Πρόβλημα φύσας ?

Οτι αφορά τα ηλεκτρικά μέρη , ηλεκτ/κες εγκαταστάσεις
Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα φύσας ?

Δημοσίευση από SoR_gr »

αφού αναβοσβήνουν λαμπάκια με το κούνημα, είσαι λίγο κοντά στην λύση του προβλήματος.
σίγουρα εστίασε στο κομμάτι που κουνιούνται τα καλώδια.

Αντίστοιχα στο αμάξι μου είχε χαλάσει η κεραία του ιμμομπιλαιζερ και δεν έπαιρνε. Νομιζω τοτε στο αμαξι το λαμπακι του ιμμο αναβε με διαφορετική συχνότητα απο την συνηθισμένη.

Κοίταξε ή στο συνεργείο κοιτάξτε την καλωδίωση στον διακόπτη και εκεί γύρω. Πιστεύω είναι το βασικότερο μέρος του προβλήματος σου. Όπως ξαναείπα, το φζ6 λειτουργεί και χωρίς κοντέρ.
Ύστερα θα κοίταγα γιατι οι ενδείξεις είναι τόσο αχνές. Αν λυθεί το πρόβλημα της καλωδίωσης μπορεί να λυθεί και το 2ο πρόβλημα.

Συνήθως φθειρεται και τα πρώτα στάδια είναι οταν γυρνάς τον διακόπτη να εμφανίζει HI θερμοκρασία. Στρίβοντας το τιμονι δεξια αριστερα ψιλοέφτιαχνε.
μπορεί να είναι και οξείδωση αν κρίνω κ απο το λαμάκι που περνάνε τα καλώδια μαύρο-κόκκινο.
Τα καλώδια που φορτίζουν την μπαταρια αν και φαίνονται λεπτά, αν είναι για μπαταρία μπορει να είναι οκ. Γενικότερα όμως καλύτερα να αποφεύγεται αυτη η πατέντα εκτός αμα πάρεις ενα κιτ για αυτό το λόγο. Διαφορετικά παίζεις με την φωτιά. ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ! θα πάρει καμια φωτιά και επειδη θα είναι συνδεδεμμένα με την μπαταρια δεν θα σβήνει αμα δεν καει ολόκληρο. Είχα σκεφτεί και γω να το κάτω, αλλά καλύτερα να σηκώνεις το ντεποζιτο αν ειναι να την φορτιζεις 1-2 φορές τον χρόνο.

είναι κάτι που δεν μας εχεις περιγράψει μέχρι στιγμής;

πχ -
εχει πεσει σε καμια θάλασσα το μηχανακι και εχει παρει νερό παντού;
έχει πέσει χέρι σε κοψε ράψε καλωδίωσης;
λετουργούν και τα 2 φωτα με πατέντα;
εχουν αλλαχτε πηνία ή γενικά ιστορικό συντήρησης-επισκευής βλαβών;
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

niaggeli
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Πέμ 04 Απρ 2019, 20:50
Model: FZ6
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα φύσας ?

Δημοσίευση από niaggeli »

Όχι τπτ από όλα αυτά δεν έχω κάνει στο μηχανάκι . Ποτέ δεν έβαλα χέρι το μόνο που είχα ένα συναγερμό πάνω της μετά σύστεμ τον οποίο τον έχω αφαίρεση την ασφάλεια εδώ και χρόνια και δεν είναι λειτουργικός . Όσο για τα καλώδια κόκκινο και μαύρο είχα αγοράσει ένα Κιτ της yamaha το οποίο χάλασε αλλά άφησα τα καλώδια επάνω στη μπαταρία και πλέον φορτίζω με του lidl αν χρειαστεί.

niaggeli
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Πέμ 04 Απρ 2019, 20:50
Model: FZ6
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα φύσας ?

Δημοσίευση από niaggeli »

Παιδιά δυστυχώς ακόμα δεν έβγαλα άκρη . Βγήκε ο διακόπτης τον αφαίρεσα μετρήθηκαν ένα προς ένα τα καλώδια όλα είναι οκ. Επίσης με το κλειδί μέσα οι επαφές στις 2 φυσες κομπλέ . Εγιναν προσπαθείες και χωρίς το κοντέρ αλλά όλα μάταια ...

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα φύσας ?

Δημοσίευση από SoR_gr »

Αν μπορεις κανε μια προσπαθεια με αλλη μπαταρια.

Ειμαι κολλημενος με αυτο το θεμα, μεχρι να το αποκλεισεις 100%
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

niaggeli
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Πέμ 04 Απρ 2019, 20:50
Model: FZ6
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα φύσας ?

Δημοσίευση από niaggeli »

αδερφέ πραγματικά δεν ξερω τι φταίει καθάρισα τις φύσες ,τσέκαρα διακόπτη συμπλέκτη , διακόπτη σταντ που μου εβγαλε ωμική αντίσταση αλλά τον εκλεισα με ενα καλώδιο μπας και αλλα τπτ παλι, είδα τον αισθητήρα κλίσης ειχε 280 - 290 Ohm ειναι κομπλε. Μπαταρία εννοείται ειδα. Μέτρησα τα καλώδια της κλειδαριάς ολα ειναι κομπλέ. Νομίζω έχω καποιο βραχυκύκλωμα στο immobilizer δυστυχώς...... η μηχανή αύριο πάει σε αντιπροσωπία της yamaha οπου και πιστεύω θα μας πουν τα παιδιά τι έγινε. <>60

niaggeli
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Πέμ 04 Απρ 2019, 20:50
Model: FZ6
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα φύσας ?

Δημοσίευση από niaggeli »

τελικά μου είπαν έκαψε το κοντέρ. Δεν ξέρω αν φτιάχνεται η πλακέτα ή πρεπει να ψαχτώ για μεταχειρισμένο!

niaggeli
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Πέμ 04 Απρ 2019, 20:50
Model: FZ6
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα φύσας ?

Δημοσίευση από niaggeli »

το πρόβλημα τελικά ήταν παιδιά στην πλεξούδα των φώτων .

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα φύσας ?

Δημοσίευση από SoR_gr »

Αφου το βρηκες, παλι καλα!

Πως κ ετσι ομως? Ειχε τοποθετηθει κανα ξενον ή λεντ κιτ?
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

niaggeli
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Πέμ 04 Απρ 2019, 20:50
Model: FZ6
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα φύσας ?

Δημοσίευση από niaggeli »

όχι τπτ απολύτως εγινε εντελώς ξαφνικά ήταν ενα καλώδιο που ειχε βγει απο την φύσσα την μικρή μπροστά που παει στο κοντέρ! ειναι τρελό αλλα αληθινό .....

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρολογικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης