Τιμονι

Προστασία, αξεσουαρ-οπτικές βελτιώσεις, φανοποιία
Άβαταρ μέλους
SOTOS80
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Παρ 23 Νοέμ 2012, 12:32
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Re: Suburban τιμονι

Δημοσίευση από SOTOS80 »

Το μαμα τιμονι ειναι αβολο, απο το FZ1 δεν μου φαινεται και πολυ βολικο γιατι αναγκαστικα εχει μια κλιση προς τα πανω για να μην βρισκει και για τα υπολοιπα πρεπει να αγορασεις κ καινουρια αντιβαρα κτλ. Ισως να βολευε το renthal ultra low αλλα δεν το εχω δει απο κοντα.

Άβαταρ μέλους
Jericho
Δημοσιεύσεις: 1097
Εγγραφή: Δευ 27 Ιουν 2011, 20:39
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: Chania - Crete - Greece
Επικοινωνία:

Re: Suburban τιμονι

Δημοσίευση από Jericho »

Έχω βάλει Renthal, αν ψάξεις θα βρεις το θέμα. Προσωπικά με βολεύει, μεγάλη βελτίωση σε σχέση με το εργοστασιακό.
Εικόνα

Το να πονείς και να το λες,
αυτός δεν είναι πόνος,
μα να χαλά το ABS
και να στενεύει ο δρόμος...

Άβαταρ μέλους
SOTOS80
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Παρ 23 Νοέμ 2012, 12:32
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Re: Suburban τιμονι

Δημοσίευση από SOTOS80 »

Ειδα οτι εχεις βαλει το medium και σου ψηλωσε την θεση οδηγησης. Εγω αυτο που θελω ειναι χαμηλωμα και πιο ισιο στο τελειωμα του, να μην κανουν τοσο γωνια οι καρποι. Απο sportouring μηχανες που ειχα παλιοτερα με ψηλα clipon ξερω οτι βολευει πολυ αυτη η σταση. Γι αυτο και κοιτουσα το suburban αλλα νομιζω οτι η τιμη του θα ειναι απαγορευτικη. Ισως της renthal το ultra low να ειναι πιο κοντα σε αυτο που θελω να κανω.

Αν εχει κανεις εμπειρια απο suburban ας μας πει. Αλλιως για για οτι αλλο θα γραψω στα αναλογα threads.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitrisfz την Σάβ 02 Νοέμ 2013, 11:19, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: οχι αμεσες παραθεσεις

Άβαταρ μέλους
SOTOS80
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Παρ 23 Νοέμ 2012, 12:32
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Re: Τιμονι

Δημοσίευση από SOTOS80 »

Εβαλα σημερα το τιμονι απο το FZ1, πρωτες εντυπωσεις ειναι αρκετα θετικες. Σιγουρα ειναι πιο βολικο στα χερια στο θεμα συμπλεκτη - φρενο. Εκοψα κ εγω το δοντακι απο τα δεξια χειριστηρια ωστε να μπορω να τα περιστεφω οπου θελω κγια να βρω μια θεση που δεν θα βρισκει στο ντεποζιτο. Δεν εχουν προβλημα να κουνιουνται μονα τους σφιγγουν μια χαρα, μονο αν βαλεις δυναμη με το χερι μπορεις να τα μετακινησεις. Μ αρεσει η πιο σκυφτη θεση που σε βαζει αλλα αυτο που παρατηρησα ειναι οτι ειναι λιγο πιο δυσκολο στο να αλλαξεις κλιση στην μηχανη οταν εισαι πλαγιασμενος σε στροφη.Θελει λιγο ας το πουμε περισσοτερη σφαλιαρα για να ερθεις στα ισα σου. Αυτο λογω της κλισης που εχει προς τα πανω, αν γινοτανε να ερθει λιγο πιο κατω θα ηταν πιο ευκολο. Ισως αν μπουν αποστατες αλλα τοτε θα ψιλωσει κιολας και θα χαθει η σκυφτη θεση. Για την ωρα το αφηνω οπως ειναι και βλεπουμε. Σιγουρα παντως ειναι πιο βολικο απο το μαμα :D

yamahafz6fazer
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ 28 Νοέμ 2013, 18:05
Επικοινωνία:

Re: Τιμονι

Δημοσίευση από yamahafz6fazer »

Καλησπέρα! Σου είναι εύκολο να ανεβάσεις μια φωτογραφία να δούμε πως είναι το τιμονάκι του FZ1 χωρίς πρόσθετους αντάπτορες στα καβαλέτα; Θα το κάνω κι εγώ το βήμα, με προβληματίζει όμως το οτι υπάρχει θέμα με το ντεπόζιτο...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jskf16 την Πέμ 28 Νοέμ 2013, 20:22, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Oxι , στις αμεσες παραθεσεις , διαβασε τους κανονισμους του φορουμ.

Άβαταρ μέλους
SOTOS80
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Παρ 23 Νοέμ 2012, 12:32
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Re: Τιμονι

Δημοσίευση από SOTOS80 »

Εβαλα καβαλετα τελικα και δεν υραβηξα καμια φωτογραφια πριν τα βαλω. Χωρις τους αποστατες ειναι πολυ καλυτερα απο το μαμα, εισαι πιο σκυφτος που εμενα μου αρεσε αλλα δεν μου αρεσε η κλιση που αναγκαστικα πρεπει να εχει προς τα πανω για να μην βρισκει στο ντεποζιτο. Η γνωμη μου ειναι, αλλαξε το κρατα το λιγο ετσι να δεις πως ειναι και αν δεν σ αρεσει αγοραζεις και καβαλετα μετα.

Άβαταρ μέλους
johny116i
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Παρ 24 Ιαν 2014, 14:58
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Τιμονι και αντιβαρα

Δημοσίευση από johny116i »

Μάγκες, να ρωτήσω,,, το μωρό μου (s2 2007) φοράει ένα aftermarket τιμόνι ( το αγόρασα έτσι...) και θέλω να βάλω το εργοστασιακο....αλλά το κόστος 55 το τιμόνι + 65 τα αντίβαρα.... λίγο ψηλά για μένα..... τι να κάνω? +:Brick wall=+:](*,) να βάλω πάλι aftermarket? να βρω κανένα μεταχειρισμένο??? +:Think=+::-k
+:Brick wall=+:](*,)
Η ζωή είναι για να τη ζούμε...!

Άβαταρ μέλους
JokeR
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: Τετ 20 Μαρ 2013, 14:07
Model: FZ6
Τοποθεσία: Athens-Haidari
Επικοινωνία:

Re: Τιμονι

Δημοσίευση από JokeR »

βαλε μεταχειρο ρε συ εννοειτε.... 50 ευρω παιρνεις τιμονι αντιβαρα και μανετα συμπλεκτη απο fz1(λιγο ποιο χαμηλη η θεση βεβαια αλλα στριφτερο)

Άβαταρ μέλους
johny116i
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Παρ 24 Ιαν 2014, 14:58
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Τιμονι

Δημοσίευση από johny116i »

έχεις δίκιο αλλά δε θέλω χαμήλη θέση... υπάρχει και ένα θέμα μέσης και το τιμόνι που έχει τώρα είναι πιο χαμηλό ήδη..και λέω να το παίξω κυρία και να βάλω το εργοστασιακο... επίσης..από ότι μίλησα και με το μηχανικο... θα έχω κραδασμούς στα χέρια... ισχύει??? +:Think=+::-k
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jskf16 την Δευ 27 Ιαν 2014, 21:17, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
Λόγος: Οχι στις αμεσες παραθεσεις!!
Η ζωή είναι για να τη ζούμε...!

Άβαταρ μέλους
SOTOS80
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Παρ 23 Νοέμ 2012, 12:32
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Re: Τιμονι

Δημοσίευση από SOTOS80 »

Πριν βαλεις το εργοστασιακο δες το πρωτα σε αλλο fazer και αν μπορεις καντο και μια βολτα γιατι εχει λιγο περιεργη γωνια χεριων και μπορει να μην σε βολεψει.

Άβαταρ μέλους
johny116i
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Παρ 24 Ιαν 2014, 14:58
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Τιμονι

Δημοσίευση από johny116i »

Το είχα κάνει βόλτα και με βόλευε...αλλιώς δε θα πήγαινα σε αυτό...... αυτό που με προβληματίζει είναι η τιμή αλλά και στη βόλτα αν το τιμόνι δεν είναι σωστό μην έχω κραδασμούς στα χέρια και με κουράσει... :roll:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jskf16 την Δευ 27 Ιαν 2014, 21:18, έχει επεξεργασθεί 6 φορές συνολικά.
Λόγος: Οχι στις αμεσες παραθεσεις!!Διαβασε τους κανονισμους.
Η ζωή είναι για να τη ζούμε...!

Άβαταρ μέλους
SOTOS80
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Παρ 23 Νοέμ 2012, 12:32
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Re: Τιμονι

Δημοσίευση από SOTOS80 »

Δεν χρειαζεται να παρεις καινουριο νομοζω μπορεις να βρεις μεταχειρισμενο. Για τους κραδασμους δεν θυμαμαι γιατι εχω καιρο που το αλλαξα αν και νομιζω οτι πρεπει να υπξραν μερικοι. Δεν θα το ελεγα κραδασμοι οσο συντονισμοι...

Άβαταρ μέλους
johny116i
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Παρ 24 Ιαν 2014, 14:58
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Τιμονι

Δημοσίευση από johny116i »

Τι εννοείς συντονισμοι sotos???? +:Think=+::-k
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος bill_ex την Τρί 28 Ιαν 2014, 16:58, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Οχι στις αμεσες παραθεσεις!!Διαβασε τους κανονισμους.
Η ζωή είναι για να τη ζούμε...!

Άβαταρ μέλους
SOTOS80
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Παρ 23 Νοέμ 2012, 12:32
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Re: Τιμονι

Δημοσίευση από SOTOS80 »

Αν θυμαμαι καλα σε ταξιδι σε καποιες στροφες εκανε συντονισμους με αποτελεσμα να μουδιαζουν τα χερια. Αν ψαξεις εδω μεσα θα δεις και σχετικα θεματα.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Τιμονι

Δημοσίευση από SoR_gr »

νομιζω είναι συνηθεια οι κραδασμοί... όταν ειχα παρει την μηχανη στις αρχές μουδιαζαν και μένα (ειτε οδηγουσα πολυ ωρα μεσα στην πολη ειτε εκτος πολης)
μήπως σφιγγεις πολυ τα χερια οταν οδηγας?
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιφερειακά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες