Προβλημα σε ηλεκτρολογικα μετα απο υψηλες θερμοκρασιες

Οτι αφορά τα ηλεκτρικά μέρη , ηλεκτ/κες εγκαταστάσεις
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
paulasis
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Παρ 12 Ιούλ 2019, 23:42
Model: -
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Προβλημα σε ηλεκτρολογικα μετα απο υψηλες θερμοκρασιες

Δημοσίευση από paulasis »

Καλησπερα συντροχοι!

Fz6 s2 εδω... σεντονι post.
Προχθες αντιμετωπισα ενα περιεργο προβλημα και θελω τις γνωμες σας... Ενω ειχα παει βολτα Αθηνα, κινηση και τα σχετικα, ζεσταθηκε το μοτερ, αναψε ο ανεμιστηρας στους 100c και ολα καλα. Καποια στιγμη εφτασε η ωρα να σταματησω, να ψωνισω κατι και να ξανα φυγω. Οταν κατεβηκα, η μηχανη εκαιγε, και οταν ανεβηκα να ξανα φυγω τα ιδια.
Γυριζω λοιπον το κλειδι, ολα οκ. Μιζαρω, παιρνει μπρος και οριστε το περιεργο. Στο ταμπλο αναψανε η ενδειξη για τα φωτα πορειας χωρις να τα εχω αναψει, αναψε η ενειξη για τα φλας/αλαρμ συνεχομενα (χωρις να αναβοσβηνει) και στην μηχανη δεν αναβανε καθολου τα φωτα και τα φλας αναβανε ακριβως οπως και στην ενδειξη. Τα φωτα μου δεν αναβαν καθολου ακομα και βαζοντας μεγαλη σκαλα ή σινιαλο, τα φλας μου λειτουργουσαν σωστα οταν τα ενεργοποιουσαν και επεστρεφαν στο να ειναι μονιμα αναμενα μολις εκλεινα τα φλας.
Δοκιμασα να παιξω με kill switch, αναψα εσβησα κτλ αλλα χωρις αποτελεσμα.
Εν τελει λεω, 'δε γαmιεται, ας ξεκινησω και βλεπω στον δρομο' και μετα απο 3μετρα (κυριολεκτικα) ολα επεστρεψαν στην κανονικοτητα...!!
Εχω ακουσει για τα προβληματα που δημιουργει το kill switch αν και ποτε δεν ειχα θεμα μεχρι τωρα, και πιο πολυ κλινω στο οτι ηταν θεμα λογω θερμοκρασιας...

καμια ιδεα?

Arigato gozaimasu! 🙏🏻

(Repost απο FB, το εβγαλα απο κει)

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Προβλημα σε ηλεκτρολογικα μετα απο υψηλες θερμοκρασιες

Δημοσίευση από SoR_gr »

Οπως σου ειπα, η δικη μου αποψη ειναι οτι ισως ειναι ηλεκτρολογικο κ σχετικο με μπαταρια.
Ισως ξεφορτιστηκε αν δουλευε πολυ ωρα το βεντιλατερ.

Μετα το μυαλο μου παει σε κυκλωμα ρευματος. Πχ αν αποσυνδεσεις το ενα φλασακι, αναβοσβηνουν γρηγορα. Απο λαμπες ειναι ολες οκ, φορας λεντ κλπ?

Απο περιεργεια θα εκανα ελεγχο στα ρευματα. Να μετρησω με κανα βολτομετρο την ταση. Αν ειναι οκ δλδ στα 13,5-14,7v ή μηπως την ακουσε ο ανορθωτης κ παει παραρανω...
Επισης τσεκ αν το κυκλωμα νερου ειναι οκ.

Τελος, τσεκ καλωδιωση του κεντρικου διακοπτη με το κλειδι.
Το κιλλ σουιτς θα εκανε κομπιασμα κ σβησιματα αν ηταν
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
paulasis
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Παρ 12 Ιούλ 2019, 23:42
Model: -
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Προβλημα σε ηλεκτρολογικα μετα απο υψηλες θερμοκρασιες

Δημοσίευση από paulasis »

Θανξ, θα το ψαξω ετσι. Προς το παρον δεν μου το εχει ξανα κανει αλλα δεν το εχω ζορισει ξανα ετσι μεσα στην πολη...
Ηλεκτρολογικα δεν ξερω ακριβως τι παιζει γιατι την αγορασα προσφατα αλλα φαινονται ολα μαμα, δεν φαινεται να εχει πειραχτει καποια καλωδιωση και τα φωτα (headlights) δεν ειναι led, τα υπολοιπα δεν ξερω. Επισης συναγερμο δεν εχει.

Αυτο με το κυκλωμα νερου που ειπες, δεν το καταλαβα
Και αυτο με το τσεκ καλωδιωσης του κεντρικου διακοπτη με το κλειδι, τι εννοεις?

Άβαταρ μέλους
paulasis
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Παρ 12 Ιούλ 2019, 23:42
Model: -
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Προβλημα σε ηλεκτρολογικα μετα απο υψηλες θερμοκρασιες

Δημοσίευση από paulasis »

Λοιπόν, συνεχίζω στο ίδιο ποστ μιας και σχετίζεται.
Τον τελευταίο καιρό και με τα κρύα, παρατηρούσα διάφορες συμπεριφορές περίεργες με ρεύματα, που όλα παρέπεμπαν στην μπαταρία. Βέβαια δεν ήθελα να το πιστέψω γιατί ο προηγούμενος που την πήρα πριν 6 μήνες μου είπε ότι την είχε αλλάξει πρόσφατα. +:Think=+::-k
Και για να περιγράψω τα προβλήματα, μήπως τα συναντήσει και άλλος και τον βοηθήσει...
Όποτε μου άναβε το βεντιλατέρ και πήγαινα με αναμένο βεντιλατέρ να μιζάρω (βόλτα, ζεστάινεται, παρκάρεις, πας να ξανά ξεκινήσεις) , κόμπιαζε τρελά και δεν έπαιρνε ποτέ. Περίμενα να σβήσει το βεντιλατέρ και μετά μίζαρα και έπαιρνε. :| :|
Στην συνέχεια, ξεκίνησε μετά από μικρή διαδρομή (10λεπτο) να μιζάρει αλλά να μην παίρνει.
Με ανησύχησε πολύ γιατί έδινε ρεύμα σε φώτα, φλας, κόρνα κτλ, μίζαρε φυσιολογικά, αλλά δεν έπαιρνε μπρος με τίποτα! Συναγερμό και εξτραδάκια σε κατανάλωση δεν έχω πάνω. Το έβαλα 2-3 φορές σκαστό... <>60
Κάποια στιγμή μέσα στις γιορτές, μια οι διακοπές, μια το ψοφόκρυο, έμεινε 10 μέρες ακίνητη και ψόφισεεεεεε <>63
Βγάζω την μπαταρία, την φορτίζω, πήρε μπόμπα. πάω πρώτη μικρή διαδρομή, παίρνει μπρος κανονικά. Πάω να ξεπαρκάρω και ενώ με νεκρά και αναμένος, πάω να βάλω πρώτη, έχω ξεχάσει το σταντ και σβήνει... Μιζάρω και τίποτα!! (δύο μέρες μετά την φόρτιση) :{}\/?
Τρελαίνομαι και ψάχνομαι και σκέφτομαι για μπαταρία, ανορθωτή, πηνία, καλώδια, απώλειες, μίζα, καρβουνάκια, ότι μπορείς να φανταστείς! +:Brick wall=+:](*,)
Εν τέλη βρίσκω χρόνο και πάω σε μάστορα, την μετράει και δεν βρίσκει πουθενά πρόβλημα (ανορθώνει κανονικά, οπότε ούτε ανορθωτής ούτε πηνία) και βλέπει την μπαταρία μου φουσκωμένη και μου λέει ότι στάνταρ φταίει η μπαταρία.
Αλλάζουμε μπαταρία με την μαμά GS και η διαφορά είναι αισθητή ακόμα και στον ήχο της μίζας! σαν να άλλαξε νότα! 74ευρουλάκια σε μαστόρι που άκουσα καλά λόγια εδώ στα νότια.

Σεντόνι ποστ όπως πάντα! Τώρα ψάχνομαι για φίλτρο αέρα! :lol:

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Προβλημα σε ηλεκτρολογικα μετα απο υψηλες θερμοκρασιες

Δημοσίευση από SoR_gr »

Ολα καλα λοιπον.

Οπου δεις χαζη συμπεριφορα, πρωτοσ υποπτος ειναι η μπαταρια. Ειδικα αν δν ξερεις τι μπαταρια φοραει...

Απο περιεργεια, φοραγε την μαμα GS ή YUASA?
Οχι κ οτι με αυτες δεν υπαρχει πιθανοτητα να το παθεις..
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
paulasis
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Παρ 12 Ιούλ 2019, 23:42
Model: -
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Προβλημα σε ηλεκτρολογικα μετα απο υψηλες θερμοκρασιες

Δημοσίευση από paulasis »

Την GS φοραγε και ο προηγουμενος μου ειπε οτι την ειχε αλλαξει πριν την παρω, υπολογιζω να ειχε αλλαχτει πριν κανενα χρονο...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρολογικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες