Ψόφησε η μπαταρία

Οτι αφορά τα ηλεκτρικά μέρη , ηλεκτ/κες εγκαταστάσεις
Απάντηση
spitfire
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Δευ 22 Οκτ 2018, 07:21
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Ψόφησε η μπαταρία

Δημοσίευση από spitfire »

Καλημέρα/σπερα!

Είμαι καινούργιος κάτοχος ενός fz6 s1 του 2005 εδώ και ένα μήνα. Με το που το πήρα μέσα σε μια μέρα τελείωσε η μπαταρία και δεν έπαιρνε μπρος
Είπα ότι μπορεί να είναι παλιά (ήταν και κινέζικη) και επειδή μου σβήσε πολλές φορές μέχρι να μάθω τον συμπλέκτη δικαιολογείται, οπότε άλλαξα την μπαταρία. Χθες το πρωί το έβαλα μπρος για να πάω στη δουλειά και πήρε αν και έκανε 2-3 δευτερόλεπτα. Το απόγευμα φεύγοντας δοκίμασα να το βάλω και δεν άναβε ούτε το κοντέρ. Τέλος, κατάφερα να το βάλω με καλωδια από αυτοκίνητο. Καμία ιδέα; Εμένα για βραχυκύκλωμα μου φαίνεται διότι δεν άναβε τίποτα. Αν και μου φαίνεται περίεργο το πρωί να παίρνει και 10 ώρες μετα να μην αναβει ούτε το ταμπλό.


Υσ. Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης έχει κάνει την πατέντα για τους 2 προβολείς.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ψόφησε η μπαταρία

Δημοσίευση από SoR_gr »

πηνεία.

το έχουν πάθει και άλλοι, ρίξε μια ματιά στο φορουμ σε αντίστοιχο νήμα
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
HARIS S2
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 879
Εγγραφή: Πέμ 11 Σεπ 2008, 17:05
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΓΑΛΑΤΣΙ ΑΤΤΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: Ψόφησε η μπαταρία

Δημοσίευση από HARIS S2 »

πρέπει να μετρήσεις να δεις αν ανεβάζει 13- 12,9 volt (με λιγο γκαζι ανοικτο 3000 στροφες) όταν δουλεύει, εκεί βέβαια που είναι η μπαταριά είναι λίγο δύσκολο. Αν φορτίζει είναι οκ από πηνία ή ανορθωτή. μετά θα πας πίσω την μπαταριά να σου δώσουν αλλη μιας και ειναι καινούρια.
http://www.youtube.com/watch?v=97DZe27_wTA
καποια κοματια οταν τα ακους, σου ανοιγουν το μυαλο και περναει η ζωη απο μπροστα σου, σε απιστευτες εικονες.............................. και σαν μοτοσυκλετιστης εχω πολλες με καλους ΦΙΛΟΥΣ

spitfire
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Δευ 22 Οκτ 2018, 07:21
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: Ψόφησε η μπαταρία

Δημοσίευση από spitfire »

Διαβάζοντας προηγούμενα ποστ έκανα λίγο κάποιες μετρήσεις.

Μετρώντας το βύσμα του πηνίου (αυτό με τα τρία άσπρα καλώδια) οι τάσεις ήταν περίπου ίδιες σε όλες τις φάσεις αν και πότε δεν ήταν σταθερες, δηλαδή πάντα κοιμαινονταν +-0.5v
Οποτε κατά μέσο όρο πήρα σε κάθε φάση 11v ρελαντί και 12v στις 5000 στροφές.

Επίσης μέτρησα και τον ανορθωτη εχωντας το + της τροφοδοσίας αποσυνδεμενο από την μπαταρία και πήρα 10.8v στο ρελαντί και 10v στις 5000 στρ.

Με συνδεμένη την μπαταρία πήρα:
10.8v ρελαντί και 13.6 στις 5000

Θέλω να το πάω σε ηλεκτρολόγο (αν προλάβω ποτέ), αλλά επειδή με τρώει κάθομαι και προσταρω εδώ πέρα :-) Ευχαριστώ για την βοήθεια!

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ψόφησε η μπαταρία

Δημοσίευση από SoR_gr »

Με ψοφια μπαταρια αυτες οι μετρησεις;

Συγκρινε με εδω

viewtopic.php?f=84&t=22838&p=247861&hil ... ης#p247861
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

spitfire
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Δευ 22 Οκτ 2018, 07:21
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: Ψόφησε η μπαταρία

Δημοσίευση από spitfire »

Η μπαταρία ξαναφορτιστηκε εξωτερικά και έφτασε 12.7v, μετά έκανα τις μετρήσεις.
Γενικά κάνει μπαμ ότι είναι πρόβλημα φορτισης, τα 10v σίγουρα δεν είναι φυσιολογική τιμή απλά προσπαθώ να καταλάβω αν είναι πηνίο ή ανορθωτης ή και τα δύο.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ψόφησε η μπαταρία

Δημοσίευση από SoR_gr »

δεν εχω καταλαβει αμα τα μετρησες σωστά. καλύτερα πήγαινε σε ηλεκτρολόγο
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

spitfire
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Δευ 22 Οκτ 2018, 07:21
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: Ψόφησε η μπαταρία

Δημοσίευση από spitfire »

Ξέχασα να προσθέσω ότι οι μετρήσεις στο πηνίο έγιναν με φορτίο, δηλαδή το βύσμα ήταν συνδεμένο

spitfire
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Δευ 22 Οκτ 2018, 07:21
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: Ψόφησε η μπαταρία

Δημοσίευση από spitfire »

Ο επίλογος: Πήρα χθες την μηχανή από τον ηλεκτρολόγο, με άλλαξε τον ανορθωτη. Με είπε ότι τα φώτα ήταν ρυθμισμένα να ανάβουν στην "Τρίτη σκάλα", απ' όσο καταλαβα στην h4 ανάβουν μεγάλα και μεσαία μαζί. Εγώ που το είδα δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο, θα ανεβάσω βίντεο σε κάποια φάση για να με πείτε και σεις.
Παρεπιπτόντως, σήμερα παρατήρησα ότι στη μίζα, μετα το steering lock υπάρχουν και τα parking lights.......Μάλλον κάπως έτσι τελείωσε η μπαταρία :(

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ψόφησε η μπαταρία

Δημοσίευση από SoR_gr »

Αμα την ειχες στο parking, δεν θα καταλαβαινες οτι ειχε αναμμενα φωτα; απο περιεργεια, τι ανορθωτη εβαλες κ ποσο; εκανες δοκιμη να δεις οτι δεν ξεφορτιζει;
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

spitfire
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Δευ 22 Οκτ 2018, 07:21
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: Ψόφησε η μπαταρία

Δημοσίευση από spitfire »

100 ευρώ ο ανορθωτης με εγγύηση από το συνεργείο. Προχθές που είδα τα φώτα κατά τύχη ήταν..... Δεν έχω κάνει ακόμα δοκιμή όχι

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ψόφησε η μπαταρία

Δημοσίευση από SoR_gr »

εδώ θα δεις την δική μου εμπειρία απο ηλεκτρολογικό έλεγχο, καθώς είχα υποψίες οτι είχε πρόβλημα ο ανορθωτής μου.
viewtopic.php?f=84&t=22838&start=15

τότε, είχα ρωτήσει στη yamaha και είχαν πει τιμή καινούριου 153ε εαν δεν κάνω λάθος.
με 100ε που πλήρωσες, πιστεύω θα έβαλες ανορθωτή "sun" ελληνικής παραγωγής. Απο οσο γνωρίζω, είναι 50-50. Τον βάζεις και μπορεί να βγει καλός, μπορεί και όχι.
βλέπεις...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρολογικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες