Για σωστή ρύθμιση στο sag, αν θες να ασχοληθείς, δες εδώ!
Oι βαλίτσες κατασκευάστηκαν για να μπαίνουν και να βγαίνουν, αν τις βάζεις - βγάζεις άγαρμπα κι ατσούμπαλα σε κάποια φάση ΙΣΩΣ παραδόσουν τα κουμπώματα...Ρίξε μια ματιά και σ' αυτό!

:/abwave::)
Γιάννης ο tirbouchon-άκιας (Iσορροπημένα ανισόρροπος)
Θ.
Peace of mind (in need)!!!

john250
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Παρ 30 Μάιος 2014, 14:20
Επικοινωνία:

Re: fazer και βαλιτσες

Δημοσίευση από john250 »

σε ευχαριστω πολυ φιλε μου για την απαντηση και την βοηθεια :wink:

Άβαταρ μέλους
Jericho
Δημοσιεύσεις: 1097
Εγγραφή: Δευ 27 Ιουν 2011, 20:39
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: Chania - Crete - Greece
Επικοινωνία:

Re: fazer και βαλιτσες

Δημοσίευση από Jericho »

Για να μην ανοίγω νέο θέμα :

- Γνωρίζει κανείς αν υπάρχουν universal plates για τις V35 της Givi ? Με τις εξατμίσεις που φοράω δεν μπαίνουν οι βάσεις το FZ6 - επομένως θα παίξει ιδιοκατασκευή.

- Επίσης κανεις να γνωρίζει καμιά καλή τιμή (Ελλάδα - eBay) ?

Ευχαριστώ !

Άβαταρ μέλους
nikgeorge82
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ 25 Ιούλ 2015, 13:45
Model: FZ6
Model year: 2005
Τοποθεσία: ΛΑΡΙΣΑ
Επικοινωνία:

Re: fazer και βαλιτσες

Δημοσίευση από nikgeorge82 »

παιδια και εγω εχω στην κατοχη μου ενα fazer του 05 με εξατμισεις πανω yoshimura και ηθελα να δω αν εχει καποιος τροπο να βαλω τουλαχιστο πλαινες μπαρες για να μπει καμια βαλιτσα ...εψω bagster μπροστα αλλα για ταξιδι δεν φτανει μια βαλιτσουλα μπροστα και μαλιστα με συνοδηγο ... εχει κανεις καμια ιδεα εστω για παλινα γιατι δεν θελω να ασχημηνει το μηχανακι ...

pilotos7
Δημοσιεύσεις: 315
Εγγραφή: Τρί 13 Αύγ 2013, 19:09
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: fazer και βαλιτσες

Δημοσίευση από pilotos7 »

Εβαλα εγω..αγορασα πλαινες βασεις απο μεγκα στορ μπαζαρ μαζι με βαλιτσες της givi.οι βασεις πιανουν απο τα πατακια του συνοδηγου και απο κατω απο τις εξατμισεις εκει που πιανει το φτερο..κρατανε καλα και σταθερα τις βαλιτσες..τις δοκιμασα μεχρι 180 χλμ για κανα 2 λεπτο και ηταν οκ.

Άβαταρ μέλους
nikgeorge82
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ 25 Ιούλ 2015, 13:45
Model: FZ6
Model year: 2005
Τοποθεσία: ΛΑΡΙΣΑ
Επικοινωνία:

Re: fazer και βαλιτσες

Δημοσίευση από nikgeorge82 »

ξερετε αν υπαρχει κατι μονο σε βαλιτσες παλινες καλο και οικονομικο χωρις βασεις... υπαρχει τετοια περιπτωση επισης κατι που δεν ρωτησα με τις πλαινες ο συνοδηγος μπορει να ειναι σωστα στη θεση του η τρωει ακυρο και καθεται σπιτι ? :roll: :o :lol: :P

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: fazer και βαλιτσες

Δημοσίευση από jskf16 »

1ον , να σβηστει το ενα απο τα δυο ποστ , οι mod θα το κανουν.

2ον , εκανες δηλαδη εδω μεσα αναζητηση και τα ερωτηματα σου δε βρηκαν απαντηση :roll: +:Think=+::-k :?: .Γραψε στην αναζητηση Βαλιτσες πλαϊνες , Πλαινες Βαλίτσες!!! , σαμαρια ....και θα βρεις 15σελιδες+ :shock: για το θεμα που ρωτας.Αν δε , εδω ειμαστε :!:

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: fazer και βαλιτσες

Δημοσίευση από jskf16 »

Jericho έγραψε:Για να μην ανοίγω νέο θέμα :

- Γνωρίζει κανείς αν υπάρχουν universal plates για τις V35 της Givi ? Με τις εξατμίσεις που φοράω δεν μπαίνουν οι βάσεις το FZ6 - επομένως θα παίξει ιδιοκατασκευή.

- Επίσης κανεις να γνωρίζει καμιά καλή τιμή (Ελλάδα - eBay) ?

Ευχαριστώ !
Xαρη δε το ειδα +:Brick wall=+:](*,) , αν δεν εχεις βρει κατι.....κοιτα εδω. Γιατι θες universal :roll: , για φτηνοτερα ?
:/abwave::)

Άβαταρ μέλους
billis21
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Σάβ 08 Νοέμ 2014, 14:08
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: fazer και βαλιτσες

Δημοσίευση από billis21 »

Universal να καθονται χωρις βασεις, μετα απο αρκετο ψαξιμο που ειχα κανει ειχα καταληξει στις κολορι. Ειναι αρχικα απο τα μεγαλυτερα μεγεθη που κυκλοφορουν και ειναι σχετικα φτηνες γυρω στα 100. Λιγο καλο δεσιμο θελει, και τον νου σου οχι τοσο στις εξατμισεις οσο στν πισω τροχο. Εχουν χωρεσει μεσα πραγματα για 2 ατομα για διακοπες 6 ημερων. Επισης δεν εχεις θεμα με τα χιλιομετρα, εχω γυρισει και με 200. Απλα θελουν καλο δεσιμο.

kitsos83
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Κυρ 14 Οκτ 2012, 14:07
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Επικοινωνία:

Re: fazer και βαλιτσες

Δημοσίευση από kitsos83 »

COLORI θα συμφωνησω και εγω χωρανε συνολο 70 λιτρα κ εχουν αυξομειωσει δηλ μαζευονται και στα 40 λιτρα αν εχεισ πιο λιγα πραγματα....δοκιμασμενο σε ταξιδια με συνοδηγο κρεμονται δεξια αριστερα εχουν κενο απτις εξατμισεισ δεν ακουμπανε πανω μην φοβηθεισ λογω εξατμισεων μας ψιλα.τα χερουλια στο fazer 600 κρατανε ασφαλη αποσταση.δεσιματακι καλο με τους ιμαντεσ που περιεχονται και με μια βαλιτσα πισω αν εχεις 46αρα κανεις μετακομιση!ο συνοδηγος δεν αισθανεται τπτ στα ποδια του δεν ακουμπανε.
κατι τετοιο εχω με 45 ευρω ξεμπερδεψες για οικονομικο.
http://www.coloriposto.gr/web/?ProductI ... d=6&sub=21

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: fazer και βαλιτσες

Δημοσίευση από jskf16 »

Ο αλλος μιλαει για ΣΚΛΗΡΕΣ βαλιτσες , εσεις μιλατε για τις M*****Σ +:Brick wall=+:](*,) .Η v35 ειναι οι πλαινες σκληρες βαλιτσες της givi.Δε θελει/μιλαει για σαμαρια.

Άβαταρ μέλους
nikgeorge82
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ 25 Ιούλ 2015, 13:45
Model: FZ6
Model year: 2005
Τοποθεσία: ΛΑΡΙΣΑ
Επικοινωνία:

Re: fazer και βαλιτσες

Δημοσίευση από nikgeorge82 »

Ευχαριστω πολυ παιδια για τα πλαινα http://www.coloriposto.gr/web/?ProductI ... d=6&sub=21 ελπιζω να μην εχω θρμα με το βαρος και την οδηγικη συμπεριφορα απ το μηχανακι ..Παντως ειναι απο τις πολυ καλες λυσεις και οικονομικες λετε να τα σπρωξω και να τελειωνει το θεμα?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος bill_ex την Τετ 05 Αύγ 2015, 21:20, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: δεν γραφουμε με κεφαλαία. ειναι σαν να φωνάζουμε. πάντα με μικρα

kitsos83
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Κυρ 14 Οκτ 2012, 14:07
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Επικοινωνία:

Re: fazer και βαλιτσες

Δημοσίευση από kitsos83 »

\εγινε αναφορα για πλαινεσ χωρις βασεις....αν υπαρχουν σκληρεσ βαλιτσεσ χωρισ βασεισ......περι ορεξεως.....

mintsos_ka
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Σάβ 18 Απρ 2015, 15:17
Model: FZ6 S2
Model year: 2009
Τοποθεσία: Αφρουντία
Επικοινωνία:

Re: fazer και βαλιτσες

Δημοσίευση από mintsos_ka »

nikgeorge82 τα σαμάρια από Colori φαίνεται να ταιριάζουν στο μοτόρι μας και ίσως οι εξατμίσεις να τα δέχονται και σκέτα επίσης...αλλά έχεις εμπιστοσύνη???...μπα...Τις προάλλες λοιπόν που πήρα ένα τάνμπάνΚ coloriσιο για τη καλή μου και επί της ευκαιρίας της δοκίμαζα και ότι σαμάρια είχε το μαγαζί..(ετούτο της ταιριάζει γάντι ταπεινή μ άποψη: http://www.coloriposto.gr/web/?ProductI ... d=6&sub=21). μου ανέφερε ο άνθρωπος εκεί για κατασκευή βάσης, (σε έναν που δεν θυμάμαι, αλλά όταν περάσεις για δοκιμή live, ρώτα να σου πει), γύρω στα 50 ευρώπουλα έξτρα...αλλά θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο (που να ψάχνεις να μαζεύεις βρακιά στο δρόμο τώρα :Ρ).

Πάντως για τα λεφτά τους τα συγκεκριμένα προϊόντα, δεν είναι καθόλου άσχημα :)

Καλή συνέχεια !

Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιφερειακά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης