kill switch- Killed

Οτι αφορά τα ηλεκτρικά μέρη , ηλεκτ/κες εγκαταστάσεις
DeusEx
Δημοσιεύσεις: 385
Εγγραφή: Τρί 26 Μάιος 2009, 23:44
Επικοινωνία:

kill switch- Killed

Δημοσίευση από DeusEx »

Ειχα ξαναπει για το προβλημα που ειχα πριν απο καιρο με το kill-switch, μου διεκοπτε/κομπιαζε εν κινηση το μοτερ και ειχα φρικαρει...

Τοτε δεν μπορουσε να παει το μυαλο μου οτι φταιγανε οι οξυδομενες επαφες εντος του διακοπτη!

Τοτε τον ειχα ανοιξει,καθαρισει και επισκευασει με μια φρεσκια στρωση μεταλλου.

Εχθες λοιπον ηταν η ωρα του ξανα.. Μου εκανε ενα μικρο κομπιασμα στην εθνικη, και με αφησε στην Π.ραλλη ...

Απο εκει κ περα πηγαινα με το ενα χερι στην μανετα κ με το αλλο πιεζωντας τον διακοπτη.

Οταν εφτασα σπιτι, τον ανοιξα και παρεκαψα τον μηχανησμο του kill, και τωρα δουλευει αψογα. Ελπιζω να μην χρειαστει ποτε...

Αλλα τοσα χρονια τωρα, ουσιαστικα ποτε δεν το χρειαστηκα, ουτε μου ελλειψε ποτε η λειτουργια του...

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: kill switch- Killed

Δημοσίευση από jskf16 »

....ωραια , αυριο βγαλε και το πλαινο σταντ :mrgreen: αμα ο διακοπτης εκει οξειδωθει!!

Τη παραπανω <<μοντα>> μη τη κανετε πραξη :!:

DeusEx
Δημοσιεύσεις: 385
Εγγραφή: Τρί 26 Μάιος 2009, 23:44
Επικοινωνία:

Re: kill switch- Killed

Δημοσίευση από DeusEx »

"Τη παραπανω <<μοντα>> μη τη κανετε πραξη "

μπορειται εναλλακτικα να πληρωσετε γυρω στα 70ε για εναν καινουργιο διακοπτη, αν τα εχετε.

εγω δυστηχως δεν τα ειχα...

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: kill switch- Killed

Δημοσίευση από jskf16 »

.....δεν ειναι λυση αυτο που εκανες ωστε να το προτεινεις (εκτος και εαν το αφησεις προσωρινα) , δοκιμασε να τον επισκευασεις (οπως και ειχες κανει) παλι οι περισσοτεροι με ενα απλο σπρευ επαφων και τριψιμο της οξειδωσης επανηλθαν!!

Καλυτερα να δωσεις 70ευρω παρα να μαθεις τι? θα παθεις (....μακρυα απο ολους) οταν θα σου χρειαστει :!:

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: kill switch- Killed

Δημοσίευση από manos_mas »

και εγω τον ειχα απομονωσει γιατι μου ειχε κανει κολπα στην εθνικη και παραλιγο να με αφησει στην Κινετα. Ομως οταν το πηγα στο συνεργειο μου ειπε οτι για να σβησουν καποιες βλαβες απο τον εγκεφαλο , πρεπει να ανοιγο-κλεισεις το kill switch διαδοχικα , οποτε εκει τοποθετησα καινουργιο ξανα . νομιζω το κοστος του ειναι λιγοτερο απο 60 ευρω.
ΑΝ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΙΣΩ ΣΟΥ ΝΑ ΣΦΥΡΙΖΕΙ ... ΜΗ ΦΟΒΗΘΕΙΣ... ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΜΟΥ ΠΟΥ ΣΕ ΣΥΓΥΡΙΖΕΙ.....

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: kill switch- Killed

Δημοσίευση από jskf16 »

....ναι , ΚΑΙ αυτο ειναι μια απο τις χρησιμοτητες του kill , ευτυχως μας το θυμισες 8) :thumright:
:/abwave::)

Άβαταρ μέλους
jordanbikes84
Δημοσιεύσεις: 368
Εγγραφή: Δευ 08 Μαρ 2010, 13:39
Επικοινωνία:

Re: kill switch- Killed

Δημοσίευση από jordanbikes84 »

Μια ερώτηση: Το kill-switch έχει θέμα μόνο λόγω οξείδωσης, δηλαδή λόγω έκθεσης της μοτοσικλέτας σε συνθήκες υγρασίας; Γιατί εγώ που την έχω σε κλειστό χώρο, ουδέποτε μου έχει παρουσιάσει το παραμικρό, είτε τον χρησιμοποιώ, είτε τον έχω μονίμως ανοιχτό (τα έχω δοκιμάσει και τα δύο).

Άβαταρ μέλους
AUDIOSLAVE
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 1346
Εγγραφή: Τετ 24 Αύγ 2005, 14:08
Model: FZ6
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Re: kill switch- Killed

Δημοσίευση από AUDIOSLAVE »

κ εγω δεν εχω κιλλ, χαλασε ενω δεν το χρησιμοποιουσα.
κ αν ειχε χαλασει μεσα στην πιστα θα ειχα σκοτωθει.

εκτος απο το να σβηνεις βλαβες, τι αλλο χρησιμευει???

οταν ετσι κ αλλιως πεσει το μηχανακι, σβηνει μονο του.

ποια ειναι αλλη περιπτωση αναγκης???
Over thinking, over analyzing separates the body from the mind.
Withering my intuition leaving opportunities behind.
Feed my will to feel this moment urging me to cross the line.
Reaching out to embrace whatever may come.

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: kill switch- Killed

Δημοσίευση από jskf16 »

....εχουμε ξανα αναφερθει και εχουμε πει 100000 φορες οτι ειναι emergency button οπως ολα τα κοκκινα κουμπια , οπου και εαν βρισκονται απο μηχανες μεχρι αεροπλανα.Οι εταιριες ακολουθουν το λεγομενο Occupational Health and Safety Management standards οπου πισω απο αυτο υπαρχουν κανονισμοι για την ασφαλεια του αναβατη και της μηχανης στα ηλεκτρικα της κυκλωματα.Δεν ειναι τυχαιο οτι βρισκετε δεξια και στον αντιχειρα!!!Το kill σε περιπτωση συγκρουσης ή πτωσης πρεπει να ειναι λειτουργικο και για αυτο λεγεται διακοπτης αναγκης ή εκτακτου.

Μηχανες που ειχαν πτωση πριν γεννηθουν οι ψεκαστες , γιατι υπαρχουν ακομα παρα πολλες....συνεχιζαν να λειτουργουν μετα το πεσιμο κατι τρομερα επικινδυνο για τους αναβατες , το emergency button εκει ειναι η ακαριαια λειτουργικη λυση!! Ομοια ισχυει οτι αν η ψεκαστη δε πεσει αλλα καρφωθει ή γενικοτερα δε παρει κλιση τετοια ωστε να σβησει απο τον αισθητηρα ....υπαρχει η μεγαλη πιθανοτητα να δουλευει και εαν δε δουλευει να υπαρχει ρευμα που δε το θελουμε γιατι δε ξερουμε την εξελιξη ενος συμβαντος...οπως και να εχει το ρευμα πρεπει να διακοπει!!!!!!

Και απο το πλαινο σταντ σβηνει η μηχανη , αλλα δεν ειθισται να το κανετε!!!

Owners Manual:Ο διακοπτης υφισταται κυριως για λογους ασφαλειας η για περιπτωση εκτακτης αναγκης και πρεπει να παραμενει στην θεση RUN.

Και ενα τελευταιο παραδειγμα οπως σας κολλησε το kill , ετσι κολλησε και στον αλλο το γκαζι στη πιστα και περασε απεναντι.....βλεπετε το ειχε παρακαμψει :shock: ......δυστυχως ενστικτωδως το εψαχνε ο αντιχειρας του , αλλα το μυαλο του εφερε την εικονα οτι πριν 4 μερες ειχε αποφασισει να το παρακαμψει :!: Το περαστικα , σημερα για να του πω ....ειναι δυσκολο :(

Οποτε προτεινω να αφησουμε τον Ελληνα πατεντιαρη στην ακρη σε τετοια θεματα , να επισκεπτομαστε το συνεργειο μας και να αποκαθιστουμε την οποια ζημια της μοτισυκλετας μας το συντομοτερο δυνατο . Ωστε να κινηται με ασφαλεια για εμας αλλα και τους απεναντι.

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: kill switch- Killed

Δημοσίευση από manos_mas »

δεν οξειδωνεται απλα απο την υγρασια ,αλλα φθιρονται οι επαφες απο το πολυ ανοιξε - κλεισε . Μπορεις να του ενισχυσεις τις επαφες με ενα κολλητητι και λιγο καλαϊ, ωστε να ειναι πιο σφιχτες και να κανουν καλυτερ επαφη
ΑΝ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΙΣΩ ΣΟΥ ΝΑ ΣΦΥΡΙΖΕΙ ... ΜΗ ΦΟΒΗΘΕΙΣ... ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΜΟΥ ΠΟΥ ΣΕ ΣΥΓΥΡΙΖΕΙ.....

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: kill switch- Killed

Δημοσίευση από jskf16 »

.....σωστα , αλλα αμα υπερβαλεις απο τη χρηση λογικο ειναι να ταλαιπωρηθει , οποτε απο το κλειδι .Αυτο ειναι EMERGENCY δε το παιζουμε συνεχεια :lol: ..ανοιξε-κλεισε :mrgreen: προσωπικα δε πρεπει να το εχω πατησει 20 φορες και αυτο για τεστ ή σε θεματα διαγνωσης.

Παιδια εγω για την ασφαλεια τη δικια σας πρωτιστως το λεω και των υπολοιπων βεβαια που συνυπαρχουμε στο δρομο , απο εκει και περα ο καθενας κρινει και πραττει αναλογως :/abwave::)

DeusEx
Δημοσιεύσεις: 385
Εγγραφή: Τρί 26 Μάιος 2009, 23:44
Επικοινωνία:

Re: kill switch- Killed

Δημοσίευση από DeusEx »

Με καλαϊ και κολλητηρι το ειχα φτιαξει τοτε και δουλευε μια χαρα.

Μετα απο εναν χρονο κ αρκετες βροχες μετα, τον εκλεισε ενας φιλος μου εσφαλμενα απο το κιλλ αντι απο το κλειδι και αρχισαν παλι τα περιεργα.

Δεν ηξερα οτι χρησιμοποιειται για να σβησεις βλαβες απο τον εγκεφαλο.

Γενικα, δεν ειναι κ οτι πιο ποιοτικο επανω στα μηχανακια μας! Στο παλιο μου το χοντα χρ125 απο εκει το εκλεινα για χρονια, και ακομα δουλευει αψογα!

Άβαταρ μέλους
dudukas
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Παρ 11 Ιουν 2010, 13:55
Model: -
Τοποθεσία: Ζακυνθος
Επικοινωνία:

Re: kill switch- Killed

Δημοσίευση από dudukas »

Σημερα ενα tw125 που εχει ο πατερας μου την εκανε οπως πηγαινε με καμια 70 ξαφνηκα εσβησε ακαριαια κ αρχισε τα μπαντιλικια πατωντας συμπλεχτη σταματησε σε ασφαλεια κ μετα με την μιζια πηρε κανονικα ελυσα τον διακοπτη κ ειδα μια μικρη οξειδωση κ μιλαμε για μηχανακι με 9000 χιλ σε 6 χρονια κ παντα σε γκαραζ κ ποτε χρηση του διακοπτη αρα προφανως εκει πονανε ολα τα yamaha αρα προσωχη κ ελενχο εκει γιατι μπορει να σε σκοτωσει κατι τετοιο.....
ενα μπλε 400αρι του 98!!!(600 πλεον.....)

nkriaras
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Πέμ 10 Μάιος 2012, 01:15
Επικοινωνία:

Τα παιξε ο διακόπτης Killer-switch....

Δημοσίευση από nkriaras »

Παίδες καλησπέρα, ένα ωραίο σημερινό πρωινό.... μου άφησε χρόνους ο διακόπτης....

Μου έσβησε σε μία στιγμή, η μηχανή και πάλι καλά εν στάσει... μετά δεν έπαιρνε καθόλου δεν ένιωθα την μίζα... λέω στην αρχή μπαταρία... βάζω τον αδερφό μου να με σπρώξει παίρνει..κ μετά από λίγο ξανα σβήνει.. λέω αν ήταν μπαταρία θα είχε ξερυθμιστεί κ η ώρα και δνε θα ανάβανε φλας και φώτα... ε το πάω στο συνεργείο αφού ξανα πήρε με τα χίλια ζόρια... και είναι ο διακόπτης... γιατί αν το κρατάμε μέσα κ ελαφρώς δεξιά πατημένο -- παίρνει αμέσως η μίζα και με το που το αφήσουμε σβήνει.. κόστος ανταλλακτικών 50ευρώ... τώρα εργατικά δεν ξέρω ακόμη, αύριο θα μου πεί.....

αχ άτιμα μεταχειρισμένα......

Άβαταρ μέλους
lyon
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2568
Εγγραφή: Πέμ 16 Νοέμ 2006, 21:09
Model: -
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Επικοινωνία:

Re: kill switch- Killed

Δημοσίευση από lyon »

Audio και οι υπολοιποι...
1. Σου κολλαει η ντιζα του γκαζιου
2.Διαπιστωνεις φωτια ή καπνους στη μοτοσυκλετα εν κινηση
3.Μπαινει π.χ σφιγγα και σε χτυπαει-τσιμπαει στο ματι απο το ανοιχτο κρανος
4.Σου σκαει αποτομα και ξαφνικα το λαστιχο
5.Διαπιστωνεις διαρροη βενζινης
6.Χαλασμενη κλειδαρια που δεν σβηνει τον κινητηρα
7.Το κυριοτερο σε πιανει πανικος για ολους τους παραπανω και αλλους τοσους λογους
Οταν συμβουν αυτα το πρωτο πραγμα που κοιτας ασυναισθητα ειναι το κοκινο κουμπακι
κινδυνου που σβηνει τη μηχανη.
Γι' αυτο λοιπον μη γινεστε κακομοιρηδες και μιζεροι (συγνωμη για τη σκληρη γλωσσα)
και για 50 ή 70 ευρω παιζετε με τετοια πραγματα και το καυχιεστε κιολας.
Στην τελικη υπαρχουν στο εμποριο για αυτους που γνωριζουν αξιολογοι διακοπτες
με τα μισα χρηματα να κανετε την δουλεια σας.
Αλλα μην απομονωνετε ποτε τον διακοπτη κινδυνου...!!!!!!
Οτιδηποτε απροσωπο διαβαζεις σε ενα φορουμ μπορει να προερχεται απο καποιον πιο
εξυπνο και πιο καταρτισμενο απο σενα, μπορει ομως και απο καποιον ασχετο. Η ευθυνη ειναι δικη σου!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρολογικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης