σωληνας καταλυτη

Προστασία, αξεσουαρ-οπτικές βελτιώσεις, φανοποιία
Άβαταρ μέλους
JokeR
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: Τετ 20 Μαρ 2013, 14:07
Model: FZ6
Τοποθεσία: Athens-Haidari
Επικοινωνία:

σωληνας καταλυτη

Δημοσίευση από JokeR »

Μπορει καποιος να μου πει εαν εχει αντικαταστασει καποιος τον καταλυτη με σκετο σωληνα dekat κοινως γνωστο εαν χριαζεται και power commander και απο εκει και περα τις διαστασεις του σωληνα.... Δηλαδη τι Φ ειναι διαμετρος και ποσες μοιρες κουρμπα κανει;;;;
Ο αισθητηρας λαμδα καθεται σε αυτο κομματι η ειναι πριν την ενωση του καταλυτη ευχαριστω εκ των προτερων

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: σωληνας καταλυτη

Δημοσίευση από Solomon »

Αγαπητέ απαντήσεις
1)power commander δεν είναι απαραίτητο εάν καταργήσεις τον καταλύτη. Είναι καλό όμως αν αλλάξεις και τελικά με πιο ελεύθερα (όπως βλέπω σε άλλο ποστ που γράφεις) να υπάρχει το pc για να το ρυθμίσεις σωστά
2)ο αισθητήρας λ είναι μετά τον καταλύτη
3)διάμετρος (φ) μοίρες και κουρμπες δεν έχω ιδέα, αλλά έτσι και αλλιώς σε εξατμισά θα καταλήξεις οπότε θα ξέρει αυτός

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: σωληνας καταλυτη

Δημοσίευση από SoR_gr »

Κώστα βάλε και πες μου και εμενα <>3 :/abwave::)
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: σωληνας καταλυτη

Δημοσίευση από Solomon »

Φίλε αυτό καταργουμαι. Ο αισθητήρας λ είναι μεν μετά τον καταλύτη όπως σου είπα αλλά είναι πάνω στο ίδιο κομμάτι σωλήνας που θες να καταργήσεις.

http://www.yamaha-motor.eu/designcafe/e ... lse&page=3

Στη φώτο που δείχνει το σύστημα εξάτμισης, το βελάκι δείχνει τον καταλύτη και το πράσινο τσουτσουνακι λίγο παραπάνω είναι ο αισθητήρας λ εκεί πάνω κουμπώνει η σχετική φυσα.όπως βλέπεις το κομμάτι που θες να καταργήσεις έχει πάνω τον αισθητήρα, αλλά απ όσο ξέρω αυτός που θα σου το φτιάξει θα τον τοποθετήσει ξανά και δε θα υπάρχει πρόβλημα

Άβαταρ μέλους
JokeR
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: Τετ 20 Μαρ 2013, 14:07
Model: FZ6
Τοποθεσία: Athens-Haidari
Επικοινωνία:

Re: σωληνας καταλυτη

Δημοσίευση από JokeR »

2πλα τελικα ελευθερα θα τα φοραω ουτος η αλλος.... και πιστεψε θα τραγουδανε.... τωρα απο εκει και περα εχω το ανχος μη τυχον και δε δουλευει σωστα χωρις τον καταλυτη...

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: σωληνας καταλυτη

Δημοσίευση από manos_mas »

ο λ δεν ειναι πανω στον σωληνα . Τον ειχα αλλαξει παλια με κατι leovince . απο αποδοση δεν θα δεις διαφορα χωρις power commander . θα εχεις ενα ασταθες ρελαντι λογω ελευθερων εξατμισεων και ελευθερου σωληνα σαν να φοραγες εκκεντροφορους . Προβλημα στην λειτουργια δεν θα εχεις . Εγω πλεον τον εβγαλα τον σωληνα και ξαναεβαλα τον καταλυτη λογω του ΚΤΕΟ που πρεπει να περασω . Γνωμη μου μην τον αλλαξεις αν δεν εχεις σκοπο να βαλεις και commander για να κερδισεις πραγματικα
ΑΝ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΙΣΩ ΣΟΥ ΝΑ ΣΦΥΡΙΖΕΙ ... ΜΗ ΦΟΒΗΘΕΙΣ... ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΜΟΥ ΠΟΥ ΣΕ ΣΥΓΥΡΙΖΕΙ.....

Άβαταρ μέλους
gkeres
Δημοσιεύσεις: 120
Εγγραφή: Πέμ 31 Μάιος 2012, 23:57
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: σωληνας καταλυτη

Δημοσίευση από gkeres »

Sonid σου έστειλα πμ με ένα link και σου εξήγησα καποια πραγματάκια.. δέν ξέρω άν το διάβασες

Άβαταρ μέλους
JokeR
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: Τετ 20 Μαρ 2013, 14:07
Model: FZ6
Τοποθεσία: Athens-Haidari
Επικοινωνία:

Re: σωληνας καταλυτη

Δημοσίευση από JokeR »

@gkeres ναι ρε συ thnx το εχω διαβασει και εχω στειλει pm στον φοντα που ελεγες.... απλα αυτο το κομματι που μου εδειξες εχει κολληματα και δε το θελω.... κουρμπαδορο παντα(σορρυ αλλα ετσι εχω μαθει απο το αμαξι που ειχα στησει)

Άβαταρ μέλους
gkeres
Δημοσιεύσεις: 120
Εγγραφή: Πέμ 31 Μάιος 2012, 23:57
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: σωληνας καταλυτη

Δημοσίευση από gkeres »

Τότε άν το έχει ακόμα ο Φόντας μπορείς να τον ρωτήσεις πόσα εκατοστά είναι όλο το κομμάτι και στα πόσα είναι η γωνία και να φτιάξεις εσύ ένα..

Άβαταρ μέλους
JokeR
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: Τετ 20 Μαρ 2013, 14:07
Model: FZ6
Τοποθεσία: Athens-Haidari
Επικοινωνία:

Re: σωληνας καταλυτη

Δημοσίευση από JokeR »

επειδη ειναι ταρυφα στα 70 ευρω παντου που ρωτησα... θα σπασω τον δικο μου καταλυτη ωστε να φαινετε πως εχω και καταλυτη πανω και θα παω να παρω εναν καταλυτη με 30 ευρω και τελειωνει εκει το θεμα....

pilotos7
Δημοσιεύσεις: 315
Εγγραφή: Τρί 13 Αύγ 2013, 19:09
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: σωληνας καταλυτη

Δημοσίευση από pilotos7 »

Οι σωστες εξατμισεις ειναι με κολλησεις γιατι οι κατσαρολαδες(εξατμισαδες) εχουν κουρμπαδορους της πλακας και μικραινει η διατομη στην γωνια.Μονο ο ποπαι εχει σωστο κουρμπαδορο..

Άβαταρ μέλους
JokeR
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: Τετ 20 Μαρ 2013, 14:07
Model: FZ6
Τοποθεσία: Athens-Haidari
Επικοινωνία:

Re: σωληνας καταλυτη

Δημοσίευση από JokeR »

Πιλοτος επειδη ανοιγεις μεγαλη κουβεντα και οφτοπικ αν θες να την κανουμε απο κοντα.... Μη ξεχνας πως υπαρχουνεκαι κουλοκολιτσιδες οπου σου κολανε με αργκον αντι για τικ..... Τεσπα ειναι μεγαλο αυτο που πας να θυξεις....

pilotos7
Δημοσιεύσεις: 315
Εγγραφή: Τρί 13 Αύγ 2013, 19:09
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: σωληνας καταλυτη

Δημοσίευση από pilotos7 »

Με αργκον κολανε μονο κατι παπουδες σε γειτονικα παλια εξατμισαδικα..τεσπα..

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: σωληνας καταλυτη

Δημοσίευση από manos_mas »

ρωτα στην spring dragon.
του ειχα παει τον δικο μου και τον αντεγραψε οποτε εχει σιγουρα σωληνα.
ΕΙναι εμπειρος στις εξατμισεις μηχανων .
Προσοχη το 2004-2007 εχουν διαφορετικο σωληνα ( σε μηκος γυρω στα 5 εκ ) απο το S2 .
Για αυτο ειχα παει σε αυτον τοτε για να μου κανει μια προεκταση.
ΑΝ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΙΣΩ ΣΟΥ ΝΑ ΣΦΥΡΙΖΕΙ ... ΜΗ ΦΟΒΗΘΕΙΣ... ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΜΟΥ ΠΟΥ ΣΕ ΣΥΓΥΡΙΖΕΙ.....

jim_fazer
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: Κυρ 20 Μάιος 2012, 08:46
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: σωληνας καταλυτη

Δημοσίευση από jim_fazer »

Χωρίς καταλύτη γιατί δεν περνάς ΚΤΕΟ ;;;;
Βγαίνουν παραπανω τα καυσαέρια ή απλα βλέπει ότι δεν έχει;;;;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιφερειακά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες