Μετατροπή φώτων Ι

Οτι αφορά τα ηλεκτρικά μέρη , ηλεκτ/κες εγκαταστάσεις
Soulhealer
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Πέμ 05 Μαρ 2009, 22:29
Model: FZ6
Επικοινωνία:

Re: Μετατροπή φώτων ΙΙ

Δημοσίευση από Soulhealer »

δεν νομίζω να είναι θέμα κακής επαφής... πάντως ακόμα και σήμερα 2 μέρες και νύχτερς μετά, κανένα πρόβλημα.. από καλωδίωση δεν πείραξα απολύτως τίποτα.το μόνο που έκανα ήταν η ρύθμιση της ώρας στο κοντέρ (είχα βγάλει την μπαταρία για την μετατροπή και είχαν σβήσει όλα). Μέχρι τότε μου άδειχνε εναλλάξ εκεί που είναι το ρολόϊ
μια την ώρα και μια θερμοκρασία.. :shock: όταν ρύθμισα την ώρα, η θερμοκρασία δεν ξαναεμφανίστηκε και έφυγε και το πρόβλημα με το high beam στο καντράν..
φως ξαναλέω είναι ρυθμισμένα από yamaha και τα δύο και φωτάνε στο ίδιο ύψος... (οι δοκιμές γίνονται με την μεγάλη σκάλα αποσυνδεδεμένη , ώστε να μπορώ να απομονώνω αμεσα το αριστερό φανάρι, καθ'οδών). Και λέω επίσης πως φως έχω μόνο κάτω αριστερά (στην ευθεία με την ρόδα μου).. αυτό κέρδισα εγώ από την μετατροπή..
Τα πράγματα είναι απλά , το δύσκολο είναι να τα καταλάβεις..!!

kitsos83
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Κυρ 14 Οκτ 2012, 14:07
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Επικοινωνία:

απορια!!!

Δημοσίευση από kitsos83 »

γινομαι κουραστικος εχωντας απορια σενα ηδη τοσο ανεπτυγμενο ποστ αλλα μετα απο πολλες αναγνωσεις εχω καποιες αποριες θελωντας ναχω 2 σκαλες πορειασ κ να μπει κιτ ξενον.....η δεξια η λαμπα ειναι Η7 κ αριστερη μεγαλη Η4....εγινε προταση απο μαγαζι να μπουν 2χ Η4 μονιμα αναμενες με κλειστρο κατοπτρο μικρη σκαλα,κ συνιαλο να 'σηκωνονται' και οι 2 αλλα διαβασα οτι 2 Η4 ειναι καταστροφη απο θερμοκρασια καταναλωση κλπ...αρα μεσω της πατεντασ με το πρασινο καλωδιο το ιδανικο ειναι δεξια αναμενη μονιμα την Η7 κ αριστερα την Η4...σωστα?απορια διαφορα σινιαλου και μεταβαση μικρη-μεγαλη απο διακοπτη....?
1)οταν κανω σινιαλο οπως ειναι και οι 2 αναμμενεσ θα σηκωνεται απλα η αριστερη η4?
2)οταν μεταβαινω απο μικρη σε μεγαλη θα σβηνει τελειως η Η7 δεξια και θαναι με σηκωμενο κατοπτρο η αριστερη Η4?!!!
ΚΩΣΤΑΣ s2

Άβαταρ μέλους
ALIEN-3-
Δημοσιεύσεις: 691
Εγγραφή: Σάβ 21 Αύγ 2010, 03:01
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: ΣΕΡΡΕΣ
Επικοινωνία:

Re: Μετατροπή φώτων ΙΙ

Δημοσίευση από ALIEN-3- »

Φίλε καταρχάς στο μαγαζί που πήγες δεν ξέρουν τι τους γίνετε.....

2 Η4 δεν μπαίνουν στο μηχανάκι +:Shame on you=+:[-X

Θα βάλεις μία Η7 στο δεξί ξένον

Και μία Η4 bi xenon στην αριστερή

Για να δουλεύουν και οι δύο ταυτόχρονα πρέπει να κάνεις την πατέντα είτε βάλεις απλές αλογόνου είτε βάλεις ξένον .

Αν βάλεις αλογόνου στην Η4 (η οποία έχει δύο συρματάκια μέσα της ) στην μικρή σκάλα θα ανάβει το ένα και στην μεγάλη θα σβήνει το ένα και θα ανάβει το άλλο, με την Η7 πάντα αναμμένη .

Αν βάλεις ξένον θα χρειαστείς την πατέντα αν θέλεις να έχεις δύο φώτα στην μικρή σκάλα(Η4+Η7) και απλά με το συνιάλο ή την μεγάλη σκάλα θα γυρίζει ένας καθρέφτης που έχει η λάμπα με το ρελέ του κιτ και θα έχεις μεγάλη σκάλα, με την Η7 αναμμένη πάντα κανονικά
Ευχαριστώ τον θεό και την γυναίκα μου για τα δύο αγγελούδια που μου χάρισαν!

Ασφαλή και άπειρα χιλιόμετρα σε όλους μας !

kitsos83
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Κυρ 14 Οκτ 2012, 14:07
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Επικοινωνία:

Re: Μετατροπή φώτων ΙΙ

Δημοσίευση από kitsos83 »

αρα εχωντας κανει την πατεντα με το γνωστο καλωδιο.θαναι μονιμα αναμμενη δεξια η7,αριστερα η4 και στο σινιαλο-αναμα μεγαλης σκαλας απλα η αριστερη η4 ανασηκωνεται μεσω του μηχανισμου κ παντα μενει σταθερα αναμμενη η δεξια η7!!σωστα???απλα καπου με μπερδεψε μια διαφοροποιηση..αναφορικα με το σβησιμο της μικρησ σκαλασ τησ η4 οταν βαζω την μεγαλη απο τον διακοπτη αλλα αυτο αφορα της αλογονου αποτι καταλαβα...αρα ειμαι καλυμενος αν δεν ειπα κοτσανα!!!! :D
ΚΩΣΤΑΣ s2

Άβαταρ μέλους
ALIEN-3-
Δημοσιεύσεις: 691
Εγγραφή: Σάβ 21 Αύγ 2010, 03:01
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: ΣΕΡΡΕΣ
Επικοινωνία:

Re: Μετατροπή φώτων ΙΙ

Δημοσίευση από ALIEN-3- »

Σωστά :mrgreen:
Ευχαριστώ τον θεό και την γυναίκα μου για τα δύο αγγελούδια που μου χάρισαν!

Ασφαλή και άπειρα χιλιόμετρα σε όλους μας !

kitsos83
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Κυρ 14 Οκτ 2012, 14:07
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Επικοινωνία:

Re: Μετατροπή φώτων ΙΙ

Δημοσίευση από kitsos83 »

χιλια ευχαριστω για τον κοπο και την ζαλουρα :D !
ΚΩΣΤΑΣ s2


Άβαταρ μέλους
ilias
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4457
Εγγραφή: Παρ 29 Αύγ 2008, 22:46
Model: FZ1
Τοποθεσία: zimbabwe
Επικοινωνία:

Re: Μετατροπή φώτων Ι

Δημοσίευση από ilias »

δοκιμασε το αλλα γραφε ελληνικα.

και πες και 2 λογια για σενα να γνωριστουμε στην αναλογη ενοτητα !!!!!!!!
Courage is not lack of fear ..but the ability to act while facing fear!



Εικόνα

Madgeo
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τρί 12 Φεβ 2013, 00:16
Model: FZ6
Επικοινωνία:

Re: Μετατροπή φώτων Ι

Δημοσίευση από Madgeo »

Θα το κάνω και εγώ αύριο παιδιά.Απλα επειδή άλλαξα μπαταρία προχτές και το μετρήσαμε έχω εναν φόβο, γιατι οταν την πήρα την μηχανή είχε πατέντα αλλά απο την Η7 έδινε στην Η4 οπότε δεν φόρτιζε η μπαταρία.Και επειδή μου είπαν να κοιτάξω για ανορθωτή είπα να κάνω την πατέντα που λέτε εδω και αργότερα να πάω και για ξενον.
Προς το παρών έχω βάλει ένα διακοπτάκι στο καλώδιο που τράβηξε απο την Η7 προς την Η4 και την απομόνωσα.

Θα δουμε αύριο τα αποτελέσματα! +:Dancing=+:\:D/ +:Dancing=+:\:D/

Madgeo
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τρί 12 Φεβ 2013, 00:16
Model: FZ6
Επικοινωνία:

Re: Μετατροπή φώτων Ι

Δημοσίευση από Madgeo »

Ετοιμος!!! :lol: :lol: :D :D

Το όλο παλούκι ήταν το βάλε-βγάλε φιλτροκούτια και ιστορίες γιατί αποφάσισα να πάρω ρέυμα απο την φύσα κάτω απο την μπαταρία για να μπορώ να κάνω και μετρήσεις με το πολύμετρο.Ισως χρειάζεται μεγαλύτερο ανορθωτή το μηχανάκι για να μπορεί να φωρτίζει σωστά την μπαταρία.Λεω εγω με το φτωχό μου μυαλό και περιμένω την γνώμη σας.

Επίσεις έβαλα διακόπτη για τα φώτα αλλα είναι διακότη για το ON-OFF της μηχανής,δεν είχαν για φωτα και μου εδωσαν τέτοιο.Τον σύνδεσα κανονικά,παίρνωντας ρευμα απο το πίσω φανάρι αλλα έχω ένα θεματάκι. Τα φώτα σβήνουν όταν έχω το διακόπτη στο ''RUN'' και ανάβουν όταν τον γυρνάω στο ''OFF''.Μπορεί κανένας να μου πεί γιατί?Μήπως φταίει το οτι είναι διακόπτης κινητήρα και όχι φώτων? :{}\/

Άβαταρ μέλους
ilias
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4457
Εγγραφή: Παρ 29 Αύγ 2008, 22:46
Model: FZ1
Τοποθεσία: zimbabwe
Επικοινωνία:

Re: Μετατροπή φώτων Ι

Δημοσίευση από ilias »

οι φωτο σου που ειναι ????


να δουμε τα κατορθωματα σου !!!!!!!!!!!
Courage is not lack of fear ..but the ability to act while facing fear!



Εικόνα

Madgeo
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τρί 12 Φεβ 2013, 00:16
Model: FZ6
Επικοινωνία:

Re: Μετατροπή φώτων Ι

Δημοσίευση από Madgeo »

Ορίστε και οι φωρογραφίες που θέλετε!!!
Με το θέμα του διακόπτη έχει κανεις καμιά ιδέα?

Φωτογραφία 1
Φωτογραφία 2
Φωτογραφία 3
Φωτογραφία 4
Φωτογραφία 5
Φωτογραφία 6
Φωτογραφία 7
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Madgeo την Τρί 12 Φεβ 2013, 18:50, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Μετατροπή φώτων Ι

Δημοσίευση από jskf16 »

Ο ανορθωτης δεν εχει σχεση , η δουλεια του ειναι αλλη!.Ο ανορθωτής του FZ6, βάσει προδιαγραφών, δίνει 14 V/310 W στις 5.000 στρ./min.Η διαταξη της ολης γεννητριας επρεπε να ειναι διαφορετικη για να δινει περισσοτερα watt.Εσυ τωρα με τις 2 λαμπες αναμμενες εχει ηδη δωσει 110watt στο φωτισμο μονιμα και περισσεύουν αλλα 200watt για ολα τα αλλα...οπως εκκινηση κινητηρα , βεντιλατερ , κορνα , φλας , πισω φωτα , φρενο ή οτι αλλο.

Παρε ενα σωστο διακοπτη.
http://www.motoraid.eu/universal-electrical-switch-22mm

fastgeorgeboy
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Κυρ 23 Ιαν 2011, 22:38
Επικοινωνία:

Re: Μετατροπή φώτων Ι

Δημοσίευση από fastgeorgeboy »

Έκανα και εγώ την πατέντα με το καλώδιο κάτω απο την μπαταρία!!πρώτη βόλτα σήμερα το πρωί πέρασα κτεο πάω να βάλω μπροστά να φύγω αλλα η μπαταρία γιοκ!! +:Brick wall=+:](*,) +:Brick wall=+:](*,) θα πάρω καινούργια όμως τι γίνεται με τα φώτα??να τα εμπιστευτώ ξανα ή θα μου την φάει και την καινούργια?? :{}\/
η ζωή είναι ένας μεγάλος δρόμος..αν είσαι μάγκας περνα τον με σόυζα!!!

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Μετατροπή φώτων Ι

Δημοσίευση από jskf16 »

Ειναι πολυ γενικο αυτο λες...
μπορει να μην ειναι τα φωτα , τη μπαταρια τη προηγουμενη φορα την αλλαξες που την ειχες ξεπατωσει στις μιζιες ? Το δυναμο τη φορτιζει σωστα...Αν οοοολα αυτα ειναι ενταξει , τοτε με τα φωτα μπορεις να κανεις οτι εσενα σου αρεσει.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρολογικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης