ανορθωτής ?

Οτι αφορά τα ηλεκτρικά μέρη , ηλεκτ/κες εγκαταστάσεις
marios91
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Κυρ 08 Φεβ 2015, 14:45
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

ανορθωτής ?

Δημοσίευση από marios91 »

Παιδια καλησπερα και καλο καλοκαιρι να εχουμε!!

Πηγα την καλη μου(fazer6 s2) για ενα γενικο σερβις μιας και την πηρα μεταχειρησμενη...

Αφου εγινε το γενικο ρεκτιφιε και σημερα πηγα να την παρω να φυγω,σε ενα φαναρι μου σβήνει(βλακεια δικια μου)...Το θεμα ειναι ομως οτι δεν ξανα πήρε μπρος...προσπάθησα 3,4 φορες,τιποτα!!!Μπαταρια λεω?Αφου την ειχε αλλαξει ο προηγούμενος ιδιοκτητης.Πισω παλι στον μηχανικο!Παει το παλικαρι να μετρησει την ταση της μπαταριας και η μπαταρια ψόφια..Για να μην μακρηγορώ η μπαταρια δεν φορτιζει.

Κοιταξε τα πηνια και μου ειπε οτι δεν ειναι (παααλι καλα)...Ο μηχανικος ειπε για ανορθωτη...Η δικια σας γνωμη?





Υ.Γ: Να επισημάνω οτι ο προηγουμενος ειχε κανει την πατεντα να αναβουν και τα 2 φωτα του φαζερ(κατι που θα αλλαξει συντομα)

marios91
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Κυρ 08 Φεβ 2015, 14:45
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: ανορθωτής ?

Δημοσίευση από marios91 »

Ναι αλλα και οταν εβαλε ο μηχανικος και αλλη μπαταρια πανω για να φορτισει η δικια μου(ενω ειχε σβησει το βεντιλατερ) η μπαταρια μου δεν φορτιζε...Αυτο πως το εξηγεις?

Άβαταρ μέλους
ilias
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4457
Εγγραφή: Παρ 29 Αύγ 2008, 22:46
Model: FZ1
Τοποθεσία: zimbabwe
Επικοινωνία:

Re: ανορθωτής ?

Δημοσίευση από ilias »

το θρεντ του manos_ mas χαθηκε κατα τη διορθωση ζητουμε συγνωμη ,,,,,,


παραθετω την απαντηση του εγω η οποια ειναι πανω απ την απαντηση του marios91

Ήσουν σε κίνηση και δούλευε το βεντιλατερ στα φανάρια; με τα 2 φώτα ανάμεσα και τι βεντιλατερ δεν έχουν αρκετή ισχύ τα πηνια και πίνουν την μπαταρία. Άμα είναι και παλιά το κάνει πιο συχνά
Άβαταρ μέλους
manos_mas
Courage is not lack of fear ..but the ability to act while facing fear!



Εικόνα

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: ανορθωτής ?

Δημοσίευση από SoR_gr »

απο την λίγη μου εμπειρια μιας και μπλέκουμε με ρεύματα ,

επειδη περσυ το καλοκαίρι αγχώθηκα χωρίς λόγο περι ρευμάτων, τσεκαρε με ενα βολτομετρο τι ρευματα δείχνει η μηχανη σε χαμηλές στροφές , σε ψηλές κλπ. αν δίνει πάνω απο 14 -14.5 ίσως εχει θεμα ο ανορθωτης.

γενικότερα , τώρα παίρνει μπροστα η μηχανη;

αν ειχες νέα μπαταρια ,ακομα και με φωτα,βεντιλατερια αναμμένα , δεν θα επρεπε να μεινεις τόσο ευκολα...όταν πατας την μίζα ακούς "ζωηρή" την μίζα; αν οχι , ισως ειναι μπαταρια και αν ειναι καινουρια η μπαταρια ισως δεν φορτιζει η μπαταρια -> πηνία.

επίσης , μια φορα καλοκαίρακι καλή ώρα με βεντιλατερια αναμμένα , εσβησα την μηχανη για συντομη σταση και όταν πηγα να την ξαναβάλω μπροστα εδειχνει θερμοκρασία 108 βαθμους και δεν επαιρνε μπροστα με 2-3 συντομες μιζιές. μήπως ήταν αντίστοιχη περίπτωση;

περιμένα κανα 10λεπτο μπας και πεσει λιγο η θερμοκρασια , μετα εδειξε 105 και πήρε κανονικά ,αναψε βεντιλατερ και ολα καλα.
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

marios91
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Κυρ 08 Φεβ 2015, 14:45
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: ανορθωτής ?

Δημοσίευση από marios91 »

Η μηχανη τωρα δεν παιρνει μπρος...Οσο αναφορα την μιζα στην αρχη ηταν ζωηρη...μετα απο 2,3 προσπαθειες αρχισε και επερνε την κατω βολτα...Τα πηνια τα ελενγξε με κατι λαμπακια και μου ειπε οτι δεν ειναι!

Αυτο με την θερμοκρασια ειναι παρα πολυ κοντα σε εμενα...Η μηχανη εσβησε κατα λαθος μου,παω να την βαλω μπροστα η θερμοκρασια εδειχνε 108(και που με παραξενεψε) αλλα ακομα και οταν η θερμοκρασια επεσε η μηχανη δεν επερνε μπρος ...

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: ανορθωτής ?

Δημοσίευση από Solomon »

Παιδιά το αν θα πάρει μπρος ή όχι δεν έχει να κάνει σε τίποτα με την θερμοκρασία κ αν λειτουργούσε το βεντιλατερ ή όχι (η δεύτερη μονίμως αναμένη λάμπα όμως έχει)
Ναι αλλα και οταν εβαλε ο μηχανικος και αλλη μπαταρια πανω για να φορτισει η δικια μου(ενω ειχε σβησει το βεντιλατερ) η μπαταρια μου δεν φορτιζε...Αυτο πως το εξηγεις?
Εξήγησε μου το λίγο αυτό. Μήπως απλά είναι παλιά η μπαταρία σου? ?? Δοκίμασες με άλλη να δεις τι γίνεται? Όχι μόνο αν παίρνει ή όχι άλλα κ σε διαδρομή

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: ανορθωτής ?

Δημοσίευση από SoR_gr »

Οταν λες εσβησε απο βλακεια σου, τι εκανες δλδ κ εσβησε?
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

marios91
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Κυρ 08 Φεβ 2015, 14:45
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: ανορθωτής ?

Δημοσίευση από marios91 »

Παιδια τελος καλο ολα καλα!Το προβλημα ηταν ο ανορθωτης...αλλαχτηκε και τωρα δουλεβουν ολα ρολοι...2 πραγματα εχω να επισημανω...Ανορθωτης γνησιος yamaha 280 ε (ουτε χρυσό να πληρωναμε) και η πατεντα με τα 2πλα φωτα κανει ζημια στην μηχανη...τραβαει πολυ ρευμα...παλι καλα δλδ που μου καηκε ανορθωτης και οχι κανα πηνιο!

Σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον !!! :D

Άβαταρ μέλους
lyon
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2568
Εγγραφή: Πέμ 16 Νοέμ 2006, 21:09
Model: -
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Επικοινωνία:

Re: ανορθωτής ?

Δημοσίευση από lyon »

Eτσι ειναι Μαριε, οπως στα ειπαν.
Το εχουμε ανακαλυψει απο χρονια οτι οι και οι δυο λαμπες σε λειτουργια δημιουργουν προβλημα.
Κυριως εως τωρα εκαιγαν πηνια. Μην επαναπαυτεις, ψαξου στα μεταχειρισμενα να αγορασεις πηνια
να εχεις καβαντζα γιατι αν δουλευε για χρονια με 2 λαμπες το μηχανακι πιθανον μελλοντικα να εχεις προβλημα.
Για καλυτερο φως στο fz6 ή θα βαλεις ενα ξεχωριστο διακοπτη για τη 2η λαμπα που θα το αναβεις σε ειδικες
περιπτωσεις, ή θα βαλεις μια καλη λαμπα ξενον Η7 στα 35 ή 50 watt και θα αφησεις τα <μεγαλα> απειραχτα
βαζοντας ισως μια απλη λαμπα με λευκο φως για να εχεις παρομιας θερμοκρασιας (χρωματος) φως.
Οτιδηποτε απροσωπο διαβαζεις σε ενα φορουμ μπορει να προερχεται απο καποιον πιο
εξυπνο και πιο καταρτισμενο απο σενα, μπορει ομως και απο καποιον ασχετο. Η ευθυνη ειναι δικη σου!!!

marios91
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Κυρ 08 Φεβ 2015, 14:45
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: ανορθωτής ?

Δημοσίευση από marios91 »

ΩΧ...Το μηχανακι ηταν απο το 2010 με αυτην την πατεντα...λες να κοιταξω και για κανα πηνιο λες lyon ε?Μακαρι παντος να μην το βγαλει το προβλημα...

Άβαταρ μέλους
lyon
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2568
Εγγραφή: Πέμ 16 Νοέμ 2006, 21:09
Model: -
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Επικοινωνία:

Re: ανορθωτής ?

Δημοσίευση από lyon »

Κατ'αρχην μη φοβασαι οτι θα σου συμβει κατι αντιστοιχο με τα Fz1. Καμια σχεση.
Αυτο που συμβαινει στην συγκεκριμενη περιπτωση ειναι να καιγονται τα τυλιγματα της γεννητριας δλδ το πηνιο,
και απλα πας για αλλαγη πηνιων που νομιζω κοστιζουν γυρω στα 200 ευρα.
Μπορει να μη σου συμβει αλλα επειδη εχουν χρησιμοποιηθει αρκετα στο μεγιστο ρευμα τους,
προληπτικα θα ηταν καλο να εχεις μια καβαντζα.
Οτιδηποτε απροσωπο διαβαζεις σε ενα φορουμ μπορει να προερχεται απο καποιον πιο
εξυπνο και πιο καταρτισμενο απο σενα, μπορει ομως και απο καποιον ασχετο. Η ευθυνη ειναι δικη σου!!!

Άβαταρ μέλους
CHRISMORBID
Δημοσιεύσεις: 1881
Εγγραφή: Παρ 10 Οκτ 2008, 14:21
Model: F650
Model year: 1995
Τοποθεσία: AMAZON FOREST
Επικοινωνία:

Re: ανορθωτής ?

Δημοσίευση από CHRISMORBID »

μπορεις επισης,αν και εφοσον σου βγαλει την ζημια να πας και να κανεις μια ωραια περιελιξη στα δικα σου με κοστος κανα 100ρικο και να τελειωνει η υποθεση...

μεχρι τοτε...χαλαρωσε και καντο καμια βολτα...
Oppression, weighs a ton
Depression, stains in black
Regression, the way things run
Aggression, my last resort
http://www.facebook.com/pages/For-a-Doz ... 24?fref=ts

Άβαταρ μέλους
tsialis
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Δευ 26 Οκτ 2009, 20:46
Model: FZ8
Model year: 2014
Τοποθεσία: Λευκωσία, Κύπρος
Επικοινωνία:

Re: ανορθωτής ?

Δημοσίευση από tsialis »

Έχω κάνει την μετατροπή για τα δύο φώτα στο FZ8.
Από δική σας εμπειρία, θα μπορούσε αυτό να δημιουργήσει πρόβλημα?
Τι συστήνετε εσείς? Καλύτερα να περάσω στα xenon? Και αν ναι, μόνο στην χαμηλή σκάλα?

Άβαταρ μέλους
lyon
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2568
Εγγραφή: Πέμ 16 Νοέμ 2006, 21:09
Model: -
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Επικοινωνία:

Re: ανορθωτής ?

Δημοσίευση από lyon »

Στα Fz8 δεν υπαρχει αντιστοιχο προηγουμενο περιστατικο, τουλαχιστον απο αυτα που εχουμε στη λεσχη.
Απ'οσο ξερω τα fz8 φορανε πηνια ιδια με του fz1 στα οποια αναβουν και οι δυο λαμπες
οποτε πιθανον να μην εχεις προβλημα. Για μικροτερη καταναλωση ομως μπορεις να ακολουθησεις
την προταση μου για τα fz6, δλδ ξενον στη μια σκαλα στα πορειας και μια απλη λευκη λαμπα στα μεγαλα.
Οτιδηποτε απροσωπο διαβαζεις σε ενα φορουμ μπορει να προερχεται απο καποιον πιο
εξυπνο και πιο καταρτισμενο απο σενα, μπορει ομως και απο καποιον ασχετο. Η ευθυνη ειναι δικη σου!!!

Άβαταρ μέλους
tsialis
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Δευ 26 Οκτ 2009, 20:46
Model: FZ8
Model year: 2014
Τοποθεσία: Λευκωσία, Κύπρος
Επικοινωνία:

Re: ανορθωτής ?

Δημοσίευση από tsialis »

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση.
Τώρα γεννιέται άλλη απορία: Xenon 35W ή Xenon 55Watt?
Σκέφτομαι μήπως και τα 55ρια θερμαίνονται υπερβολικά με αποτέλεσμα να προκαλέσουν βλάβη στα κάτοπτρα???

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρολογικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης