Πρόβλημα στην εκκίνηση της μηχανής!!

Οτι αφορά τα ηλεκτρικά μέρη , ηλεκτ/κες εγκαταστάσεις
George Shi
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ 26 Μαρ 2012, 01:58
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Πρόβλημα στην εκκίνηση της μηχανής!!

Δημοσίευση από George Shi »

Έχω ένα fazer 600 s2 του 08 και τον τελευταίο μήνα μου έβγαζε συχνα στον ηλεκτρονικό πίνακα την ένδειξη "hi" στην θερμοκρασία πριν καν ξεκινήσω την μηχανη!!! Περίμενα λίγο και μετά από κάποια ώρα έπερνε μπροστά αλλά όσο περνούσε ο καιρός χειροτέρευε είχα και εγώ κάτι προβλήματα και την είχα παραμελήσει λίγο καιρό. Πήρα τηλέφωνο στην yamaha και μου είπανε οτι το πρόβλημα αυτό έχει να κάνει με την μπαταρία. Πήγα την επόμενη μέρα και άλλαξα την μπαταρία και μου κάνει πάλι τα ίδια... Ρώτησα τον μηχανικό που την πήγα εαν ξέρει τι μπορεί να ειναι και μου είπε οτι μάλλον ειναι το immobiliser... αλλα δεν μπορεί να το φτιάξει. Μου είπε επίσης οτι όταν χτυπάει με λίγη δύναμη προς τα δεξιά η αριστερά το τιμόνι(!!!) φεύγει ι ένδειξη "hi" και η μηχανή παίρνει μπροστά!! Για να μην πάω στην yamaha και μου πάρει ένα τσουβάλι λεφτά(γιατί δεν έχω κιόλας :S) εαν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει και εαν γνωρίζει κάποιο συνεγείο να πάω που δεν θα με "ξυρίσουν". Μένω και εγώ στην μεγάλη μας αθήνα!

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος George Shi την Τρί 27 Μαρ 2012, 12:14, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
vlachoFazeras
Δημοσιεύσεις: 902
Εγγραφή: Σάβ 04 Σεπ 2010, 23:00
Model: FZS600
Model year: 2002
Τοποθεσία: Ανω Πατησια
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα στην εκκίνηση της μηχανής!!

Δημοσίευση από vlachoFazeras »

ama με το τρανταγμα που κανει το τιμονι, δεξια-αριστερα, σβηνει η ενδειξη, δεν κοιτας την καλωδιωση που υπαρχει μεσα στο μουτρο, μπας και καποια φισα δεν ειναι καλα κουμπωμενη????
εχει ξανατυχει απο εκει, να κανει ''νουμερα'' σε διαφορα μοντελα.....
εμενα εσβηναν τα φωτα......2003 μοντ
κι αν θυμαμαι, σε καποιον ειχε θεμα στα οργανα, σε δικο σας μοντελο!!!
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε,
αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα


Πάνος

Άβαταρ μέλους
ALIEN-3-
Δημοσιεύσεις: 691
Εγγραφή: Σάβ 21 Αύγ 2010, 03:01
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: ΣΕΡΡΕΣ
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα στην εκκίνηση της μηχανής!!

Δημοσίευση από ALIEN-3- »

Εγώ είχα πρόβλημα με το καντράν .
Η μία φύσα από τα αριστερά πιάνει υγρασία και κάνει νούμερα κάπου κάπου .
Αλλά δεν θα είναι από εκεί το πρόβλημα του φίλου αφού και να βγάλεις και της δύο φύσες εντελώς που έχει το μηχανάκι παίρνει κανονικά μπροστά .
Ίσως έχει θέμα με την πλεξούδα που βγαίνει από τον λαιμό του τιμονιού αφού άμα γυρνάς το τιμόνι κουνιέται και αυτή!
Ευχαριστώ τον θεό και την γυναίκα μου για τα δύο αγγελούδια που μου χάρισαν!

Ασφαλή και άπειρα χιλιόμετρα σε όλους μας !

George Shi
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ 26 Μαρ 2012, 01:58
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα στην εκκίνηση της μηχανής!!

Δημοσίευση από George Shi »

Done!
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις και για το ενδιαφέρον παιδιά! Υπάρχει όμως και κάποιο συνεργείο εδώ στην αθήνα που να τον ξέρετε και τον εμπιστεύεστε να πάω να το κοιτάξει γιατί δεν θέλω να το πάω στην yamaha. Και εαν γνωρίζει και κάποιος άλλος κάτι για το πρόβλημα. Εγώ πριν το πάω στο συνεργειό δεν χρειαζόταν να χτυπήσω το τιμόνι για να πάρει μπροστά.

Άβαταρ μέλους
HARIS S2
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 879
Εγγραφή: Πέμ 11 Σεπ 2008, 17:05
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΓΑΛΑΤΣΙ ΑΤΤΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα στην εκκίνηση της μηχανής!!

Δημοσίευση από HARIS S2 »

Με εναν που συνεργαζομαστε σαν λεσχη ειναι ο καραμανωλης στον πειραια νοταρα 65
http://www.youtube.com/watch?v=97DZe27_wTA
καποια κοματια οταν τα ακους, σου ανοιγουν το μυαλο και περναει η ζωη απο μπροστα σου, σε απιστευτες εικονες.............................. και σαν μοτοσυκλετιστης εχω πολλες με καλους ΦΙΛΟΥΣ

PEIRAIWTHS

Re: Πρόβλημα στην εκκίνηση της μηχανής!!

Δημοσίευση από PEIRAIWTHS »

Γιωργο το ιδιο ειχα παθει το περασμενο καλοκαιρι αρχες ιουνιου. Ετοιμαζομουν για βολτα και ο κινητηρας νεκρος. Το παρακατω το ειχα γραψει αλλου.

Υστερα απο 2 χρονια απροβληματιστης λειτουργειας εφτασε ο καιρος να αποκτησω την πρωτη μου βλαβη.
Ανοιγωντας την αναφλεξη μου αναβοσβυνει το HI της θερμοκρασιας, και το κοκκινο λαμπακι του ιμομπιλαιζερ δεν απενεργοποιτε με αποτελεσμα να
μην αναβει ο κινητηρας. Η μιζα οπως ειναι λογικο λειτουργει.

Την αφηνω 5 λεπτα και πηρε κανονικα με την ενδειξη Lo, αλλα επειδη δεν ηθελα να το διακινδυνέψω στα 50 μετρα την εσβυσα κ απο τοτε δεν ξαναπηρε.
Δοκιμασα τα αλλα 2 κλειδια που εχω, μιας απο οτι λενε οι οδηγιες υπαρχει περιπτωση αν το κλειδι βρισκεται κοντα σε μαγνητικα πεδια(TV,ηχεια)
να ξερυθμιστει αλλα τιποτε, ενω δεν δοκιμασα να βγαλω τον ενα πόλο της μπαταριας.

Καποια στιγμη μου πεταξε ενα κωδικο 52 η 53 αλλα σημερα που δοκιμασα με το master κλειδι δεν το ξαναεβγαλε.

Ο συναγερμος ειναι ο απλος κ δεν κλειδωνει το κινητηρα. Την τριτη θα την παω στο συνεργειο αλλα θα ηθελα να μαθω να εχει συμβει σε καποιον κατι παρομοιο.

Μιλησα σημερα στο τηλ. με τον μηχανικο κ μου ειπε κατα 90% εχει κοπει καποιο καλωδιο στην πλεξουδα του ιμμομπιλαιζερ απο τα στριψιματα του τιμονιου.Μεχρι τωρα το χει δει σε 3 φειζερ κ σαφως ειναι κατι σπανιο.

Παω και πιεζω το καλωδιο στην εισοδο του ιμμο και αμεσως εμφανιστηκε η σωστη ενδειξη lo κ ο κινητηρας πηρε αμεσως μπροστα.Τωρα η μηχανη ειναι στο συνεργειο.

Μια τετοια περιπτωση ειχα διαβασει αν θυμαμαι καλα σε bandit η vstrom.Tσεκαρετε τα καλωδια σας στο τιμονι αν ειναι σφιχτα

Αντε τωρα να εισαι ταξιδι στο εξωτερικο σε κανα βουνο και να σου τυχει κατι αναλογο.

George Shi
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ 26 Μαρ 2012, 01:58
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα στην εκκίνηση της μηχανής!!

Δημοσίευση από George Shi »

Χμμμ θα τα κοιτάξω όλα τα σενάρια και θα σας πω. Σας ευχαριστώ και πάλι όλους για τις απαντήσεις σας. :D

panos088
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Παρ 08 Ιουν 2012, 20:28
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα στην εκκίνηση της μηχανής!!

Δημοσίευση από panos088 »

Καλησπερα ξεθαξα αυτο το ποστ καθως αντιμετωπιζω και εγω το ιδιο προβλημα με καποια μικρη διαφορα.
Δηλαδη , με το που ανοιγω τον διακοπτη και κανει το τσεκ , ολα στο καντραν μου ειναι φυσιολογικα.
οταν ομως μιζαρω τοτε δειχνει ξαφνικα την ενδειξη hi στην θερμοκρασια , και (οχι παντα) αναβοσβηνει το λαμπακι του imobilizer με αποτεσμα να μην παιρνει μπροστα η μηχανη.
με μερικα ανοιξε - κλεισε του διακοπτη η αλλες φορες απλα περιμενοντας καποια δευτερολεπτα με το διακοπτη ανοιχτο , το προβλημα διορθωνεται ξαφνικα και ολα καλα απο κει κ περα.
δεν εχω παρατηρησει καποια αλλαγη με στριψιμο του τιμονιου δεξια - αριστερα οπως λεει ο φιλος πιο πανω.
Αυτο μου εχει συμβει καμια 20 αρια φορες στον ενα μηνα περιπου που εμφανιστηκε για πρωτη φορα το προβλημα και παρατηρησα οτι 2 μονο φορες εγινε με το που γυρισα το διακοπτη και μαλιστα ειχα και ενδειξη βλαβης στο κοντερ.
την μια φορα 53 και την αλλη 56.
τελικα ξερει καποιος τι παιζει? εκανα μια βολτα απο yamaha και μου ειπαν οτι λογικα ειναι βλαβη στον αισθητητρα θερμοκρασιας. για προβλημα sto imobilizer δε μου ειπαν κατι. ειχε κανεις το ιδιο θεμα και αν ναι τελικα τι ηταν?
Γτ απ οτι βλεπω ο φιλος δεν εχει ενημερωσει σχετικα.

panos088
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Παρ 08 Ιουν 2012, 20:28
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα στην εκκίνηση της μηχανής!!

Δημοσίευση από panos088 »

Εξακολουθω να εχω το ιδιο προβλημα παρολο που εκανα καποια " επισκευη" στον αισθητηρα θερμοκρασιας σε εξουσιοδοτημενο ( χωρις κοστος ,τα παιδια εκει ειναι καλοι φιλοι και πολυ καλοι στη δουλεια τους) .
Κανεις ρε παιδια με το ιδιο προβλημα ??

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα στην εκκίνηση της μηχανής!!

Δημοσίευση από jskf16 »

Τι δουλεια εχει ο αισθητηρας ηθελα να ηξερα , και δεν επισκευαζεται...αυτο ελειπε να σου επαιρναν και λεφτα!

Πηγαινε σε ενα συνεργειο Yamaha με ηλεκτρολογο , να σου φταξει τα καλωδια της κλειδαριας εκει ειναι το θεμα , και μαλλον το καλωδιο του immo εχει θεμα και χανει επαφη.

panos088
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Παρ 08 Ιουν 2012, 20:28
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα στην εκκίνηση της μηχανής!!

Δημοσίευση από panos088 »

Δεν ξερω τι να σου πω. και δεν ειναι και δουλεια μου αλλωστε να ξερω ποιο ειναι το προβλημα απλα προφανως επειδη τα " συμπτωματα" που παρουσιαζονται ειναι να δειχνει οτι εχει υψηλη θερμοκρασια το μοτερ , γι αυτο θεωρησε ο μηχανικος οτι εκει ειναι και το προβλημα.
θα το ξαναπαω αυριο και θα του πω αυτο που λες αν και δεν αισθανομαι ανετα να κανω υποδειξεις για το τι φταει σε "ειδικους" αλλα τουλαχιστον θα το θεσω σαν πιθανοτητα και θα δω τι θα μου πει.
Σ ευχαριστω οπως και να χει για την υποδειξη και θα ενημερωσω οταν εχω νεοτερα.

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα στην εκκίνηση της μηχανής!!

Δημοσίευση από jskf16 »

Βρε συ :mrgreen: , αν δεις ποιο πανω τα συμπτωματα ειναι στο Immo εσυ τα λες και αυτο θα τους πεις.Κρατα και το κοκκινο κλειδι μαζι σου γιατι μπορει να χρειαστει.Καποιο καλωδιο στη κλειδαρια δε κανει επαφη και αφου το immo χανεται και δειχνει η ενδειξη hi πολυ πιθανο να ειναι και το καλωδιο του immo.Τι υποδειξεις ? Ισα ισα τους βοηθας κιολας :lol:

panos088
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Παρ 08 Ιουν 2012, 20:28
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα στην εκκίνηση της μηχανής!!

Δημοσίευση από panos088 »

Βρε το ξερω για το imo και ξερω οτι εγω το εχω πει και αυτο. απλα το λαμπακι του imo απο τις 10 φορες π.χ. που μου εχει κανει το προβλημα , εχει αναψει τη μια .
δεν αναβει παντα .
το προβλημα μου δε παρουσιαζεται με το που ανοιγω το διακοπτη ,σε αυτη τη φαση ολα δειχνουν νορμαλ , κανει το τσεκ , σβηνουν ολα τα λαμπακια και η θερμοκρασια ειναι στο μηδεν , καμια μπαρα.
με το που μιζαρω ομως στο καπακι αναβουν ολες οι μπαρες και δε περνει ! το imo ομως δε αναβοσβηνει!
Σε πολυ σπανιες φασεις το προβλημα υπαρχει με το που γυρναω το διακοπτη , τοτε αμεσως αναβοσβηνει το imo!
Τελος παντων οπως και να χει θα το ξαναπαω οπως μου ειπε και ο μηχανικος μου να δουμε τι γινετε.
Α και δυστηχως εδω μονο μια επιλογη εχω για εξουσιοδοτημενο YAMAHA και δεν εχει ηλεκτρολογο απ οσο ξερω αλλα λογικα θα υπαρχει καποιος ανεξαρτητος που θα συνεργαζεται μαζι τους σε τετειες περιπτωσεις. ετσι ?

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα στην εκκίνηση της μηχανής!!

Δημοσίευση από jskf16 »

Βεβαια υπαρχει αρκει να ασχολειται και με μηχανες , σου ειπα Yamaha επειδη εμπειρικα θα ξερουν ποιο αμεσα να λυσουν το προβλημα σου.

panos088
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Παρ 08 Ιουν 2012, 20:28
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα στην εκκίνηση της μηχανής!!

Δημοσίευση από panos088 »

Ετσι κι αλλιως την μηχανη ,περα απο τα λαστιχα , δε την εχει ακουμπησει αλλος για το οτιδηποτε απο την ορωτη μερα που βγηκε στο δρομο μεδρι και σημερα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρολογικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης