Η ενδειξη θερμοκρασιας ανεβοκατεβαινει

Οτι αφορά τα ηλεκτρικά μέρη , ηλεκτ/κες εγκαταστάσεις
Απάντηση
ConstantineAb
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Πέμ 29 Ιουν 2017, 22:23
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Η ενδειξη θερμοκρασιας ανεβοκατεβαινει

Δημοσίευση από ConstantineAb »

Καλημερα σε ολους! Εχω αλλο ενα θεμα με το fazer 600 μου και ειναι το εξης. Οταν την πρωτοβαζω μπροστα συνηθως και ξεκιναω για καπου, η ενδειξη θερμοκρασιας ανεβοκατεβαινει απο μονη της (παεο στο τερμα, επανερχεται και γενικα κανει τρελα) . Δεν αναβουν βεντιλατερ κλπ μονο η ενδειξη κανει τα δικα της ουτε εχει καποιο αντικτυπο στην οδηγηση. Που και που μου πεταει κι ενα err1 και μια φορα νομιζω εναλασσοταν με err2.

Επειδη αυτη τη στιγμη δεν παιζει σαλιο για μηχανικο, ξερει μηπως κανεις να μου πει τι να κοιταξω?

Υπ οψιν οτι πριν καμποσο καιρο ειχε φαει μια φλασια ο συναγερμος και μου εσβηνε η μηχανη εν κινησει. Μου εφτιαξε ο μηχανικος την καλωδιωση καπως και μου πε οτι αν ξανακανει κατι θα τον ξυλωσουμε. Το αναφερω επειδη φαινεται οτι ειναι βραχυκυκλωμα.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Η ενδειξη θερμοκρασιας ανεβοκατεβαινει

Δημοσίευση από SoR_gr »

Γενικά, λύσεις όπως κάτι έκανε ο μηχανικός και ψιλοδουλεύει καλά , παραπέμπουν σε άλλα κόλπα που μετα σου εμφανίζεται πρόβλημα κάτι άλλο. Δεν ξέρω αμα οφείλεται στην δική σου περίπτωση. Γενικά το λέω.

Εάν όλα είναι κομπλέ και οι ενδείξεις είναι οτι ναναι, τότε ή κατι παίζει με την καλωδίωση ή με τον θερμοστάση ή... με κάτι άλλο.

εχει παρατηρηθεί το εξής: καμιά φορα οταν πάω να βάλω μπροστα (2 φορές στα 6 χρόνια) να εχει ενδειξη HI. γυρισα τον διακόπτη στο off και ξανα στο On και πήρε κανονικα. αυτο καμια φορα γίνεται λόγω θφαρμένης καλωδίωσης του διακόπτη.

νομίζω θες μηχανικό για να δει αμα τα εχει παιξει ο θερμοστατης ή αμα εχει φθαρει η καλωδιωση σε κανένα σημείο
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Η ενδειξη θερμοκρασιας ανεβοκατεβαινει

Δημοσίευση από Solomon »

Κι εμένα μου μυρίζεται πρόβλημα με την πατέντα του μηχανικού... Δυστυχώς χρειάζεται ψάξιμο από κάποιον που να ξέρει

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Η ενδειξη θερμοκρασιας ανεβοκατεβαινει

Δημοσίευση από jskf16 »

O συναγερμος ξηλωμα/πεταμα , ετσι οπως τα λες!

Οταν παει η θερμοκρασια στο hi και βγαζει error 1 , νουμερο ενα υποπτος ειναι η μπαταρια!

Kαι τα 2 error oφειλονται στο οτι η ecu δε παιρνει σωστο-σημα-ρευμα.Καπου εχει θεμα τωρα τι απο ολα ειναι , μονο στο συνεργειο.

ConstantineAb
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Πέμ 29 Ιουν 2017, 22:23
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: Η ενδειξη θερμοκρασιας ανεβοκατεβαινει

Δημοσίευση από ConstantineAb »

Καλημερες παιδια! Το προβλημα συνεχιζει δυστυχως και δεν εχω καταφερει να την παω στο μηχανικο ακομα, παρ ολα αυτα την κουναω καμποσο και κανει το check , και μετα μπορω να τη βαλω μπροστα.

Αν δοκιμασω να ξυλωσω το συναγερμο μονος λετε να γινει καμια πατατια?

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Η ενδειξη θερμοκρασιας ανεβοκατεβαινει

Δημοσίευση από Solomon »

Θα προτείνω κάτι στην τύχη... Σφιξε του πολούς της μπαταρίας μήπως είναι χαλαροί

ConstantineAb
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Πέμ 29 Ιουν 2017, 22:23
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: Η ενδειξη θερμοκρασιας ανεβοκατεβαινει

Δημοσίευση από ConstantineAb »

Παιδια βρηκα την αιτια του κακου...προερχεται απ τα καλωδια του διακοπτη του κλειδιου. Ενα απ αυτα ηταν μαλλον σκισμενο και μια εκανε και μια δεν εκανε επαφη. Το καταλαβα γιατι ακουγοταν ο κλασσικος ηχος της αντλιας βενζινης καθε φορα που το κουναγα...τα κακα νεα ειναι οτι το ξεχαρβαλωσα (κοπηκε κι εφυγε απ τη θεση του) :p

Γνωριζει κανεις αν ειναι ευκολο να ανοιξω το διακοπτη και να το κολλησω εστω προσωρινα μεχρι να μπορεσω να παω στο μηχανικο? Ετσι δεν παιρνει μπροστα η μηχανη κι επειδη ειναι το μοναδικο μου μεταφορικο μεσο θα ειναι ζορι να περιμενω μεχρι το τελος του μηνα να πληρωθω για να την παω.

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Η ενδειξη θερμοκρασιας ανεβοκατεβαινει

Δημοσίευση από jskf16 »

Οχι ευκολο δεν ειναι και καλα θα κανεις να προσεχεις να μη πειραξεις τιποτα γιατι εκει πανω ειναι και του immo η κεραια και μπορει να τα κανεις χειροτερα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρολογικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες