Υγρασία στο κοντέρ

Οτι αφορά τα ηλεκτρικά μέρη , ηλεκτ/κες εγκαταστάσεις
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Markos
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Πέμ 16 Σεπ 2021, 23:35
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Υγρασία στο κοντέρ

Δημοσίευση από Markos »

Καλησπέρα στην ομάδα και καλώς σας βρήκα.
Αγόρασα πρόσφατα ενα fz6 2008 s2 και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα, το κοντέρ μαζεύει υγρασία στον κρύο καιρό, δηλαδή έχω την μηχανή στο γκαράζ έχει υγρασία στο γκαράζ αρκετή θα έλεγα, την έχω σκεπάσει με σεντόνι και κουκούλα, ξεσκεπάζω την μηχανή την βγάζω έξω στο κρύο και την αφήνω να ζεσταθείτε μια χαρά μέχρι εδώ, μόλις ξεκινάω την βόλτα μου και αρχίζει να την χτυπάει αέρας (κρύος) το κοντέρ μου θολώνει, να σας πω ότι, το κοντέρ το άνοιξε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης, των ρώτησα και μου το αρνήθηκε εννοώ έχει μπει χέρι διότι το άνοιξα και η φλάτζα μέσα στο κοντέρ ήταν σαν να την πέταξες μέσα και το τσαμάκι από μέσα είχε στίγματα από κακό καθάρισμα σαν να μπήκε νερό και να μην το σκούπισες, επίσης στις πίσω τρύπες που είναι για αναπνέει κοντέρ τα είχε κλείσει με χαρτί υγείας +:Brick wall=+:](*,) Πράγμα που δείχνει ξεκάθαρα μπήκε χέρι εκτός εταιρίας και μπήκε κακό χέρι διότι τα έκαναν μαντάρα, να πω ότι το καλοκαίρι δεν είχα κανένα πρόβλημα ούτε με υγρασία ούτε στο πλύσιμο να πάρει νερά.
Τι έκανα εγώ τώρα, έβγαλα τα χαρτιά από πίσω στο κοντέρ, και έβαλα την φλάτζα να πατήσει σωστά στο καπάκι του κοντέρ,πάλι όμως περνάει υγρασία, λιγότερη από πρίν αλλά περνάει, επίσης η μηχανή έχει xenon και τα ballast είναι πίσω από το κοντέρ δεν ξέρω αν επηρεάζει κάτι αυτό λόγο θερμότητας που βγάζουν. Η φύσα πίσω στο κοντέρ πατάει άψογα μαζί με το λάστιχο που κάνει στεγανοποίηση. Τι μπορώ να κάνω? Έχει πάθει κάποιος κάτι παρόμοιο? Σκέφτηκα να βάλω λίγο σιλικόνη η φλατζόκολλα εκεί που παταει η φλάτζα αλλά μετά φοβάμαι μήπως δεν ανοίγει το κοντέρ σε θέμα τυχόν επισκευής ξανά.. σας ευχαριστώ πολύ περιμένω τα φώτα σας.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Υγρασία στο κοντέρ

Δημοσίευση από SoR_gr »

Τώρα τι έγινε και πως ειναι ιστορία που δεν θα μας βοηθήσει στο πρόβλημα σου.

Αφού έβαλες λίγο καλύτερα την φλάτζα και βελτιώθηκε, στη θέση σου θα έβαζα προσεκτικά λίγη σιλικόνη για να μονώθεί το σημείο. Η σιλικόνη βγαίνει μετά αν θες.
Αν και δεν υπάρχει λόγος να ανοίγεις το κοντέρ....
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Υγρασία στο κοντέρ

Δημοσίευση από Solomon »

Έχει μπει χεράκι στο κοντέρ , πιο παλιά τα ανοίγανε για να πειράξουν το τσιπακι με τα χιλιόμετρα. Μετά ήρθε η ανάπτυξη κ τα γυρνάνε χωρίς να χρειάζεται αυτή η διαδικασία...
Δυστυχώς για σένα δεν υπάρχει γιατρειά, ότι κ να του κάνεις η υγρασία της ατμόσφαιρας θα υγροποιείται μέσα από το τζαμακι. Κ το κακο είναι ότι οι συγκεντρωμένες σταγόνες σε βάθος χρόνου θα βγάλουν ζημιά σε κάποια πλακέτα.

Άβαταρ μέλους
AndStuff
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: Τετ 29 Ιαν 2020, 23:58
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Τοποθεσία: Πειραιάς
Επικοινωνία:

Re: Υγρασία στο κοντέρ

Δημοσίευση από AndStuff »

Θα συμφωνησω και γω με τον Sor, βαλε απλα σιλικονη στο τσιμουχακι.
Προσοχη, οχι σιλικονη υδραυλικων κλπ που ειναι κολλωδης. Γρασσο σιλικονης, ή ακομα και απλη βαζελινη. Αυτα τα "λιπαντικα" κρατανε "υγρο" το τσιμουχακι για να μη ξεραθει, καθως και γεμιζουν τα μικροσκοπικα κενα που μπορει να υπαρχουν αναμεσα στις επιφανειες.

Ολο για την υγρασια που τελικα οντως θα σου περναει, υπαρχουν σπρει "αδιαβροχοποιησης" κυκλωματων (conformal coating - βλ. KONTAKT PLASTIC70). Δεδομενου οτι θα πρεπει να αφαιρεθουν εντελως τα ηλεκτρονικα, και δεδομενου οτι εχουμε και οθονη, καθως και κινητα μερη (βελονα) δε θα το προτεινα παρα μονο σαν υστατη λυση (και προφανως αφου μονωθουν η οθονη και οτιδηποτε κινειται και κανει επαφη, φυσες κλπ).

Βαλε απλα καπου μεσα στο κοντερ (αν υπαρχει χωρος) 2-3 απο αυτα σα σακουλακια με μπιλακια silica που ειναι για την υγρασια.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Markos
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Πέμ 16 Σεπ 2021, 23:35
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Υγρασία στο κοντέρ

Δημοσίευση από Markos »

Τα χιλιόμετρα δεν τα έχει γυρίσει διότι πριν την αγοράσω εχω φίλο σε κτεο και ψάξαμε όλο το ιστορικό από την πρώτη ημέρα που αγοράστηκε και είναι κομπλέ, εδω και χρόνια δεν μπορείς να τα γυρίσεις διότι φαίνονται στο κτεο τα πάντα,σε θέμα ασφάλειας για ατύχημα το τσέκαρα με φίλο ασφαλιστή και με φίλο μου αστυνομικό, όπως επειδή τυχαίνει να είμαι ηλεκτρονικός δεν έχει μπει χέρι πάνω στην πλακέτα γιατί όλες η κολλήσεις είναι εργοστασιακές προφανώς μπορεί να το έσπασε το τσαμάκι και να το άλλαξε, θα δοκιμάσω αυτά που μου είπατε και θα σας ψαναγραψω ξανά, σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση

dimfaz1000
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τρί 21 Απρ 2015, 10:44
Model: FZ1
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Υγρασία στο κοντέρ

Δημοσίευση από dimfaz1000 »

Μπορεις να βαλεις σικαφλεξ (παμπριζοκολλα) στην ενωση των καπακιων και οπου αλλου χρειαζεται
Αν την χειριστεις σωστα δεν θα φαινεται απολυτως τιποτα αφου ειναι μαυρη και θα σταγανοποιησεις τις ενωσεις.
Αν το κανεις θα την αφησεις να στεγνωσει καλα τουλαχιστον ενα 24ωρο

Άβαταρ μέλους
Markos
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Πέμ 16 Σεπ 2021, 23:35
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Υγρασία στο κοντέρ

Δημοσίευση από Markos »

Καλησπέρα και πάλι σε όλους, το πρόβλημα λύθηκε με την βοήθεια σας, άνοιξα το κοντέρ και έριξα σπρέι σιλικόνης στο λάστιχο που έχει (φλάτζα) ώστε να μαλακώσει, μετά έβαλα μέσα ενα σακουλάκι silica gel για την υγρασία το κόλλησα πίσω απο την lcd στην μέσα μεριά του κοντέρ με ταινία διπλής όψης 3μ το έκλεισα και εξωτερικά αφήνει ένα κενό ανάμεσα πάνω καπάκι και κάτω, το πέρασα γύρω γύρω μαύρη σιλικόνη γενικής χρήσης το άφησα 24 ώρες,το έβαλα πάνω και πήγα μια βόλτα και όλα μια χαρά το πρόβλημα λύθηκε, το μόνο που με φοβίζει ειναι μην γίνει τίποτα με το σακουλάκι silica gel και έχω κανένα πρόβλημα στο μέλλον, σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας. 😉

Άβαταρ μέλους
AndStuff
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: Τετ 29 Ιαν 2020, 23:58
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Τοποθεσία: Πειραιάς
Επικοινωνία:

Re: Υγρασία στο κοντέρ

Δημοσίευση από AndStuff »

Το χειροτερο που μπορει να γινει ειναι να ανοιξει, αλλα και να αναοιξει, δεν ειναι αγωγιμα τα μπιλακια. Ααααν ποτε ακουσεις να κανει σαν μαρακες, αυτο θα ειναι.


Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Υγρασία στο κοντέρ

Δημοσίευση από SoR_gr »

Εδω με δυσκολια τα ανοίγεις με το χέρι !!! Δεν νομίζω να ανοιξει.

Αν το θυμηθείς ξαναπόσταρε μετά απο κάνα χρόνο να δούμε πως πάει το θέμα!
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
Markos
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Πέμ 16 Σεπ 2021, 23:35
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Υγρασία στο κοντέρ

Δημοσίευση από Markos »

Σωστό και αυτό χεχε. εννοείται θα ποστάρω και γ αυτό έκανα και το πόστ γιατί μπορεί να έχει και κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα να το λύση και αυτός όπως εγώ. εντωμεταξύ απο όσο έψαξα στο internet κάποιες μηχανές έχουν αυτό το πρόβλημα και απο καινούργιες αν της αγοράσεις όπως κάποια ktm 390 και Ducati multistrada κρίμα το 2022 αν αγοράζεις καινούργια μηχανή και να περνάει υγρασία μέσα στο κοντέρ απο κακή στεγανοποίηση...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρολογικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης