Immobilizer...

Οτι αφορά τα ηλεκτρικά μέρη , ηλεκτ/κες εγκαταστάσεις
Άβαταρ μέλους
killervolos
Δημοσιεύσεις: 488
Εγγραφή: Δευ 09 Μάιος 2005, 16:07
Model: FZ1
Τοποθεσία: Παντού
Επικοινωνία:

Immobilizer...

Δημοσίευση από killervolos »

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: Μολις διαπιστωσα οτι δεν αναβοσβηνει το λαμπακι του immobilizer οταν δεν ειναι το κλειδι στη μηχανη!!!!!

s**t!!!

Οταν βαλω το κλειδι και κανει το τσεκ στην αρχη αναβει μια χαρα οπως ολα τα υπολοιπα λαμπακια. Οταν βγαλω το κλειδι πλεον δεν αναβοσβηνει τπτ οπως πριν.
Δεν υπαρχει συναγερμος

Εχει υποψην του ρε παιδια κανεις τι στο καλο συμβαινει???

Τωρα ρε γαμωτο ετυχε...??? Στις 25 Απριλιου φευγω ταξιδι για Ιταλια κλπ και οσο να ειναι και το immobilizer ειναι μια προστασια (σιγα μην κολωσουν οι μαφιοζοι...)
Ασε που υπαρχει και η ανησυχια μηπως ειναι και τιποτα αλλο ή να μπλοκαρει το immobilizer και τα τρεχω και να μην φτανω!

Απο το τσεκ απο το κοντερ μπορει να φανει που ειναι το προβλημα???

Και να παω στην ΥΑΜΑΗΑ εδω (ειμαι ακομα εντος εγγυησης) δεν ξερω ποσο θα με καθυστερησουν...... Αυριο κατεβαινω Αθηνα οποτε ισως περασω κ απο εκει σε κανα συνεργειο.


Ε ρε πο$@τη μου γκαντεμια!!!
:idon'tknow: :idon'tknow: :idon'tknow: :idon'tknow: :idon'tknow: :idon'tknow: :idon'tknow: :idon'tknow:

</->/s2 </->/s2 </->/s2 </->/s2 </->/s2 </->/s2
Carpe Diem

Θα μείνω πάντα ιδανικός κ ανάξιος εραστής,
των μακρυσμένων ταξιδιών και των γαλάζιων πόντων...

Άβαταρ μέλους
zaharakis
Δημοσιεύσεις: 1097
Εγγραφή: Πέμ 03 Φεβ 2005, 23:36
Model: -
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από zaharakis »

τολη αν θυμαμαι καλα δεν αρχιζει να αναβοσβηνει αμεσως μολις βγαλεις το κλειδι...περνανε καποια δευτερολεπτα η και λεπτο νομιζω...


αν κανω λαθος διορθωστε με παιδια.... :?
ολοι μας αγαπαμε αυτο που κανουμε....
ας κοιταμε να το κανουμε με ασφαλεια..
οχι αλλες απωλειες.
Δημητρης Χαλκιδα
http://www.youtube.com/my_videos?feature=mhum

blueangel

Δημοσίευση από blueangel »

Σωστά Δημήτρη...Θέλει ακριβώς ένα λεπτό!!! 8)

pilotos7
Δημοσιεύσεις: 315
Εγγραφή: Τρί 13 Αύγ 2013, 19:09
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: Immobilizer...

Δημοσίευση από pilotos7 »

Οταν σβηνω την μηχανη αναβει το λαμπακι του immobilizer.Μετα απο 1-2 μερες χωρις να εχω βαλει μπροστα την μηχανη το λαμπακι σβηνει.Η μπαταρια ειναι καινουρια.Ετσι πρεπει να ειναι?

johncar
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: Πέμ 28 Φεβ 2013, 23:30
Επικοινωνία:

Re: Immobilizer...

Δημοσίευση από johncar »

Στο 800 που εχω κραταει 24ωρες και μετα δεν ξανααναβει, μαλλον για εξηκονομηση μπαταριας.

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Immobilizer...

Δημοσίευση από jskf16 »

Ετσι ειναι....

Άβαταρ μέλους
loukiack
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Παρ 15 Ιούλ 2016, 11:01
Model: FZ6
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Re: Immobilizer...

Δημοσίευση από loukiack »

Καλημέρα στην παρέα!
Λοιπόν εδώ κι ένα μήνα έχω παρατηρήσει πως το immobilizer αναβοσβήνει στο άσχετο την ώρα που οδηγώ!
Δεν έχω καταφέρει να καταλάβω τι το κάνει trigger, απλά εκεί που οδηγώ αρχίζει και αναβοσβήνει μερικές φορές και μετά σταματάει.
Δεν το κάνει κάθε μέρα. Σας έχει τύχει τίποτα παρόμοιο;Στον μάστορα ή σε ηλεκτρολόγο πρέπει να πάει;

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Immobilizer...

Δημοσίευση από SoR_gr »

ας το πιασουμε απο τα απλα:
Μπορεί να φταίει η μπαταρία του κλειδιού
Μπορεί να φταίει η καλωδίωση
Μπορεί να έχει πάρει υγρασία

και μετά παμε στα πιο χοντρά:
μπορεί να φταίει η κεραία του ιμμο. Είχα τέτοια βλάβη στο αμάξι. τα συμπτώματα ήταν να παίρνει μπροστα 1/30 φορές. Επαιρνε τσακμακι ή δεν επαιρνε. σχετικά χοντρό ήταν, 90ε εκανε το ανταλλακτικο (στο αμάξι).
Μπορεί να έχει φάει καμιά φρίκη το ιμμο.

Τι να κάνεις; Που να πάς;
αρχικά, θα έριχνα σπρέυ επαφών στον διακόπτη. (γενικά ρίχνω 1 σταγόνα λάδι μηχανής για να είναι μαλακός).
θα κοίταγα την καλωδίωση αμα έχει καμιά φθορά και αν ειχε θα έβαζα μονωτική ταινία.

μετά θα το δούλευα πάλι και αμα το ξανάκανε θα έκανα αυτοδιάγνωση απο το κοντέρ(κάνε το και τώρα)
εκει αν εχει διαβάσει σφάλμα θα στο εμφανίσει.

μηχανικός ή ηλεκτρολόγος;
Λογικά ηλεκτρολόγο θές και πιο σωστά ηλεκτρονικό. Ο μηχανικός το πολύ πολύ να σου πει να το καταργήσεις :lol: :lol:

Οπότε ηλεκτρολόγος ή yamaha με καλό ηλεκτρολόγο.
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
loukiack
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Παρ 15 Ιούλ 2016, 11:01
Model: FZ6
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Re: Immobilizer...

Δημοσίευση από loukiack »

Από την αυτοδιάγνωση καλά έδειξε εκτός από την τάση της μπαταρίας που την έδειχνε 11.4 (12 νομίζω πρέπει να είναι).
Θα βάλω και σπρέυ το απόγευμα και θα δω πως πάει!

Thanks SoR_gr !!!!! :/abwave::)

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Immobilizer...

Δημοσίευση από Solomon »

Γενικά αν δεν σου δημιουργεί πρόβλημα πχ σβήσιμο εν κίνηση , δυσκολία εκκίνησης κλπ δε νομίζω ότι χρειάζεται να ασχοληθείς.

Ωστόσο η μπαταρία σου είναι πεθαμένη κ δεν το ξέρει. 12.7 δείχνουν οι καινούργιες κ μέχρι 12.3 περίπου είναι ακόμη ζωντανές. Από κει κ κάτω μετράνε αντίστροφα. Βάλε την αντικατάσταση της στο πρόγραμμα

Άβαταρ μέλους
loukiack
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Παρ 15 Ιούλ 2016, 11:01
Model: FZ6
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Re: Immobilizer...

Δημοσίευση από loukiack »

Σοβαρά;;;;;;;;;;;Μα ούτε χρόνος δεν είναι που την άλλαξα!!!!!πφφφφφφ για να πάμε μια βόλτα στον μάστορα....κάτι δεν πάει καλά μου φαίνεται!

Ευχαριστώ solomon θα το κοιτάξω άμεσα δεν είναι για να μείνω στα χωράφια της Παιανίας...... :?

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Immobilizer...

Δημοσίευση από SoR_gr »

Βεβαια στο βολτομετρο βλεπεις ενδειξη με σβηστο τον κινητηρα.

Απο μπαταριες εχω δει κατα καιρους πολλα κουλα.... ειναι οικονομικη?καμια κινεζια?
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
loukiack
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Παρ 15 Ιούλ 2016, 11:01
Model: FZ6
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Re: Immobilizer...

Δημοσίευση από loukiack »

Όχι βάζω πάντα της Yamaha!
Λοιπόν παρανοϊκό σύμπτωμα νούμερο 2:
τώρα άρχιζε να ανεβοκατεβαίνει και η ένδειξη του heat! :D :D :D :D

Δευτέρα απόγευμα πάει στον μάστορα να κάνω με την ευκαιρία και το service τω 80.000km

Λέτε να περάσω βδομάδα των παθών κι εγώ και η μικρή;Τι να πω θα δείξει... +:Think=+::-k

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Immobilizer...

Δημοσίευση από SoR_gr »

Οταν λες ανεβοκατεβαίνει;

γυρισες τον διακοπτη και ηταν στο HI; Αυτο το κάνει καμια φορά αν εχεις φθαρμένη καλωδίωση.
Γενικά πάντως παίρνει μπροστα κανονικά;

σου κάνει κανα περίεργο αν γυρίσεις το τιμόνι τερμα δεξιά-αριστερά (δλδ να κουνηθούν οι καλωδιώσεις).
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
loukiack
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Παρ 15 Ιούλ 2016, 11:01
Model: FZ6
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Re: Immobilizer...

Δημοσίευση από loukiack »

Εκεί που οδηγούσα που λες μια χαρά στην Λαυρίου χωρίς κίνηση κλπ το Heat ήταν στα 2 τουβλάκια...
Ξαφνικά πάει στο τέρμα πάνω και ξανακατεβαίνει στα 2 τουβλάκια.

Λέω δε μπορεί τυχαίο θα ήταν....Βγαίνω Μεσογείων...πάλι με 2 τουβλάκια...ανεβαίνει κορυφή και ξαναπέφτει στην στιγμή. Δεν ξεκίνησε να δουλεύει το cooling καθόλου καθώς το μηχανάκι δεν είχε ζεσταθεί απλά έκανε αυτά τα κουλά.....

Κατα τ άλλα παίρνει μπροστά κανονικότατα και δεν έχει άλλα δείγματα δυσλειτουργίας...

Όχι δεν το κάνει άμα στρίβω. Προσπάθησα να το αναπαράγω με διάφορους τρόπους αλλά δεν το κατάφερα.

<>63

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρολογικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες