Περιεργο error code

Οτι αφορά τα ηλεκτρικά μέρη , ηλεκτ/κες εγκαταστάσεις
Άβαταρ μέλους
AndStuff
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: Τετ 29 Ιαν 2020, 23:58
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Τοποθεσία: Πειραιάς
Επικοινωνία:

Περιεργο error code

Δημοσίευση από AndStuff »

Αρχικα συγχωρεστε με για το σεντονι.
Σήμερα καθώς πήγα να γυρίσω από βόλτα, παρατήρησα ότι δεν είχα φως από τους προβολείς. Καμένη ασφάλεια :? , την άλλαξα με τη spare που έχει στην ασφαλειοθηκη, έβαλα μπρος και όλα καλά. Δέκα λεπτά μετά αφού πήγα να φύγω τελικα, γυρνώντας το κλειδί εμφανιζόταν το εξής στο καντραν:

Εικόνα

Το συμβολο της βενζινης, μαζι με το E και το F αναβοσβηναν, μαζί με σταθερό πορτοκαλί λαμπάκι check engine, και χωρίς τον ήχο της τρομπας όταν γυρνάμε το κλειδί. Επισης το στροφομετρο ανα 4-5 δευτερολεπτα πηδαγε μεχρι τις 3-4 χιλιαδες στροφες και ξαναπεφτε.
Δεν βρήκα τίποτα σχετικό στο service manual.
Ασφάλειες κομπλέ. Σήκωσα ντεπόζιτο, κουνησα όσες φυσες έφτανε το χέρι μου, και τελικά όλα πήγαν φυσιολογικά. Τελικά μέχρι να βάλω σέλα, πλαστικά, έγινε το ίδιο ξανά. Λύνω, κουνάω, φυσιολογικά.
Μεχρι να βάλω το κράνος, ενώ το μοτέρ δούλευε, το καντράν έκανε όπως κάνει όταν γυρνάμε κλειδί στο on. :shock: Γύρισα σπίτι με το χέρι σε ετοιμότητα στο συμπλέκτη, και παρατήρησα ότι σε τυχαία στιγμή στη διαδρομή, το στροφόμετρο πηδηξε πιο ψηλά στιγμιαία και γύρισε στη θέση του.

Εχει κανενας την παραμικρη ιδεα για το τι μπορει να συμβαινει? Τα τυπικα συνεργεια Yamaha (πχ Καραμανωλης) θα ασχοληθουν με κατι τετοιο, ή ψαχνω ηλεκτρολογο? Επαθε το κοριτσι μου εγκεφαλικο στα καλα καθουμενα? :cry:

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Περιεργο error code

Δημοσίευση από Solomon »

Δεν έχω ιδέα, αλλά θα ξεκινούσα από εξουσιοδοτημενο να δω αν θα βγαλει κάτι στον εγκέφαλο.
Επίσης δοκιμασε να βγάλεις την προέκταση της μπαταρίας που έβαλες πρόσφατα.

Άβαταρ μέλους
AndStuff
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: Τετ 29 Ιαν 2020, 23:58
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Τοποθεσία: Πειραιάς
Επικοινωνία:

Re: Περιεργο error code

Δημοσίευση από AndStuff »

Ηταν το πρωτο που εκανα +:Whistle=+::-
Εχει να νοημα να κατσω να καθαρισω με ισοπροπυλικη αλκοολη οσες φυσες εχω ευκολα προσβασιμες? Μηπως ειναι καποια κακη επαφη, μιας και το κουνημα τους ηταν το μονο που φανηκε να "διορθωνει" το προβλημα.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Περιεργο error code

Δημοσίευση από SoR_gr »

Λευτέρη σου έχω στειλει βιμπερ-μεσσεντζερ.

δοκιμασε να μπεις στην αυτοδιαγνωση να δεις ποια errors διαβάζει για να κανεις μια αρχή.


αν δεν βρεί error θα υποπτευόμουν μπαταρία (φοράς μαμα ή καμια οικονομική;) και μετα καλωδίωση (τσεκαρε μηπως είναι φθαρμενη κοντά στην κλειδαριά στο τιμόνι)
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
AndStuff
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: Τετ 29 Ιαν 2020, 23:58
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Τοποθεσία: Πειραιάς
Επικοινωνία:

Re: Περιεργο error code

Δημοσίευση από AndStuff »

Η μπαταρια δεν πρεπει να ειναι η μαμα, και ειναι αρκετα παλια ειναι η αληθεια...
Θα ελεγξω με το ματι καλωδιωσεις και λιγο καθαρισμα, αλλα θα παω συνεργειο για να εχω το κεφαλι μου ησυχο οπως και να χει.

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Περιεργο error code

Δημοσίευση από Solomon »

Κ γράψε μετά εδώ τι ήταν τελικά να μείνει για επόμενο

Άβαταρ μέλους
johny116i
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Παρ 24 Ιαν 2014, 14:58
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Περιεργο error code

Δημοσίευση από johny116i »

Μου το εκανε και μενα κάποια στιγμή.. μετά απο επίσκεψη στο μηχανικο.. δεν εκανε καλη επαφή το καλώδιο της μπαταρίας +:Brick wall=+:](*,) και κόντεψε να τα κάψει όλα... :mrgreen:
ήταν και η μπαταρία παλιά... οπότε αλλαγή μπαταρίας σφίξιμο καλό και καθάρισμα επαφων και δε το ξανακανε. .. μακαρι να ειναι το ιδιο..

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Περιεργο error code

Δημοσίευση από SoR_gr »

ασχετο... λευτέρη, λες να φταίει το καλώδιο που έβαλες για φόρτιση της μπαταριας;
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
AndStuff
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: Τετ 29 Ιαν 2020, 23:58
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Τοποθεσία: Πειραιάς
Επικοινωνία:

Re: Περιεργο error code

Δημοσίευση από AndStuff »

Τα καλωδια τα εξτρα βγηκαν το ιδιο βραδυ που παρουσιαστηκε το προβλημα!
Οι πολοι ειναι σφιγμενοι, αλλα σιγουρα θα ξανατσεκαριστουν/καθαριστουν στην πρωτη ευκαιρια!

Την επομενη Παρασκευη εχω ραντεβου στο συνεργειο, οποτε τοτε θα εχω και πιο σιγουρα νεα.

Άβαταρ μέλους
AndStuff
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: Τετ 29 Ιαν 2020, 23:58
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Τοποθεσία: Πειραιάς
Επικοινωνία:

Re: Περιεργο error code

Δημοσίευση από AndStuff »

Update λογω...βροχης!
Μετα απο επισκεψη στο συνεργειο τοτε που ηταν ζεστο το θεμα, ειχαν βρεθει αλατα σε μερικες φυσες, με αποτελεσμα τα ρευματα να ηταν λιγο γιουχιου, εξου και τα περιεργα ακατανοητα προβληματα. Αφου καθαριστηκαν, ολα ηταν καλα.

Σημερα πηρα τη μηχανη μετα απο το βροχερο ΣΚ. Σταματημενος σε φαναρι, με το μοτερ να δουλευει κανονικα, το καντραν μου εκανε reset. Στιγμιαιο σβησιμο, και κανονικα η ακολουθια που γινεται οταν γυρναει ο διακοπτης. Το μοτερ δουλευε κανονικα...

Θα κοιταξω προφανως παλι τις φυσες, κυρως αυτες που βρισκονται κατω απο τα μπροστινα πλαστικα.
Σκεφτομαι λοιπον να τις μονωσω καπως, μπας και προστατευτουν περισσοτερο απο νερα και υγρασιες. Εχει κανενας να προτεινει κατι σχετικο?
Αν δεν λυθει το προβλημα, σκεφτομαι να μεταβω σε αλλαγη οσων φυσων δεν ειναι στεγανες(ειναι και αρκετες ρε γιαμαχα....)

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Περιεργο error code

Δημοσίευση από Solomon »

Άσε τις φυσες στη ησυχία τους!
Καθάρισε λίγο αυτή του κοντέρ, προσεκτικά (!) κ κούμπωσε την σωστά, θέλει λίγο παραπάνω πίεση.

Με το kill switch είχες ποτέ θεματακια?

Άβαταρ μέλους
AndStuff
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: Τετ 29 Ιαν 2020, 23:58
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Τοποθεσία: Πειραιάς
Επικοινωνία:

Re: Περιεργο error code

Δημοσίευση από AndStuff »

Ε ποσο πιεση, κουμπωτες ειναι, μεχρι να κουμπωσει :P
Με το killswitch δεν ειχα θεματα, αλλα δε μου σβηνει η μηχανη, μονο το κοντερ κανει reset. Υποθετω οτι και να εφταιγε το killswitch, δε θα εκανε ολη την ακολουθια, θα επεφτε η βελονα μονο :(
Καταραμενα ηλεκτρικα...

Να χωσω κανα θερμοσυστελομενο απο πανω για να γλυφει το νερο γυρω γυρω? Δε θα το σφιξω προφανως, να μπορει να συρθει πισω.

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Περιεργο error code

Δημοσίευση από Solomon »

Ρε συ δύσκολο να πάει νερό από βροχή κ να γλύφει εκεί πίσω... Είδες σημαδια διάβρωσης στα πινάκια?

Άβαταρ μέλους
AndStuff
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: Τετ 29 Ιαν 2020, 23:58
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Τοποθεσία: Πειραιάς
Επικοινωνία:

Re: Περιεργο error code

Δημοσίευση από AndStuff »

Δεν προλαβα να δω, σημερα το πρωι ερχομενος στη δουλεια μου το εκανε.
Η μια φυσα του κοντερ ειναι κατω απο το αριστερο μπροστα φερινγκ, εκει φοβαμαι μηπως γινεται η δουλεια. Τα πισω απο το κοντερ ακριβως πρεπει να λυσω το μισο μουτρο για να τα φτασω... :|

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Περιεργο error code

Δημοσίευση από SoR_gr »

Ομπο....

Εγω πιστευω οτι καπου θα εχει φθορα η καλωδιωση.
Οι φυσες ειναι ψιλοπροστατευμενες (στο φαιρινγκ)

Τις φλασιες που σου τρωει δειχνει οτι ειναι κατι στιγμιαιο.


Μεγαλος μπελας τα ηλεκτρικα.... Για να το βρεις θα πρεπει να στο παρουσιαζει ή εστω να βρεις τι το κανει κ το ενεργοποιει
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρολογικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες