Μετατροπή φώτων Ι

Οτι αφορά τα ηλεκτρικά μέρη , ηλεκτ/κες εγκαταστάσεις
Άβαταρ μέλους
socrates fz6s2
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 799
Εγγραφή: Τετ 23 Ιούλ 2008, 02:42
Model: -
Τοποθεσία: Δάσος Χαϊδαρίου
Επικοινωνία:

Re: Μετατροπή φώτων Ι

Δημοσίευση από socrates fz6s2 »

Είπαμε το φως είναι ισχυρό(τατο), αλλά μέχρι στιγμής (και χρησιμοποιώντας την καθημερινά) δεν έχω αντιμετωπίσει τέτοιο πρόβλημα (να ενοχλώ τους καθρέπτες ή τους απέναντι).. όχι όμως κι ότι δεν με βλέπουν, το αντίθετο μάλιστα (όπως λέει κι ο Γιώργος) +:Whistle=+::-
Βέβαια όλα αυτά είναι εμπειρικά κι αίσθησή μου.. όντως θα πρέπει κάποια στιγμή να ελέγξω τη δέσμη (επίσημα) καθώς είναι το μόνο που με απασχολεί-προβληματίζει στην παρούσα φάση και σε ειδικό μηχάνημα από ειδικό τεχνικό.. Δεν ξέρω όμως κάποιον, που να μπορώ και να τον εμπιστευτώ (έχει κάποιος κάποια πρόταση στα Δυτικά προάστια;).. επίσης πρέπει να βρω χρόνο.. μόνο απογευματόβραδα ή κάποια Σάββατα έχω.. +:Think=+::-k
Θα επανέλθω για feedback όταν θα έχω νεώτερα.. :/abwave::)
Η αξία ενός ανθρώπου φαίνεται: όχι από τον τρόπο που φέρεται σε αυτούς που έχουν κάτι να του προσφέρουν .. αλλά, από τον τρόπο που αντιμετωπίζει αυτούς από τους οποίους δεν έχει τίποτα να περιμένει ..!!..

Άβαταρ μέλους
m-power
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 551
Εγγραφή: Τρί 25 Ιαν 2005, 11:51
Model: Other
Model year: 2015
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Μετατροπή φώτων Ι

Δημοσίευση από m-power »

Στις μαμά λάμπες αλογόνου τα πορείας έχουν ένα καθρέφτη που στέλνει το φως στην μια πλευρά, έτσι ακριβός είναι και στις LED.
Στις Η4 στους προβολείς δεν υπάρχει ο καθρέφτης και μιας τα led είναι από την μια πλευρά έχουν πρόβλημα.

Το μαμά κάτοπτρο του FZ6 είναι χάλια το είδα και με μαμά λάμπες πόσο χάλια διαχέει το φως απλός με τις LED φαίνεται ποιο έντονα.

Οι εργοστασιακές λάμπες είναι 1000 lumens και οι LED 2000-4000 lumens.
Aprilia Caponord 1200 '15

sakisart
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τετ 28 Οκτ 2015, 14:21
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Μετατροπή φώτων Ι

Δημοσίευση από sakisart »

Τα δύο φανάρια πάντως δεν έχουν ίδιο καθρέπτη.Σε αλογόνου όταν είναι αναμμένα και τα δυο σε πορείας, αν δει κάποιος από μπροστά σε μια Α απόσταση δεν υπάρχει ισορροπία των δύο φαναριών στο πως διαχέεται το φως. Στο ένα φανάρι δείχνει λίγο λίγο πιο έντονο. Έτσι δεν είναι;

sakisart
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τετ 28 Οκτ 2015, 14:21
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Μετατροπή φώτων Ι

Δημοσίευση από sakisart »

Παιδιά επανέρχομαι στο θέμα των φώτων. Τα έχω πάλι να ανάβουν και τα δυο, το βράδυ με βολεύουν . Θέλω όμως να βάλω ένα διακόπτη για την H7 την ημέρα να μη δουλεύουν και τα δυο ή το καλοκαίρι κάποιες φορές που απαιτεί η μηχανή περισσότερο ρεύμα. Η σύνδεση του διακόπτη γίνεται κατευθείαν στο καλώδιο της H7;
Έχετε να μου προτείνετε κάποιο διακόπτη δοκιμασμένο;
Μια μπακαλιστικη μέθοδος είναι να βγάζω τη φύσα όταν δε θέλω να ανάβει το ένα φανάρι :mrgreen:



sakisart
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τετ 28 Οκτ 2015, 14:21
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Μετατροπή φώτων Ι

Δημοσίευση από sakisart »

Θεωρείτε ότι ακόμη και με διακόπτη να ανάβει το 2ο υπάρχει κίνδυνος για πηνία; Όταν η μηχανή είναι σε κίνηση πχ σε ταξίδι από 6000rpm+ και ο δυναμος "δίνει " είναι επαρκής η τροφοδοσία amper;
Και ένα άλλο. Η μηχανή χάνει άλογα με τα φανάρια ανοιχτά;

sakisart
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τετ 28 Οκτ 2015, 14:21
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Μετατροπή φώτων Ι

Δημοσίευση από sakisart »

Συγνώμη αν εγινα κουραστικός με το θέμα φωτα. Απλως εχω βάλει διακόπτη για το Η4( να το αναβω οποτε θελω) Πηγα για service σε αλλο yamaha μηχανικο και μου ειπε να μη δουλεύω καθόλου τα δυο μαζι,ενω ο προηγούμενος που εβαλα και το διακόπτη εκει(παλι επίσημο yamaha) ειπε οτι σε πορεία-ταξιδι επειδή ψύχονται τα πηνια και φορτίζει δεν εχει θεμα να δουλεύουν και τα δύο.
Αντε βγάλε άκρη :)

pilotos7
Δημοσιεύσεις: 315
Εγγραφή: Τρί 13 Αύγ 2013, 19:09
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: Μετατροπή φώτων Ι

Δημοσίευση από pilotos7 »

Και με το 1 φαναρι αν βαλεις ξενον εχεις εξαιρετικα φωτα..ποτε δεν χρειαστηκα κατι παραπανω

Kriton
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ 03 Μάιος 2019, 19:55
Model: FZ6 S2
Model year: 2009
Επικοινωνία:

Re: Μετατροπή φώτων Ι

Δημοσίευση από Kriton »

Επί τη ευκαιρία πριν λίγες μέρες συνέδεσα κ γω τη δεύτερη λάμπα στη μεσαία σκάλα σύμφωνα με τις οδηγίες. Μετά από μια μέρα το μηχανάκι εμεινε από μπαταρία, 2-3 φορές μέσα στη μέρα. Μόλις το αποσύνδεσα επανήλθε η κανονικότητα καθώς ούτε πριν είχα πρόβλημα. Υπάρχει περίπτωση να φταίνε οι λάμπες αλογόνου , επειδη είναι αρκετά ενεργεβορες?
Η αλήθεια είναι ότι έχω προβληματιστεί, αφενός ο φωτισμός είναι ανεπαρκής το βράδυ, ειδικά σε επαρχιακό δίκτυο, αφετέρου κατά τη γνώμη δείχνει πολύ καλύτερο εμφανισιακά με τα δύο φανάρια αναμμένα.

Άβαταρ μέλους
AndStuff
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Τετ 29 Ιαν 2020, 23:58
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Τοποθεσία: Πειραιάς
Επικοινωνία:

Re: Μετατροπή φώτων Ι

Δημοσίευση από AndStuff »

Οταν αγορασα το δικο μου, ειχε ηδη τη μοντα απο τον προηγουμενο. Στο πρωτο σερβις στον Καραμανωλη, μου ειπε οτι η μοντα κουραζει το (μαμα) δυναμο και τη μπαταρια, ειδικα σε μικρες και αργες μετακινησεις, που δε βγαινει πολυ ρευμα.
Προσωπικα ξεκουμπωσα το φισακι, και το επανεφερα στην οριτζιναλ κατασταση. Για μεσα στην πολη δεν με ενοχλει. Οταν βγω παραπερα που κινουμαι για ωρα με πιο μεγαλες ταχυτητες, ε μπορω σε δευτερολεπτα να την ξαναβαλω.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Μετατροπή φώτων Ι

Δημοσίευση από SoR_gr »

ΜΗΝ συνδέεται 2η λάμπα, λογικό να μείνεις απο μπαταρία και το πιο πιθανό να μείνεις απο πηνία.
Για να το κάνεις σωστά θέλει αρκετή δουλεία που σε ηλεκτρολόγο θα σου κοστίσει κανα 200αρι μόνο εργασία.

το φζ6 απο τη μάνα του δεν είναι οτι πιο πλούσιο σε φόρτιση. το manual δείχνει φόρτιση 14v
Εικόνα

σε ότι άλλο μηχανάκι έχω δει η μέγιστη φόρτιση είναι τουλάχιστον 14 με μέγιστο 14,7v....

όπου όπως θα δεις και εδώ, είχα με το ζόρι φόρτιση 14,3...
viewtopic.php?f=84&t=22838&hilit=%CE%B7 ... F&start=15

οπότε οποιαδήποτε επιβάρυνση σε ρεύμα έχει αρνητικό αποτέλεσμα.
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Kourt
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ 08 Σεπ 2019, 20:57
Model: FZ6
Model year: 2004
Επικοινωνία:

Re: Μετατροπή φώτων Ι

Δημοσίευση από Kourt »

Καλησπέρα..με αφορμή αυτό το θέμα καθώς και άλλα που έχω διαβάσει μου δημιουργήθηκε η απορία..στο δικό μου fz6 s1 η δεξιά μου λάμπα(h7) είναι η μεγάλη σκάλα,και η αριστερή μου (h4) είναι η μεσαία..αυτό είναι σωστό;γιατί έχω διαβασει πολλές εκδοχές εδώ μέσα

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Μετατροπή φώτων Ι

Δημοσίευση από SoR_gr »

Ναι ετσι ειναι... Αν εννοεις δεξια κ αριστερα οπως καθεσαι πανω στη μοτο...

Με το ματι, ισως σου φανει οτι κ η δεξια λαμπα ειναι η4. Αλλα ειναι ανταπτορα της φυσας.

Δλδ σε εναν που πουλαει λαμπες επεμενε οτι ηταν η4. Οταν τη βγαλαμε ειδε οτι ειναι η7 με ανταπτορα η4...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: Μετατροπή φώτων Ι

Δημοσίευση από manos_mas »

Στο παλιό το fazer που είχα κάνει την μετατροπή με τον σωστό τρόπο από την φισα, όταν είχα κανονικές λάμπες αλογόνου και έπεφτα σε κίνηση και άναβε και το βεντιλατερ κατέληγα να πάρκαρω κάπου και μετά η μπαταρία είχε ξελιγωθει που σημαίνει ότι 2 λάμπες 55w η κάθε μία + το βεντιλατερ κατανάλωναν περισσότερο ρεύμα από αυτό που έβγαζαν τα πηνία με αποτέλεσμα να μου πίνει την μπαταρία.
Στο καινούριο έκανα πάλι την μετατροπή αλλά με λάμπες led 26w οπότε έτσι θεωρώ ότι δεν έχω θέμα στην κατανάλωση ακόμα και με τις 2 λάμπες. Βέβαια έβαλα και διακοπτακι για να είμαι σίγουρος.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρολογικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες