δεν παίρνει μπροστά

Οτι αφορά τα ηλεκτρικά μέρη , ηλεκτ/κες εγκαταστάσεις
vegos
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τετ 09 Ιουν 2010, 16:06
Επικοινωνία:

Re: δεν παίρνει μπροστά

Δημοσίευση από vegos »

Χαιρεται...

Σημερα ειχα περιπου το ιδιο προβλημα. Ενω χτες το βραδυ οδηγουσα κανονικα (βεβαια ειχα παρατηρησει διαφορα στον ηχο που εκανε για να παρει μπρος. ενω πριν αναβε σαν τσακμακι, χτες προχτες βογκουσε λιγο).

Το σφαλμα που μου εβγαλε στην οθονη ειναι ER_1 αποτι διαβασα, ειναι βλαβη στον ECU. Υπαρχει περιπτωση να στρωσει με μια φορτιση? Να την φορτισω απο τη μπαταρια του αυτοκινητου? Επισης διαβασα στο φορουμ μας οτι μετα απο πλυσιμο μπορει να εμφανιστει βλαβη μετα απο μηνες.

Εχω το FZ6-N του 2005 (μεταχειρισμενο το πηρα). Επισης αν μπορει να μου περιγραψει καποιος λιγο πως φτανω στη μπαταρια (ειμαι λιγο ασχετος).

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: δεν παίρνει μπροστά

Δημοσίευση από manos_mas »

Η βλαβη θα σβησει μολις παρει σωστη ταση. Το αν θα στρωσει με μια φορτιση ειναι θεμα μπαταρια ( αν ειναι καλη ακομα ή οχι ). για να βγαλεις μπαταρια , βγαζεις τα πλαστικα διπλα απο το ντεποζιτο , ( τα οριζοντια , οχι ολη την μασκα ) ,σηκωνεις το ντεποζιτο λυνοντας μοτο τις 2 αλενοβιδες κατω απο την τιμονοπλακα που βιδωνουν στο πλαισιο, οταν σηκωσεις το ντεποζιτο προσεχε τα καλωδια απο κατω γιατι δεν ειναι αρκετα μακρια. ξεκουμπωσε τα ( μην φοβασε δεν προκειτε να τα μπερδεψεις ) και στηριξε το ντεποζιτο με κατι. η μπαταρια ειναι μπροστα απο το φιλτροκουτι αλλα πρεπει να βγαλεις τις φισες που ειναι στηριγμενες απο πανω τις ( ουτε αυτες θα τις μπερδεψεις , απλα φροντισε να σιγουρευτεις οτι τις εχεις κουμπωσει παλι ολες πριν κλεισεις το μηχανακι).κατω απο το μαυρο καλυμμα ειναι η μπαταρια.
ΑΝ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΙΣΩ ΣΟΥ ΝΑ ΣΦΥΡΙΖΕΙ ... ΜΗ ΦΟΒΗΘΕΙΣ... ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΜΟΥ ΠΟΥ ΣΕ ΣΥΓΥΡΙΖΕΙ.....

vegos
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τετ 09 Ιουν 2010, 16:06
Επικοινωνία:

Re: δεν παίρνει μπροστά

Δημοσίευση από vegos »

Τελικα εβαλα μπρος τη μηχανη απο την μπαταρια του αυτοκινητου και πηγα να την αλλαξω. Οταν τη μετρησε ο μαστορας (την παλια) ξεκινουσε απο 12v και επεφτε στα 3ν..

Ενα πενηνταρικο εδωσα για μια GEL μπαταρια. Καλα ειναι ?

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: δεν παίρνει μπροστά

Δημοσίευση από manos_mas »

80 εχει η γνησια. Αν σε βγαλει 3 χρονια και πανω τοτε αξιζε τα λεφτα της.
ΑΝ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΙΣΩ ΣΟΥ ΝΑ ΣΦΥΡΙΖΕΙ ... ΜΗ ΦΟΒΗΘΕΙΣ... ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΜΟΥ ΠΟΥ ΣΕ ΣΥΓΥΡΙΖΕΙ.....

Άβαταρ μέλους
avatar
Δημοσιεύσεις: 345
Εγγραφή: Σάβ 05 Ιουν 2010, 16:52
Model: K1300
Model year: 2009
Επικοινωνία:

Re: δεν παίρνει μπροστά

Δημοσίευση από avatar »

τελικά αυτός μου φόρτισε τη μπαταρία και μου είπε ότι στη γέφυρα(με τα δυο φώτα πάντα) είναι η διαρροή, αν κ νομίζω ότι δεν το έψαξε κ πολύ ίσως κανα δεκάλεπτο..ελπίζω να λύθηκε κ να μην έχω τπτ άλλο..α κ μου ζήτησε κ 20 ευρω..
Πιστεύω σε έναν κόσμο που δεν υπάρχει.....μα πιστεύοντας σε αυτόν τον δημιουργώ,γιατί ανύπαρκτο λέμε ό,τι δεν πεθυμήσαμε αρκετά...
Ν.Καζαντζάκης

Άβαταρ μέλους
avatar
Δημοσιεύσεις: 345
Εγγραφή: Σάβ 05 Ιουν 2010, 16:52
Model: K1300
Model year: 2009
Επικοινωνία:

Re: δεν παίρνει μπροστά

Δημοσίευση από avatar »

Όταν είναι απλά ανοιχτή η μηχανή είναι ανοιχτά τα δύο μικρά πλαϊνά κ το μεσαίο δεξί.όταν ανάβω τα μακρινά ανάβει κ το μεσαίο αριστερό, καλά μου τα έχει κάνει?ποιά είναι η ψηλή κ ποιά η χαμηλή δέσμη?
Πιστεύω σε έναν κόσμο που δεν υπάρχει.....μα πιστεύοντας σε αυτόν τον δημιουργώ,γιατί ανύπαρκτο λέμε ό,τι δεν πεθυμήσαμε αρκετά...
Ν.Καζαντζάκης

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: δεν παίρνει μπροστά

Δημοσίευση από manos_mas »

Σωστα ειναι . Το δεξι ειναι μονιμα αναμενο ειναι η μεσα σκαλα. Μολις αναβεις την μεγαλη αναβει ΚΑΙ ο αριστερος προβολεας χωρις να σβησει αλλος.
ΑΝ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΙΣΩ ΣΟΥ ΝΑ ΣΦΥΡΙΖΕΙ ... ΜΗ ΦΟΒΗΘΕΙΣ... ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΜΟΥ ΠΟΥ ΣΕ ΣΥΓΥΡΙΖΕΙ.....

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρολογικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης