Κοντέρ και abs

Οτι αφορά τα ηλεκτρικά μέρη , ηλεκτ/κες εγκαταστάσεις
Απάντηση
tonis
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Πέμ 10 Δεκ 2009, 23:12
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Τοποθεσία: Λεσβος-Μυτιληνη
Επικοινωνία:

Κοντέρ και abs

Δημοσίευση από tonis »

Καλησπέρα στην ομάδα.
Μετά από 5-6 μήνες κάτω από την κουκούλα η καλή μου ,είπα να της ξεκινήσω τις βόλτες για να δουλέψει και λίγο μετά από τόσο καιρό.
Αυτό που με παραξενεύει και παράλληλα με προβληματίζει είναι ότι μου έβγαλε κάποια προβλήματα τα οποία αντικρίζω πρώτη φορά.
Τοποθέτησα καινούρια μπαταρία και ξεκινώντας δεν δούλευε ο χιλιομετρητής αλλά οι υπόλοιπες ενδείξεις είναι μια χαρά, ώρα, θερμοκρασία, και το αναλογικό στροφόμετρο (s2 μοντέλο), παράλληλα ανάβει συνεχόμενα το λαμπάκι του abs και δεν λειτουργεί πλέον όπως θα έπρεπε, και είναι σαν να μην υπάρχει.
Αυτό που με τρομάζει περισσότερο είναι η πρώτη μιζιά που πήρε κάπως πιο ξεψυχισμένα για καινούρια μπαταρία, μετά από μια βόλτα την έσβησα και όταν πήγα να την ξαναβάλω μπρος δεν μου έκανε την χάρη, ευτυχώς ήταν κατηφόρα και με το τσούλισμα πήρε.
Την ξαναέκανα βόλτα για αρκετή ώρα και όταν την έσβησα ξαναπροσπάθησα για τρίτη φορά και πάλι αλλά δεν ξαναπήρε εμπρός, και η μιζιά σε χειρότερη μοίρα από την δεύτερη φορά.
Έβγαλα την μπαταρία τη φόρτισα και είναι μια χαρά που την μέτρησα.
Στο μόνο που πάει το μυαλό μου, ίσως να είναι κάποιο πηνίο για να μου κάνει νούμερα ο χιλιομετρητής, αλλά το abs που κολλάει;
Γενικά πάντα έβαζα σε λειτουργεία το abs για να δουλεύουν τα έμβολα και να μην αντιμετωπίσω προβλήματα όπως κάποια μέλη από δω μέσα, το θέμα του ανορθωτή το αποκλείω γιατί πιστεύω δεν θα μου έκανε νούμερα το κοντέρ.
Έχει ξανατύχει κάτι παρόμοιο σε κάποιο μέλος και από που θα πρέπει να ξεκινήσω το ψάξιμο;

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Κοντέρ και abs

Δημοσίευση από SoR_gr »

τι μπαταρία φοράει η μοτοσυκλέτα; γνήσια ή καμια ποιοτική πχ yuasa ή καμια πορτοκαλι κινεζιά των 40-50ε;
για το αβσ, νομιζω ειναι στανταρ, εχει μπλοκάρει η μονάδα. Κάποιοι το ξεμπλοκάρουν.
ο λόγος που δεν παίρνει μπροστα, για εμένα ειναι α) μπαταρία και μετά βλέπεις. Ψάχνοντας θα πας.
καλό είναι στις ακινησίες να υπάρχει η δυνατότητα κάποιος να την βάζει μπροστά 1 φορά το μήνα γιατί δημιουργούνται τέτοια θεματάκια καθώς και θέματα με τις τρόμπες νερού (σε όλα τα οχήματα, οχι μόνο στα φαζερ).

το πηνίο αν φορτίζει η μηχανή είναι οκ, ο ανορθωτής επίσης αν δεν πάει πάνω απο 14,7v η φόρτιση θα είναι οκ.

για τα χιλιόμετρα θα προτεινα (να δεις την μπαταρία πάλι :P ) καθώς και να ρίξεις σπρέι επαφών στην φύσα του κοντέρ (κατω απο το αριστερό πάνελ του φαίρινγκ)
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Κοντέρ και abs

Δημοσίευση από Solomon »

Επειδή είναι δύσκολο το βάλε βγάλε την μπαταρία στο s2 κ επειδή όντως τα θέματα που σου προέκυψαν όπως τα περιγράφεις είναι λίγο ανεξήγητα, καλύτερα να απευθυνθείς σε μια αντιπροσωπεία. Θα πληρώσεις κάτι παραπάνω αλλά θα έχεις τουλάχιστον μία διάγνωση. Αν είσαι Αθήνα ο Καραμανώλης στον Πειραιά συστήνεται.

tonis
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Πέμ 10 Δεκ 2009, 23:12
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Τοποθεσία: Λεσβος-Μυτιληνη
Επικοινωνία:

Re: Κοντέρ και abs

Δημοσίευση από tonis »

Πήρα μπαταρία της εταιρείας gs.
Το ads με τι τρόπο ξεμπλοκάρεται;;

Δε με πειράζει το βάλε βγάλε την μπαταρία πάνω από την μοτοσικλέτα, στη Λέσβο ζω και υπάρχουν και εδώ δύο αντιπροσωπείες αλλά δεν τις έχω και πολύ σε εκτίμηση.
Κορυφή

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Κοντέρ και abs

Δημοσίευση από SoR_gr »

ρίξε μια ματιά και εδώ μηπως παρει καμια πληροφορία.

viewtopic.php?f=83&t=24404&p=249083&hil ... bs#p249083

ο Andstuff είχε κανει και ενα βιντεακι σχετικό
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρολογικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης