Προέκταση/επέκταση καλωδίων μπαταρίας.

Οτι αφορά τα ηλεκτρικά μέρη , ηλεκτ/κες εγκαταστάσεις
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Προέκταση/επέκταση καλωδίων μπαταρίας.

Δημοσίευση από SoR_gr »

Μιας και η μπαταρια μου παρέδωσε πνεύμα και την έβγαλα χτες για να βάλω την καινούρια σήμερα, σκεφτηκα οτι για αποφύγω τα βγάλε-βάλε ντεπόζιτο-φιτροκούτι σε περίπτωση που θελήσω να την φορτίσω με φορτιστή-συντηρητή, να προεκτείνω καλώδια που να καταλήγουν πχ κάτω απο την σέλα , έτσι ώστε πολύ απλά να της δίνω ρεύμα απο τον φορτιστή κατευθείαν χωρίς λύσε-δέσε.

το αρνητικό που μου ήρθαν στο μυαλό κατευθείαν είναι οτι τα υπάρχει άμεση παροχή ρεύματος απο την μπαταρία μέχρι τη σέλα συνέχεια, δλδ σε περίπτωση ατυχήματος υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να προκληθεί πυρκαγιά.

σίγουρα αν γίνει κάτι θα γίνει απο ηλεκτρολόγο και όχι παιρνω 2 καλώδια και τα βάζω....

γνώμες/ιδεές/παρόμοιες ενέργειες;;;;
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
dimitrisfz
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3390
Εγγραφή: Σάβ 12 Απρ 2008, 20:12
Model: MT09
Model year: 2015
Τοποθεσία: Milktsi
Επικοινωνία:

Re: Προέκταση/επέκταση καλωδίων μπαταρίας.

Δημοσίευση από dimitrisfz »

καλωδιωση με πριζακι αναπτηρα, οποτε βαζεις αντιστοιχα ενα ιδιο κιτ προεκτασης απο το φορτιστη.
στην καλωδιωση βαζεις και ασφαλεια και αν την εχεις μονο για φορτιση θα μπορουσες να βαλεις και ενα διακοπτακι on/off για να παιρνει ρευμα μονο οταν θες εσυ.

Αν παλι δεν εχεις φορτιστη, μπορεις να παρεις σχετικα οικονομικα τον YEC-8 της γιαμαπα που εχει και καλωδιο με στεγανο φις για μονιμη εγκατασταση στην μπαταρια!!! :/abwave::)
Οι σοφοί μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
Οι ανόητοι μιλούν επειδή πρέπει κάτι να πουν.
Πλάτων, 427-347 π.Χ

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Προέκταση/επέκταση καλωδίων μπαταρίας.

Δημοσίευση από jskf16 »

.... υπαρχει και αντιστοιχο topic και οχι μονο ενα! Εννοειται οτι δε θα το κανεις ετσι που λες!

labisnik
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Πέμ 02 Οκτ 2014, 20:31
Model: FZ6
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Re: Προέκταση/επέκταση καλωδίων μπαταρίας.

Δημοσίευση από labisnik »

η καλυτερη λυση αυτη που ειπε ο φιλος ποιο πανω,δηλ φορτιστη με καλωδιακι που μπαινει μονιμα στους πολους της μπαταριας και στο αλλο ακρο εχει φισακι με ταπα(στεγανη) για να συνδεσεις οποτε θελεις τον φορτιστη.
εγω ετσι εκανα και σωθηκα στην κυριολεξια!!!(εχοντας βαλει και βγαλει την μπαταρια πανω απο 5-6 φορες στο παρελθον για να την φορτισω,οταν δεν ειχα το φορτιστη με το καλωδιακι)

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Προέκταση/επέκταση καλωδίων μπαταρίας.

Δημοσίευση από SoR_gr »

jskf εψαξα αλλά δεν το βρήκα.. (εψαξα στην κατηγορία του fz6 γιατι ξέρω οτι εχουν την μπαταρία κάτω απο το ντεπόζιτο..για τα άλλα δεν κοίταξα... )

Δημήτρη, νομίζω θα κάνω κάτι απο αυτά που λές!!

thank you!
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

gregfaz
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Σάβ 30 Ιαν 2010, 15:51
Model: FZ6
Model year: 2004
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Re: Προέκταση/επέκταση καλωδίων μπαταρίας.

Δημοσίευση από gregfaz »

Έχω πάρει τον YEC-8 και είναι μια χαρά.
Επίσης φορτιστές μπαταρίας έχει η CTEK σε διάφορους τύπους και τιμές. Η CTEK βγάζει καλώδιο προέκταση 2m το οποίο δεν περιλαμβάνεται στο βασικό κιτ.

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Προέκταση/επέκταση καλωδίων μπαταρίας.

Δημοσίευση από jskf16 »

SoR_gr έγραψε:jskf εψαξα αλλά δεν το βρήκα
Aναμονή για φορτιστή μπαταριας , υπαρχει και αλλο ενα αναρτημενο απο τον jericho , επισης καλο. :/abwave::)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρολογικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες