Ανάβουν τα αλάρμ κατά την επιτάχυνση

Οτι αφορά τα ηλεκτρικά μέρη , ηλεκτ/κες εγκαταστάσεις
Άβαταρ μέλους
DKFZ6
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Παρ 13 Νοέμ 2015, 15:38
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Ανάβουν τα αλάρμ κατά την επιτάχυνση

Δημοσίευση από DKFZ6 »

Έχει τύχει σε κανέναν κατά την επιτάχυνση (8000-10000rpm) να ανάβουν τα αλάρμ(οχι αναβόσβημα) όσο μένουν οι στροφές μεταξύ 8-10 χιλ.? Μου το κάνει όταν επιταχύνω απότομα με δευτέρα και τρίτη.

Άβαταρ μέλους
theovivad
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Παρ 02 Σεπ 2016, 19:24
Model: FZS600
Model year: 2001
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Re: Ανάβουν τα αλάρμ κατά την επιτάχυνση

Δημοσίευση από theovivad »

Κάποιο βραχυκύκλωμα μου μυρίζει... ή φλασερ? Σε εμένα σε προηγούμενη μοτο όταν επιτάχυνα ανέβαινε ο δείκτης θερμοκρασίας... και ήταν κομμένο καλώδιο του αισθητήρα θερμοκρασίας. Στο έκανε ξαφνικά? Τα φλας δουλεύουν κανονικά?

Άβαταρ μέλους
DKFZ6
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Παρ 13 Νοέμ 2015, 15:38
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Ανάβουν τα αλάρμ κατά την επιτάχυνση

Δημοσίευση από DKFZ6 »

Μονο σε απότομη επιτάχυνση μου το κανει κ μονο σε αυτές τις στροφές. Όλη την υπόλοιπη ωρα λειτουργούν τα παντα άψογα.

Άβαταρ μέλους
theovivad
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Παρ 02 Σεπ 2016, 19:24
Model: FZS600
Model year: 2001
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Re: Ανάβουν τα αλάρμ κατά την επιτάχυνση

Δημοσίευση από theovivad »

Έκανες πρόσφατα κάποια αλλαγή σε led λάμπες ή στο Τps ή σε ρελέ?

Άβαταρ μέλους
DKFZ6
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Παρ 13 Νοέμ 2015, 15:38
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Ανάβουν τα αλάρμ κατά την επιτάχυνση

Δημοσίευση από DKFZ6 »

Όχι τίποτα. Υπάρχει μονο ένας συναγερμός ο οποίος όμως απενεργοποιείται πλήρως όταν ανοίγει ο διακόπτης καθότι δεν έχει συνδεθεί το ιμομπιλαιζερ.

Άβαταρ μέλους
theovivad
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Παρ 02 Σεπ 2016, 19:24
Model: FZS600
Model year: 2001
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Re: Ανάβουν τα αλάρμ κατά την επιτάχυνση

Δημοσίευση από theovivad »

Φίλε μου ψάχνω σχετικά με το θέμα σου (διότι έχω ένα πολύ παλιότερο μοντέλο) και θα πρότεινα να το δεις στο συνεργείο σου. Μπορεί να είναι απο φλασερ ή ρελέ μεχρί και μπερδέματα με το tps σου... stay tuned και σίγουρα κάποιος εδώ με περισσότερες γνώσεις θα σε βοηθήσει. Δώσε αν θέλεις περισσότερες πληροφοριες για παράδειγμα πότε στο έκανε πρώτη φορά και μετά από τι... (κάποιο service, τοποθέτηση συναγερμού...κλπ :/abwave::)

Άβαταρ μέλους
DKFZ6
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Παρ 13 Νοέμ 2015, 15:38
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Ανάβουν τα αλάρμ κατά την επιτάχυνση

Δημοσίευση από DKFZ6 »

Σε ευχαριστώ για το χρονο σου. Χθες το παρατήρησα πρωτη φορά κ σήμερα το πρωι προς τη δουλειά την ανοιξα κ ειδα οτι τα αλαρμ τρεμοσβηνουν απο τις 8,5-9 χιλ. Στρ. Έως τις 11000 απο εκεί κ πανω μέχρι τον κόφτη δεν κανει κιχ όπως και κάτω απο τις 8000. Το μηχανάκι εχει εδώ και ενα χρονο ξενον φώτα και αναμμένες και τις δυο λάμπες + συναγερμό και ελεύθερο καταλύτη απο τον προηγούμενο ιδιοκτήτη. Τελευταιο σερβις έγινε τον περασμένο Αύγουστο κ αλλάχτηκαν μπουζί φίλτρα αέρος κ λαδιού και παραφλου.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ανάβουν τα αλάρμ κατά την επιτάχυνση

Δημοσίευση από SoR_gr »

εμένα μου κάνει για κάποιο πρόβλημα σε καλωδίωση.

αφού ενεργοποιούνται τα αλαρμ χωρίς να τα πατάς , στις συγκεκριμένες στροφές, εκτιμώ ότι ή λόγω κραδασμών κάτι γίνεται και "ενεργοποιούνται" ή τυχαίνει και γίνεται επαφή τότε.

αν δεν έσβηναν μόνα τους στις 11Κ και μετά , τότε θα πίστευα οτι λόγω αύξηση της τάσης του ρεύματος κάτι γινόταν.

καλό είναι να το λύσεις πάντως. Πήγαινε στο συνεργείο σου να το κοιτάξετε.
(Εκτός αμα κατέχεις καθόλου να λύσεις αρχικά τον διακόπτη που είναι τα αλαρμ να δεις τι γίνεται εκεί. Αν δεν το κατέχεις , τότε άσε το για το συνεργείο)

θα κοιτάξω το βράδυ το owners manual & service manual να δω τι λέει σχετικά με τον διακόπτη-καλωδίωση αλαρμ και αν βρω κατι θα ενημερώσω.
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
DKFZ6
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Παρ 13 Νοέμ 2015, 15:38
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Ανάβουν τα αλάρμ κατά την επιτάχυνση

Δημοσίευση από DKFZ6 »

Λοιπόν από ότι φαίνεται το πρόβλημα είναι ότι στις συγκεκριμένες στροφές συντονίζονται οι κραδασμοί του κινητήρα με τα ρελέ του συναγερμού. Άλλαξα θέση στην πλακέτα του συναγερμού και λίγο που το δοκίμασα φαίνεται να λύθηκε το πρόβλημα. Κ ο μηχανικός που μίλησα μου είπε ότι δεν έχει αναφερθεί κανένα παρόμοιο πρόβλημα και γενικά ηλεκτρολογικά προβλήματα σε s2. Θα δείξει τις επόμενες μέρες που θα το παρακολουθώ...

Άβαταρ μέλους
theovivad
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Παρ 02 Σεπ 2016, 19:24
Model: FZS600
Model year: 2001
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Re: Ανάβουν τα αλάρμ κατά την επιτάχυνση

Δημοσίευση από theovivad »

Ενημέρωσε μόλις σιγουρέψεις ποιο ήταν το πρόβλημα και για την πιθανή λύση. Απίθανο φαινόμενο!!! :/abwave::)

Astropareas
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Σάβ 08 Ιαν 2005, 14:05
Model: FZ6
Model year: 2004
Τοποθεσία: Miami,Fl
Επικοινωνία:

Re: Ανάβουν τα αλάρμ κατά την επιτάχυνση

Δημοσίευση από Astropareas »

Η μάνα μου θα ήταν πολύ χαρούμενη εάν κάθε φορά που πήγαινα γρήγορα αναβοσβηναν τα πάντα
Αργύρη...το λάστιχο

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Ανάβουν τα αλάρμ κατά την επιτάχυνση

Δημοσίευση από jskf16 »

ΘΕΟΣ :ahaha: :oeoeoe: :ahaha: :oeoeoe:


DKFZ6 έγραψε:
Κυρ 19 Μαρ 2017, 23:16
Όχι τίποτα. Υπάρχει μονο ένας συναγερμός
Οχι και μονο , τα φλας πλεον εχουν περασει και απο τον συναγερμο για την ενδειξη κελιδωμα -ξεκλειδωμα , πιθανο να φταιει αυτος. :) Τα S2 δεν εχουν τετοια θεματα.....

Επισης ποσταρουμε στη σωστη θεματικη ενοτητα! :/abwave::)

Άβαταρ μέλους
DKFZ6
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Παρ 13 Νοέμ 2015, 15:38
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Ανάβουν τα αλάρμ κατά την επιτάχυνση

Δημοσίευση από DKFZ6 »

Astropareas έγραψε:
Δευ 20 Μαρ 2017, 21:00
Η μάνα μου θα ήταν πολύ χαρούμενη εάν κάθε φορά που πήγαινα γρήγορα αναβοσβηναν τα πάντα
Χαχα! Αρκεί να ξερα γτ το κανει. Την πρώτη φορά που το είδα λέω κοιτά να δεις που θα έχει και κανένα esp το fazer να μας κουφανει... :shock: :D Αύριο ελπίζω να έχω άδειο δρόμο να το δω παλι με ασφάλεια αν το κανει.
Σας ευχαριστώ όλους όσους ασχοληθηκατε με το θέμα μου κ οτι άλλο διαοιστωσω θα το γράψω.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ανάβουν τα αλάρμ κατά την επιτάχυνση

Δημοσίευση από SoR_gr »

το κάνει και αν μαρσάρεις με νεκρά μέχρι τις 10-11Κ ; ή όταν είσαι εν κινήσει;
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
DKFZ6
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Παρ 13 Νοέμ 2015, 15:38
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Ανάβουν τα αλάρμ κατά την επιτάχυνση

Δημοσίευση από DKFZ6 »

Μονο εν κινησει το έκανε, αλλά απο όταν αλλαξα τη θέση του συναγερμού δεν μου το ξανά έκανε. Το δοκιμασα κ σήμερα το πρωι σε κάτι ανοίγματα και όλα οκ.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρολογικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες