Δώστε τα Φώτα σας!

Οτι αφορά τα ηλεκτρικά μέρη , ηλεκτ/κες εγκαταστάσεις
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
paulasis
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Παρ 12 Ιούλ 2019, 23:42
Model: -
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Δώστε τα Φώτα σας!

Δημοσίευση από paulasis »

Καλησπέρα στην ομάδα!

Με προβληματίζουν εδώ και καιρό τα φώτα της γυναίκας μου (FZ6 S2) τα οποία δεν φωτίζουν τίποτα!
Έλεγξα το που βαράνε και νομίζω πως είναι σωστά.
Θέλω να αλλάξω λάμπες σε LED αλλά διάβασα διάφορα ότι δεν μπαίνουν σωστά, ότι πρέπει να κάνω πατέντες και διάφορα τέτοια. Είναι εύκολα στην εγκατάσταση γενικά?
Σίγουρα θέλω την μεσαία σκάλα (Η7) και αν το κόστος δεν είναι τεράστιο, έλεγα και για την μεγάλη. Έλεγα να πάω στα Samsung Mover, έχω ακούσει καλά λόγια αλλά δεν ξέρω τι παίζει με ψύχτρες κτλ.

Επίσης, σήμερα στο πλύσιμο, παρατήρησα ότι είναι βρώμικα από μέσα τα φώτα μου, δηλαδή εσωτερικά από το τζάμι, στο κενό που είναι ο καθρέφτης κτλ. Καθαρίζει κάπως αυτό?

Cheers!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος paulasis την Σάβ 06 Φεβ 2021, 19:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
spiroslfc
Δημοσιεύσεις: 609
Εγγραφή: Παρ 02 Μάιος 2008, 00:39
Model: -
Τοποθεσία: Αγ.αναργυροι
Επικοινωνία:

Re: Δώστε τα Φώτα σας!

Δημοσίευση από spiroslfc »

Η7 ειναι μεσαία και Η4 η μεγάλη σκάλα.
Οσο αφορα λάμπες led κτλ δε ξερω.
Εγω εβαλα λαμπα Phillips που ειναι ειδική για μηχανη για κραδασμους και λεει οτι εχει περισσότερο φως. Τωρα την εβαλα.Δε την εχω δοκιμασει ακομα βραδυ.
Και οσο αφορα το πλύσιμο για τα φαναρια απο μεσα πρεπει να βγουν πανω απο τη μηχανη(για να μπορεις να τα γυρνας αναποδα να φευγει το πολυ νερο) .να βγουν ολες οι λαμπες να πλυθει με νερο απορρυπαντικό για τα πιατα καλύτερα λεω και να στεγνωσει καλα και να τα ξαναβαλεις
Ολα ειναι δρόμος

Άβαταρ μέλους
paulasis
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Παρ 12 Ιούλ 2019, 23:42
Model: -
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Δώστε τα Φώτα σας!

Δημοσίευση από paulasis »

spiroslfc έγραψε:
Σάβ 06 Φεβ 2021, 19:47
Η7 ειναι μεσαία και Η4 η μεγάλη σκάλα.
Ναι, σωστά, τα μπέρδεψα, θα το διορθώσω :P

Το πλύσιμο αν το κάνω με τον τρόπο που λες, δεν χαλάω τους καθρέφτες έτσι? είναι ασφαλές? επειδή δεν ανοίγει εντελώς για να πλυθούν μόνο τα τζάμια εσωτερικά...

Άβαταρ μέλους
spiroslfc
Δημοσιεύσεις: 609
Εγγραφή: Παρ 02 Μάιος 2008, 00:39
Model: -
Τοποθεσία: Αγ.αναργυροι
Επικοινωνία:

Re: Δώστε τα Φώτα σας!

Δημοσίευση από spiroslfc »

Ναι ειναι ασφαλες αλλα με αυτο για τα πιατα οχι τίποτα άλλο. Το εχω κανει σε φαναρια και αυτοκινήτου.
Ολα ειναι δρόμος

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Δώστε τα Φώτα σας!

Δημοσίευση από SoR_gr »

Στο fz6 και γενικά στα οχήματα μου αποφεύγω τις σύνθετες λύσεις. Σκέφτομαι το αν μου καεί καμιά λάμπα και ειμαι στου διαόλου...αντε βρες να την αλλάξεις. Οπότε πάω safe απλές λάμπες αλογόνου.

Μου πρότειναν,δοκίμασα, μου άρεσε και προτείνω τις Phillips Diamond Vision. Τις φοράω χρόοοονια τώρα στο μηχανακι και τις έχω βάλει και στο αμάξι.Στο αυτοκίνητο σε ταξίδια βράδυ δεν χρειάζεται να ανάψω τα μεγάλα αμα είνα τέρμα σκοτάδι.

Τώρα αν λες οτι απο ρύθμισμα είσαι ΟΚ, κοίταξε άμα τα ρεύματα σου είναι ΟΚ και δίνουν τόση ένταση.
Εναλλακτικά θα σου πρότεινα άλλες λάμπες, ξένον ή λεντ.
Τα ξένον είναι πλέον ξεπερασμένα απο τα λέντ αλλά η μοτό μας δεν έχει κατάλληλα κάτοπτρα. Μερικοί λένε οτι τους υπερ καλύπτει. Ωστόσο, το αρνητικό για εμένα είναι "που θα βρεις τώρα αμα σου καει στη μέση του πουθενά".

αν δε θες να μπλέκεις με 20ε δοκίμασε τις phillips Που σου είπα....

για τα κατοπτρα/καθρέπτες των φωτών σου, βάλε καμιά φώτο...
Μια φορά έβγαλα το φανάρι του αμαξιού για να το πλύνω κ το έπλυνα και εγώ με υγρό πιάτων, και το φύσαγα με κομπρεσερ αέρα για να φύγουν ότι σκουπιδάκια είχε. Θα σου πρότεινα το ίδιο (παρτο στο χέρι,πλύσιμο,φυσηγμα)
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: Δώστε τα Φώτα σας!

Δημοσίευση από manos_mas »

Εγώ έχω βάλει τις MOVER και στις 2 σκάλες και πραγματικά έχουν πολύ καθαρό (5500Κ) και έντονο φως. Αγορά 35 ευρώ η κάθε μία. Αν τοποθετηθούν σωστά τα Led εστιάζουν εκεί που πρέπει όπως και οι λάμπες αλογόνου. Για να τοποθετηθούν σωστά θέλουν κάποιες αλλαγές ειδικά η Η7. Θέλει τέτοιο απόστατη https://www.soumas.gr/index.php/onlineshop/1627.html
για να πατάει σταθερά με το λαμακι που την κρατάει στην θέση της. Έχω κάνει και την μετατροπή των φώτων αλλά έχω βάλει και διακόπτη για να μην την χρησιμοποιώ την ημέρα.

Άβαταρ μέλους
Monstar
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Σάβ 14 Ιούλ 2018, 14:47
Model: FZ6
Model year: 2006
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Δώστε τα Φώτα σας!

Δημοσίευση από Monstar »

Εγώ θα εστίαζα στα ρεύματα για αρχή. Τσέκαρε και την μπαταρία σου. Αν είναι σε κακά χάλια τρώει αρκετό ρεύμα από την γεννήτρια και πέφτουν τα φώτα σε απόδοση.
Μπορεί να έχεις κατεστραμμένο κάτοπτρο. Πήγαινε να το δει ο μηχανικός σου.
Ειδικά αν είναι ιμιτασιόν αρκετές φορές είναι χάλια μαύρα.
Όπως είπε και ο Γιώργος, Philips Diamond Vision 2 φορές έβαλα. Τη μια έκανα εγώ πατάτα και την χάλασα και όταν πήγα σε πολύ καλό μαγαζί να ρωτήσω, μου είπαν πως είναι η καλύτερη λύση σαν λάμπα.
Στο ταξίδι δεν έχει σημασία ο προορισμός, αλλά τι θα φάμε όταν φτάσουμε.

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Δώστε τα Φώτα σας!

Δημοσίευση από Solomon »

Παυλιτο ξεκίνα με καθάρισμα τα κάτοπτρα. Πλύσιμο κόψε λέει ο Σπύρος.
Εάν δεν καθαρίσουν να γυαλίζουν όμως, τότε ότι λάμπα κ να βάλεις δεν πρόκειται να δουλέψει.

Αν είναι κατεστραμενη η επίστρωση τελικά δύο λύσεις παίζουν.
Η προφανής είναι η αντικατάσταση των φαναριών, μεταχειρισμένα, αλλά με καθαρά κάτοπτρα.
Η άλλη είναι με πατέντα να μπουν προτζέκτορες. Το έχει κάνει ο Χάρης. Οι προτζέκτορες δεν έχουν ανάγκη κάτοπτρο για δέσμη, την δημιουργούν μέσω "μεγενθυντικων" φακών.
Οπότε μετά μπορείς να τους συνδυάσεις με ένα σετ xenon, που στους προτζέκτορες δουλεύουν εξαιρετικά κ δεν τυφλώνει τους απέναντι ή λάμπες led ή απλές.

Ένα θεματακι που δεν ξέρω 100% (ρώτα τον Χάρη) είναι πως δουλεύει η μεγάλη σκάλα

Άβαταρ μέλους
dimitris pap
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Σάβ 17 Μάιος 2014, 20:53
Model: FZ1
Model year: 2006
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Επικοινωνία:

Re: Δώστε τα Φώτα σας!

Δημοσίευση από dimitris pap »

Κάνε έναν έλεγχο σε όλες τις επαφές στις φίσες που περνάει ρεύμα για τα φώτα, ακόμα κ στην ασφαλειοθηκη. Σκουρόχρωμες επαφές κ με χαλαρο μεταξύ τους κούμπωμα μειώνουν σημαντικά την ένταση του ρεύματος που φτάνει στη λάμπα.
Πρέπει να καθαριστούν καλά η και να αλλαχθούν, αν έχουν μεγάλη διάβρωση.

Άβαταρ μέλους
paulasis
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Παρ 12 Ιούλ 2019, 23:42
Model: -
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Δώστε τα Φώτα σας!

Δημοσίευση από paulasis »

Ποπο καταλαβα... Εχω πολλη δουλεια!! Και περιμενα πως απλα θα αλλαξω μια λαμπα και ολα καλα +:Brick wall=+:](*,)
Σας ευχαριστω παλικαρια!!
Για λαμπες ωστοσο δεν μου ειπατε! Θελω να παω σε LED. Για xenon δεν ψηνομαι... Αξιζουν? Δημιουργουν προβληματα στην τοποθετηση? Σε θερμοκρασιες ή ρευματα?

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Δώστε τα Φώτα σας!

Δημοσίευση από Solomon »

Γενικά αξίζουν κ έχουν κ μικρότερη κατανάλωση οπότε μειώνεται η επιβαρυνση στο ηλεκτρικό κύκλωμα της μηχανής.
Το πρόβλημα των led είναι η ψύξη. Οπότε έχουν ένα ανεμιστήρακι ενσωματωμένο που όταν πεθάνει αυτό, καίγεται η λάμπα. Οπότε μη τσιμπας με κάτι χιλιάδες ώρες ζωής που γράφουν τα κουτιά.

Φθηνό κ καλό δεν υπάρχει. Υπολογιζε 50-60€την λάμπα για να πάρεις κάτι αξιοπρεπές.

Εντάξει στην τοποθέτηση θέλει να γίνει μια σχετική τακτοποίηση τα καλώδια, δεν είναι plug play, αλλά τίποτα το σπουδαίο

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Δώστε τα Φώτα σας!

Δημοσίευση από SoR_gr »

στο μόνο που μπορώ να βοηθήσω, είναι αμα βρεθούμε κάπου στο δρόμο να δεις τα δώτα του δικού μου που φοράει λάμπα phillips diamond vision και ξεμπλέξεις και κανα 20αρικο ααααμα σου αρέσει.

αυτόν τον καιρό επισκέπτομαι το συνεργείο πολύ συχνά και η διαδρομή Μαρούσι-Νέος Κόσμος γίνεται συχν.α 5μμ-8μμ

το τηλ μου το έχεις οπότε σφύρα τηλ ή μνμ
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: Δώστε τα Φώτα σας!

Δημοσίευση από manos_mas »

paulasis έγραψε:
Δευ 08 Φεβ 2021, 22:48
Ποπο καταλαβα... Εχω πολλη δουλεια!! Και περιμενα πως απλα θα αλλαξω μια λαμπα και ολα καλα +:Brick wall=+:](*,)
Σας ευχαριστω παλικαρια!!
Για λαμπες ωστοσο δεν μου ειπατε! Θελω να παω σε LED. Για xenon δεν ψηνομαι... Αξιζουν? Δημιουργουν προβληματα στην τοποθετηση? Σε θερμοκρασιες ή ρευματα?


Σου έγραψα πιο πανω

mavras
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ 16 Απρ 2018, 00:13
Model: Vstrom
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Δώστε τα Φώτα σας!

Δημοσίευση από mavras »

Solomon έγραψε:
Κυρ 07 Φεβ 2021, 11:35
Οι προτζέκτορες δεν έχουν ανάγκη κάτοπτρο για δέσμη, την δημιουργούν μέσω "μεγενθυντικων" φακών.
Οπότε μετά μπορείς να τους συνδυάσεις με ένα σετ xenon, που στους προτζέκτορες δουλεύουν εξαιρετικά κ δεν τυφλώνει τους απέναντι ή λάμπες led ή απλές.
led και προτζεκτορες δυστυχώς δεν έχουν καλα αποτελεσμάτα...
εχουν δύναμη για... 5 μέτρα, αφου δεν υπάρχει καθόλου hot spot στο φως. Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι σε βλέπουν αλλά δεν βλέπεις πέρα από 5 μέτρα.
υπάρχουν bi-led Projectors, αλλά ακόμα ειναι καινουρίοι και δεν υπάρχει αρκετο feedback. πάντως ειναι ακριβοί (~120usd +τελωνειο) και η στήριξή τους μεσα στο φανάρι θέλει λίγο δουλίτσα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρολογικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες