HID Projector Bi-Xenon

Οτι αφορά τα ηλεκτρικά μέρη , ηλεκτ/κες εγκαταστάσεις
Άβαταρ μέλους
ALIEN-3-
Δημοσιεύσεις: 691
Εγγραφή: Σάβ 21 Αύγ 2010, 03:01
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: ΣΕΡΡΕΣ
Επικοινωνία:

Re: HID Projector Bi-Xenon

Δημοσίευση από ALIEN-3- »

Αν και αρκετά αργοπορημένος, μπράβο φίλε για την σωστότατη τοποθέτηση και για τον χρόνο που ξόδεψες για τον αναλυτικότατο οδηγό σου ! +:Applause=+:=D>
Ευχαριστώ τον θεό και την γυναίκα μου για τα δύο αγγελούδια που μου χάρισαν!

Ασφαλή και άπειρα χιλιόμετρα σε όλους μας !


Άβαταρ μέλους
lyon
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2568
Εγγραφή: Πέμ 16 Νοέμ 2006, 21:09
Model: -
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Επικοινωνία:

Re: HID Projector Bi-Xenon

Δημοσίευση από lyon »

Ωραιος!
Πολυ ωραια αναλυση του θεματος!
Ευχαριστουμε ολοι!
Οτιδηποτε απροσωπο διαβαζεις σε ενα φορουμ μπορει να προερχεται απο καποιον πιο
εξυπνο και πιο καταρτισμενο απο σενα, μπορει ομως και απο καποιον ασχετο. Η ευθυνη ειναι δικη σου!!!

Lil Jim
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί 10 Νοέμ 2015, 16:15
Model: Other
Model year: 2009
Επικοινωνία:

Re: HID Projector Bi-Xenon

Δημοσίευση από Lil Jim »

καλησπερα! επειδη σε λιγο διαστημα σκεφτομαι σοβαρα να αγορασω ενα fz6 s2 και μου αρεσει τρελα το mod αυτο θα ηθελα καποιες αποριες να μου λυσετε αν ειναι εφικτο.
Αρχικα σκεφτομουν να παρω ενα κιτ απο ebay,να μην δωσω πολλα χρηματα η αληθεια ειναι, και διαβασα οτι θα κανει δουλεια και αυτο, ασχετα με την ποιοτητα του να πουμε.
1) θα πρεπει να παρω απο οτι καταλαβα εναν προτζεκτορα σε Η4 και εναν σε Η7 στα 35W, σωστα?
2) πες οτι αυτο το κιτ μπορει να το φτιαξει να ειναι ενα και ενα, ειδαλλως θα βρω μεμονομενα να πουλανε( ενα Η4 κ ενα Η7), ποια διαμετρος ταιριαζει? 2,5'' ή 3''?απο αυτο το κιτ του λειπει κατι? γιατι νομιζω δεν εχει shrouds?ή δεν χρειαζεται επειδη εχει τα angel eyes?

MALLIAS 0+
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Κυρ 23 Μαρ 2008, 09:48
Επικοινωνία:

Re: HID Projector Bi-Xenon

Δημοσίευση από MALLIAS 0+ »

Καλησπέρα,
μετά από συζήτηση στο φβ πάνω στο θέμα, αποφάσισα να γράψω και τις δικές μου εντυπώσεις ώστε να μείνουν και να σχολιαστούν αναλόγως.
Έβαλα bi xenon με angel eyes, αλλά χωρίς διακόπτη που να σβήνει τα φώτα και να μένουν τα μικρά αναμμένα.
Τα αποτελέσματα στη δική μου μηχανή είναι τα ακόλουθα:
Στα θετικά το πολύ καλό φως ειδικά στη μεσαία, τόσο σε εύρος όσο και σε ισχύ.
Στα αρνητικά:
1. Οι απαιτήσεις σε ρεύμα είναι υψηλότερες για αυτή τη μηχανή με τα δύο φανάρια. Ειδικά όταν σε κίνηση με λίγα χλμ αρχίζει να δουλεύει διαρκώς το βεντιλατερ.
2. Μετά από κάποιο διάστημα υπάρχει κίνδυνος να κάψει κάποιον ενισχυτή, το οποίο αντικαθισταται με μικρό κόστος.
3. Η ακριβή ζημιά ήταν στον ανορθωτή για αυτό το λόγο (300€+).
4. Με εξαντλημένη μπαταρία μπορεί να ζοριστεί να πάρει μπρος και αντ' αυτού να βγάλει κάποιο φανάρι εκτός, λόγω φορτίων. Θέλει να κυκλοφορήσει κάμποσο η μηχανή να τη φορτίσει λίγο και μετά σβήσιμο - ξανά μπρος για να ανάψει (αυτό αποφεύγεται πιθανότατα με το διακόπτη)
Η άποψή μου είναι ότι αξίζει, αλλά όχι και στα δύο φανάρια ταυτόχρονα. Βέβαια δεν ξέρω πώς θα φαίνεται και πόσο θα φωτίζει με ένα. Και συμβουλή, καλό θα ήταν να μπει διακόπτης να τα σβήνει και να αφήνει μόνο τα μικρά αναμμένα ("ψείρες" και δαχτυλίδια), τόσο για την εκκίνηση όσο και όταν δουλεύει το βεντιλατερ διαρκώς.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: HID Projector Bi-Xenon

Δημοσίευση από SoR_gr »

Απο αποψη οικονομιας ρευματος, καλο θα ηταν ναχες τον διακοπτη που τα σβηνει. Απο θεματα ασφαλειας θεωρητικα δν θα σε εβλεπα οι γυρω τοσο ευκολα (θα μου πεις τωρα σε βλεπουν;;; λεμε τωρα). Δεν ρωτας κανεναν ηλεκτρολογο μπας κ σου προτεινει κατι; πχ πιο ενισχυμενα πηνια(;).

Μια αλλη ιδεα ειναι να αντικαταστησεις ολες τις υπολοιπες με led ετσι ωστε να γλυτωνεις απο εκει φορτιο.

Βαλε καμια φωτο :-p
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρολογικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες