Κακή φόρτιση μπαταρίας

Οτι αφορά τα ηλεκτρικά μέρη , ηλεκτ/κες εγκαταστάσεις
thom_fz
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τρί 26 Σεπ 2017, 19:08
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Κακή φόρτιση μπαταρίας

Δημοσίευση από thom_fz »

Καλησπέρα σε όλους.Έχω πρόβλημα με την φόρτιση της μπαταρίας μου.Μπορεί κάποιος να μου πει τι βολτ πρέπει να βγάζουν τα πηνία γιατί δεν το βρίσκω κάπου στο manual* και σε ποια μέτρηση θα πρέπει να έχουμε το πολύμετρο.(Έχω ένα κινέζικο με 8€ ελπίζω να κάνει τη δουλειά του).

*Αν κάποιος έχει το manual στα Ελληνικά θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα αν θα μου έστελνε κάποιο link η κάποιο συνημένο γιατί το έχω στα Αγγλικά και δεν είναι ότι πιο εύκολο να βγάλω άκρη.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Κακή φόρτιση μπαταρίας

Δημοσίευση από jskf16 »

Τα πηνια βγαζουν εναλασομενο (14,4 -14,6,8)και ο ανορθωτης το μετατρεπει σε συνεχες , αρα για να μετρηθει το πολυμετρο στην αντιστοιχη ενδειξη συνεχειας με 20volt και εαν δεν εχει μετρας ωμικη αντισταση.

thom_fz
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τρί 26 Σεπ 2017, 19:08
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Κακή φόρτιση μπαταρίας

Δημοσίευση από thom_fz »

Όταν θα μετρίσω το εναλλασόμενο ρεύμα στα πηνία ο διακόπτης του πολυμέτρου σε ποια θέση πρέπει να είναι ώστε να πάρω τις τιμές που προείπες;Το δικό μου λέει 200m-2-20-200-750.Ως αναφορά στην μέτριση των ohm θα γυρίσω το διακόπτη στη θέση 200 για να πάρω τις τιμές που λέει το manual 0.2-0.34 αν θυμάμαι καλά;

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Κακή φόρτιση μπαταρίας

Δημοσίευση από SoR_gr »

Πολυ προχειρα. Απο την φυσα που ειναι κατω απο τη σελα μου δειχνει 13.5 14 στο ρελαντι κ 14,0-14.7 με 4.000 στροφες κ ανω. Σε ωμ δεν εχω κοιταξει.
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

thom_fz
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τρί 26 Σεπ 2017, 19:08
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Κακή φόρτιση μπαταρίας

Δημοσίευση από thom_fz »

Λοιπόν φίλοι μου ξεκίνησα τις μετρίσεις από την κόρνα και είδα ότι μου δίνει 1.1 ohm οπότε το πολύμετρο μου μετράει σχετικά σωστά γιατί με βάση το manual η κόρνα πρέπει να δίνει 1.01-1.11 ohm.

Συγνώμη αν τα γράφω λίγο μπερδεμένα η δεν χρησιμοποιώ την σωστή ορολογία ελπίζω να γίνω κατανοητός

1)Μετά συνέχισα με τον ανορθωτή τοποθέτησα το διακόπτη του πολυμέτρου σε αυτό που μοιάζει με βελάκι οι μετρίσεις που πήρα ήταν 358-360-363 με αντιστροφή των πόλων οι μετρίσεις ήταν 354-360-357 εννοείτε πως δεν έπερνα καθόλου ένδειξη όταν μετρούσα ανάποδα.

2)Πάμε στα πηνία πάλι ο διακόπτης του πολυμέτρου στο βελάκι και όλα έκαναν μπιπ μεταξύ τους και κανένα με το σασί η με κάποια γείωση.
Γύρισα το διακόπτη του πολυμέτρου στην μέτριση ohm μέτρισα όλες τις φάσεις και όλες έδειχναν 0.28-0.3 (το manual λέει από 0.22-0.34)

3)Η μπαταρία μετράει 12.8v

4)Βάζω μπρωστά και μετράω το συνεχόμενο ρεύμα του ανορθωτή ρελαντί 12.4 και στις 5000στροφές 13 μετά σβήνω τα φώτα και μου έδινε ρελαντί 12.9 και στις 5000 στροφές 14.7

5)Πάω πίσω στα πηνία για να μετρίσω το εναλλασόμενο ρεύμα στη φάση 1-2 ρελαντί δείχνει 11 και στις 5000 στροφες 14.2 η φάση 1-3 ρελαντί δείχνει 14.3 και στις 5000 στροφές 11.2 η φάση 2-3 ρελαντί 5.7 και στις 5000 στροφές 10.4 μετά παλι έσβησα τα φώτα και είχα στη φάση 1-2 ρελαντι 11 και στις 5000 στροφές 15 στη φάση 1-3 ρελαντί 14.7 και στις 5000 στροφές 11.5 στη φάση 2-3 ρελαντί 5.7 και στις 5000 στροφές 10.4.


Αυτά λοιπόν από το fazeraki μου.Μπορεί κάποιος να μου δώσει τα φώτα του παρακαλώ;;;Είμαι σε απελπιστική κατάσταση.

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Κακή φόρτιση μπαταρίας

Δημοσίευση από Solomon »

Προσωπικά ξεφεύγουν εντελως από τις γνώσεις μου οι πληροφορίες που περιγράφεις. Από τα λίγα που ξέρω οι μετρήσεις του πολυμετρου σε βολτ επάνω στους πόλους της μπαταρίας πρέπει να είναι περί τα 12,8 στο ρελαντί κ 14+ στις 5000 στροφές. Αν κατάλαβα καλά εσύ δεν έχεις φόρτιση στο ρελαντι, όταν στροφαρεις δίνει κανονικά.
-Αν έχεις γεφυρώσει φώτα για να ανάβουν κ τα δύο φανάρια κατάργησε το, δημιουργεί προβλήματα.
-αν η μπαταρία σου είναι πεθαμένη το ίδιο.
Στη θέση σου θα απευθύνομουν σε καλό ηλεκτρολόγο, που έχουμε ένεκα λέσχης κ θα έκανα αυτή τη συζήτηση μαζί του, μιας κ θα καταλάβαινε τι του λες, γιατί εγώ πολύ λίγα έπιασα

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Κακή φόρτιση μπαταρίας

Δημοσίευση από SoR_gr »

Αν θες περιεγραψε παραπανω το προβλημα σου.

Ανεφερες προβλημα φορτισης. Δηλαδη; Μενεις απο μπαταρια;τι σου παρουσιαζει;
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

thom_fz
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τρί 26 Σεπ 2017, 19:08
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Κακή φόρτιση μπαταρίας

Δημοσίευση από thom_fz »

Δεν είμαι από Αθήνα οπότε μου είναι δύσκολο να την φέρω στον καλό ηλεκτρολόγο της λέσχης.Την έχω πάει σε ηλεκτρολόγο την έχω πάει συνεργείο και όλοι με έχεις κοροιδέψει και έχω δώσει αρκετά λεφτά για το τίποτα.Για αυτό το λόγο αποφάσισα να το ψάξω λίγο μόνος μου.Τα φώτα δουλεύουν εργοστασιακά μόνο η Η7 στη μικρή σκάλα δεν έχω τίποτα extra ούτε καμία πατέντα.Η μπαταρία μου είναι μια χαρά δεν έχει πρόβλημα και μάλιστα έχω 3 μπαταρίες όχι μία όχι δύο αλλά 3...(Μόνο και μόνο από αυτό φαίνετε ότι έχω πληρώσει τζάμπα λεφτά).Όταν μετράω μπαταρία χωρίς καθόλου φως δείχνει ότι όλα είναι ρολόι αλλά όταν ανάβω τη μικρή σκάλα στο ρελαντί πέφτει κατά 0.3 και με ανεβασμένες στροφές φτάνει μέχρι 13 max.

Από τις μετρίσεις που έκανα συμπέρανα ότι δεν είναι σίγουρα ο ανορθωτής(έχω δοκιμάσει άλλους 3 ανορθωτές και έχω σιγουρευτεί για αυτό)

Ως αναφορά τα πηνία το manual δεν λέει κάτι για μέτριση εναλλασόμενου ρεύματος λέει μόνο για μέτριση ohm και για συνέχεια σε γείωση όπου και αυτά με βάση τις μετρίσεις αυτές είναι σωστά.Όταν όμως μετράω εναλλασόμενο ρεύμα στα πηνία οι μετρίσεις μου είναι ότι νάναι και σκέφτομε τα ohm είναι σωστά γείωση δεν δημιουργείτε τι μπορεί να είναι;;;;;;;(Πηνία είναι δύσκολο να βρω η να μου δανίσει κάποιος για να κάνω δοκιμή).Σκέφτομαι μήπως είναι η φύσα των πηνίων μήπως έχει κανένα γρέζι μέσα στο βολάν και δημιουργεί μαγνητικό πεδίο ή είναι τα πηνία και θέλω καινούργια;(340€ γνήσια μέσα από τη yamaha).

thom_fz
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τρί 26 Σεπ 2017, 19:08
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Κακή φόρτιση μπαταρίας

Δημοσίευση από thom_fz »

Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν φορτίζει σωστά η μπαταρία και ανάλογα τη χρήση τις βόλτες τις μιζιές αποφορτώνετε η μπαταρία (ως συνήθως πάνω στο μήνα μένω)
Όταν ανάβω μεγάλη σκάλα η φόρτιση της μπαταρίας πέφτει αισθητά και η μέγιστη φόρτιση δεν φτάνει ούτε καν 13 περιπου 12.7-12.8 .

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Κακή φόρτιση μπαταρίας

Δημοσίευση από SoR_gr »

τώρα νομίζω μας έδωσες καλύτερη εικόνα.
θα συνεχίσω να ρωτάω για να καταλάβω καλύτερα και να "αποκλίσουμε" τα "απλά"

το φζ6 κάνε περίεργα εάν οι μπαταρία του δεν είναι καλή ή αν ειναι καμια ιμιτασιόν. πάμε εκεί.
Οι μπαταρίες σου είναι καινούριες και GS ή YUASA; το λεώ γιατί εχω δει σε 4-5 φζ6 μονο και μονο απο την μπαταρια να κάνουν χαζομάρες, ακόμα και όταν η μπαταρία έδινε καλό ρεύμα (η μίζα γύρναγε αρκετά ζωηρά).

εαν οντως εχεις καλή μπαταρία, τότε ανόρθωτής ή πηνία. το φζ6 δεν φημίζεται για ελαττωματικά πηνία, βεβαια σε ελάχιστα χαλάνε ή "αρπάζουν" και υπολειτουργούν και δεν καταλαβαίνουμε πολύ άμεσα οτι θέλουν αλλαγή.

δεν εχω ψάξει τις ενδείξεις σε ωμ και δεν μπορώ να σε βοηθήσω παραπάνω. θα κοιτάξω στο μανιουαλ αμα λεει τίποτα σχετικό και θα σε επανέλθω.
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

thom_fz
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τρί 26 Σεπ 2017, 19:08
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Κακή φόρτιση μπαταρίας

Δημοσίευση από thom_fz »

Το μηχανάκι αν εξερέσουμε το ότι μία φορά το μήνα μένει από μπαταρία δουλεύει άψογα δεν κάνει τίποτα περίεργα.Η μπαταρία δεν είναι σίγουρα γιατί όπως είπα έχω 3 μπαταρίες 2 yuasa και 1 gs επείσης για παν ενδεχόμενο δοκίμασα και μπαταρία φίλου που στο δικό του μηχανάκι δουλεύει κανονικά σε εμένα πάλι έκανε κόλπα.
Ως αναφορά τα ohm των πηνίων με βάση το manual είναι σωστά...

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Κακή φόρτιση μπαταρίας

Δημοσίευση από SoR_gr »

ερωτηση.

το μηχανακι φίλου είναι φζ6; αν ναι, μετρήστε τα πηνία.

3 μπαταρίες τι τις κανεις :P ??
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

thom_fz
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τρί 26 Σεπ 2017, 19:08
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Κακή φόρτιση μπαταρίας

Δημοσίευση από thom_fz »

Η μία μπαταρία είναι αυτή που φορούσε όταν έμεινα πρώτη φορά δεν το σκεφτηκα καν πηγα και αγόρασα αλλη μπαταρία και όταν ξαναέμεινε πήγα σε μάστορα και μου λέει ότι δεν είναι καλή μπαταρία οτι βραχυκύκλωσε και @@@@@@ έτσι αγόρασα και τρίτη από αυτόν όταν ξαναέμεινα πήγα με 3 μπαταρίες σε άλλο μάστορα και μου λέει ότι όλες οι μπαταρίες καιοι 3 είναι μια χαρά και δεν έχουν κανένα απολύτος πρόβλημα.ναι fazer είναι αλλά το θέμα αυτή τη στιγμή δεν είναι στις μετρίσεις αλλά στο γιατί μπορεί να πέρνω αυτά τα νούμερα...

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Κακή φόρτιση μπαταρίας

Δημοσίευση από SoR_gr »

αν μπορείτε καντε τραμπα τα πηνία και δες αν οι μετρίσεις είναι παρόμοιες.

τουλάχιστον εχεις ενα πλεονέκτημα αμα εχεις καποιον γνωστό με το ίδιο μηχανακι :S
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

thom_fz
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τρί 26 Σεπ 2017, 19:08
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Κακή φόρτιση μπαταρίας

Δημοσίευση από thom_fz »

1) μπαταρία δεν είναι

2) ανορθωτής δεν είναι

3) πηνία δίνουν σωστά ohm δεν κάνουν γειωση πουθενά αλλα δίνουν λάθος εναλλασόμενο ρευμα

4)μπαταρία χωρίς καθόλου φώτα φορτίζει μια χαρά

5)μόλις ανάψω μικρή σκάλα στη μία λάμπα φορτίζει αδύναμα και στο ρελαντί κάνει λιγο αποφώρτιση μπαταρίας

6)με μικρή και μεγαλη σκαλα σε πολλές στροφες ισα ισα που φορτιζει.

;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;


Μακάρι να μου έδινε τα πηνία του να τα δοκιμάσω αλλά δεν μου τα δίνει...Δεν μπορεί κιόλας γτ τη χρησιμοποιει καθημερινα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρολογικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες