Δείχνει παραπάνω χλμ το κοντέρ του fazer s2

Οτι αφορά τα ηλεκτρικά μέρη , ηλεκτ/κες εγκαταστάσεις
Απάντηση
Kostaspilot28
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ 10 Δεκ 2015, 10:18
Model: FZ6 S2
Model year: 2009
Επικοινωνία:

Δείχνει παραπάνω χλμ το κοντέρ του fazer s2

Δημοσίευση από Kostaspilot28 »

Για σας.. Πριν καιρό μ είχαν κλέψει τα μούτρα από τ fazer s2 μοντέλο του 09.. Επιτέλους τ μάζεψα +:Dancing=+:\:D/
Το πρόβλημα είναι ότι αγόρασα κοντέρ από fazer με ABS.. Οπότε τ πρώτο πρόβλημα μου, μικρής σημασία βέβαια είναι.. Πως θα σβήσει το λαμπάκι του ABS.. Το κυρίως πρόβλημα όμως είναι αυτό που αναφέρεται στον τίτλο..
Το κοντέρ μου δείχνει περισσότερα χιλιόμετρα από όσα έχω κανονικά... Το τεσταρα κ με ένα φιλαράκι μου που πηγαίναμε δίπλα δίπλα... +:Think=+::-k
Αυτός είχε 50 και εγώ 68km... Γνωρίζει να μου πει κάποιος τ φταίει..?? Το κοντέρ- όργανα είναι τα ίδια που φορούσα πριν.. (διπλό όργανο με την οθόνη ξεχωριστά από το στεοφομετρο)..

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Δείχνει παραπάνω χλμ το κοντέρ του fazer s2

Δημοσίευση από Solomon »

Κ αυτός κ εσύ είστε με μαμά γραναζωματα να υποθέσω ή κάποιος έχει παίξει με τα γρανάζια μπρος πίσω?

Άβαταρ μέλους
HARIS S2
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 879
Εγγραφή: Πέμ 11 Σεπ 2008, 17:05
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΓΑΛΑΤΣΙ ΑΤΤΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: Δείχνει παραπάνω χλμ το κοντέρ του fazer s2

Δημοσίευση από HARIS S2 »

καταρχην μετρα το μηχανακι με gps ειναι πιο σιγουρο, μετα αν εχεις μεγαλη διαφορα και θες να την ελατοσεις υπαρχει το Speedo Healer.
http://www.youtube.com/watch?v=97DZe27_wTA
καποια κοματια οταν τα ακους, σου ανοιγουν το μυαλο και περναει η ζωη απο μπροστα σου, σε απιστευτες εικονες.............................. και σαν μοτοσυκλετιστης εχω πολλες με καλους ΦΙΛΟΥΣ

Kostaspilot28
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ 10 Δεκ 2015, 10:18
Model: FZ6 S2
Model year: 2009
Επικοινωνία:

Re: Δείχνει παραπάνω χλμ το κοντέρ του fazer s2

Δημοσίευση από Kostaspilot28 »

Πέτρο.. Εγώ με την μηχανή.. Και ο άλλος δίπλα με το αυτοκίνητο.. Δεν πιστεύω ότι είναι το γραναζομα γιατί σήμερα βγήκα και μ έδειχνε 299 χωρίς καν να βάλω την 6η... +:Brick wall=+:](*,)

Kostaspilot28
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ 10 Δεκ 2015, 10:18
Model: FZ6 S2
Model year: 2009
Επικοινωνία:

Re: Δείχνει παραπάνω χλμ το κοντέρ του fazer s2

Δημοσίευση από Kostaspilot28 »

Χάρη.. Ευχαριστώ για το πρόγραμμα... Αλλά δεν καταλαβαίνω Χριστό.. Πρέπει να επεμβω στις φισες και στα καλώδια - συνδεσμολογια του οργάνου..??

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Δείχνει παραπάνω χλμ το κοντέρ του fazer s2

Δημοσίευση από SoR_gr »

την μοτο την πήρες καινούρια ή μεταχειρισμένη;

αν είχε θέμα το λαμπάκι του αβσ , θα ήταν θέμα να ήταν αναμμένο συνέχεια ή ποτέ.

το να σου δείχνει 18χλμ διαφορά στα 50 χλμ (50 ο άλλος και 68 εσύ) είναι μεγάλη διαφορά.....

το πιο συχνό φαινόμενο διαφοράς χλμ είναι όταν αλλάζουν το γρανάζι για να καλύπτει την τρύπα που κάνει στις 4-8Κ στροφές...

στη θέση σου θα τσέκαρα τι γρανάζια φοράει η μοτο και μετά βλέπεις...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Kostaspilot28
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ 10 Δεκ 2015, 10:18
Model: FZ6 S2
Model year: 2009
Επικοινωνία:

Re: Δείχνει παραπάνω χλμ το κοντέρ του fazer s2

Δημοσίευση από Kostaspilot28 »

Την πήρα μεταχειρησμενη.. Το λαμπάκι του αβσ είναι αναμμένο γιατί η μηχανή μου είναι χωρίς αβσ.. Αλλά το πρόβλημα απ ότι μ είπε ένας μηχανικός είναι στο όργανο.. Γιατί αυτά που είναι για φαζερ με αβσ έχουν άλλη τάση στους αισθητήρες - καλώδια που συνδέονται στο κυβοτιο ταχυτήτων σε σχέση μ τα φαζερ χωρίς αβσ.. Μ λίγα λόγια πρέπει να βάλω όργανο για μηχανάκι χωρίς αβσ... +:Brick wall=+:](*,)
:{)): <>63

Aster7
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ 14 Ιαν 2017, 07:38
Model: FZ6
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Re: Δείχνει παραπάνω χλμ το κοντέρ του fazer s2

Δημοσίευση από Aster7 »

Εχω κ εγω το ιδιο προβλημα αν κ το δικό μ fz6 ειναι με Abs κ δ ανάβει το λαμπάκι , ομως ο χιλιομετριτης κλέβει αρκετά κ δ μου κρατάει κ την ωρα ... σταματάει η ωρα εκει που κλείνω τον διακόπτη κ συνεχίζει απο κει οταν τον ανοίξω... εσυ έβγαλες καμια ακρη; +:Think=+::-k

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Δείχνει παραπάνω χλμ το κοντέρ του fazer s2

Δημοσίευση από SoR_gr »

Αν την πηρες απο καναν εμπορο.... Μαλλον κατι ειναι πειραγμενο στο κοντερ. Σε φιλο δεν του κραταγε την χιλιομετρηση σε τριπ α και τριπ β. Μια αλλη εκδοχη ειναι να μην κανουν καλη επαφη οι πολοι της μπαταριας!
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Aster7
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ 14 Ιαν 2017, 07:38
Model: FZ6
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Re: Δείχνει παραπάνω χλμ το κοντέρ του fazer s2

Δημοσίευση από Aster7 »

Το πηρα απο έμπορο το κοντέρ ναι... ούτε εμένα μ κρατάει τι χιλιομετριση a και b ούτε ωρα αλλα δουλεύει καλα η χιλιομετρηση η κανονική. Το κοντέρ κλέβει ομως.

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Δείχνει παραπάνω χλμ το κοντέρ του fazer s2

Δημοσίευση από jskf16 »

Για τα κανονικα κοντερ-μηχανες πως να το γραψω , να πω οτι οταν αρχιζει παντως να χανει ηλεκτρονικες ενδειξεις οπως η ωρα , ειναι προειδοποιηση για μπαταρια.

Άβαταρ μέλους
theovivad
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Παρ 02 Σεπ 2016, 19:24
Model: FZS600
Model year: 2001
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Re: Δείχνει παραπάνω χλμ το κοντέρ του fazer s2

Δημοσίευση από theovivad »

Αν έχει ασφάλεια για το κοντερ (δεν ξέρω) ίσως να μην κάνει επαφή ή να έχει καεί...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρολογικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης