Κοντέρ

Οτι αφορά τα ηλεκτρικά μέρη , ηλεκτ/κες εγκαταστάσεις
Απάντηση
alexnoize
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ 01 Νοέμ 2023, 17:30
Model: FZ6
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Κοντέρ

Δημοσίευση από alexnoize »

Γειά σας αγόρασα ένα Fazer 600 και το κοντέρ δείχνει ότι ναναι, μία ότι πάω με 100 χλμ και 300 και 200.Η θερμοκρασία και ο δείκτης βενζίνης δουλεύει σωστά.Επισης έχει θολώσει η οθόνη.Μιλησα με κάποιον και ζητάει 120 αλλαγή για το τζαμακι και τώρα θα πάρω και κάποιον που κάνει κοντέρ.Συμφερει να κάνω το ίδιο ή να πάρω μεταχειρισμένο? Είμαι από Σέρρες, υπάρχει κάποιος από Θεσσαλονίκη που φτιάχνει κοντέρ ώστε να του το στείλω γιατί αυτός που μίλησα είναι Αθήνα.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Κοντέρ

Δημοσίευση από SoR_gr »

καπου στο φβ υπάρχει κάποιος που λεει οτι επισκευάζει κοντέρ. Ουσιαστικά αμα δεν πειράζει πλακέτες ή κανει κατι αλλο και απλα ξεκουμπωνει και ξανακουμπώνει.

Επειδή όμως δεν τους βρίσκεις ή δεν ξέρεις αν κάνουν καλή δουλειά, στη θέση σου θα έβρισκα ενα μτχ σε καλή κατάσταση να το παρω με απόδειξη. Τώρα τα χλμ που θα γράφει, αδιάφορο προσωπικά για μένα. Ειδικα αν κρατήσεις και το παλιό που ήταν φθαρμένο νομίζω οτι ο τυχόν επόμενος αγοραστής δεν θα έχει θέμα αμα του δείξεις και το παλιό κοντερ.

απλα εχε το νου σου να βρεις ιδιο (αν εχεις abs ή οχι) να παρείς το αντίστοιχο κοντέρ...

Η λανθασμενη ενδειξη της ταχύτητας θα έχει να κάνει με το συγκεκριμένο "καλώδιο". Μπορεί να θέλει καθαρισμα η φύσα (πχ ρίξε λίγο σπρεηΤ επαφων μπας και καθαρισει) αλλιώς μπορει να εχει να κανει με τον αισθητήρα που μετράει την ταχύτητα.
Εγω θα προβληματιζόμουν γιατί τα κανει αυτά;πχ πήγε κάποιος να αλλάξει γρανάζι ή εκανε κανα κοψε ραψε πουθενα και προκαλεσε αυτό το πρόβλημα στις ενδείξεις; Το μηχανάκι το εχεις απο καινούριο ή μτχ;
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρολογικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες