Γενικός διακόπτης μίζας

Οτι αφορά τα ηλεκτρικά μέρη , ηλεκτ/κες εγκαταστάσεις
Απάντηση
MALLIAS 0+
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Κυρ 23 Μαρ 2008, 09:48
Επικοινωνία:

Γενικός διακόπτης μίζας

Δημοσίευση από MALLIAS 0+ »

Σιγά σιγά ο διακόπτης της μίζας αρχίζει να μαλακώνει αρκετά και το κλειδί βγαίνει εύκολα ακόμα και όταν είναι ανοιχτός. Γνωρίζει κανείς μήπως επισκευάζεται και ποιος αναλαμβάνει κάτι τέτοιο;

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Γενικός διακόπτης μίζας

Δημοσίευση από SoR_gr »

εννοείς την κλειδαριά, σωστά; (όχι τον δεξία διακόπτη με το κουμπί της μίζας)

λογικά μπορεί να έχει φθαρεί το κλειδί σου. Στο κάνει και στα υπόλοιπα κλειδιά; πχ κόκκινο ή στο 2ο μαύρο;

να αλλάξεις τον διακόπτη δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει να την αλλάξεις.
Αυτό γιατί θα έχεις άλλο κλειδί για ντεπόζιτο & σέλα και άλλο για κλειδαριά διακόπτη. Αν δεις σετ κλειδαρια τιμονιού-σελας-ντεποζίτου μεταχειρισμένα σε καλή κατάσταση και τιμή που πιστεύεις είναι οκ, το κοιτάς....

στην θέση σου θα είχα σαν μπρελόκ για τα κλειδιά κάποιο λουράκι που να έδενε στο καβαλέτο οπότε αμα φύγει απο την κλειδαριά , να μην χαθούν.

αυτό το έχω κάνει στο παπί επειδή φεύγουν τα κλειδιά και έχω κλιπσακι ορειβατικό - μούφα με 1-2 ευρώ-
και πιανει την ντίζα γκαζιού (στο παπί)

ΥΓ : για τι μηχανάκι λέμε;
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

MALLIAS 0+
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Κυρ 23 Μαρ 2008, 09:48
Επικοινωνία:

Re: Γενικός διακόπτης μίζας

Δημοσίευση από MALLIAS 0+ »

Έχω ένα FZ6. Τα κλειδιά δοκιμάστηκαν και τελικά φταίει η κλειδαριά. Είναι σύνηθες φαινόμενο στα γιαπωνέζικα και ειδικά στα Yamaha, ανεξαρτήτως τύπου.
Αναζητώ αν υπάρχει δυνατότητα επισκευής του αφαλού ουσιαστικά.

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Γενικός διακόπτης μίζας

Δημοσίευση από jskf16 »

Τα πραγματα ειναι δεν ειναι απλα...η αλλαγη κλειδαριας κανει γυρω στα 1500ευρω και αυτο γιατι εκει εχει και τη κεραια του immo. Οποτε η αλλαγη αυτη ζηταει (γι αυτο και το υψηλο κοστος) 3κλειδαριες , κεραια εγκεφαλου ΚΑΙ τον εγκεφαλο.Καταλαβαινεις οτι δεν ειναι απλα αυτα!

Υπαρχει και η λυση του μεταχειρισμενου , αλλα δε χρειαζεται να την αναπτυξω νομιζω :roll:

Η αλλη λυση ειναι να επισκεφτεις ενα κλειδαρα εμπιστοσυνης πρωτα και εν συνεχεια να ξερει τι του γινεται.Το εσωτερικο της κλειδαριας επισκευαζεται συνηθως.Να σου προτεινω καποιον δε ξερω , καλο θα ειναι να πεις απο που εισαι , μηπως σε βοηθησει καποιος>

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Γενικός διακόπτης μίζας

Δημοσίευση από SoR_gr »

Δεν ξερω αν η κλειδαρια παει μαζι με την κεραια του immo κ αν θελουν ολα αλλαγη. Πχ στο αμαξι μου χαλασε η κεραια του immo κ αλλαξα μονο αυτην στα 90€. Θα μου πεις το ιδιο ειναι;;; Δεν ξερω, ρωτησε το.


Περι μτχ, αν παρεις αλλη κλειδαρια θα χρειαστει να ρυθμισεις τα κλειδια με το immo. Για αυτο χρειαζεσαι το κοκκινο κλειδι κ δυο μαυρα. Η μνημη του immo αποθηκευει δυο μαυρα κλειδια. Οποτε δν μου φαινεται ιδιατερα κακη λυση. Αν καποιος πονηρος, θελησει να στην παρει, απλα θα μπορει να ξεκλειδωσει το τιμονι, δεν θα ξεκιναει ο κινητηρας. Σα να σου σπασει το κλειδωμενο τιμονι δλδ.. Το πολυ πολυ μην δωσεις σωστη διευθυνση αν σου ζητηθει.

Η λυση της επισκευης, μου φαινεται δυσκολη. Θα βρεις καποιον να σου λυσει την κλειδαρια, να την φτιαξει κ να την ξαναβαλει;;; Θα τα κανει σωστα;;; Και τι θα χρεωσει;;;


Οπως σου ειπα, αστο ετσι. Βρες καμια πατεντα να σταθεροποιεις το κλειδι στην θεση του ή εστω ενα κορδονακι να μην το χασεις.


Αν δουλευει ο κινητηρας κ βγαλεις το κλειδι, η μοτο σβηνει;;
Ο μονος κλειδαρας που εχω ακουστα για οχηματα ειναι στην καλλιθεα, κλειδια-γιαγια .χωρις να γνωριζω προσωπικα η να εχω δει δουλειες του. Μονο απο διαφημισεις που μου ερχονται...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
aris63
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Πέμ 23 Απρ 2009, 20:28
Επικοινωνία:

Re: Γενικός διακόπτης μίζας

Δημοσίευση από aris63 »

Δοκίμασε εδώ, λέει ότι ασχολείται με επισκευή κλειδαριών. Έχω πάει για αντιγραφή κλειδιού πολύ καλή τιμή και εργασία.

http://www.o-pythagoras.gr/

MALLIAS 0+
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Κυρ 23 Μαρ 2008, 09:48
Επικοινωνία:

Re: Γενικός διακόπτης μίζας

Δημοσίευση από MALLIAS 0+ »

Ευχαριστώ πολύ! Όταν έχω νέα θα αναρτηθούν προς ενημέρωση όσων έχουν το ίδιο πρβλ

MALLIAS 0+
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Κυρ 23 Μαρ 2008, 09:48
Επικοινωνία:

Re: Γενικός διακόπτης μίζας

Δημοσίευση από MALLIAS 0+ »

:cry: Ατυχία, δυστυχώς. Πήγα στο παραπάνω μαγαζί. Δυστυχώς, δεν μπορεί να φτιάξει αφαλό από μηχανή και δεν έχει και κανένα υπόψιν του.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρολογικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες