ανορθωτής ?

Οτι αφορά τα ηλεκτρικά μέρη , ηλεκτ/κες εγκαταστάσεις
Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: ανορθωτής ?

Δημοσίευση από jskf16 »

Οχι 55watt και τα κατοπτρα θα την ακουσουν :mrgreen: και το ρευμα το στιγμιαιο θα ειναι πολυ δυνατο και στη συνεχεια θα ειναι <<βαρυ>> τα 55 μονιμα αναμενα.Εδω με αναμενα και εργοστασιακα μικρα και μεγαλα εισαι στα 70watt .Βαλε 35 watt και θα εισαι υπερ-καλυμενος.

tomfz6
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ 23 Νοέμ 2017, 11:10
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: ανορθωτής ?

Δημοσίευση από tomfz6 »

Έχω το 600 s2 του 2007 με 46.000 χλμ και ξαφνικά ένα πρωί με άφησε ο ανορθωτής. Επίσης έμεινα από μπαταρία η οποία είναι μόλις 8 μηνών. Το έβαλα σκαστό μπροστά και πήγα στην αντιπροσωπία. Μου φόρτησαν τη μπαταρία κα έβαλα ημιτασιόν ανορθωτή (made in Japan) με κόστος 85 ευρώ συν 37 εργασία. Ο μαμίσιος ήθελε 150 ευρώ. Τι λέτε; Παίζιε και να με αφήσει η μπαταρία λόγω αποφόρτισης; Πάντως εδώ και δύο μήνες όλα καλά...

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: ανορθωτής ?

Δημοσίευση από SoR_gr »

προσωπικά είμαι αντίθετος με ιμιτασιον ανορθωτές. είτε γράφουν Japan είτε είναι καινούριοι ελληνικοί (sun).
για δε κινέζικους, δεν το συζητώ. δεν ειναι απλα ενα κομμάτι σίδερο ή ένα πλαστικό που και να σπάσει λες δεν βαριέσαι...

ΜΟΝΟ γνήσιος ή ανάλογα για τον japan πόσο εμπιστεύεσαι τον ηλεκτρολόγο που τον έβαλε (και πώς).

μια ποιοτικη μπαταρία , λογικά με νορμάλ χρήση αντέχει 4-5 χρόνια. Αν αποφορτιστή 1-2 φορές μέσα σε αυτό το διάστημα δεν τρέχει και τίποτα. Αρκεί να την φορτίσεις καλά (σε φορτιστή και όχι μόνο εν κινήσει).
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: ανορθωτής ?

Δημοσίευση από SoR_gr »

να επανέλθω.

εχω 102.000χλμ. Μπαταρία GS αλλαγμένη το 2015. Δεν έχω ξενον-μενον-συκα-μικα. απλες λάμπες που μπροστά φοράω Phillips Diamond Vision μιας και μου αρέσει η απόχρωση.

φοράω και βολτόμετρο έτσι ώστε να έχω εικόνα πάντα. Η ένδειξη ήταν πάντα 13.5. αν καιγόταν καμιά λάμπα (πίσω συνήθως γιατι βάζω οτι βρω απο βενζινάδικο) πήγαινε 13.7. άντε πες τα καλοκαιρια στις ζέστες 13,2. Αυτό το βολτόμετρο είχε απόκλιση μιας και απο φύσα του ανορθωτή ή στη μπαταρία είχα 14-14,5.
Φέτος το καλοκαίρι, μόλις πάταγα τα 100.000, σε ενα άρων άρων ταξίδι μου έδειχνε 11,7-12,5-12,7 και τώρα με τα κρύα πάει στα 13. Απο τις αντίστοιχες φύσες είναι 13,7-14. (ρελαντί-μαρσάρισμα). Αλλαξα βολτόμετρο μήπως έφταιξε και λιγάκι αυτό αλλά άντε να βελτιώθηκε η ένδειξη κατα 0,1-0,2v. Τον Νοέμβρη μου χάλασε το Kill switch με τις βροχές στην μάνδρα μιας και κολύμπαγα με το φαζερ...

Σήμερα άλλαξα το kill switch και ειπα να κανω εναν έλεγχο με λεπτομέρεια μιας και πήγα στον ξάδερφο μου.
απο την μπαταρία και τον ανορθωτή, η ένδειξη ήταν 13.7 ρελαντι και 13.95 με 2-3.000 στροφες.

δοκιμάσαμε εναν ανορθωτή απο gsxr καινούριο (κούτα, τον οποίο τον έχει για δοκιμές) και η ένδειξη ήταν 14,3 ρελαντί και 14,7 στις 2.000 στροφές.
το σχεδόν 1v μου φαίνεται αρκετή διαφορά.

παράλληλα είδα και τα πηνιά και οπτικά καθώς και οι μετρήσεις σε ωμ ήταν πολύ καλές.

αρχικά λεώ να πάω στη γιαμάχα στη βουλιαγμένης μήπως έχουν καινούριο ανορθωτή του φζ6 να τον φυσώσω και να δούμε τι ενδείξεις δείχνει..
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: ανορθωτής ?

Δημοσίευση από Solomon »

Στο μανιουαλ λέει να βγάζει πάνω από 14v στις 5.000σαλ.
Οπότε αν κ το δικό σου βγάζει τόσα, που θα βγάζει αφού δεν σε έχει αφήσει μέχρι τώρα από μπαταρία, μπορεί να μην το έψαχνα περαιτέρω.

Άβαταρ μέλους
lyon
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2568
Εγγραφή: Πέμ 16 Νοέμ 2006, 21:09
Model: -
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Επικοινωνία:

Re: ανορθωτής ?

Δημοσίευση από lyon »

Γιωργο σωστη ειναι η τελικη σου σκεψη,
και καλο θα ηταν να μετρηθει ο ανορθωτης.
Αν δεν ξερετε ακριβως πως να μετρησετε μπορειτε να τους βαλετε διπλα στον παγκο
τον καινουργιο και τον παλιο και να κανετε παραλληλες αντιστοιχες μετρησεις
και να δειτε τι αποκλιση εχουν οι μετρησεις απο τον ενα στον αλλο.
Οτιδηποτε απροσωπο διαβαζεις σε ενα φορουμ μπορει να προερχεται απο καποιον πιο
εξυπνο και πιο καταρτισμενο απο σενα, μπορει ομως και απο καποιον ασχετο. Η ευθυνη ειναι δικη σου!!!

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: ανορθωτής ?

Δημοσίευση από SoR_gr »

το ξαναμέτρησα σύμφωνα με το manual, ουσιαστικά η φόρτιση του είναι μέχρι 2-3.000 στροφές, μετά δεν έχει διαφορά. ουτε στις 5.000 ούτε στις 10.000.

αναμένω μέτρηση με κανέναν καινούριο ανορθωτή για να δω μπας και αλλαχθεί.
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: ανορθωτής ?

Δημοσίευση από Solomon »

Ok τσεκαρε το, αλλά να ξέρεις ότι η δουλειά του ανορθωτή είναι αυτή στην ουσία (ο δικός σου είναι οριακά εκτός μετρήσεων που σημαίνει ότι έχει αρχίσει να παραδίδει πνεύμα)
Η γεννήτρια στροφαρει παρέα με τον κινητήρα, οπότε πολύ χοντρικά χωρίς ανορθωτη το ρεύμα στις 10.000 θα ήταν το διπλάσιο περίπου από οτι στις 5000, πράγμα που δεν θέλουμε
Εκεί έρχεται ο ανορθωτης κ κρατάει το ρεύμα προς την μπαταρία (αλλά κ τα λοιπά ηλεκτρικα κυκλώματα) σε σταθερή-ασφαλή τάση τόση ώστε να λειτουργούν όλα (αντλιες, λάμπες κλπ) αλλά κ να φορτίζεται η μπαταρία

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: ανορθωτής ?

Δημοσίευση από SoR_gr »

εχουμε νεώτερα.

μετρήθηκε ξανά το fazer με ενδείξεις
12,56v σβηστό
13,3v ρελαντί
14,3v στις 2-3.000 στροφές

σε σύγκριση με το 2ο fazer που είχαμε και μετράγαμε δεν είχε διαφορές, μόνο πολύ λίγες τύπου 0,1v.
το άλλο το fazer έχει σχεδόν τα μισά χλμ απο το δικό μου. οπότε οποιαδήποτε μικρή διαφορά λογική

συνεπώς δεν αλλάζω τίποτα.
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

spyderrp7
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Τρί 15 Νοέμ 2011, 18:40
Επικοινωνία:

Re: ανορθωτής ?

Δημοσίευση από spyderrp7 »

Μόλις μέτρησα κι εγώ το δικό μου Fazer 600.
Μου βγάζει ρελαντί 12volt, 4.000rpm 13volt, 7000rpm 13.5 volt.
Άρα πάω σφαίρα να αντικαταστήσω ανορθωτή;

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: ανορθωτής ?

Δημοσίευση από Solomon »

Δοκίμασε Με φρέσκια κ φορτισμένη μπαταρία κ ξανάμετρα.
Αν είναι ίδιες η ανορθωτης ή πηνία. Μην αγχώνεσαι δεν είναι κάτι σοβαρό, φτιάχνεται.

spyderrp7
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Τρί 15 Νοέμ 2011, 18:40
Επικοινωνία:

Re: ανορθωτής ?

Δημοσίευση από spyderrp7 »

Solomon έγραψε:
Σάβ 31 Μαρ 2018, 15:30
Δοκίμασε Με φρέσκια κ φορτισμένη μπαταρία κ ξανάμετρα.
Αν είναι ίδιες η ανορθωτης ή πηνία. Μην αγχώνεσαι δεν είναι κάτι σοβαρό, φτιάχνεται.
Εχεις δίκιο, έκανα μέτρηση με πεσμένη μπαταρία. Θα κάνω νέα μέτρηση μόλις φρεσκοφορτίσω τη μπαταρία.

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: ανορθωτής ?

Δημοσίευση από jskf16 »

:shock: Κατα αρχην τον ανορθωτη ξερεις να τον μετρησεις , και μη βγαζεις ακυρα συμπερασματα! :?:

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: ανορθωτής ?

Δημοσίευση από Solomon »

Τι εννοείς? Δεν είναι κ καμία επιστήμη να ακουμπήσεις το πολυμετρο στην μπαταρία κ να ανοίξεις το γκάζι. Εκτός κι αν γίνεται κάπως αλλιώς, που μου διαφεύγει.
Κ για να γράφει volt σε στροφές, μάλλον σωστά το έκανε.
Αν βγάζει το ρεύμα που λέει το service manual είναι οκ, αν όχι θέλει ψάξιμο

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: ανορθωτής ?

Δημοσίευση από SoR_gr »

εαν φοράς xenon η μέτρηση σου θα είναι κοντά σε αυτά που λές.
επίσης, μέτρησες απο την μπαταρία ή απο τον ανορθωτη απευθείας;

μην κάνεις βιαστηκές κινήσεις και πας για αγορά, κάπου στα 150€ κάνει.

πριν καταλήξεις στον ανορθωτή, τσέκαρες τα πηνία; συνήθως αυτα την ακούνε ανάλογα τα εξτρα που φορά (οτι επιβαρύνει πηνίο ή αν έχεις τα 2 φώτα να ανάβουν)
Επίσης η μπαταρία σου αν ειναι αρκετό καιρό και πάει για πέταμα θα έχεις χαμηλότερες ενδείξεις.
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρολογικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες