led λάμπες

Οτι αφορά τα ηλεκτρικά μέρη , ηλεκτ/κες εγκαταστάσεις
Άβαταρ μέλους
dimitris pap
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Σάβ 17 Μάιος 2014, 20:53
Model: FZ1
Model year: 2006
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Επικοινωνία:

Re: led λάμπες

Δημοσίευση από dimitris pap »

Στα υπάρχοντα φανάρια οι led δεν αποδίδουν όπως οι απλές λάμπες, λόγω του σχεδιασμού του καθρέπτη που έχουν τα φανάρια. Ναι μεν το φως είναι εντονότερο, αλλά διαχέεται παντού, χωρίς να έχει την συγκέντρωση της δέσμης που χρειαζόμαστε για την νυχτα. Πιστεύω μια επένδυση σε καλές και επώνυμες λάμπες, Osram, Philips, PIAA, δίνουν πολύ καλυτερο αποτέλεσμα σε συγκριση με τις εργοστασιακές.

christos_____
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Παρ 17 Οκτ 2014, 15:45
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: led λάμπες

Δημοσίευση από christos_____ »

Πηρα ενα κιτ led nighteye μαρκας.Απλα εχω μια απορια.Τα led πρεπει να κοιτανε δεξια αριστερα οπως θα τοποθετηθει η λαμπα η πανω κάτω.Γιατι δοκιμασα και τους δυο τρόπους και δεν μπορω να βγάλω ακρη.Εχει βάλει κανεις και αν ναι πως τα έχει τοποθετήσει?

Άβαταρ μέλους
socrates fz6s2
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 799
Εγγραφή: Τετ 23 Ιούλ 2008, 02:42
Model: -
Τοποθεσία: Δάσος Χαϊδαρίου
Επικοινωνία:

Re: led λάμπες

Δημοσίευση από socrates fz6s2 »

Αυτό (όπως έγραψα και πιο πάνω) είναι και το μεγαλύτερο πρόβλημα των led.. ο καθρέφτης του φαναριού στέλνει τις δέσμες όπως να'ναι (αφού είναι σχεδιασμένοι για άλλου τύπου λάμπες).. έχει κενά σημεία και σημεία με πολύ (μα πολύ όμως) φως.. Δεν πρόκείται να πετύχεις ομοιόμορφο φωτισμό (εκτός ίσως αν έχει 4 led σε σχήμα σταυρού, ώστε να ενεργοποιεί τους καθρέφτες σωστά, όπως οι αλογόνου).. τότε βέβαια πάμε σε άλλες τιμές, άλλες καταναλώσεις, άλλα συστήματα ψύξης κλπ.. Εν κατακλείδι τοποθέτησέ τες εκεί που είναι το λιγότερο πρόβλημα.. :wink:
Η αξία ενός ανθρώπου φαίνεται: όχι από τον τρόπο που φέρεται σε αυτούς που έχουν κάτι να του προσφέρουν .. αλλά, από τον τρόπο που αντιμετωπίζει αυτούς από τους οποίους δεν έχει τίποτα να περιμένει ..!!..

Άβαταρ μέλους
m-power
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 551
Εγγραφή: Τρί 25 Ιαν 2005, 11:51
Model: Other
Model year: 2015
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: led λάμπες

Δημοσίευση από m-power »

Οι Led λάμπες είναι σχεδιασμένες να αντικαταστήσουν τις λάμπες αλογόνου και από την στιγμή που έχει βγάλει η philips είναι και νόμιμες . Xenon δεν θα βρείτε από καμιά σοβαρή μάρκα γιατί είναι παράνομες σε όλο τον κόσμο.

Το πρόβλημα είναι ότι προσπαθείτε να τις εγκαταστήσετε στο FZ6 που έχει τα χειρότερα κάτοπτρα στα φανάρια και δεν σώζετε ότι και να βάλετε. Δεν έχω δει να διαμαρτύρεται κάνεις με το FZ1...

Led έχω δοκιμάσει και στο caponord και φέγγουν τέλια.

Πρέπει να είναι όμως τα led τοποθετημένα ακριβός εκεί που έχει η αλογόνου τα νήματα πχ δείτε πως είναι η led της philips. Κυκλοφορούν πολλές που είναι ότι να ‘ναι.

christos nighteye κοιτάω να αγοράσω και εγώ ποιο πήρες γράψε μια το link
πάντως σε ένα σετ nighteye που είδα στον μηχανικό μου πρέπει να ρυθμίσεις το που θα κοιτάνε τα led σε σχέσει με την βάση. Δες πως είναι μια μαμά λάμπα και ρύθμισε την να κοιτάνε τα led όπως κοιτάνε τα νήματα στη αλογόνου. Και μετά σφιχτες με το αλεν .
Aprilia Caponord 1200 '15

christos_____
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Παρ 17 Οκτ 2014, 15:45
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: led λάμπες

Δημοσίευση από christos_____ »

Πηρα τις nighteye με την κοκκινη την ψυκτρα χωρις ανεμηστηρακι.Τις εχω βαλει να κοιτανε πανω κατω κ φεγκουν ικανοποιητικα με ελαχιστα κενα θελω να δοκιμασω και λιγες μερες δεξια αριστερα γιατι αυτος που τις παρηγγειλα μου ειπε δεξια αριστερα κ να δω διαφορες.Οταν τελικα το τελειοποιησω θα γραψω εντυπωσεις κ το πως εγκατασταθηκαν.

Άβαταρ μέλους
m-power
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 551
Εγγραφή: Τρί 25 Ιαν 2005, 11:51
Model: Other
Model year: 2015
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: led λάμπες

Δημοσίευση από m-power »

αυτή είναι τις philips που είναι νόμιμη
Εικόνα


και εδω πως ειναι σε αντιστοιχία με τις αλογόνου το πάνω είναι τα πορείας και το κάτω οι προβολείς
Εικόνα

Εικόνα
Aprilia Caponord 1200 '15

christos_____
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Παρ 17 Οκτ 2014, 15:45
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: led λάμπες

Δημοσίευση από christos_____ »

Αρα με βάση αυτο που δείχνει στις philips πρεπει να κοιτανε δεξια αριστερα τα led.

christos_____
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Παρ 17 Οκτ 2014, 15:45
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: led λάμπες

Δημοσίευση από christos_____ »

Τελικα παρελαβα και τις H4 και τις τοποθετησα.Οι Η4 κοιτανε δεξια αριστερα και η κανονικη σκαλα το ιδιο και κατεληξα εκει γτ φεγγουν καλυτερα απ οτι πανω κατω τα Led.

panos088
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Παρ 08 Ιουν 2012, 20:28
Επικοινωνία:

Re: led λάμπες

Δημοσίευση από panos088 »

Ρε παιδιά βοηθήστε με και μένα. Πήρα κι εγώ ένα σετ)(αναγκαστικά) Η7 αλλά ότι και να έχω κάνει δε κατάφερα να το ρυθμίσω. Με τα xenon που είχα πριν ήμουν μακράν πιο ευχαριστημένος. Τα led φωτίζουν εντελώς ατσουμπαλα. Καμία δέσμη, κανενα ίχνος συμπαγούς φωτισμού, έχει μεν ένα μικρό σημείο με πολύ έντονο φως αλλά είναι μικρό. Φωτίζουν παντού στραβωνουν τους πάντες δε ξέρω τι να κάνω. Η λάμπα δεν έχει στάνταρ θέση έτσι? Η H7 εννοώ. Βαζει; το δαχτυλίδι και απλά σφινωνεις τη λάμπα σε όποια θέση θες με τα led πάνω κάτω, δεξιά αριστερά και ουτο καθεξής. Ρυθμίζω και το ίδιο το κάτοπτρο αλλά τπτ. Τι δεξιά το πήγα τι αριστερά τι πάνω το κάτω τπτ. Πολύ χιαστή φωτισμός. Κάνω κάτι λάθος? Η λάμπες ει αι αυτές αν παίζει κανέναν ρόλο https://m.ebay.com/itm/2XH1-H4-H7-9006- ... 1161841735

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρολογικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης