Ακούγετε σαν μπουκωμένο.

Οτι αφορά τα ηλεκτρικά μέρη , ηλεκτ/κες εγκαταστάσεις
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
VlackRider
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Τρί 22 Ιούλ 2008, 22:28
Model: FZ6
Τοποθεσία: Ξάνθη
Επικοινωνία:

Ακούγετε σαν μπουκωμένο.

Δημοσίευση από VlackRider »

Γεια σας παιδιά,
Πριν λίγες μέρες εν κίνησή μου έκανε μια-δυο φορές σαν μπουκωμένο, για κλάσματα όμως και έπεφτε η απόδοση του για αυτά τα κλάσματα. Αυτό αισθανόμουν. Μετά Οκ.
Σήμερα όταν το έπλυνα και μετά από κάνα 2km, άρχισε να κάνει συνέχεια αυτά τα μπουκώματα. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι το κάνει στις χαμηλές στροφές. Αν δώσω παραπάνω γκάζι είναι καλύτερα. Στο ρελαντί το στροφόμετρο δείχνει 950 στροφές και πάλι ακούγετε σαν μπουκωμένο.

Τί λέτε να φταίει;

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Ακούγετε σαν μπουκωμένο.

Δημοσίευση από koulis »

μπουζοπίπα :lol: ή αλλιως πολλαπλασιαστης

:)
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
VlackRider
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Τρί 22 Ιούλ 2008, 22:28
Model: FZ6
Τοποθεσία: Ξάνθη
Επικοινωνία:

Re: Ακούγετε σαν μπουκωμένο.

Δημοσίευση από VlackRider »

Η αλήθεια είναι ότι έκανα service πριν κάνα μήνα μόνος και μια μπουζοπιπα ήταν λίγο φθαρμένη.
Ξέρουμε μήπως το κόστος αυτής;

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Άβαταρ μέλους
gkeres
Δημοσιεύσεις: 120
Εγγραφή: Πέμ 31 Μάιος 2012, 23:57
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: Ακούγετε σαν μπουκωμένο.

Δημοσίευση από gkeres »

Αν δέν κάνω λάθος πάνε κομπλέ με το πολλαπλασιαστή.. 2 μπουζοπιπες με εναν πολλαπλασιαστή.. ε δέν θα θές κανένα 50άρικο!

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Ακούγετε σαν μπουκωμένο.

Δημοσίευση από koulis »

στο fz1 καθε πολ/στης εχει κ την δικια του μπουζοπιπα...μου φαινεται καπως κουφο στο fz6 να ειναι 2 μπουζοπιπες ανα πολ/στη +:Think=+::-k :roll:
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: Ακούγετε σαν μπουκωμένο.

Δημοσίευση από manos_mas »

Κουλη στο 600 ειναι 2 μπουζοκαλωδια σε εναν πολλαπλασιαστη
http://www.yamahasportsplaza.com/oempar ... ectrical-1
και δεν το βλεπω για 50αρικο μονο
ΑΝ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΙΣΩ ΣΟΥ ΝΑ ΣΦΥΡΙΖΕΙ ... ΜΗ ΦΟΒΗΘΕΙΣ... ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΜΟΥ ΠΟΥ ΣΕ ΣΥΓΥΡΙΖΕΙ.....

Άβαταρ μέλους
dudukas
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Παρ 11 Ιουν 2010, 13:55
Model: -
Τοποθεσία: Ζακυνθος
Επικοινωνία:

Re: Ακούγετε σαν μπουκωμένο.

Δημοσίευση από dudukas »

βγαλε την παλια μπουζοπιπα πηγενε σε εναν ανταλακτηκατζη παρε 4 καινουριες βαλτες κ ολα οκ το κοστος ειναι μικρο κατω απο 40 κ οι 4....με το καιρο ξερενονται κ σκιζονται τα λαστηχακια τους :wink:
ενα μπλε 400αρι του 98!!!(600 πλεον.....)

Άβαταρ μέλους
VlackRider
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Τρί 22 Ιούλ 2008, 22:28
Model: FZ6
Τοποθεσία: Ξάνθη
Επικοινωνία:

Re: Ακούγετε σαν μπουκωμένο.

Δημοσίευση από VlackRider »

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα. Μπορώ να την κουνήσω καθόλου ή θα πάθει τίποτα χειρότερο;
Και αν ξέρει κανείς αν αλλάζει μόνο η μπουζόπιπα ή όλο μαζί με τον πολλαπλασιαστή; :roll:

Άβαταρ μέλους
dudukas
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Παρ 11 Ιουν 2010, 13:55
Model: -
Τοποθεσία: Ζακυνθος
Επικοινωνία:

Re: Ακούγετε σαν μπουκωμένο.

Δημοσίευση από dudukas »

Αμα ειναι απο το πλυσιμο μολις ζεστανει καλα θα στρωσει αλλα καλο ειναι να βγαλεις τι πιπες να τις φυσιξεις να φυγει το νερο απο μεσα.....Κ ναι οι πιπες αλλαζουν απο μονες τους.....
ενα μπλε 400αρι του 98!!!(600 πλεον.....)

Άβαταρ μέλους
gkeres
Δημοσιεύσεις: 120
Εγγραφή: Πέμ 31 Μάιος 2012, 23:57
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: Ακούγετε σαν μπουκωμένο.

Δημοσίευση από gkeres »

Πάει κομπλέ το σετάκι.. ένας πολλαπλασιαστής με 2 μπουζόπιπες.. ρώτα σε κανένα συνεργείο yamaha μήπως έχει να σου βάλει τίποτα μεταχειρισμένο!

Άβαταρ μέλους
dudukas
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Παρ 11 Ιουν 2010, 13:55
Model: -
Τοποθεσία: Ζακυνθος
Επικοινωνία:

Re: Ακούγετε σαν μπουκωμένο.

Δημοσίευση από dudukas »

Φιλε μου μηπως μπερδευεις τα μπουζοκαλωδια με τις μπουζοπιπες? Τα καλωδια ναι πανε κομπλε με τους πολλαπλασιαστες αλλα οι πιπες αλλαζουν κ οι πιπες χαλανε πρωτα μιας κ αυτες ερχονται σε αμεση επαφη με το μπουζι κ ξερενεται το πλαστηκο τους κ τα λαστηχακια τους λογο θερμοκρασιας κ εχουν διαρροες :wink: γνωμη μου αμα ποιανουν τα χερια σου λυσε το μονος σου σηκωσε ντεποζητο κ βγαζε μια μια τις πιπες κ δες την κατασταση τους αμα δεις ξερα λαστηχακια κομμενα εστω κ ελαχιστα κ ψιλο ραγισματα στα σωματα της πιπας αλλαξε τες κ τις 4...Κ για να εξηγιωμαστε να μην παρεξηγιμαστε ο παλλαπλασιαστης με τα μπουζοκαλωδια ειναι αυτος http://www.ebay.co.uk/itm/YAMAHA-FZ6-FA ... 3f18380b38 κ οι πιπες ειναι αυτες http://www.ebay.co.uk/itm/SPARK-PLUG-CA ... 2a2bc72194 ειναι χωρια ανταλακτηκο τωρα η yamaha μπορει να τα δινει μονο κομπλε για να σε κανει να πληρωσεις κ πολλαπλασιαστη τα κανουν κατι τετοια οι αντιπρωσοπιες :wink:
ενα μπλε 400αρι του 98!!!(600 πλεον.....)

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: Ακούγετε σαν μπουκωμένο.

Δημοσίευση από manos_mas »

αμα παραγγειλεις αλλους απλα να προσεξεις αν ειναι για τους ακριανους κυλινδρους ή για τους μεσαιους .
αμα τους παραγγειλεις γνησιους βεβαια και τους 2 πολλαπλασιαστες θα σου δωσουν ενα και ενα.
ο πολλαπλασιαστης που δινει στους μεσαιους κυλινδρους εχει πιο κοντα μπουζοκαλωδια.
ΑΝ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΙΣΩ ΣΟΥ ΝΑ ΣΦΥΡΙΖΕΙ ... ΜΗ ΦΟΒΗΘΕΙΣ... ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΜΟΥ ΠΟΥ ΣΕ ΣΥΓΥΡΙΖΕΙ.....

Άβαταρ μέλους
VlackRider
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Τρί 22 Ιούλ 2008, 22:28
Model: FZ6
Τοποθεσία: Ξάνθη
Επικοινωνία:

Re: Ακούγετε σαν μπουκωμένο.

Δημοσίευση από VlackRider »

Καταρχάς γεια σε όλους.

Πήγα σήμερα στον μάστορα, του είπα τι γίνεται, το άκουσε, είδε την μπουζόπιπα που του είπα ότι ήταν φθαρμένη όταν το έκανα service και μου λέει τώρα ακούγεται μια χαρά. Και όντως όταν έφυγα από εκεί ήταν μια χαρά, μετά από λίγο ξανά το ίδιο. Δηλαδή, μετά τις 2500 στροφές δουλεύει ρόλοι, από το ρελαντί και ως τις 2500 στροφές κάνει αριθμίες και δουλεύει με 3 κυλίνδρους.
Το ξανά πάω μετά από λίγο, το ακούει, παίζει με το γκάζι και μου λέει... TPC ( αυτό που δεν ήθελα με τίποτα ). +:Brick wall=+:](*,)
Πριν απο λίγο το κάνω μια βόλτα το τετράγωνο και όλα καλά.

1) Γίνεται να έχει πρόβλημα το TPC όποτε θέλει; Μια να δουλεύει καλά και μια οχι;
2) ΄Η λέτε να τράβηξα κανένα καλώδιο απο κανένα μπουζί όταν το έκανα service πριν κάνα μήνα; Ή να μην κάνει καλή επαφή στον πολλαπλασιαστή αν όντως τραβήχτηκε;

Μην δώσω τσάμπα 150 ευρω για TPC που μου ζήτησε και δεν είναι εκεί το πρόβλημα. +:Think=+::-k

Άβαταρ μέλους
Vallinor
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τρί 07 Ιούλ 2009, 12:31
Model: -
Τοποθεσία: Brno
Επικοινωνία:

Re: Ακούγετε σαν μπουκωμένο.

Δημοσίευση από Vallinor »

Αν εννοεις το TPS λογικα πρεπει να ειναι μεσα στην ανακληση της ΥΑΜΑΗΑ και δεν πρεπει να πληρωσεις τιποτα
Live for nothing or die for something??

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: Ακούγετε σαν μπουκωμένο.

Δημοσίευση από manos_mas »

αν ψαχνεις ακομα πολλαπλασιαστες δες αυτους
http://www.car.gr/parts/view/3602039/
ΑΝ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΙΣΩ ΣΟΥ ΝΑ ΣΦΥΡΙΖΕΙ ... ΜΗ ΦΟΒΗΘΕΙΣ... ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΜΟΥ ΠΟΥ ΣΕ ΣΥΓΥΡΙΖΕΙ.....

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρολογικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες