Νεκρωμα ολων των ηλεκτρονικων και σβησιμο

Οτι αφορά τα ηλεκτρικά μέρη , ηλεκτ/κες εγκαταστάσεις
pantelas70
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Παρ 14 Αύγ 2015, 18:53
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Νεκρωμα ολων των ηλεκτρονικων και σβησιμο

Δημοσίευση από pantelas70 »

Εχω ενα fazer 600 S2 μοντελο 2007 μολις 6 μηνες.
Μου εχει συμβει το εξης 3-4 φορες ως τωρα, σε περιπου 1500 χλμ που εχω κανει.
Οπως ,λοιπον, πηγαινω πορεια, ξαφνικα σβηνει η μηχανη και νεκρωνει το κοντερ (φωτα, ενδειξεις κτλ).
Εχω την εντυπωση οτι kill switch, immobiliser κτλ αποκλειεται γιατι σβηνουν τα οργανα και οχι απλα το μοτερ.
Το προβλημα ειναι οτι δεν εχει στανταρ τροπο και λογο που το κανει.
Αυτα που ξερω: Δεν παιζει ρολο λακουβα, δεν παιζει ρολο αν εχω στριμενο τιμονι και δεν παιζει ρολο η ταχυτητα που εχω.
Το εχει παθει κανεις αλλος εδω μεσα;
Εχουμε ιδεα τι μπορει να ευθυνεται; Ευχαριστω!

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Νεκρωμα ολων των ηλεκτρονικων και σβησιμο

Δημοσίευση από Solomon »

600αρι ίσον 99%kill switch. Στανταρακι βλάβη κ πανεύκολη στη λύση της. Δοκίμασε να γεφυρώσεις τις επαφές του kill switch κ δωστου χρόνο. Αν στο ξανακάνει κοιτάς για αλλού ηλεκτρολογικα πάντα αν όχι έλυσες το θέμα σου. Εννοείται βέβαια ότι έχεις ελέγξει για χαλαρούς πόλους στη μπαταρία κ ότι οι ασφάλειες σου πατάνε κανονικά κ δεν είναι καμιά χαλαρή ή οξειδωμενη

GrDreamer
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 759
Εγγραφή: Δευ 22 Φεβ 2010, 01:16
Model: CBR
Model year: 1999
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Νεκρωμα ολων των ηλεκτρονικων και σβησιμο

Δημοσίευση από GrDreamer »

Εμενα σε παριμοια περιπτωση μου ειχε καει η φισα του καλωδιου του διακοπτη κατω απο το τεποζιτο και νεκρωναν τα παντα σε ακυρη στιγμη.

Τοτε ειχα το fzs600.

pantelas70
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Παρ 14 Αύγ 2015, 18:53
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Νεκρωμα ολων των ηλεκτρονικων και σβησιμο

Δημοσίευση από pantelas70 »

Καλημερα και χρονια πολλα κιολας παιδια, ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις σας!
Πρωτον θεωρω οτι kill switch δεν ειναι, αλλιως απλα θα εσβηνε η μηχανη, ενω τωρα ειναι λες και γυρνας το κλειδι στη θεση off.
Η μηχανη εχει ηδη παει σε συνεργειο yamaha και μου εχει πει οτι ολες οι καλωδιωσεις ειναι οκ.
Καταληγει σε 2 πραγματα λοιπον:
Α) Επειδη την μηχανη την πηρα τωρα πριν 6 μηνες, ο αλλος ειχε αλλαξει μπαταρια και του εβαλαν μια κινεζικη του κ@λου με υγρα (ουτε καν gel) και ετσι μου λενε απο το συνεργειο οτι μπορει να φταιει και αυτη.
Β) Διακοπτης (εκει που μπαινει το κλειδι) που παει μαζι με κλειδια, εγκεφαλους και immobiliser και ειναι τελειως ασυμφορο οικονομικα.
Ερωτηση προς τον φιλο με την καμμενη καλωδιωση, αυτο ηταν οφθαλμοφανες; Το εβλεπες με το ματι δηλαδη; Ή πηγες σε εναν ηλεκτρολογο και αρχισε να μετρει ποντο - ποντο ολη την καλωδιωση;
Τις γνωμες σας;

Άβαταρ μέλους
dimitrisfz
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3390
Εγγραφή: Σάβ 12 Απρ 2008, 20:12
Model: MT09
Model year: 2015
Τοποθεσία: Milktsi
Επικοινωνία:

Re: Νεκρωμα ολων των ηλεκτρονικων και σβησιμο

Δημοσίευση από dimitrisfz »

το απαντησες νομιζω μονος σου.

αν οι πολοι της μπαταριας ειναι σφιγμενοι καλα τοτε περιμενεις μεχρι να ξανασυμβει.

οταν θα συμβει λοιπον ξανα, ανοιγοκλεισε το kill switch κ δωσε μιζια...αν παρει τοτε κατι δεν παει καλα στο kill switch κ το ανοιγεις κτλ κτλ...οτι εχουν πει τα παιδια.

αν δεν παρει....ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ.... κοιτα τη θεση κλειδιου που ειναι...
ανοιγοκλεισε κλειδι κ δωσε μιζα....αν παρει.... σημαινει οτι παιζει το κλειδι κ γυρναει...η γενικα κατι δεν παει καλα εκει.

εχει τυχει σε αρκετους να σβησει η μηχανη επειδη το κλειδι δεν εχει γυρισει καλα κ μετα ενω εισαι πορεια να σβησει η μηχανη. :/abwave::)
Οι σοφοί μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
Οι ανόητοι μιλούν επειδή πρέπει κάτι να πουν.
Πλάτων, 427-347 π.Χ

Άβαταρ μέλους
lyon
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2568
Εγγραφή: Πέμ 16 Νοέμ 2006, 21:09
Model: -
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Επικοινωνία:

Re: Νεκρωμα ολων των ηλεκτρονικων και σβησιμο

Δημοσίευση από lyon »

Σκεψεις...
Αν εφταιγε η μπαταρια ή οι συνδεσεις-πολοι αυτης θα ειχες πιθανον προβλημα και στην εκκινηση, στη μιζια,
οντως δεν μοιαζει να φταιει το kill switch (αφου σβηνουν τα οργανα).
Για πες η μηχανη μενει ή εμενε μεγαλα διαστηματα χωρις να δουλευει?
Ειναι εκτεθειμενη γενικα σε βροχες κλπ καιρικες συνθηκες?

Θα κοιταζα την ασφαλειοθηκη και τις ασφαλειες, πιθανον θα τις αλλαζα ολες
γιατι συμβαινει καμια φορα να εχουν προβλημα εσωτερικα και να μην φαινεται.

Η μοτο αυτη (οπως ολες) εχει ενα κεντρικο ρελε αμεσως μετα την μπαταρια (στο θετικο)
Πιθανον καποια αλατα οξειδωσεις εκει ή και προληπτικη αλλαγη αυτου.
(τα παραπανω δεν εχουν ιδιαιτερο κοστος)

Ανοιγμα και τσεκαρισμα της φισας των οργανων, ισως και καθαρισμα με σπρευ αν δεις τιποτα αλατα.

Το ιδιο και με την κεντρικη φισα που συνδεει το κοκπιτ με την υπολοιπη μοτο... αυτη η φισα συνηθως
ειναι κατω απο το αριστερο πανελ (δλδ αριστερα απο το ρεζερβουαρ).

Δες αυτα κι εδω ειμαστε...

Θα περιμενουμε να μας ενημρωσεις (feedback) αν βρεις τη βλαβη,
πληροφορια χρησιμη και για αλλους συναδελφους :wink:
Οτιδηποτε απροσωπο διαβαζεις σε ενα φορουμ μπορει να προερχεται απο καποιον πιο
εξυπνο και πιο καταρτισμενο απο σενα, μπορει ομως και απο καποιον ασχετο. Η ευθυνη ειναι δικη σου!!!

pantelas70
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Παρ 14 Αύγ 2015, 18:53
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Νεκρωμα ολων των ηλεκτρονικων και σβησιμο

Δημοσίευση από pantelas70 »

Λοιπον, εχω κανει μια προχειρη ψακτικη σε 2-3 μηχανικους που ξερω για να προσεγγισω καλυτερα την βλαβη. Απο οτι βλεπω, ολοι συμφωνουν οτι ειναι ο διακοπτης που μπαινει το κλειδι. Πιθανον η ψυχρη κολληση μεσα θα εχει το θεμα, μου ειπαν. Θελω την γνωμη σας, αυτη ειναι αξιοπιστη επισκευη; ή ακομα κι αν το φτιαξω θα πρεπει να εχω παντα το νου μου σε καθε στριφη να εχω το χερι στο συμπλεκτη μηπως σβησει; Θελω να αποκτησω εμπιστοσυνη, γιατι τωρα την φοβαμαι πολυ.

Άβαταρ μέλους
whitewing
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Δευ 17 Φεβ 2014, 14:45
Model: FZ6
Model year: 2004
Τοποθεσία: Χαλάνδρι
Επικοινωνία:

Re: Νεκρωμα ολων των ηλεκτρονικων και σβησιμο

Δημοσίευση από whitewing »

επισκευές αξιόπιστες κάνει αυτός

http://www.car.gr/parts/view/2614561/

δοκιμασμένος και με καλές τιμές :wink:

Άβαταρ μέλους
lyon
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2568
Εγγραφή: Πέμ 16 Νοέμ 2006, 21:09
Model: -
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Επικοινωνία:

Re: Νεκρωμα ολων των ηλεκτρονικων και σβησιμο

Δημοσίευση από lyon »

Κοιταξε τα παραπανω που σου αναφερω,
ειναι λιγο εως πολυ δυσκολο να φταιει ο διακοπτης ( δεν εχει ξανατυχει ποτε).
Μην κανεις ολη αυτη τη διαδικασια με τον διακοπτη και στο τελος δεν εχει κανενα νοημα.
Στην τελικη κανε μερικες δοκιμες μονος σου... προκαλεσε το μηχανακι να σβησει...
κανε μια βολτα σε κακο οδοστρωμα με λακουβες να δεις αν και ποτε θα το παρουσιασει.
Αυτες οι βλαβες που δεν ειναι μονιμες αλλα εμφανιζονται μια στο τοσο ειναι οι πιο δυσκολες.
Οτιδηποτε απροσωπο διαβαζεις σε ενα φορουμ μπορει να προερχεται απο καποιον πιο
εξυπνο και πιο καταρτισμενο απο σενα, μπορει ομως και απο καποιον ασχετο. Η ευθυνη ειναι δικη σου!!!

pantelas70
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Παρ 14 Αύγ 2015, 18:53
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Νεκρωμα ολων των ηλεκτρονικων και σβησιμο

Δημοσίευση από pantelas70 »

Η βλαβη δεν γινεται να προκληθει. Δεν εχει να κανει με λακουβα, δοκιμασμενο. Το χω παθει με 20 χλμ και το χω παθει και με 230. Τη μηχανη την ειχε μηζανικος yamaha επι 2 βδομαδες. Ασφαλειες, ρελε, φισες, καλωδιωσεις ειναι υποτιθεται ελεγμενα.

Άβαταρ μέλους
lyon
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2568
Εγγραφή: Πέμ 16 Νοέμ 2006, 21:09
Model: -
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Επικοινωνία:

Re: Νεκρωμα ολων των ηλεκτρονικων και σβησιμο

Δημοσίευση από lyon »

Πεσαμε δλδ στην περιπτωση?
Θα περιμενουμε νεα σου για οτι ανακαλυψετε!
Οτιδηποτε απροσωπο διαβαζεις σε ενα φορουμ μπορει να προερχεται απο καποιον πιο
εξυπνο και πιο καταρτισμενο απο σενα, μπορει ομως και απο καποιον ασχετο. Η ευθυνη ειναι δικη σου!!!

christos_____
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Παρ 17 Οκτ 2014, 15:45
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Νεκρωμα ολων των ηλεκτρονικων και σβησιμο

Δημοσίευση από christos_____ »

Εγω μια φορα παντως που το επαθα ηταν καθαρα επειδη γυρισε το κλειδι.Επειδη πανω στο μπρελοκ εχω και το κλειδι απο το βαλιτσακι κ απο την κλειδαρια κ ενα κομπιουτερακι απο παρκινγκ σκαλωσε καπου καθως επιταχυνα με δευτερα κ εσβησαν ξαφνικα ολα.Στην αρχη τρομαξα αλλα μολισ γυρισα το κλειδι ξαναπειρε μονο του σαν σκαστο.Γενικα η yamaha εχει θεμα με της κλειδαριες της.Οταν γυρνας το κλειδι προσεχε οτι εχει γυρισει καλα κ οτι δεν προκειτε κατι να σκαλωσει απο αυτα που κρεμονται.Μεχρι κ ο αερας μπορει να στο γυρισει.Απο εκεινη τη φορα επειδη το προσεχω να ειναι σωστα στο ον δεν μου το ξαναεκανε ποτε.

pantelas70
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Παρ 14 Αύγ 2015, 18:53
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Νεκρωμα ολων των ηλεκτρονικων και σβησιμο

Δημοσίευση από pantelas70 »

Λοιπον παιδια, τελικως ανοιχτηκε ο διακοπτης της κλειδαριας, οπου διαπιστωθηκαν φθαρμενες κολλησεις στις επαφες. Εγινε επισκευη και τωρα κανω τεστ να δω αν το ξανακανει.

Άβαταρ μέλους
vlachoFazeras
Δημοσιεύσεις: 902
Εγγραφή: Σάβ 04 Σεπ 2010, 23:00
Model: FZS600
Model year: 2002
Τοποθεσία: Ανω Πατησια
Επικοινωνία:

Re: Νεκρωμα ολων των ηλεκτρονικων και σβησιμο

Δημοσίευση από vlachoFazeras »

μακαρι να ηταν αυτο και να μην στο ξανακανει.....
δεν προλαβα να το δω νωριτερα... και θελω να ρωτησω κατι...
οταν ειναι στο ρελαντι, η ενταση στα φωτα πεφτει... και οταν γκαζωνεις δυναμωνουν?????
αν δεν συμβαινει αυτο, πιθανοτατα εχει θεμα ο ανορθωτης, που δε σου φορτωνει την μπαταρια ...και οταν ξελιγωνεται, σβηνει η μηχανη....
μετα απο λιγο ξαναπαιρνει τα πανω της και δουλευει για λιγο ακομα, μεχρι να ξαναξελιγωθει.....

τσεκαρε αυτο που σου λεω με τα φωτα... κι αν δεν, κοιτα τον ανορθωτη αν φορτωνει σωστα.....
αν ειναι απο εκει, πριν τον αλλαξεις, κοιτα τη φισα του, μηπως εχει καρβουνιασει καποιο πινακι και δεν εφαπτει καλα......

το εχω παθει...... :twisted:

pantelas70
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Παρ 14 Αύγ 2015, 18:53
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Νεκρωμα ολων των ηλεκτρονικων και σβησιμο

Δημοσίευση από pantelas70 »

Καλησπερα παιδες και καλη χρονια!
Απλα ενημερωτικα αν και με μεγαλη καθυστερηση σας λεω οτι με λυσιμο του διακοπτη και περασμα των κολλησεων εκ νεου εχω κανει 1500 χλμ χωρις το παραμικρο! :D

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρολογικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες