Πρόβλημα στην εκκίνηση

Οτι αφορά τα ηλεκτρικά μέρη , ηλεκτ/κες εγκαταστάσεις
Απάντηση
Kourt
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ 08 Σεπ 2019, 20:57
Model: FZ6
Model year: 2004
Επικοινωνία:

Πρόβλημα στην εκκίνηση

Δημοσίευση από Kourt »

Καλησπέρα σας!έχω το μοντέλο του 2004.τον Απρίλιο που μας πέρασε έβαλα καινούργια μπαταρία yuasa.ολο το καλοκαίρι βόλτες υποχρεώσεις με την μηχανή έπαιρνε τσακμακι..από τον Οκτώβριο άρχισα να μην την πολυκουναω την μηχανή..μέχρι τις προάλλες που πήγα να την βάλω μπροστά και ενώ ξεκίνησε ζωηρά η μίζα να δίνει ξαφνικά σαν να έπεσε η δύναμη της αλλά τελευταία στιγμή πήρε μπροστά..λέω εντάξει καιρό έχω να την δουλέψω θα έπεσε η μπαταρία..έκανα μια βόλτα και την ξανασκεπασα..την άφησα δυο τρεις μέρες και εχθές έβγαλα την μπαταρία να την φορτίσω και διαπίστωσα ότι η μέτρηση ήταν 12.8 άρα δεν ξεφορτισε η μπαταρία...περνάει από το μυαλό μου για τα καρβουνακια της μίζας..αλλά πριν πω να τα παραγγείλω είπα να ρωτήσω και εσάς μπας και έχει ξανατυχει σε κανέναν..συγνωμη για το σεντόνι

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα στην εκκίνηση

Δημοσίευση από SoR_gr »

μπορεί να είναι καρβουνάκια.

ρίξε μια ματιά εδώ αμα τα "συμπτώματα" είναι ίδια...

viewtopic.php?f=25&t=2703&hilit=%CE%BA% ... 2&start=30
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα στην εκκίνηση

Δημοσίευση από Solomon »

Για να μέτρησες πάει να πει ότι έχεις πολυμετρο

Για κάνε μια μέτρηση κ στα πηνία (στη φύσα που πάει στον ανορθωτή) να δεις τι θα δείξει

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα στην εκκίνηση

Δημοσίευση από SoR_gr »

απο την εμπειρια μου εχω δει οτι ακομα και οι ψοφιες μπαταριες μπορεί να δείξουν 12-12.5v

την τελευταια φορα που εμεινα απο μπαταρια, η μίζα γύρναγε ενα κλικ πιο αργα απο οτι ηταν κανονικα. δλδ εδωσα 4-5 μιζιές και δεν πήρε (ούτε έμεινε η μπαταρία) αλλά παρόλαυτα δεν έπαιρνε μπροστά. οπότε έχε και αυτά κατά νου.

Για καρβουνάκια μίζας δεν θα γύρναγε η μίζα και θα άκουγες ένα "τακ τακ" που θα ήταν το ρελέ της μίζας.


σπρωχτά την έβαλες μπροστά;
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Kourt
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ 08 Σεπ 2019, 20:57
Model: FZ6
Model year: 2004
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα στην εκκίνηση

Δημοσίευση από Kourt »

Καλησπέρα σας και πάλι και συγνώμη για την καθυστέρηση.Τελικα παιδιά ήταν καρβουνακια μίζας όπως υπέθεσα στην αρχή.Αλλωστε η μηχανή έχει φτάσει τις 100κ χλμ.Η επισκευή έγινε από μένα και ήταν εύκολη θεωρώ.Κόστος επισκευής 10 ευρώ καθώς πήρα ημιτασιον καρβουνακια.Με το που τα έκλεισα όλα πάτησα μίζα και γύρισε σαν δαιμονισμένη οπότε όλα καλά!!σας ευχαριστώ πολύ όλους σας για τις συμβουλές.Σημερα ήρθαν και τα xenon που παρήγγειλα και δημιουργείται μια ακόμη ερώτηση.Το Κιτ για την h4 έχει μια έξτρα καλωδίωση για να δίνει εντολή σε δύο λάμπες και δύο σκάλες.Ουσιαστικα για εμάς άχρηστες λειτουργίες.Πως γίνεται να παρακάμψω αυτή την καλωδίωση;;σας ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον σας

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα στην εκκίνηση

Δημοσίευση από SoR_gr »

ολα καλα λοιπόν με την μίζα!


επειδή το νήμα αναφέρεται σε πρόβλημα στην εκκίνηση και μετά ρωτάς για τα ξένον, ρίξε μια ματιά στο φορουμ μήπως υπάρχει ήδη αντίστοιχο ποστ για να είναι όλες οι πληροφορίες κατηγοριοποιημένες.

δυστυχώς με ξένον δεν εχω ασχοληθεί ποτε οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα στην εκκίνηση

Δημοσίευση από Solomon »

Στην εποχή των led γιατί ασχολείσαι με δεινοσαύρους???
Λαμπιτσες led παμφθηνες, plug and play ούτε, ballast ούτε έξτρα καλωδίωσεις ούτε τίποτα...

Για το xenon kit δεν έχω υπόψη τι γίνεται με την καλωδιωση. Αλλά αν δεν καταφέρεις κάτι, μπορείς να ζητήσεις βοήθεια από κάποιον επαγγελματία

sakisart
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τετ 28 Οκτ 2015, 14:21
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα στην εκκίνηση

Δημοσίευση από sakisart »

Παιδιά τελευταία κάποιες φορές οταν πατάω μίζα ακούω στιγμιαία κάτι σαν τρίξιμο "μετάλλων". Παίρνει κανονικά μπρος.Μήπως αρχίζουν τα καρβουνακια να έχουν θέμα; 40κ km έχω πάνω. Η μπαταρία είναι οκ. Το θέμα είναι ότι δε το κάνει πάντα. Δηλ στις 10 μιζιες ίσως το κάνει μια φόρα.

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα στην εκκίνηση

Δημοσίευση από Solomon »

Τα χλμ δεν είναι απόλυτο μέτρημα για τις εκκινήσεις που έχει δώσει η μίζα.
Πάντως μεταλλικος θόρυβος που λες κ τρίξιμο δεν έχει σχέση με μίζα, κάρβουνακια κλπ

sakisart
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τετ 28 Οκτ 2015, 14:21
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα στην εκκίνηση

Δημοσίευση από sakisart »

Θα πάω τη Δευτέρα μια βόλτα να το δουν. Το θέμα είναι ότι δε το κάνει συχνά.

sakisart
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τετ 28 Οκτ 2015, 14:21
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα στην εκκίνηση

Δημοσίευση από sakisart »

sakisart έγραψε:
Σάβ 13 Φεβ 2021, 15:28
Θα πάω τη Δευτέρα μια βόλτα να το δουν. Το θέμα είναι ότι δε το κάνει συχνά.
Να ενημερώσω τι έγινε.
Τελικά ήταν θέμα μπαταρίας. Ο μηχανικός το κατάλαβε κατευθείαν. Έκανα πλήρη φόρτιση και έστρωσε. Εδώ και ενα μήνα δεν έχει ξανασυμβεί.


Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρολογικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες