μπαταρια

Οτι αφορά τα ηλεκτρικά μέρη , ηλεκτ/κες εγκαταστάσεις
pilotos7
Δημοσιεύσεις: 315
Εγγραφή: Τρί 13 Αύγ 2013, 19:09
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: μπαταρια

Δημοσίευση από pilotos7 »

Ρε παιδια μενω απο μπαταρια καθε 3 μερες αν δε το βαλω μπροστα(την μπαταρια την εβαλα πριν 1 μηνα)..Ειναι παντα σε κλειστο γκαραζ χωρις συναγερμο..Ξερετε καποιον καλο ηλεκτρολογο να παω να το κοιταξει?
Η μηχανη εχει πανω και gps που μπορεις να την σβηνεις απο το κιν,να στελνει μνμ αν ξεπεραστουν καποια χλμ..
Λετε να φταει αυτο?Μαλλον τσαμπα αλλαξα μπαταρια..
Εχει και δυσκολη προσβαση στην μπαταρια το 600.. :evil:

Άβαταρ μέλους
leras
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Δευ 17 Μαρ 2008, 20:34
Model: -
Τοποθεσία: Sepolia City
Επικοινωνία:

Re: μπαταρια

Δημοσίευση από leras »

gps ??????

gps tracker ενοεις?????

αν ναι εχω διαβασει διαφορα για τα ρευματα με δαυτο
killed by death !!!!!!!!!

pilotos7
Δημοσιεύσεις: 315
Εγγραφή: Τρί 13 Αύγ 2013, 19:09
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: μπαταρια

Δημοσίευση από pilotos7 »

Ναι αυτο που παιρνει καρτα sim και μπορεις ανα πασα στιγμη να δεις που ειναι η μηχανη και να την ακινητοποιησεις..
Βασικα την εχω καταργησει την sim και πλεον απλα ειναι πανω στην μηχανη και σκεφτομαι να το βγαλω εντελως.Λες αυτο να φταιει?Ο μηχανικος στον Πειραια μπορει να το βγαλει?

pilotos7
Δημοσιεύσεις: 315
Εγγραφή: Τρί 13 Αύγ 2013, 19:09
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: μπαταρια

Δημοσίευση από pilotos7 »

Να ενημερωσω οτι εβγαλα το gps και απο τοτε ολα ειναι μια χαρα.Βεβαια δεν έφταιγε το gps σαν μηχανημα αλλα η λαθος συνδεσμολογια που επαιρνε ρευμα κατευθειαν απο την μπαταρια και οχι απο καποια ασφαλεια που παιρνει ρευμα με το ανοιγμα του διακοπτη..

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: μπαταρια

Δημοσίευση από Solomon »

Κλασσική περίπτωση βλάβης φίλε,αλλά έτσι κι αλλιώς αν του έδινες ρεύμα μόνο στο on του διακόπτη τότε αυτομάτως αναιρείς την ύπαρξη του εντοπιστή. Τα μηχανάκια όταν τα κλέβουν δεν τα βάζουν απαραίτητα μπρός.

Οπότε υποθέτω ότι το gps λειτουργούσε συνεχώς συνδεδεμένο στην μπαταρία κι έψαχνε απεγνωσμένα να βρεί δορυφόρο μέσα απο το γκαράζ. Γι αυτό και στην ξελίγωνε. Το ότι δεν είχε κάρτα sim μέσα δεν έχει να κάνει με τον δέκτη gps. Αυτός έπρεπε να έχει ανα πάσα στιγμή συντεταγμένες και όταν ζητούσες σου έστελνε sms.

Πάντως το συστηματάκι αυτό μπορεί να αποδειχθεί χρησιμότατο αν κάνεις μοναχικές βόλτες-ταξίδια.Ενημερώνεις κάποιο γνωστό σου για τον αριθμο της sim εννοείται.

pilotos7
Δημοσιεύσεις: 315
Εγγραφή: Τρί 13 Αύγ 2013, 19:09
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: μπαταρια

Δημοσίευση από pilotos7 »

Στο εβαυ υπαρχουν μικρα σε μεγεθος κινητα με την ιδια δυνατοτητα και διαρκεια μπαταριας περιπου 1,5 εβδομαδα.Οποτε κρυβεις καπου το κιν. και καθε εβδομαδα φορτισμα και δεν μπλεκεις και με συνδεσμολογιες.Βεβαια το gps ειχε την δυνατοτητα να κοβει την παροχη του καυσιμου αλλα οπως ειπες αν ειναι να την παρουν το σιγουρο ειναι οτι δεν θα την βαλουν μπροστα..
**Αυτο που ειπες οτι αν συνδεθει στον διακοπτη αναιρει την υπαρξη του δεν ισχυει 100% γιατι το gps εχει ενσωματωμενη μπαταρια..αλλα αυτη διαρκει περιπου 2 μερες. :( Μετα τις 2 μερες που θα μεινει απο μπαταρια το μηχανιμα δεν ξερω πως και αν θα λειτουργει..Εδω ειναι σωστο αυτο που ειπες.

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: μπαταρια

Δημοσίευση από manos_mas »

ειχα και εγω tracker και το ειχα συνδεδεμενο στην μπαταρια για τους παραπανω λογους ( να εχει παντα ρευμα )
Γινοντουσαν 2 πραγματα
α. η μπαταρια του tracker τα επαιξε πολυ γρηγορα , γιατι ηταν συνεχεια στην φορτιση ( φαινομενο μνημης )
β. μολις τα επαιξε η μπαταρια του τρακερ , μετα ρουφαγε την μπαταρια του fazer σε 4-5 μερες αν εμενε ακινητο.
τωρα το εχω εκτος και η μπαταρια ειναι ΟΚ . μπορεις να βρεις ενα battery pack , επαναφορτιζομενο
και να το συνδεσεις με το τρακερ, ωστε να εχει μεγαλυτερη χωρητικοτητα και αυτονομια .
ΑΝ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΙΣΩ ΣΟΥ ΝΑ ΣΦΥΡΙΖΕΙ ... ΜΗ ΦΟΒΗΘΕΙΣ... ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΜΟΥ ΠΟΥ ΣΕ ΣΥΓΥΡΙΖΕΙ.....

pilotos7
Δημοσιεύσεις: 315
Εγγραφή: Τρί 13 Αύγ 2013, 19:09
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: μπαταρια

Δημοσίευση από pilotos7 »

Καλη η ιδεα σου θα την πω στον επομενο αγοραστη.. :D
Ξερεις κανεναν να το θελει; 8)

Άβαταρ μέλους
HEO
Δημοσιεύσεις: 1099
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν 2005, 10:09
Model: FZ6
Model year: 2004
Τοποθεσία: Αθηνα Ιλιον, Βασιλεία Ρωμαίων - Los Gatos, California US
Επικοινωνία:

Re: μπαταρια

Δημοσίευση από HEO »

xalias έγραψε:Ορφανιδου 21
Ανω Πατησια παρ τηλ πρωτα γιατι εχει περιορισμενο αποθεμα γι αυτο και η τιμη
2102929280 manos moto-cars
λοιπον παιδες.....
τελικα πηρα και εγω απο αυτο το μαγαζι μπαταρια.....
65 ευρω.....GS σαν και αυτην που ειχε....
η φθηνοτερη τιμη της αγορας

ελπιζω να αντεξει και αυτη 10 χρονια...... :mrgreen:
Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή
Παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή

geos3
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Πέμ 06 Μαρ 2008, 13:37
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: μπαταρια

Δημοσίευση από geos3 »

Καλημερα παιδια.Να ρωτησω και εγω 2 πραγματακια.Πηρα μια μπαταρια Varta και εβαλα στο 600αρακι μου (S2 2007 μοντελο) και εχει καποιες διαφορες στις διαστασεις απο την GS GEL που ειχα επανω.Αυτο που με προβληματιζει ειναι το πλατος.Εχουν 18 χιλιοστα διαφορα και λογο αυτου δεν φτανει να βιδωθει το φιλτροκουτι στην θεση του.Το στριμωξα αβιδωτο και τσιμα τσιμα εκατσε το τεποζιτο και το βιδωσα αλλα μου κανει εκνευσριστικο θορυβο ο αερας που στροβιλιζεται(μαλλον).Εχει βαλει καποιος αλλος να μου πει τι να κανω?
Και μια δευτερη ερωτηση.Η παλια μου μπαταρια (GS) ειναι 2 ετων αλλα λογο δικης μου μ...ας ειχε ψοφησει τελειως.Την εβαζα στον φορτιστη και εβγαζε Error μετα απο καποιες ωρες.Την εβαζα και την ξαναβαζα μεχρι που καποια στιγμη φορτισε κανονικα.Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι ενω κανει κανονικα τον κυκλο την φορτισης αν στο καπακι την ξαναβαλω αναβουν μονο 3 λαμπακια απο τα 7 (εκει δειχνει οτι ειναι τελειως φορτισμενη).Δεν ειναι περιεργο αυτο?Παρολα αυτα την μετρησα μετα την πληρη φορτιση και δειχνει 13,10volt.Κανει λετε να την βαλω παλι επανω ή θα με αφησει πουθενα και θα τρεχω????

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: μπαταρια

Δημοσίευση από jskf16 »

Να βαλεις τη σωστη μπαταρια , τι παει να πει μεγαλυτερη , βγαλτη!

Και 14 βολτ να δειχνει δε σημαινει οτι δεν ειναι βραχυκυκλωμενη , οπου δε μπορει να φορτισει και κανει ψευδοφορτισεις , πεταμα!

geos3
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Πέμ 06 Μαρ 2008, 13:37
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: μπαταρια

Δημοσίευση από geos3 »

Θα την βγαλω οπως δειχνει το πραγμα.Το θεμα μου ειναι οτι δεν βρισκω μπαταρια με τις διαστασεις της GS GEL που ειχα σε καποια με υγρα.Ολες οι 12αρες που βρισκω εχουν τις διαστασεις της Varta που εβαλα,μεχρι και αυτη που βγαζει η GS.Ειναι μονοδρομος η μπαταρια να ειναι GEL???Μηπως γνωριζει καποιος καποια μπαταρια με υγρα στις διαστασεις της GS να μου την πει?
Σημερα την καναμετρησα την μπαταρια και εχει 12,25 volt.Η μπαταρια ειναι εκτος μηχανης.Οποτε μαλλον καπουτ??

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: μπαταρια

Δημοσίευση από Solomon »

Ναι η μπαταρια είναι για αντικατασταση,αλλά γιατί λες ότι δεν μπορείς να βρεις σωστές διαστάσεις??η καλύτερη λύση είναι η μαμά κι ας είναι η ακριβότερη, επιβεβαιώμενο αυτό. Από κει και πέρα τα προηγούμενα ποστ τα διάβασες μπορεί η varta να μην κάνει υπάρχουν όμως λύσεις

pilotos7
Δημοσιεύσεις: 315
Εγγραφή: Τρί 13 Αύγ 2013, 19:09
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: μπαταρια

Δημοσίευση από pilotos7 »

Απο Αθηνα εισαι; Εχω να σου δωσω μπαταρια.Ειχα παρει καινουρια γτ εμενε το μηχανακι αλλα δεν ηταν απο την μπαταρια αλλα απο το gps.Η μπαταρια ειναι 1 χρονου.

geos3
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Πέμ 06 Μαρ 2008, 13:37
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: μπαταρια

Δημοσίευση από geos3 »

Solomon :arrow: Το λεω για τις διαστασεις γιατι δεν μπορω να βρω με υγρα σε πλατος 70mm που εχει η GEL και χωραγε κανονικα.Και αυτη με τα 88mm χωραει αλλα υπαρχει το προβλημα που προανεφερα.Το εχω διαβασει το νημα και γι᾽αυτο και ρωτησα να μου πει καποιος που εχει βαλει σε S2 συγκεκριμενα (ισως τα πιο παλια να ειχαν πιο μεγαλο χωρο)καποια με υγρα πως την χωρεσε μηπως και κανω κατι εγω λαθος.

pilotos7 :arrow: Μενω επαρχια πλεον φιλε μου.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρολογικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες