Μετατροπή φώτων Ι

Οτι αφορά τα ηλεκτρικά μέρη , ηλεκτ/κες εγκαταστάσεις
fastgeorgeboy
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Κυρ 23 Ιαν 2011, 22:38
Επικοινωνία:

Re: Μετατροπή φώτων Ι

Δημοσίευση από fastgeorgeboy »

Οχι την μπαταρία την είχα παει για φορτισμα και μου είχαν πει ότι είναι μια χαρά!!τωρα δεν παει άλλο θα την αλλάξω απλά φοβάμαι μην την χαλάσει!!πηρα και xenon αλλά δεν τα έβαλα ακόμη..αυτά τραβάνε πιο πολύ ρεύμα όταν θα δουλεύουν και τα δυο με το ίδιο σύστημα η λιγότερο;;
η ζωή είναι ένας μεγάλος δρόμος..αν είσαι μάγκας περνα τον με σόυζα!!!

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Μετατροπή φώτων Ι

Δημοσίευση από jskf16 »

Ωρες ωρες βαριεμαι να γραφω τα ιδια και τα ιδια..... :| :roll: .....προσφατα τα λεγαμε , ολα ετοιμα στο πιατο τα θελουμε :(

Διαβασε λιγο εδω και βλεπουμε....
http://www.fazerclub.eu/forumx/viewtopi ... 4&start=30

Η μπαταρια σου ειναι χαλια θεωρω αν ειναι και παλια ακομα χειροτερα με τις ακυρες μιζιες που εκανες...και εμενα φορτισε αλλα με αφησε +:Brick wall=+:](*,) , δε στα ειπαν καλα νομιζω και για αυτο σε αφησε κιολας!Εισαι και στα 110 watt και με ταλαιπωρημενη μπαταρια....δυσκολα τα πραγματα.

Στη τελικη βαλε τα φωτα (xenon) και βλεπεις τη συμπεριφορα της μπαταριας ποια θα ειναι..... :?: Αν αναβουν και οι 2 λυχνιες ελπιζω να εχεις παρει ρευμα απο το σωστο καλωδιο.

Soulhealer
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Πέμ 05 Μαρ 2009, 22:29
Model: FZ6
Επικοινωνία:

Re: Μετατροπή φώτων Ι

Δημοσίευση από Soulhealer »

πήγα πέρυσι τον Ιούνιο σε εξουσιοδοτημένο της Yamaha για αντικατάσταση μπαταρίας που τα είχε παίξει.. Την πλήρωσα 95ευρώ+5ευρώ εργασία. ύστερα από αυτό έκανα την μετατροπή με το δεύτερο φως αναμμένο. Η μπαταρία φέτος τον Ιούλιο με άφησε 2 φορές. Την φόρτισα και τις 2 φορές σε μεγάλο μηχάνημα συνεργείου αλλά η μπαταρία με πρόδωσε.. Τελικά άλλαξα πάλι μπαταρία αυτήν την φορά μόνος μου, την πλήρωσα 70ευρώ (ακριβώς ίδια μπαταρία με αυτήν που μου έβαλε ο YAMAHA :x ). Τώρα βέβαια δεν ξέρω αν φταίει η μετατροπή στα φώτα ή το ότι είχα αφήσει την μηχανή όλο το χειμώνα παρατημένη (=6μήνες), ή αν έχει αρχίσει και τα παίζει ο δυναμός.. Το θέμα είναι ότι στην μηχανή ούτε συναγερμό είχα όλο το χειμώνα ούτε τίποτα. Μόνη κατανάλωση το ρολόϊ στο κοντέρ που έδειχνε μόνιμα την ώρα. Φέτος βέβαια θα βγάλω τους πόλους από πάνω και βλέπουμε..
Τα πράγματα είναι απλά , το δύσκολο είναι να τα καταλάβεις..!!

Άβαταρ μέλους
Jo.Da.
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4228
Εγγραφή: Δευ 10 Ιούλ 2006, 16:07
Model: FZ6
Model year: 2005
Τοποθεσία: Σ' ένα υπόγειο της Βάθης κλαριΝτζίδικο...
Επικοινωνία:

Re: Μετατροπή φώτων Ι

Δημοσίευση από Jo.Da. »

Soulhealer έγραψε:[...]το ότι είχα αφήσει την μηχανή όλο το χειμώνα παρατημένη (=6μήνες)[...]
Το είπες μόνος σου...
Soulhealer έγραψε:[...]Φέτος βέβαια θα βγάλω τους πόλους από πάνω και βλέπουμε...
Αυτό να κάνεις, ή να τους συνδέσεις με ένα φορτιστή - συντηρητή μπαταρίας!
:/abwave::)
Γιάννης ο tirbouchon-άκιας (Iσορροπημένα ανισόρροπος)
Θ.
Peace of mind (in need)!!!

Soulhealer
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Πέμ 05 Μαρ 2009, 22:29
Model: FZ6
Επικοινωνία:

Re: Μετατροπή φώτων Ι

Δημοσίευση από Soulhealer »

ναι μάλλον αυτό θα κάνω.. θα βγάλω τους πόλους.. φαντάσου πέρυσι ούτε συναγερμό δεν είχα βάλει για να μην μου φάει την μπαταρία, αυτούς τους 6 μήνες. Τα προηγούμενα χρόνια βέβαια δεν είχα πρόβλημα..πήρα το μηχανή μεταχειρισμένη το 2009 και 3 χρόνια μετά άλλαξα μπαταρία για πρώτη φορά (100 ευρώ :x )και ένα χρόνο μετά πάλι αλλαγή μπαταρίας.. Η χρήση της μηχανής δεν έχει αλλάξει 4 χρόνια που την έχω τώρα.. κυκλοφορώ τα καλοκαίρια με την μηχανή και το χειμώνα με το αυτοκίνητο ;)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Soulhealer την Δευ 26 Αύγ 2013, 18:23, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Τα πράγματα είναι απλά , το δύσκολο είναι να τα καταλάβεις..!!

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Re: Μετατροπή φώτων Ι

Δημοσίευση από Theod »

Φίλε μου όταν η μπαταρία μένει εντελώς αδρανής πολλούς μήνες είναι φυσιολογικό να αδειάζει. Και αυτό θα συμβεί είτε έχεις συναγερμό πάνω είτε όχι - απλά αν έχεις συναγερμό θα αδειάσει πολύ νωρίτερα. Ακόμα και αν βγάλεις τους πόλους και την αφήσεις έτσι κανένα εξάμηνο, πάλι μια πτώση θα την έχει.
Αν όντως δεν κινείς καθόλου το μηχανάκι για αρκετούς μήνες η καλύτερη λύση είναι να την βγάλεις από το μηχανάκι και κατά καιρούς (μια φορά το μήνα) να την συνδέεις για μερικές ώρες με κάποιον φορτιστή-συντηρητή όπως σου έγραψαν παραπάνω. Έτσι θα είναι πάντα ετοιμοπόλεμη :/abwave::)

Soulhealer
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Πέμ 05 Μαρ 2009, 22:29
Model: FZ6
Επικοινωνία:

Re: Μετατροπή φώτων Ι

Δημοσίευση από Soulhealer »

σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας θα την έχω εκτός και θα παιζει φόρτιση κάθε τόσο ώστε από άνοιξη να την έχω οκ!!
Τα πράγματα είναι απλά , το δύσκολο είναι να τα καταλάβεις..!!

tenis82
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ 30 Σεπ 2012, 21:55
Επικοινωνία:

Re: Μετατροπή φώτων Ι

Δημοσίευση από tenis82 »

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια μεσα απο το forum,
σημερα εκανα και εγω την μετατροπη με επιτυχια!!! +:Dancing=+:\:D/

kicko
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τρί 22 Μαρ 2016, 22:17
Model: FZ6
Model year: 2004
Επικοινωνία:

Re: Μετατροπή φώτων Ι

Δημοσίευση από kicko »

Ξεθαβω το θεμα μιας και ειμαι καινουργιος fazερας.θελω να κανω την μετατροπη και απο video στο youtube ειδα οτι μπορω να ξυσω το πρασινο καλωδιο μετα τον διακοπτη φωτων στο τιμονι και να το συνδεσω στον τριτο πολο της λαμπας που ειναι κενος.ειναι σωστο? Και κατι ακομη που μπορω να βρω αυτο που χρειαζεται για να ενωθει το καλωδιο με τη φυσα της λαμπας?

Roy-D
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Κυρ 29 Μάιος 2016, 14:39
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Μετατροπή φώτων Ι

Δημοσίευση από Roy-D »

Μια ερώτηση γιατί θέλω να κάνω κι εγώ την μετατροπή με. Τα φώτα και αν αλλάξω και τις λάμπες με λίγο καλύτερες... Επειδή τα χέρια μου δεν πιάνουν και δε θέλω να κάνω πειράματα έχει το κλαμπ κάποιον συνεργαζομενο να μας το κάνει?

Άβαταρ μέλους
lyon
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2568
Εγγραφή: Πέμ 16 Νοέμ 2006, 21:09
Model: -
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Επικοινωνία:

Re: Μετατροπή φώτων Ι

Δημοσίευση από lyon »

Δεν εχουμε καποιον ως λεσχη για τετοιες δουλειες δυστυχως.
Μονο μεμονωμενοι που το εχουν ηδη κανει αν σου προτεινουν.
Οτιδηποτε απροσωπο διαβαζεις σε ενα φορουμ μπορει να προερχεται απο καποιον πιο
εξυπνο και πιο καταρτισμενο απο σενα, μπορει ομως και απο καποιον ασχετο. Η ευθυνη ειναι δικη σου!!!

hlias303
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Παρ 03 Ιουν 2016, 02:19
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: Μετατροπή φώτων Ι

Δημοσίευση από hlias303 »

καλησπερα σημερα εκανα και γω την πατεντα με τις 2 λαμπες και αρχικα ολα καλα σε σε πρωτο βαθμο !!στο προβλημα τωρα σε καποια φασι στον δρομο (μερα ευτιχος) κοιταζω να οργανα μου και βλεπω μονιμα αναμενα τα 2 λαμπακια των φλασ και το ενδικτικο τησ μεγαλισ σκαλσσ!! σταματω δεχια τσεκαρω μπροστα (με αναμενο μοτερ)δουλευουν μονο οι ψειρεσ! (σαν να μιν εχς βαλι μπροστα το μοτερ!) και πισω αναβουν ολα μαζι φοτα φλασ ολα μονιμα αναμενα!(λεδ φαναρι ενσοματομενα φλασ) σωινς αναφω τιποτα τα ιδια ! ανιγο σελα βγαζο τον συναγερμο και αυτον σημερα τον εβαλα αλα δεν! τιποτα ολα το ιδιο δεν μπορεσ βεβαια ν ατο βαλω μπροστα χωρισ μοναδα συναγερμου λογο μπλοκου μονο μιζα αλα παλι τιποτα τα ιδια ξανα βαζω συναγερμο βγαζς την μπριζα τησ h4 παλι τα ιδια λεω παω να τα ψιλοσω ολα απο τιην αρχη να δς που εγινε η μ*λ*κια ξεκιναω και σε 100μςετρα ολα δουλευουν ρολοι παλη ! εκανα ακλα 15 χιλιομετρα φτανω σπιτι τα ψιλονω ολα ! τελεια ολα δεν ξερω τη εγινε και με προβληματιζει μηπως την παθω στον δρομο νυχτα και μεινω απο φωτα καμια ιδεα?

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Μετατροπή φώτων Ι

Δημοσίευση από jskf16 »

Oταν δε το εχετε το αντικειμενο να δινεται 20-30-40* ευρω σε ενα ηλεκτρολογο να σας το κανει σωστα και με ασφαλεια πανω απ ολα!Απο εδω τωρα , διαγνωσεις του τι μπορει και πως ....ειναι επικινδυνες :!:

*Δεν εχουν αξια μπροστα στη δικη σας ασφαλεια και ψυχικη ηρεμια.

Άβαταρ μέλους
dimitris pap
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Σάβ 17 Μάιος 2014, 20:53
Model: FZ1
Model year: 2006
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Επικοινωνία:

Re: Μετατροπή φώτων Ι

Δημοσίευση από dimitris pap »

Προπάντων η ασφάλεια μας φιλε!
Και μένα πιάνουν τα χέρια μου, αλλά για ηλεκτρολογικά δεν αγγιζω :)
Το ποιο απλο ειναι κάποια ένωση δεν κάνει καλή επαφή και δημιουργεί βραχυκύκλωμα! Ή να έχεις κάποιο λάθος στη συνδεσμολογία και να φορτώνεται με παραπάνω από όσο αντέχει ρεύμα καποιο καλώδιο! Επειδή μπορεί να σου βγάλει χοντρό πρόβλημα άμεσα πας ηλεκτρολόγο ή τα επαναφερεις όλα μαμα :D
Αστα! Σε φίλο με GS650 μετά από παρέμβαση που έκανε μόνος του, του πήρε φωτιά η καλωδιωση μέσα στο γκαράζ του τη νύχτα. κατέβηκε το πρωί να φύγει και βρομαγε ο τόπος. κόστος, μια πλεξουδα και η μονάδα του abs!! :shock:

hlias303
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Παρ 03 Ιουν 2016, 02:19
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: Μετατροπή φώτων Ι

Δημοσίευση από hlias303 »

jskf16 έγραψε:Oταν δε το εχετε το αντικειμενο να δινεται 20-30-40* ευρω σε ενα ηλεκτρολογο να σας το κανει σωστα και με ασφαλεια πανω απ ολα!Απο εδω τωρα , διαγνωσεις του τι μπορει και πως ....ειναι επικινδυνες :!:

*Δεν εχουν αξια μπροστα στη δικη σας ασφαλεια και ψυχικη ηρεμια.
κατά 1oν να σας ενημερώσω ότι το πρόβλημα μου ήταν πεσμένη μπαταρία από τις δοκιμες !κατά την εγκατάσταση του συναγερμού! κατα 2ον είμαι μηχανικός διπλωματούχος και επαγγελματίας στο ηλεκτρολογικό κομμάτι οποτε έγιναν όλα όπως έπρεπε και όπως θα τα έκανε και ένας ηλεκτρολόγος!(μπορεί και πολύ καλύτερα) επίσης δεν έγινε πουθενά κάψιμο στην καλωδίωση για τα φώτα στην μπρίζα μπροστά από τη μπαταρία έβαλα καινούργιο φισάκι μέσα στην μαμά μπρίζα και η καλωδίωση έγινε εργαστάσιο!!!


φιλε dimitri pap και εγώ έχω πάρει φωτιά με αμάξι πελάτη από δουλειά επαγγελματία ηλεκτρολόγου!!! οποτε δεν μου λέει κάτι αυτό! ευχαριστώ και τους 2 για τον χρόνο σας !!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρολογικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες