Μετατροπή φώτων Ι

Οτι αφορά τα ηλεκτρικά μέρη , ηλεκτ/κες εγκαταστάσεις
Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Μετατροπή φώτων Ι

Δημοσίευση από jskf16 »

Eμεις ευχαριστουμε για το feedback , για διπλωματουχος μηχανικος / ηλεκτρολογος* να σου θυμισω οτι εσυ ρωτησες ,το αν δε σου λεει κατι το ενα ή το αλλο , εμεις απαντησαμε με το καλυτερο δυνατο τροπο!! Και δευτερον το κειμενο σου εκτος απο την ορθογραφια εχει θεμα και στην αναγνωση :roll:

Υ.Γ.*αυτο μου θυμιζει : το ξερεις ποιος ειμαι εγω ?! Αν μας το ειχες αναφερει απο την αρχη θα ηταν διαφορετικα!

Roy-D
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Κυρ 29 Μάιος 2016, 14:39
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Μετατροπή φώτων Ι

Δημοσίευση από Roy-D »

Γενικά από όσα έχω διαβάσει από το θέμα κατανάλωσης ρεύματος σε βραχυκυκλωματα κτλ και σε ότι πρέπει να τραβήξεις από κάπου ρεύμα για να γίνει η πατέντα κατέληξα στο να το αφήσω όπως έχει και να βάλω είτε καλύτερη λάμπα με μια καλή ρύθμιση (γιατί στα πρώτα δύο μέτρα έχω σκοτάδι) είτε ένα ωραίο ξενον... Και ας μου λένε ότι έχω καμένη λάμπα... Ναι μου το πάνε και μένα!

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Μετατροπή φώτων Ι

Δημοσίευση από jskf16 »

Roy-D έγραψε:Μια ερώτηση γιατί θέλω να κάνω κι εγώ την μετατροπή με. Τα φώτα και αν αλλάξω και τις λάμπες με λίγο καλύτερες..έχει το κλαμπ κάποιον συνεργαζομενο να μας το κάνει?
Συνεργαζομενο οχι , αλλα στον ΤΣΕΣΜΕΛΗ στην Θεοφιλοπούλου τηλ. 210-9242792 (εξουσιοδοτημένο YAMAHA) ,καποιοι το εχουν κανει , το αναφερουν και παλιοτερα ποστ.

hlias303
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Παρ 03 Ιουν 2016, 02:19
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: Μετατροπή φώτων Ι

Δημοσίευση από hlias303 »

jskf16 έγραψε:Eμεις ευχαριστουμε για το feedback , για διπλωματουχος μηχανικος / ηλεκτρολογος* να σου θυμισω οτι εσυ ρωτησες ,το αν δε σου λεει κατι το ενα ή το αλλο , εμεις απαντησαμε με το καλυτερο δυνατο τροπο!! Και δευτερον το κειμενο σου εκτος απο την ορθογραφια εχει θεμα και στην αναγνωση :roll:

Υ.Γ.*αυτο μου θυμιζει : το ξερεις ποιος ειμαι εγω ?! Αν μας το ειχες αναφερει απο την αρχη θα ηταν διαφορετικα!


δεν ήθελα να το παίξω σε καμια περίπτωση ο κάποιος και συγγνώμη αν αυτό βγήκε από την απάντηση μου απλά ήθελα να απαντήσω στο κομμάτι του << αν δεν ξέρεις!>>

στο ότι ρώτησα ρώτησα μήπως το συμβάν το είχε συνάντηση και κάποιος άλλος η υπάρχει κάποια λογική εξήγηση είμαι λίγο τρομοκρατημένος με το ηλεκτρικό κομμάτι του fazer μου γιατι ο προηγούμενος ιδοικτήτης ήταν κάπως τσαπατσούλης ! (συνάδελφος μηχανικός lol) και το μηχανάκι το έχω μόλις 1 εβδομάδα! ευχαριστω και παλη !

υ.γ.1:sorry για την ορθογραφια μου !
υ.γ.2: sorry για το off topic θεμα που προκαλεσα και οποιαδήποτε παρεξήγηση προέκυψε ! οποιος διαχειριστής θέλει μπορεί να διαγράψει τα post μου χωρίς καμια παρεξήγηση από εμενα ευχαριστω και πάλι!

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Μετατροπή φώτων Ι

Δημοσίευση από jskf16 »

οκ +:Applause=+:=D> :/abwave::) Καμια παρεξηγηση απεναντιας !!!!! Το πληκτρολογιο και το απομακρυσμενο τα κανουν αυτα...δε σβηνεται τιποτα 8) :wink: Ελπιζω το προβλημα σου να λυθει 1000% και ο φταιχτης να ειναι η μπαταρια.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Μετατροπή φώτων Ι

Δημοσίευση από SoR_gr »

σχετικά με το πρόβλημα που αντιμετώπισες...
η μπαταρία δεν φόρτισε με την βόλτα που έκανες;

εγω καλού κακού έχω βάλει βολτόμετρο στην μοτό. Εάν κάτι δεν πάει καλά θα το παρατηρήσεις κατευθείαν. Η αξία του είναι πολύ μικρή.
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

hlias303
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Παρ 03 Ιουν 2016, 02:19
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: Μετατροπή φώτων Ι

Δημοσίευση από hlias303 »

οποσ φαινεται ειναι στα τελευταια τησ η μπαταρια ! το βολτομετρο ειναι το επομενο βημα ! απο το κοντερ ειδα σημερα μετα απο την επιστροφη απο την δουλεια μου (30 χλμ περιπου) το βολταζ ηταν 11,6 και οταν παταγα το σινιαλο 11,1 δυστυχως οταν εισαι στην διαγνωση δεν μπορεισ να βαλεισ μπροστα το μοτερ!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitrisfz την Δευ 13 Ιουν 2016, 23:50, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: οχι αμεση παραθεση

Άβαταρ μέλους
dimitrisfz
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3390
Εγγραφή: Σάβ 12 Απρ 2008, 20:12
Model: MT09
Model year: 2015
Τοποθεσία: Milktsi
Επικοινωνία:

Re: Μετατροπή φώτων Ι

Δημοσίευση από dimitrisfz »

τσέκαρε ότι ο ανορθωτης της δίνει ρεύμα.
αν όντως δίνει ρεύμα στην μπαταρία τότε πρέπει να την αλλάξεις μιας και είναι αρκετά κάτω οι ενδείξεις.

Μην ξεχνάς οι μπαταρίες σε ακραίες θερμοκρασίες περιβάλλοντος (ζέστη-κρυο) έχουν την τάση να βγάζουν αυτό το πρόβλημα και να παραδίδουν πνεύμα.

Επομένως σε επερχόμενο καύσωνα να είσαι προετοιμασμενος μιας και είναι αρκετά πιθανό να σε αφήσει.
Οι σοφοί μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
Οι ανόητοι μιλούν επειδή πρέπει κάτι να πουν.
Πλάτων, 427-347 π.Χ

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Μετατροπή φώτων Ι

Δημοσίευση από SoR_gr »

Ηλία, είναι καιρό πάνω η μπαταρία;
οι ενδείξεις όταν είναι σβηστή, δεν είναι απαραίτητα σωστές... πχ εμένα και μπαταρια 6-7 μηνών πριν βάλω μπροστά μου δείχνει ~12 το βολτόμετρο, με σινιάλο πέφτει λίγο.
μπορεί πχ να φταίνε και τα πηνία σου και να σου κάνει χαζά η μοτό. (δεν είναι συνηθισμένο για φζ6)

με βολτόμετρο τσέκαρε ρελαντί , τσέκαρε με 6Κ στροφές και τσέκαρε και με 10Κ στροφές.
δεν θα πρέπει να πέφτει κάτω απο 11 και να μην ανεβαίνει πάνω απο 14,5
επίσης μπαταρία θα πρότεινα μαμίσια (GS ) ή καμιά καλή (πχ Yuasa).

αν είσαι απο Αθήνα και σε βγάζει ο δρόμος , πέρνα την Τετάρτη απο την λέσχη να το κουβεντιάσουμε και απο κοντά
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
HARIS S2
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 879
Εγγραφή: Πέμ 11 Σεπ 2008, 17:05
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΓΑΛΑΤΣΙ ΑΤΤΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: Μετατροπή φώτων Ι

Δημοσίευση από HARIS S2 »

οταν ειχα το 600 s2 και ειχα κανει μετατροπη στα φωτα μετα απο 20 χιλιαδες χιλιομετρα μου εβγαλε πηνια, ειχα xenon που τραβανε λιγοτερο ρευμα ( 70watt τα xenon- 120 watt τα μαμα ). καλο θα ειναι να μπει διακοπτης και να βαζεις την 2η λαμπα να αναβει μονο το βραδυ ή σε ταξιδι.
http://www.youtube.com/watch?v=97DZe27_wTA
καποια κοματια οταν τα ακους, σου ανοιγουν το μυαλο και περναει η ζωη απο μπροστα σου, σε απιστευτες εικονες.............................. και σαν μοτοσυκλετιστης εχω πολλες με καλους ΦΙΛΟΥΣ

hlias303
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Παρ 03 Ιουν 2016, 02:19
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: Μετατροπή φώτων Ι

Δημοσίευση από hlias303 »

καλησπέρα η μπαταρία είναι όπως φαίνεται πολύ καιρό στο μηχανάκι, εγώ το έχω μια εβδομάδα
σήμερα έβγαλα τεπόζιτο και μέτρησα κατευθείαν στους πόλους τις μπαταρίας
αποτελέσματα με h4 αναμμένη ρελαντί 12,5v
με h4 ανεμμένη 4k rpm 13,3v
με h4 xenon ρελαντί 12,4v
με h4 xenon 4k rpm 13.2v
μονο με την h7 ρελαντι 13,6v
μονο με την h7 4k rpm 13,9v
δεν δοκίμασα πάνω από 4k rpm (το λυπάμαι στο νεκρό!)
οποτε το απομονασα αύριο θα ψάξω για ένα διακοπτάκι για το τιμόνι απλά αυτά έχουν λεπτά καλώδια οποτε θα πρέπει να το συνδέσω με ρελεδακι!

αλήθεια έχει δοκιμάσει κανένας h4 led?

υ.γ.: απο αθηνα ειμαι και μενω και κοντα στην λεσχη απλα τελειώνω αργά από την δουλειά πολύ θα ήθελα να έρθω όμως! τι ώρες μαζεύεστε?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitrisfz την Τρί 14 Ιουν 2016, 22:49, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: οχι αμεση παραθεση

Άβαταρ μέλους
dimitrisfz
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3390
Εγγραφή: Σάβ 12 Απρ 2008, 20:12
Model: MT09
Model year: 2015
Τοποθεσία: Milktsi
Επικοινωνία:

Re: Μετατροπή φώτων Ι

Δημοσίευση από dimitrisfz »

κάποιος Σωκράτης έβαλε πρόσφατα Led.
Τετάρτες μετά τις 7μμ και όσο πάει είμαστε στη λεσχη.
Οι σοφοί μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
Οι ανόητοι μιλούν επειδή πρέπει κάτι να πουν.
Πλάτων, 427-347 π.Χ

Άβαταρ μέλους
socrates fz6s2
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 799
Εγγραφή: Τετ 23 Ιούλ 2008, 02:42
Model: -
Τοποθεσία: Δάσος Χαϊδαρίου
Επικοινωνία:

Re: Μετατροπή φώτων Ι

Δημοσίευση από socrates fz6s2 »

Να κι ο Σωκράτης.. με full-led (από τις 2 ψείρες και μέχρι την Η4 αλλά και την Η7)! Κινέζικες όλες με δική τους καλωδίωση και σε λογική τιμή! Δεν ξέρω :oops: να (σας) δώσω ηλεκτρολογικές πληροφορίες, τις πέρασε ο μηχανικός μου (εξουσιοδοτημένος Yamaha, τον οποίο εμπιστεύομαι απόλυτα), ο οποίος μου είπε ότι η κατανάλωση (κι άρα η επιβάρυνση της μπαταρίας) είναι πολύ μικρότερη ακόμα κι από τις απλές! Για 2 περίπου μήνες που είναι φορεμένες έχω να καταθέσω:
1. + Ανάβουν-λειτουργούν όπως οι κανονικές (όχι κι οι 2 μαζί δηλαδή), χωρίς ballast, αλλά με δικό τους ενσωματωμένο σύστημα (ανεμιστηράκι μάλλον) ψύξης
2. + Καταπληκτική απόδοση, το φως είναι άπλετο (η νύχτα γίνεται μέρα κυριολεκτικά) κι όλα αστραπιαία
3. - Η διάχυση-διάθλαση του φωτός είναι περίεργη (επίδειξη-επεξηγήσεις live στη λέσχη μας), λόγω κατασκευής (γενικά των λαμπτήρων led)
4. ? Διάρκεια ζωής: άγνωστη ακόμη..
:/abwave::)
Η αξία ενός ανθρώπου φαίνεται: όχι από τον τρόπο που φέρεται σε αυτούς που έχουν κάτι να του προσφέρουν .. αλλά, από τον τρόπο που αντιμετωπίζει αυτούς από τους οποίους δεν έχει τίποτα να περιμένει ..!!..

Άβαταρ μέλους
lyon
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2568
Εγγραφή: Πέμ 16 Νοέμ 2006, 21:09
Model: -
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Επικοινωνία:

Re: Μετατροπή φώτων Ι

Δημοσίευση από lyon »

Mε τους απεναντι ή τους καθρεπτες των προπορευομενων οχηματων τι γινετε??
Ειναι εξακριβωμενο οτι δεν ενοχλουν?
Η δεσμη φωτος των led εχει μετρηθει στο αντιστοιχο μηχανημα?
Ειναι αναλογη της δεσμης των λυχνιων πυρακτωσης? (παλιες λαμπες)
Οτιδηποτε απροσωπο διαβαζεις σε ενα φορουμ μπορει να προερχεται απο καποιον πιο
εξυπνο και πιο καταρτισμενο απο σενα, μπορει ομως και απο καποιον ασχετο. Η ευθυνη ειναι δικη σου!!!

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Μετατροπή φώτων Ι

Δημοσίευση από SoR_gr »

εγω απο τον καθρέπτη...μια χαρά αναγνωρίζω τον Σωκράτη στις εκδρομές... +:Whistle=+::-
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρολογικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες