Αυτοσχέδιες βάσεις για σαμάρια

Προστασία, αξεσουαρ-οπτικές βελτιώσεις, φανοποιία
Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Αυτοσχέδιες βάσεις για σαμάρια

Δημοσίευση από SoR_gr »

αγορασα σαμαρια της κολορι και για να νιωθω σιγουρια , ηθελα και βάσεις. οι τιμες επαιζαν καπου στο 50++ οπότε δοκιμασα να φτιαξω κατι μονος μου.

αρχικα πηρα 2 σιδερα "γωνιες" για να μην λυγιζουν. σκοπος μου ηταν να μπαινουν και να βγαινουν σε 1 λεπτό.
Το μελετησα λιγο και κατεληξα να τα βαζω και στεκονται στις βιδες των μαρσπιε συνοδηγου. χρειαστηκε ομως να βαλω πιο μακρυες βιδες μαρσπιε.

αποτελεσμα ειναι να εχω 2 σιδερα (ουτε 1 κιλο βαρος) που να πηγαινουν προς τις εξατμες και το σαμαρι να μην υπαρχει περιπτωση να παει προς την ροδα. στο τελος τα εβαψα μαύρα και δοκιμαστηκαν σε ταξίδι.

παρακατω θα βρειτε διαφορες φώτο που μεσολαβησαν στο παρε-φτιαξε-βαλε-βγαλε.
http://s304.photobucket.com/user/sor_gr ... %20samaria
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
theovivad
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Παρ 02 Σεπ 2016, 19:24
Model: FZS600
Model year: 2001
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Re: Αυτοσχέδιες βάσεις για σαμάρια

Δημοσίευση από theovivad »

Τις είδα, πρακτικό δείχνει και εύκολο... και λίγο mad max μου θυμίζει :D αλλά ο σκοπός είναι να μη γυρνάνε τα σαμάρια προς τα μέσα προς την ρόδα. Ταξίδεψες με αυτές? Όλα οκ?

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Αυτοσχέδιες βάσεις για σαμάρια

Δημοσίευση από SoR_gr »

Αυτο...δενω τα σαμαρια πανω τους κ δν πανε προς τα μεσα.
Εχω κανει ταξιδι 500χλμ αρκετες φορες (αθηνα κερκυρα) κ εχω παει για ωρα με ταχυτητες 150χαω ευκολα. Μπαινουν κ βγαινουν σε δυο λεπτα...

Αν θες μετα το κανεις πιο ωραιο (ραβεις θηκη στα σαμαρια ή με την κολληση του βαζεις εξτρα κομματια
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
theovivad
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Παρ 02 Σεπ 2016, 19:24
Model: FZS600
Model year: 2001
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Re: Αυτοσχέδιες βάσεις για σαμάρια

Δημοσίευση από theovivad »

Φίλε Sor ευχαριστώ για τις πληροφορίες και γενικά για την πάσα στο συγκεκριμένο νήμα. Δυστυχώς εικόνες από τις φώτο δεν είδα από τον φίλο Vallinor, δεν μπόρεσα να τις ανοίξω. Είδα όμως το βίντεο και φυσικά την δική σου κατασκευή.
Σήμερα δεν είχε βόλτα :( λόγω επισκέψεών μέχρι το μεσημέρι. Ασχολήθηκα όμως με τον σχεδιασμό της δικής μου αυτοσχέδιας βάσης για τα σαμάρια.
Βασικά, αναρτώ τις εικόνες και τα σχέδια τα οποία είναι ακόμα στο 'χαρτί΄ώστε τυχόν διορθώσεις ή βελτιώσεις απο την μεριά σας τις προλάβουμε μέχρι την κατασκευή. Η ιδέα βασίζεται στις αποσπώμενες βάσεις (βάλε - βγάλε δλδ σε 5 λεπτά).Έβγαλα τις φώτο απο την μοτό μου και άρχισα να σχεδιαζω
Σχέδια
http://imgur.com/vKpRw6m
http://imgur.com/PSAPck6
http://imgur.com/ADiiteH

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Αυτοσχέδιες βάσεις για σαμάρια

Δημοσίευση από SoR_gr »

Αν καταλαβα καλα :
Εικονα 1, θα φτιαξει καπακι-λαμακι (κοκκινο) που θα βιδωνει μαρσπιε κ σιδερο (κιτρινα) που θα βιδωνουν στο καπακι-λαμακι(κοκκινο)



Σωστα;
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
theovivad
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Παρ 02 Σεπ 2016, 19:24
Model: FZS600
Model year: 2001
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Re: Αυτοσχέδιες βάσεις για σαμάρια

Δημοσίευση από theovivad »

Σωστά... Το καπάκι (σταθερή βάση) θα μείνει μόνιμα επάνω. Ενώ το άλλο (κίτρινο) ο άξονας θα μπαίνει και θα βγαίνει με 2 βίδες ... αν είδες και τα σχέδια.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Αυτοσχέδιες βάσεις για σαμάρια

Δημοσίευση από SoR_gr »

τα σχέδια δεν άνοιγαν σωστά ( έμοιαζαν με μουτζούρες).

νομίζω οτι αυτό που σκέφτηκες να φτιάξεις είναι κάτι καλό και βολικό. φρόντισε το πάχος να είναι ιδανικό.


Μόνο μια λεπτομέρεια. Μήπως καλό θα ήταν να είχες και κάποιο δέσιμο-βίδα και στην κάτω μεριά απο το λαμάκι; έστω τρύπα και να δένεις tyre up.
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
theovivad
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Παρ 02 Σεπ 2016, 19:24
Model: FZS600
Model year: 2001
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Re: Αυτοσχέδιες βάσεις για σαμάρια

Δημοσίευση από theovivad »

Δεν χρειάζεται. Απο θέμα σταθερότητας δεν υπάρχει πρόβλημα. Ασε που τα μαρσιπιε πίσω σχηματίζουν γωνία ισως και ελαφριά καμπύλη (δύσκολο δλδ να ακολουθήσει η λάμα το σχήμα)
Τα σχέδια ήταν μεγάλα σε ανάλυση και δύσκολα τα φόρτωνε .... τα έκανα αρχεία gif αλλά χάσανε σε ποιότητα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιφερειακά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης