Κακή φόρτιση μπαταρίας

Οτι αφορά τα ηλεκτρικά μέρη , ηλεκτ/κες εγκαταστάσεις
Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Κακή φόρτιση μπαταρίας

Δημοσίευση από SoR_gr »

το πηνίο χώρια απο τα σύρματακια του (να το πω απλά) εχει και καλωδίωση και το "ματι" , μπορεί να φταίει και αυτό. συνήθως αμα δεν τα λέει καλα κάτι σε φόρτιση ο ύποπτος είναι το πηνίο.

μετά , ψάξε τις καλωδιώσεις σου μήπως υπάρχει κάπου φθορά και στα παρουσιάζει αυτά.

ακραίο σενάριο , τη μοτο την πήρες καινούρια; αν ναι, δεν εχεις αλλάξει κάποιο ανταλλακτικό με μτχ ή ιμιτασιόν; (πχ ανορθωρή-ηλεκτρονική-ή κατι άλλο). Αν την πήρες μτχ , μήπως είχε αλλάξει ο προηγούμενος;
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

thom_fz
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τρί 26 Σεπ 2017, 19:08
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Κακή φόρτιση μπαταρίας

Δημοσίευση από thom_fz »

μεταχειρισμενη την πηρα αλλα απο όσο ξέρω δεν είχε αλλάξει κατι.οι καλωδιώσεις δεν φαινοντε καμένες η κατι τέτοιο σε όλες τις φύσες ασφάλειες κτλ έριξα σπρέυ επαφών.το επόμενο βημα μολις βρω χρόνο θα είναι να βγάλω καπάκι βολάν να δω τα πηνία με τα μάτια μου θα τα καθαρίσω θα κοιτάξω βολάν και ματάκι και βλέπουμε μετά.

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Κακή φόρτιση μπαταρίας

Δημοσίευση από jskf16 »

:shock: :shock: ...ελεος λιγο ελειψα και εγινε ο χαμος :lol:

Δε τα διαβασα ολα εννοειται :mrgreen: κοιτα λιγο , δοκιμασε και κανε το εξης:

Βαζεις μπροστα τη μηχανη και δουλευει , βγαζεις (τον κρατας στον αερα) το θετικο πολο προσεχε μην ακουμπησει πουθενα και αμεσα βαζεις το πολυμετρο για μετρηση σταθερης τασης , το ενα ακρο + που εχεις στο χερι και το αλλο στο - που ειναι πανω στο πολο.Αν το νουμερο που θα παρεις ειναι κατω απο 13,8-14,4 το πολυ τοτε εχεις θεμα.

Να θυμασαι οτι μια μπαταρια σωστα μετριεται μετα απο 24ωρες και αποσυνδεμενη , οπως επισης εσυ μετρας ταση , amper ομως δε μετρησες αν τα amper που στελνει ο ανορθωτης δε φτανουν πως θα φορτιστει η μπαταρια ?

Κανε το πρωτο , αυτο θα τα ξεκαθαρισει ολα πιστευω , καλη συνεχεια :/abwave::)

thom_fz
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τρί 26 Σεπ 2017, 19:08
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Κακή φόρτιση μπαταρίας

Δημοσίευση από thom_fz »

jskf16 έχει γίνει η μέτριση που λες και χωρίς φώτα είναι κομπλέ με άναμα μικρής σκάλας πεφτει και με άναμα μικρης μεγαλης ταυτοχρονα "γονατίζει".Αν θα είχες την ευχέρεια χρόνου και δεν βαριέσε θα το εκτιμούσα εάν διαβαζες όλες τις απαντίσεις μήπως και μπορούσες να με βοηθίσεις στην λύση του προβλήματος.

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Κακή φόρτιση μπαταρίας

Δημοσίευση από jskf16 »

Exεις παρει μετρηση με τον θετικο πολο βγαλμενο απο τη μπαταρια οπως προανεφερα ? Οχι να μετρας απο τη μπαταρια αλλα εξω απο αυτην ο ενας πολος.
Γιατι οτι εχω διαβασει :mrgreen: δε το λεει πουθενα , μετρησεις διαφορες ειδα , επισης τα αμπερ του ανορθωτη ποσα ειναι ?

Γονατιζει ναι στιγμιαια ομως , αυτα δεν επαρκουν που τσεκαρεις και εννοειται οτι εχεις απωλειες , λες για τα φωτα , δε λες ομως για το πατημενο φρενο , το βεντιλατερ ή οτι αλλο.Απλα κοιταξες το προφανες και το ευκολο , ειναι λογικο να εχεις απωλεις οπως επισης ειναι και λογικο το συστημα φορτισης σου και τα amper σου να ειναι τα απαιτουμενα για αυτες τις αναγκες αυτο ψαχνουμε.Εσενα το μοτερ εχει μια καταναλωση περιπου 14αμπερ οοολα μαζι και δινει περιπου ο ανορθωτης 22αμπερ.
Και ειναι απλο οσο και εαν σου φαινεται δυσκολο ή μπαταρια ειναι ή το συστημα φορτισης σου τα παιξε ή κατι ξεχνας και ξεφευγει σε εσενα και σε ολους.


Εσενα αμα αναψει και κανα βεντιλατερ και πατησεις και φρενο θα σε αφησει επι τοπου ετσι που τα λες :lol:
:/abwave::)

thom_fz
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τρί 26 Σεπ 2017, 19:08
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Κακή φόρτιση μπαταρίας

Δημοσίευση από thom_fz »

ναι έχω πάρει μετρίσεις και χωρίς να είναι πάνω στην μπαταρία ο θετικός πόλος.Ως αναφορά τα αμπερ δεν έχω πάρει καμία τέτοια μέτριση γιατί δεν ξέρω πόσα αμπέρ πρέπει να δίνει το κάθε τι...Αν διαβάσεις παραπάνω έχω δοκιμάσει και άλλες μπαταρίες και άλλους ανορθωτές οπότε δεν είναι εκεί το πρόβλημα σίγουρα. δεν γονατίζει στιγμιαία όσο είναι αναμένα τα φώτα δεν φορτίζει σωστά καθόλη τη διάρκεια που τα χρησιμοποιώ.όταν ανάβει το στοπ η κόρνα η το βεντιλατέρ η πτώση τάσης που έχω είναι της τάξεως 0.2-0.3 οπότε είναι μηδαμινό για αυτό το λόγο δεν τα ανέφερα καν.και δεν είμαι όλη την ώρα με πατημένο φρένο βεντιλατέρ και ρελαντί για να μείνω απευθείας.η μπαταρία έχει και κάποιες ώρες ζωής ακόμα και αν δεν φορτίζει καθόλου.

Το θέμα μου μάλλον είναι κάτι που έχει να κάνει με τα πηνία αλλά πέρνω σωστές μετρίσεις ohm δεν κάνουν σώμα πουθενά αλλά όταν την βάζω μπρωστά και μετράω εναλλασόμενο ρεύμα μου δίνει ότι νάναι μετρίσεις αν διαβάσεις παραπάνω θα τις δεις αναλυτικά.

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Κακή φόρτιση μπαταρίας

Δημοσίευση από jskf16 »

Οταν γραφω κατι οπως το βεντιλατερ δεν ειναι με την απολυτη εφαρμογη της καταστασης λεμε και κανα αστειο, εννοειται οτι δεν εισαι μονιμα με βεντιλατερ και εννοειται οτι η μπαταρια εχει μια αλφα διαρκεια ζωης , τελος παντων.Κατι αλλο δεν εχω να προσθεσω το μονο που προσεξα ....ααα και ολα σωστα να ειναι οπως λες ως τιμες και η μπαταρια να μη φορτιζει σωστα αποκλειεται , αρα κατι κανεις λαθος.Οταν δινεις φορτιο και εχεις πτωση σημαινει κακη μπαταρια ή ο ανορθωτης δε μπορει να κανει σωστα τη δουλεια του.Δεν ειναι καλα απολυτα οπως λες γιατι εχεις αλλη εικονα!!!
Ωστοσο και να κλεισω , σε ενα ποστ σου λες ...εδω το αντιγραφω συμμαζεμενο γιατι εκει ειναι καπως!

5)Πάω πίσω στα πηνία για να μετρίσω το εναλλασόμενο ρεύμα
η φάση 1-2 ρελαντί δείχνει 11 και στις 5000 στροφες 14.2
η φάση 1-3 ρελαντί δείχνει 14.3 και στις 5000 στροφές 11.2
η φάση 2-3 ρελαντί δείχνει 5.7 και στις 5000 στροφές 10.4
μετά παλι έσβησα τα φώτα και είχα
στη φάση 1-2 ρελαντι 11 και στις 5000 στροφές 15
στη φάση 1-3 ρελαντί 14.7 και στις 5000 στροφές 11.5
στη φάση 2-3 ρελαντί 5.7 και στις 5000 στροφές 10.4.


Και λεω λοιπον , οτι ΑΝ οι παραπανω μετρησεις ειναι σωστες με το πολυμετρο στα 20volt ΑC, τα πηνια σου εχουν παρει το κατω δρομο.Ενας κανονας που ισχυει για τα πηνια και για αυτο τα μετρησες ειναι να δεις τι ? Δυο πραγματα τη σωστη ταση στην εξοδο του πηνιου και δευτερον οοοοοολες οι φασεις πρεπει να δειχνουν την ιδια ταση!!!!!!!!!!!! Eιδικα η φαση (και οι αλλες 10 με 15 ειναι διαφορα )με το 5,7 στο 10,4 δεν υπαρχει λεμε και ως ταση και ως διαφορα ,θεωρω λοιπον για εμενα και συμφωνα με τις μετρησεις σου οτι τα πηνια εχουν τελειωσει :mrgreen:

thom_fz
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τρί 26 Σεπ 2017, 19:08
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Κακή φόρτιση μπαταρίας

Δημοσίευση από thom_fz »

jskf16 κατάλαβα ότι το είπες για αστείο και καλά έκανες αλλά και εγώ παλεύω με το μηχανάκι 3-4 μήνες τώρα έχω πληρώσει πάνω κάτω 300€ και το πρόβλημα δεν έχει λυθεί.
Το manual μιλάει μόνο για μέτριση ohm και για συνέχεια στα πηνία δεν αναφέρει κάτι για μέτριση εναλλασόμενου ρεύματος για αυτό αναρωτιέμε και λέω τα πηνία μου δίνουν σωστά ohm έχουν συνέχεια μεταξύ τους όλες οι φάσεις και καμία με γείωση.Μήπως δεν είναι τα πηνία και είναι κάτι άλλο που σχετίζετε με τα πηνία;Όπως είπε και ο SoR_gr για το μάτι και εγώ προσθέτω μήπως είναι κάτι στην φύσα να μην κάνει καλή επαφή ή να έχει κανένα γρέζι στο βολάν και να δημιουργεί μαγνητικό πεδίο ή κάτι τέτοιο;;;
Γιατί άμα πάω και πληρώσω 340€ για πηνία +άλλα πόσα για φλάτζα κτλ και τελικά είναι κάτι απλό ή είναι κάτι άλλο θα πάω στο κοντινότερο βενζινάδικο θα αγοράσω 10€ 100αρα βενζίνη θα το βάλω φωτιά και εγώ θα χορεύω γύρο του σαν να είμαι ινδιάνος.(Δεν έχω ασφάλεια πυρός)

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Κακή φόρτιση μπαταρίας

Δημοσίευση από SoR_gr »

το κακό στο πρόβλημα σου και σε όλα τα ηλεκτρολογικά θέματα είναι οτι πρέπει να το δεί ηλεκτρολόγος το μηχανάκι για να γίνει σωστή διάγωνση. θα μου πεις το έχεις πάει και δεν βρήκαν λύση.. σιτχαπενς! <>60 <>60

η πιο οικονομική λύση/δοκιμή για εσένα θα ήταν εάν κατάφερνες να πείσεις τον άλλον μετ ο φζ6 να κάνετε τράμπα τα πηνία και να το δοκιμάσεις/μετρήσεις.
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

thom_fz
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τρί 26 Σεπ 2017, 19:08
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Κακή φόρτιση μπαταρίας

Δημοσίευση από thom_fz »

Για να γίνει αυτό και να βγάλουμε τα πηνία του και να τα βάλουμε σε εμένα και να τα δοκιμάσουμε πρέπει να έρθουν τα χιόνια και να την βάλει στο γκαράζ.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Κακή φόρτιση μπαταρίας

Δημοσίευση από SoR_gr »

καταλαβαίνω οτι ειναι δυσκολο..αλλα... εχεις αλλη επιλογη;
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Κακή φόρτιση μπαταρίας

Δημοσίευση από jskf16 »

Aκουσε με λιγο , τα πηνια να εχουν στην εξοδο τους στη φάση 2-3 με το ρελαντί να δείχνει 5.7 και στις 5000 στροφές 10.4 , ειναι για κλαμματα.Τα πηνια εχουν τελειωσει , πρεπει να σου δινει χαλαρα 14-15 παντου και συνεχεια!!!!

Δεν εχω να πω κατι αλλο , ευχομαι να λυθει το προβλημα σου και να κανω εγω λαθος :wink: :/abwave::)

thom_fz
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τρί 26 Σεπ 2017, 19:08
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Κακή φόρτιση μπαταρίας

Δημοσίευση από thom_fz »

Τα πηνία του fazer ειναι ιδια με του r6;

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Κακή φόρτιση μπαταρίας

Δημοσίευση από SoR_gr »

καλύτερα ρώτα στη γιαμάχα... πάντως fz6 s1 με s2 είναι ίδια...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

thom_fz
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τρί 26 Σεπ 2017, 19:08
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Κακή φόρτιση μπαταρίας

Δημοσίευση από thom_fz »

Βρήκα πηνία από r6 που μπορώ να τα δανείστω και να δοκιμάσω για αυτο ρώτησα.Πήγα και σε άλλο μάστορα πάλι σημερα και αυτός μου έλεγε κάτι τρελά οπότε κατάλαβα από την πρώτη στιγμή οτι ηθελε να μου φάει λεφτά και οτι δεν έχει ιδέα απο μηχανές και είναι και εξουσιοδωτιμένο συνεργειο της yamaha.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρολογικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες