καμενο μπουζι ?

Οτι αφορά τα ηλεκτρικά μέρη , ηλεκτ/κες εγκαταστάσεις
Απάντηση
Konstantinos
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τρί 07 Ιούλ 2009, 19:30
Model: -
Επικοινωνία:

καμενο μπουζι ?

Δημοσίευση από Konstantinos »

Καλησπερα σε ολους.Ειμαι και εγω κατοχος εδω και 2 μηνες ενως μεταχειρισμενου fazer μοντελο του 2008. το προβλημα που αντιμετωπιζω και με εχει τρελανει ειναι οτι μετα απο δυο πλυσηματα της μηχανης μου εχει καψει δυο φορες το μπουζι του πρωτου κυλινδρου.Στο σερβις μου λενε οτι δεν κανει να πλενω με το λαστιχο λογω της μεγαλης ροης του νερου.Εγω λεω οτι μου λενε μ@λ@κιες, δηλαδη αν ριξει κανταρια βροχη τι θα γινει.Ρωτησα σε μη εξουσιοδοτημενο συνεργιο και μου ειπανε οτι πρωτη φορα ακουνε κατι τετοιο.Εχω αρχισει να σκεφτομαι και πιθανον προβλημα με μπουζοκαλωδια, πολαπλασιαστη και ηλεκτρονικη.Αν γνωριζετε κατι βοηθηστε.Ευχαριστω.

Άβαταρ μέλους
tsaves
Δημοσιεύσεις: 2403
Εγγραφή: Δευ 29 Δεκ 2008, 10:05
Model: MT09
Τοποθεσία: ΧΑΝΙΑ
Επικοινωνία:

Re: καμενο μπουζι ?

Δημοσίευση από tsaves »

μηπως τραβαη υγρασια το μπουζοκαλοδιο
κ δεν δουλευη σωστα!βαλε ενα ειδηκο σπρεη
μηπως κ δεν το ξανακανη αλλα σιγουρα απο
εκει ειναι :/abwave::) :/abwave::)
ΕΙΜΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΣΙΔΕΡΑ
ΚΑΤΣΕ ΕΔΩ ΧΑΜΟΥ......
ΑPRILIA TUONO Κ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΣΤΑ ΚΑΓΚΕΛΑ .......
JAPAN ΜΠΛΙΑΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ,,,,,,,,,,,,,
Ciao, Super Sic

Άβαταρ μέλους
stathis
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 547
Εγγραφή: Σάβ 08 Απρ 2006, 22:16
Model: -
Επικοινωνία:

Re: καμενο μπουζι ?

Δημοσίευση από stathis »

Αν είναι από νερό όπως λες ίσως να μην εφάπτεται καλά το στεγνωτικό δακτυλίδι που κουμπώνει στο καπάκι της κεφαλης κοινός η πίπα <>3 που ενώνει το μπουζί, και μπαζι, άλλα και έτσι να είναι το πιο λογικό θα ήταν να καεί ο πολλαπλασιαστής από βραχυκύκλωμα αφού όλο το ρεύμα θα περνούσε μέσα από το νερό κατευθείαν στο μεταλλικό μέρος της μηχανής, +:Think=+::-k αν πάλη δεν εφάπτεται καλά το στεγανωτικο δακτυλίδι και χωρίς να περιέχει νερό το συγκεκριμένο σημείο, η υψηλή τάση μεταφέρεται με υπερπήδηση στην κεφαλη του μπουζι στο όποιο σημείο αυξάνεται σταδιακά η θερμοκρασία με αποτέλεσμα το λιώσιμο το μεταλλικής βίδας που κουμπώνει η πίπα. Δες πρώτα αν πατεί καλά η πίπα στην θέση της. τώρα για τα υπόλοιπα ηλεκτρικά θέλουν ψάξιμο :scratch: . ( αυτά με τις πίπες πιστεύω να βοήθησα λίγο :D )

Konstantinos
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τρί 07 Ιούλ 2009, 19:30
Model: -
Επικοινωνία:

Re: καμενο μπουζι ?

Δημοσίευση από Konstantinos »

Το πηγα στο συνεργειο και μου ριξανε σπρει σε ολα τα μπουζοκαλωδια, στις πιπες, στον πολαπλασιαστη και επιπλεον καλυψανε με λαστιχο την πανω πλευρα του πολαπλασιαστη λογω οτι εκει που ειναι (μπροστα στο ντεποζιτο) ενδεχεται να περνει νερο. Τα αποτελεσματα στο επομενο πλυσιμο.
Ευχαριστω και για τις συμβουλες σας.

Konstantinos
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τρί 07 Ιούλ 2009, 19:30
Model: -
Επικοινωνία:

Re: καμενο μπουζι ?

Δημοσίευση από Konstantinos »

Τελικα μετα απο 5 μηνες ταλαιπωριας και ενω στην αντιπροσωπεία ειχανε μετρησει πολαπλασιαστες-καλωδια-πιπες και δειχνανε ολες οι μετρησεις κανονικες, μετα απο επιμονη δικη μου βαλαμε μεταχειρισμενα ανταλακτικα πολαπλασιαστες-καλωδια-πιπες και βρεθηκε το προβλημα. Ητανε η πιπα του πρωτου κιλυνδρου η οποια μονο οταν ζεσταινότανε δεν δουλευε ο κυλινδρος και νομιζα οτι ειχε καει το μπουζι.
Ευχαριστω για τις συμβουλες σας.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρολογικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης