Ζελατίνα για φαίρινγκ S2

Προστασία, αξεσουαρ-οπτικές βελτιώσεις, φανοποιία
pilotos7
Δημοσιεύσεις: 315
Εγγραφή: Τρί 13 Αύγ 2013, 19:09
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: Ζελατίνα για φαίρινγκ S2

Δημοσίευση από pilotos7 »

Ειναι πιο ψηλη απο την μαμα;Εχει διαφορα σε ταξιδι;

Άβαταρ μέλους
Arhs
Δημοσιεύσεις: 351
Εγγραφή: Πέμ 11 Φεβ 2010, 01:57
Model: FZ6 S2
Model year: 2009
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Ζελατίνα για φαίρινγκ S2

Δημοσίευση από Arhs »

Ειναι ολοιδια με την Faabri που εχω ειμαι 1.80 κ σε προσφταο ταξιδι 500 χιλιομετρςω μεχρι τα 140-150 οδηγουσα ανετα ορθιος στα 120-130 σφυριζεις ανεμελα δεν καταλαβαινεις τιποτα πολυ καλη! :mrgreen: :mrgreen:
Four wheels moves the body...two wheels moves the soul !

pilotos7
Δημοσιεύσεις: 315
Εγγραφή: Τρί 13 Αύγ 2013, 19:09
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: Ζελατίνα για φαίρινγκ S2

Δημοσίευση από pilotos7 »

Αrhs και εσυ της powerbronze εχεις;Απο το site που μου δωσατε βγαινει με τα μεταφορικα 79 λιρες..Περισσοτερο απο οσο δινει ο Σπυλιωτης την faabri..Αν ειναι καλυτερη απο την faabri και σε ποιοτητα και σε προστασια δεν με ενδιαφερει να δωσω κατι παραπανω..Τι υψος εχει της powerbronze;

Άβαταρ μέλους
Arhs
Δημοσιεύσεις: 351
Εγγραφή: Πέμ 11 Φεβ 2010, 01:57
Model: FZ6 S2
Model year: 2009
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Ζελατίνα για φαίρινγκ S2

Δημοσίευση από Arhs »

Οπως γραφω κ ποιο πανω εχω την Faabri αλλα οπως την βλεπω στην φωτογραφια ειναι ΟΛΟιδιες οσων αφορα το υψος και οι 79 λιρες που αναφερεις ειναι πολλα λεφτα για ζελατινα εγω την ειχα παρει απο τον Σπηλιωτη εδω στην καλιροης στα 80 ευρω..




ΥΓ.Δεν νομιζω να ειναι πιο καλη ποιοτηκα απο την Faabri που ειναι απο τις πιο επωνημες μαζι με τη Puig απο την powerbronze που πρωτη φορα την ακουω :/abwave::)
Four wheels moves the body...two wheels moves the soul !

pilotos7
Δημοσιεύσεις: 315
Εγγραφή: Τρί 13 Αύγ 2013, 19:09
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: Ζελατίνα για φαίρινγκ S2

Δημοσίευση από pilotos7 »

Ναι σωστα εγω διαβασα βιαστικα..Οποτε θα παω για την faabri αφου ειναι και πιο φτηνη.
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις.

Άβαταρ μέλους
jordanbikes84
Δημοσιεύσεις: 368
Εγγραφή: Δευ 08 Μαρ 2010, 13:39
Επικοινωνία:

Re: Ζελατίνα για φαίρινγκ S2

Δημοσίευση από jordanbikes84 »

Εγώ απο το σάιτ που σου έδωσα την είχα πάρει πριν απο 3 χρόνια περίπου, αλλά δεν υπήρξε τέτοια κλεψιά στα μεταφορικά για ελλάδα (40 ευρώ!!!???, καλά επικοινωνούν?). Θυμάμαι περίπου 75 ευρώ σύνολο μου είχε βγει. Φυσικά να πάρεις την fabbri, δεν τίθεται θέμα, ίδιες είναι. Εγώ είμαι 1.78 και ταξιδεύτω ΠΑΡΑ πολύ άνετα στα 130-140.

pilotos7
Δημοσιεύσεις: 315
Εγγραφή: Τρί 13 Αύγ 2013, 19:09
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: Ζελατίνα για φαίρινγκ S2

Δημοσίευση από pilotos7 »

Ναι ρε συ ελεος.30 λιρες τα μεταφορικα και 49 λιρες η ζελατινα.Τεσπα θα παρω την faabri.Θελει καποιος αλλος μηπως μας κοψει κανα ευρω??

Άβαταρ μέλους
peteglamgr
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Δευ 14 Απρ 2014, 12:33
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: Κόρινθος
Επικοινωνία:

Re: Ζελατίνα για φαίρινγκ S2

Δημοσίευση από peteglamgr »

Μάγκες καλησπέρα και καλώς σας βρήκα.
Υπάρχει καμιά ζελατίνα για να μην παίζουμε σφαλιάρες με τον αέρα (όταν έχουμε συνοδηγό) μετά τα 140+;
Όταν είμαι μόνος μου δεν έχω πρόβλημα. Για να μη με βαράει ο αέρας πρέπει ο πίσω να κρύβεται πίσω από το κράνος μου. Λίγο να κάνει να δει μπροστά, τα μπουκέτα από τον αέρα μου παίρνουν το κεφάλι.
Έχω αυτή τη στιγμή την puig racing (μάλλον). Εγώ 1,72, συνοδηγός 1,77.
Εικόνα

Έχει δοκιμάσει κανείς αυτή; ---> http://www.motoraid.eu/mymoto/yamaha/mr ... E%9F%CE%A3

Φαίνεται υποσχόμενη, αλλά να δώσεις €130 και να φας φόλα, δε θέλω να το σκέφτομαι.

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Ζελατίνα για φαίρινγκ S2

Δημοσίευση από jskf16 »

Η mra ειναι πολυ καλες και το spoiler βοηθαει αρκετα , σπαει το λεγομενο buffeting (στροβυλισμοι)
Εικόνα


ΑΛΛΑ , και χωρις παρεξηγηση:

-τα κρανη που εχετε και οι 2 δεν ειναι καποια απο τα γνωστα ή απο τις γνωστες σειρες οπου η αεροδυναμικη ειναι το Α και το Ω.Ενα κρανος τουριστικο εχει αλλα στανταρ , ενα racing αλλα και ενα σπαστο πολυ λιγοτερα... :mrgreen: η αεροδυναμικη του καθενα απο αυτα παιζει μεγαλο ρολο και πως απο αυτη χαλαει απο το κρανος του πισω αναβατη , μεχρι και ποια ειναι η θεση του (και η δικη σου) πανω στη μηχανη..στα πολλα χλμ...Δοκιμασε να μην ειναι καθολου το κρανος της πισω απο το δικο σου , να δεις αν αλλαζει κατι ετσι για την ιστορια , και οχι εστω και λιγο που λες οτι παει να βγει!

Μπορεις να δοκιμασεις να μην ειστε και τοσο κοντα καθισμενοι , μονο για τεστ ετσι ? Διοτι αναβάτης-συναναβάτης πρέπει να είναι πακετο για τη σωστη κατανομή βάρους.

-ο συναναβατης ειναι αρκετα ποιο ψηλα καθισμενος , προσωπικα δε πιστευω οτι θα βρεθει λυση 100% ωστε η δικη σου αεροδυναμικη να μενει <<καταρτι>> , δυσκολο.Ενα (δυο για εσας) πολυ καλο κρανος που μαλλον (προσωπικα αυτο θα εκανα) θα ειναι μια λυση σε μεγαλο ποσοστο στο προβλημα σου!

Και κατι τελευταιο που λεει ενας φιλος μου επιστημονας 8) , οπου θα σε υπερκαλυψει .....
Η κούρμπα που κάνει η ζελατίνα (η κάθε ζελατίνα) πετάει τον αέρα λίγο πάνω απ το κεφάλι του οδηγού. Η υποπίεση που δημιουργείται (καθότι η μηχανή κινείται εμπρός) τείνει να πετάξει τον αέρα πάνω και πίσω απ' το κεφάλι του οδηγού. Αν τώρα μεταξύ του κεφαλιού του οδηγού και του εν λόγω κύμματος αέρα μπεί και κάποιο άλλο αντικείμενο (πχ κράνος συνεπιβάτη) τότε η ροή του αέρα διαταράσσεται και δημιουργούνται επιπλέον άγαρμποι στροβολισμοί (2 τρόπω τινά υποπιέσεις διαφορετικής φάσης).
Ψηλότερες ζελατίνες σβήνουν λίγο τα ίχνη του προβλήματος αλλά το αποτέλεσμα πάντα είναι πενιχρό προκειμένου για δικάβαλο, μεσαίου και άνω ύψους αναβάτες και μεγάλες ταχύτητες.

:/abwave::)

Άβαταρ μέλους
peteglamgr
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Δευ 14 Απρ 2014, 12:33
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: Κόρινθος
Επικοινωνία:

Re: Ζελατίνα για φαίρινγκ S2

Δημοσίευση από peteglamgr »

Ευχαριστώ για την κατατοπιστικότατη απάντηση!
Αυτή τη στιγμή έγω φοράω ένα Nolan N85 και το κόριτσι ένα MT Butterfly. Οπότε, για μένα τουλάχιστον, τα πράγματα θεωρητικά είναι κάπως καλύτερα.
Θα κοιτάξω μήπως σπρώξω τη δική μου ζελατίνα και τη μαμά, μπας και βάλω λίγα χρήματα και πάρω την MRA. Χειρότερα δε θα είναι σίγουρα, οπότε βλέποντας και κάνοντας. Πάντως θα ήθελα τη γνώμη κάποιου που την έχει βάλει (αν υπάρχει κάποιος) να διατυπώσει τις εντυπώσεις του.
Ευχαριστώ και πάλι.

Άβαταρ μέλους
ilias
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4457
Εγγραφή: Παρ 29 Αύγ 2008, 22:46
Model: FZ1
Τοποθεσία: zimbabwe
Επικοινωνία:

Re: Ζελατίνα για φαίρινγκ S2

Δημοσίευση από ilias »

jskf16 έγραψε:Η mra ειναι πολυ καλες και το spoiler βοηθαει αρκετα , σπαει το λεγομενο buffeting (στροβυλισμοι)


δε μιλας δε μιλας αμα μιλησει ομως !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! <>3 <>3 +:Applause=+:=D> +:Applause=+:=D> +:Applause=+:=D>
Courage is not lack of fear ..but the ability to act while facing fear!



Εικόνα

PanosFZ
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Πέμ 25 Ιούλ 2013, 12:03
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: Ζελατίνα για φαίρινγκ S2

Δημοσίευση από PanosFZ »

Για το κρανος θα συμφωνησω και γω. Ειχα και γω θεμα με τον αερα, σε πρωτη φαση ειχα αλλαξει ζελατινα με μια της puig αλλα μετα τα 120 παλι ειχα προβλημα και επαιζα ξυλο με τον αερα, μεχρι που εφτασε ο καιρος , μαζεψα τα φραγκα, και αξιοθηκα και πηρα κρανος της schuberth και μιλαμε σωθηκα. Ακομα και με 180 να πηγαινω χωρις να σκυψω ειναι σαν να επικρατει απνοια.

Επειδη βλεπω οτι εχεις ''σπαστο'' κρανος (εαν το αλλαξεις) καλυτερα να πας σε ενα full face, γιατι οσο βολικο κι αν ειναι το ''σπαστο'' μπορει σε κανα τρακο (μακρυα απο μας) ν'ανοιξει.

Άβαταρ μέλους
jordanbikes84
Δημοσιεύσεις: 368
Εγγραφή: Δευ 08 Μαρ 2010, 13:39
Επικοινωνία:

Re: Ζελατίνα για φαίρινγκ S2

Δημοσίευση από jordanbikes84 »

Μια παρατήρηση και απο εμένα, να μην ξεχνάμε παντα οτι αναφερόμαστε σε φέιζερ και όχι σε varadero/ v-strom/ fjr, επομένως ένα ποσοστό αντίστασης απο τον αέρα είμαστε αναγκασμένοι να το υποστούμε.
Επίσης όλα σε αυτήν τη ζωή είναι σχετικά, ας δοκιμάσει κάποιος τα 150+ με ένα γυμνό, και μετά θα εκτιμήσει πολύ περισσότερο τις αεροδυναμικές αρετές του φέιζερ. :lol:
spam on
Μέχρι και cfd animation έχουμε στο θέμα με τις ζελατίνες, καλά το φόρουμ έχει περάσει σε άλλο επίπεδο!!!
spam off

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Ζελατίνα για φαίρινγκ S2

Δημοσίευση από jskf16 »

peteglamgr , οι εποχες ειναι ζορικες και η εν μερη λυση στο προβλημα σου θελει χρημα :mrgreen: .Ειναι πολλα που θα μπορουσες να κανεις και απο εδω δε βοηθαει πολυ , ....επιγραμματικα λοιπον :(
- να βρεις για δοκιμη ενα καλυτερο κρανος ή και για τους 2 σας αν μπορεις
- να δοκιμασεις το spoiler της touratech , δε ξερω αν σε νοιαζει αισθητικα.
- να επισκεφτεις την mpf , μηπως και εκει εχουν κατι να σου προτεινουν ή να τεσταρεις.

Κοιταξε πρωτα τι μπορεις να κανεις υπο δοκιμη , οοοολα ειναι πολυ σχετικα την mra με το spoiler την ειχα σε 2 μηχανες , εκανε δουλεια , αλλα αλλο υψος εγω αλλο εσυ , αλλο ο ενας συν-αναβατης αλλο ο αλλος , αλλη θεση οδηγησης ο ενας αλλη ο αλλος , ακομα και το bagster στο τεποζιτο που εχεις <<βοηθαει>> στο να χειροτερεψει η αεροδυναμικη.Ειναι τοσο πολλα!!!!

Άβαταρ μέλους
christos1984
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Δευ 28 Απρ 2014, 16:29
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: Στυλίδα
Επικοινωνία:

Re: Ζελατίνα για φαίρινγκ S2

Δημοσίευση από christos1984 »

PanosFZ έγραψε:Για το κρανος θα συμφωνησω και γω. Ειχα και γω θεμα με τον αερα, σε πρωτη φαση ειχα αλλαξει ζελατινα με μια της puig αλλα μετα τα 120 παλι ειχα προβλημα και επαιζα ξυλο με τον αερα, μεχρι που εφτασε ο καιρος , μαζεψα τα φραγκα, και αξιοθηκα και πηρα κρανος της schuberth και μιλαμε σωθηκα. Ακομα και με 180 να πηγαινω χωρις να σκυψω ειναι σαν να επικρατει απνοια.

Επειδη βλεπω οτι εχεις ''σπαστο'' κρανος (εαν το αλλαξεις) καλυτερα να πας σε ενα full face, γιατι οσο βολικο κι αν ειναι το ''σπαστο'' μπορει σε κανα τρακο (μακρυα απο μας) ν'ανοιξει.
Ποια ζελατίνα έχεις; Επειδή θέλω να παραγγείλω μια της puig αν μπορείς να μου πεις την άποψή σου σχετικά με την προστασία σε σύγκριση με την μαμά.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιφερειακά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες