Διακοπτης για τα φωτα

Οτι αφορά τα ηλεκτρικά μέρη , ηλεκτ/κες εγκαταστάσεις
alkinoos
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: Κυρ 23 Νοέμ 2008, 12:50
Model: -
Επικοινωνία:

Re: Διακοπτης για τα φωτα

Δημοσίευση από alkinoos »

Για καθε δραση υπαρχει αντιδραση.

Δεν εβλεπα καλα-εβαλα ξενον
εβαλα ξενον-καηκε μπαλαστ
καηκε μπαλαστ-εβαλα διακοπτη
εβαλα διακοπτη-εχασα φωτα πορειας.

ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΑΣΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΘΕΣΕΩΣ.
αυτα τα μικρα λαμπακια που ειναι ολοι την ημερα αναμμενα κ κανουν αυτο το οποιο εχουν σχεδιαστει να κανουν.
ΝΑ ΠΡΟΣΔΙΔΟΥΝ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΗΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ ΣΤΑ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΟΧΗΜΑΤΑ.

Το οτι εγινε υποχρεωτικο να ειναι μονιμα τα φωτα πορειας αναμμενα δεν οφειλεται στο οτι ετσι φαινεσαι καλυτερα, μια χαρα δουλεια εκαναν τα φωτα θεσεως κ πριν αυτη την εντολη για αυτο κ δεν καταργηθηκαν ουτος η αλλος.

Η εντολη δοθηκε γιατι παρατηρηθηκε οτι ενα μεγαλο ποσοστο οδηγων μοτοσυκλετων ξεκινουσε την εκαστωτε διαδρομη τους με τα φωτα σβηστα ΕΠΕΙΔΗ ΞΕΧΝΟΥΣΑΝ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΨΟΥΝ κ οχι για να τους βλεπουν οι απεναντι οδηγοι.
Ετσι προτιμηθηκε να παραγονται μοτοσυκλετες με μονιμα φωτα αναμμενα ωστε να αποφευχθουν τετοιου ειδους καταστασεις κ κατα συνεπεια ατυχηματα επειδη ο "ξεχασιαρης" οδηγος μοτοσυκλετας δεν ειδε τη λακουβα, την χαραξη του δρομου, την διαχωριστικη γραμμη κλπ.
Την ευθυνη για την θεση σου στο οδοστρωμα την εχουν απο παλια εως κ σημερα τα φωτα ΘΕΣΕΩΣ κ οχι τα πορειας.

Τα γραφωμενα μου ΔΕΝ αναιρουν αυτα που εσυ εγραψες, μπορεις να εχεις την δικια σου αποψη για οτι θες ακομα κ αν για εμενα ειναι λαθος. Δεν θα κρινω εγω κανεναν (οπως κανεις εσυ).
Εγω απλα εδωσα μια τεκμηριωμενη απαντηση στο ερωτημα που τεθηκε στο αρχικο ποστ.
Αν εχεις κατι να πεις πανω στο θεμα, πες το ελευθερα κ ασε εμενα να εχω την δικια μου γνωμη χωρις να με κρινεις.

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Re: Διακοπτης για τα φωτα

Δημοσίευση από Theod »

ΟΚ ο καθένας κάνει τις επιλογές του και όποιος διαβάζει βγάζει το δικό του συμπέρασμα...
Το μόνο που έχω να προσθέσω (και κατά την γνώμη μου ΕΚΕΙ είναι η ουσία) είναι ότι με όλα αυτά έχεις κάνει ένα βήμα πίσω στην ασφάλειά σου σε σχέση με την μαμά κατάσταση.
Δηλαδή εκεί που έβαλες τα ξένον για να φωτίζουν πιο δυνατά και να σε κάνουν πιο ορατό απ' ότι τα μαμά, τώρα μένεις με τα φώτα θέσης και προσπαθείς να πείσεις τον ευατόν σου ότι αυτά αρκούν για να σε κάνουν ορατό την ημέρα... :roll:
Στην προσπάθειά σου αυτή πετάς στα σκουπίδια δεκάδες μελέτες οδικής ασφάλειας που έχουν γίνει σε σχέση με την χρήση των φώτων την ημέρα και την συμμετοχή τους στην ασφάλεια (ειδικά για τις μοτό), καθώς και όλη την διεθνή συσσωρευμένη εμπειρία επί αυτού...Ξέρεις φυσικά μέσα σου ότι τα περί μόνιμης χρήσης των φώτων λόγω ..."ξεχασιάρηδων" οδηγών δεν στέκει ούτε σε επίπεδο πλάκας, αλλά δεν μπορώ να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας και βαριέμαι να ψάχνω λινκ επίσημων μελετών γύρω από το θέμα για να αντικρούσω τα αυτονόητα...

Δικαίωμά σου φυσικά να πιστεύεις και να κάνεις ότι θέλεις αλλά επίτρεψέ μου να έχω τις αντιρήσεις μου και να συνεχίσω να θεωρώ εντελώς άστοχη (και σε ένα βαθμό επικίνδυνη) την όλη διαδικασία και να προσπαθώ στον βαθμό που μπορώ να αποτρέψω κάποιον να κάνει το ίδιο, πάντα ΕΞΗΓΩΝΤΑΣ το γιατί και πως ... :/abwave::)

Άβαταρ μέλους
dimitrisfz
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3390
Εγγραφή: Σάβ 12 Απρ 2008, 20:12
Model: MT09
Model year: 2015
Τοποθεσία: Milktsi
Επικοινωνία:

Re: Διακοπτης για τα φωτα

Δημοσίευση από dimitrisfz »

Θαναση, το δικο μου παραδειγμα σχετικα με την μεγαλη σκαλα βοηθαει στο να σε βλεπουν και αν τυχον θελησω να κανω σινιαλο, το κανω απο τον διακοπτη.

Γενικα τελευταια χρησιμοποιω την μεγαλη σκαλα της ηλιολουστες μερες μονο και σε διαβεβαιωνω οτι μονο 1 φορα χρειαστηκε να κορναρω, αποτελεσμα του οτι σε βλεπουν περισσοτερο.

Προσωπικη αποψη και χρηση. :/abwave::)
Οι σοφοί μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
Οι ανόητοι μιλούν επειδή πρέπει κάτι να πουν.
Πλάτων, 427-347 π.Χ

xronis
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Δευ 12 Απρ 2010, 12:57
Model: FZ6 S2
Model year: 2005
Τοποθεσία: ΧΑΝΙΑ-ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Re: Διακοπτης για τα φωτα

Δημοσίευση από xronis »

Ρε παιδία δεν υπάρχει λόγος να την λεει ο ενας στον αλλον.. +:Shame on you=+:[-X ..Τελικα απο οτι καταλαβαινω δεν υπαρχει καποιος που να εχει βαλει μονος του διακοπτη
??

Άβαταρ μέλους
zaharakis
Δημοσιεύσεις: 1097
Εγγραφή: Πέμ 03 Φεβ 2005, 23:36
Model: -
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ
Επικοινωνία:

Re: Διακοπτης για τα φωτα

Δημοσίευση από zaharakis »

xronis έγραψε:Εχει βαλει κανεις διακοπτη για τα φωτα??
να μας δωσει καποια βοηθεια για το πωσ τον συνδεουμε και απο που το αγοραζουμε...
Ευχαριστωω...

καλημερα σε ολους :D

εγω εχω διακοπτες στα φωτα απο τον 3ο μηνα που πηρα το μηχανακι μου!τοσα χρονια (αισιως 7 μεχρι στιγμης)δεν μου εχει καψει λαμπα ξενον ΠΟΤΕ κ δεν ειχα κανενα προβλημα ΠΟΤΕ με τους διακοπτες!
γιατι ποτε δεν κοβω ρευμα σε τετοιες παρεμβασεις,αλλα ΠΑΝΤΑ το σωμα!ετσι δεν περναει φορτιο απο τον μικρο(θεμα χωρου,χωροταξιας κλπ)διακοπτη κ ουτε προκειται ποτε να κανει "αρτ" ο διακοπτης (απο τις πολλες εναλλαγες φορτιου που θα περναγε αν ειχα ρευμα σε αυτον)ωστε να παθει βλαβη ο ιδιος αλλα κ το οποιο κυκλωμα διαχειριζεται.

θα μου πειτε γιατι να βαλεις διακοπτη για τα φωτα,την στιγμη που καποιος (νομοθετης,κατασκευαστης) εχει προβλεψει για την ασφαλεια σου κ εχει κανει το μηχανακι σου,να εχει τα φωτα παντα αναμμενα για το ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΚΑΛΟ κ οχι για να σου κανει ζημια,οπως εσυ πιστευεις με το φτωχο σου μυαλουδακι κ πας να παρεμβεις ?

γιατι εγω μενω σε χωριο κ κινουμαι καθημερινα σε επαρχιακους δρομους,με μικρες συνηθως αποστασεις,χωρις κινηση...ετσι οταν πχ,θελω να κατεβω καλοκαιρι (απο εκει ξεκινησε η ολη ιστορια κ αποφασισα να τους βαλω) απο το σπιτι μου στην παραλια,που ειναι 250 μετρα,κ εχει 40+ βαθμους C,τα φαναρια αναβουν κ ζεσαταινονται υπερβολικα με αποτελεσμα να μειωνεται η διαρκεια αποδοσης του χρωματος που ειναι βαμμενοι οι καθρεπτες των φαναριων εσωτερικα,οπως κ η διαρκεια ζωης των xenon λαμπων μου (που μετρανε ωρες λειτουργιας κ οχι "αναματα") :wink:

αν εμενα σε πολη η σε πολυσυχναστο μερος (πολεις,μεγαλες κωμοπολεις κλπ),ΠΟΤΕ δεν θα σκεφτομουν να το κανω για καθαρα λογους ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΜΟΥ !!
τα φωτα ειναι αναμενα κ πρεπει να ειναι για να ειναι ορατος ο μοτοσυκλετιστης απο ολους τους οδηγους που ερχονται απεναντι/παραλληλα/διπλα κλπ!!! ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΑΝΑΜΕΝΑ για την δικη μας ασφαλεια κ μονο για αυτη!
χωνεψτε το καλα κ ξεχαστε οτι αλλο!
παρεμβαινοντας σε αυτο το κομματι της λειτουργιας της μοτοσυκλεττας σας,πρεπει να εισαστε απολυτως σιγουροι,οτι:

με το που βγαινετε σε δημοσιο δρομο θα τα εχετε ΠΑΝΤΑ αναμμενα!

στα περισσοτερα ατυχηματα που εμπλεκονται μηχανες,η 1η κουβεντα του αλλου οδηγου του αλλου οχηματος,ειναι συνηθως

ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΙΔΑ

οσο για τις διαφωνιες/αντιδρασεις με πιο "εντονο" τονο που προειπωθηκαν,αυτα ειναι μεσα στην "καθημερινοτητα" ενος φορουμ,που ειναι δημοσιο κ που καταθετονται αποψεις,απο ανθρωπους,διαφορετικων χαρακτηρων κ τροπου σκεψης. :)

ειναι υγιες να διαφωνουμε κ καπου που κ που αλλα κ να "τσακωνομαστε" χωρις φυσικα να ξεπαρναμε τα ορια του αλληλοσεβασμου μεταξυ μας :)

δεν εχουμε να χωρισουμε τπτ κ δεν ειναι υποχρεωτικο να συμφωνουμε παντα,δεν ειναι υγιες :wink:
τα σεβη μου κ την καλημερα μου σε ολους :)
ολοι μας αγαπαμε αυτο που κανουμε....
ας κοιταμε να το κανουμε με ασφαλεια..
οχι αλλες απωλειες.
Δημητρης Χαλκιδα
http://www.youtube.com/my_videos?feature=mhum

xronis
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Δευ 12 Απρ 2010, 12:57
Model: FZ6 S2
Model year: 2005
Τοποθεσία: ΧΑΝΙΑ-ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Re: Διακοπτης για τα φωτα

Δημοσίευση από xronis »

τελικα καποιος να μας πεις πως τα εβαλε δεν υπαρχει??

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Διακοπτης για τα φωτα

Δημοσίευση από jskf16 »

Προσωπικα αν εβαζα (...που δε θα εβαζα) , θα επαιρνα το διακοπτη+καλωδιο (+πολυμετρο ισως χρειαστει) και βρισκοντας το ρελε που δινει στα φωτα ρευμα θα εκοβα απο εκει μεσα μεσω διακοπτη το ρευμα προς αυτα! Και αυτο γιατι διαφορετικα το ρελε θα δουλευει μονιμα και χωρις λογο+ τη προστασια που παρεχει το ρελε προς το διακοπτη οσο αναφορα τα amper.Αν πιανουν τα χερια σου , εχεις το manual αρα και το ηλεκτρολογικο σχεδιο της μηχανης το ρελε και σε ποιο χρωμα παρεμβαλεις το διακοπτη σου νομιζω δεν θα ειναι δυσκολο....

xronis
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Δευ 12 Απρ 2010, 12:57
Model: FZ6 S2
Model year: 2005
Τοποθεσία: ΧΑΝΙΑ-ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Re: Διακοπτης για τα φωτα

Δημοσίευση από xronis »

ευχαριστωω..

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρολογικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες