μπροστινο γραναζι

Οτι αφορά το σύστημα φρένων τακάκια-δίσκοι, σωληνάκια , σαζμαν , γραναζια-αλυσιδα
filipos
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Κυρ 26 Απρ 2009, 14:11
Επικοινωνία:

μπροστινο γραναζι

Δημοσίευση από filipos »

καλησπερα
σημερα επαθα μια ζημια .ακουσα θορβο σαν να ειναι απο το κυβωτιο και μετα dead το fazer .και ειδα οτι εληπε η βιδα απο εκει που βιδωνι το μπροστινο γραναζιο .εχει κλοτσισει της βολτες .ξερετε αν φτιαχνετε αυτο με τορνα
ευχαριστω
εχουμε γεμισει ασκετους και σου λει μηχανικος

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: sos μπροστινο γραναζιο

Δημοσίευση από jskf16 »

για το παραπανω που αναφερεις εχει ενημερωσει η Yamaha τους μηχανικους της για ελεγχο και σφιξιμο της βιδας στο μπροστινο γραναζι...τωρα εκει που εφτασες , για τορνο δε ξερω αφου και η ζημια δε ξερουμε ποσοι ειναι, και αν γινετε να φτιαξει κιολας....καλυτερα να επισκεφτεις το μηχανικο σου , και αν ειναι και εξουσιοδοτημενος πιστευω θα βρειτε μαζι μια ακρη να φτιαχτει το μηχανακι σου σωστα!


καλως ηρθες :/abwave::)
http://www.fazerclub.eu/forumx/viewforum.php?f=50

filipos
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Κυρ 26 Απρ 2009, 14:11
Επικοινωνία:

Re: sos μπροστινο γραναζιο

Δημοσίευση από filipos »

καταλαβα
και thanks για την αμεση απαντιση
εχουμε γεμισει ασκετους και σου λει μηχανικος

dimokritos
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: Πέμ 20 Σεπ 2007, 03:38
Model: -
Τοποθεσία: Καβάλα - Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: sos μπροστινο γραναζιο

Δημοσίευση από dimokritos »

φίλε λυπάμαι αλλά αν το επισκευάσεις στην yamaha θα σου βγει 450-700ε η ιστορία. το έπαθα και εγώ πριν λίγο καιρό και το διόρθωσα σε μηχανουργείο.

καινούρια πάσα πάνω στα παλιά δεν γίνονται. αυτό που έκανα εγώ ήταν να μεγαλώσω την διάμετρο της τρύπας στο κέντρο του άξονα και να φτιάξω εκεί νέα πάσα. έφτιαξα στον τόρνο ένα σιδερένιο ποτηράκι με μια τρύπα στη μέση και το βίδωσα στα νέα πάσα.

filipos
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Κυρ 26 Απρ 2009, 14:11
Επικοινωνία:

Re: sos μπροστινο γραναζιο

Δημοσίευση από filipos »

καλησπερα
τελος το μαρτιριο με το κολο γραναζιο .το φτιακσαμε στο τορνα μονο με 30 ευρο χωρις της παπαριες τησ yamaha και των μηχανικων :{)): ,δεν μου επτρεπει η ευγενια για χαρακτριζμους ,ειναι πολυ πιο ασκετοι απο οσα φανταζωμουνα .το τορνο ειναι ο ΜΠΕΚΑΣ ΣΤΗΝ ΚΛΕΟΒΟΥΛΟΥ 20 ,Ν.ΚΟΣΜΟΣ ΑΘΗΝΑ ΤΗΛ.2109019413 ,ειναι παρα πολυ καλος μαστορας και ανθροπως .αυτα ζησαμε σημερα με το fazer ,θα βαλω και φωτο αν θελετε.ηθελα να πω 1 ευχαριστω στον δημοκριτο για της πλυροφοριες σχετικα με το θεμα
εχουμε γεμισει ασκετους και σου λει μηχανικος

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: sos μπροστινο γραναζι

Δημοσίευση από jskf16 »

+:Applause=+:=D>
και βεβαια αν μπορεις να βαλεις και φωτο...

dimokritos
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: Πέμ 20 Σεπ 2007, 03:38
Model: -
Τοποθεσία: Καβάλα - Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: sos μπροστινο γραναζι

Δημοσίευση από dimokritos »

φίλε η yamaha σίγουρα και δεν θα μπορούσε να σου προτείνει άλλη λύση από την αντικατάσταση του άξονα μετάδοσης. παραείναι πολλά τα λεφτά της επισκευής για να τα αγνοήσει.

αφού έκατσε ο άνθρωπος να ασχοληθεί με το μηχανάκι σου σίγουρα είναι μάστορας. εγώ με την δεύτερη φορά που πήγα και πέτυχα τσακάλι μάστορα το φτιάξαμε.

παίδες ψαχτε το και εσείς με τα fz6 γιατί είναι η πέμπτη περίπτωση που συμβαίνει αυτή η βλακεία στο γρανάζι.

αν μπορείς ανέβασε μια φωτό να δουμε πως είναι.

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: sos μπροστινο γραναζι

Δημοσίευση από jskf16 »

φιλοι μου , πειτε στο μηχανικος σας ελεγχο και σφηξιμο του γραναζιου οσοι πατε για σερβις , και οσοι δεν ειστε ακομα για σερβις ενα περασμα απο το συνεργειο δε βλαπτει!

filipos
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Κυρ 26 Απρ 2009, 14:11
Επικοινωνία:

Re: sos μπροστινο γραναζι

Δημοσίευση από filipos »

βαζω και τις φωτογραφιες .θα ηθελα να σας πω καποια πραγματα ισος δεν φενετε καλα .
το μεγαλο παξιμαδι δεν ειναι μονο σαν ροδελε αλλα και αυτο βηδωμενο πανω στο μπουλονι στο κεντρο και ετσι το μικρο παξιμαδι γινετε σαν ασφαλεια να μην ξεβιδωσι το μεγαλο ,αυτα για την παρουσα φαση ,ευχουμε να μην το παθει κανεις και για οτι παραπανω .ειμαι εδω. :) :)

Εικόνα

Εικόνα
εχουμε γεμισει ασκετους και σου λει μηχανικος

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: sos μπροστινο γραναζι

Δημοσίευση από jskf16 »

σου εφτιαξα λιγο τις φωτο...ευχαριστουμε!

τελος καλα ολα καλα λοιπον!!! +:Applause=+:=D> :D

Άβαταρ μέλους
zaharakis
Δημοσιεύσεις: 1097
Εγγραφή: Πέμ 03 Φεβ 2005, 23:36
Model: -
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ
Επικοινωνία:

Re: sos μπροστινο γραναζι

Δημοσίευση από zaharakis »

ειχε αναφερθει απο τις αρχες αυτο το προβλημα και η λυση ηταν λιγες σταγονες loctite στο γραναζι και τελος.

ειναι μεγαλη η ζημια που μπορει να προκληθει απο ενα λυμενο παξιμαδι μπροστινου γραναζιου!!

εγω παντως δεν θα εμπιστευομουν καμια πατεντα αμφιβολου ποιοτητας σε ενα τετοιο σημειο σε ενα μηχανακι που φτανει τα 230+χλμ !!!

ο καθενας φυσικα ειναι υπευθυνος των πραξεων του και μοναδικος γνωστης του τι μπορει να σηκωσει η τσεπη του σε μια τετοια ζημια....
παντως με την ζωη μου δεν θα επαιζα για 300-600ε +:Shame on you=+:[-X +:Shame on you=+:[-X
ολοι μας αγαπαμε αυτο που κανουμε....
ας κοιταμε να το κανουμε με ασφαλεια..
οχι αλλες απωλειες.
Δημητρης Χαλκιδα
http://www.youtube.com/my_videos?feature=mhum

drifter
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ 17 Οκτ 2010, 14:52
Επικοινωνία:

Re: sos μπροστινο γραναζι

Δημοσίευση από drifter »

Γεια σου Φιλιπε,

λοιπον ηθελα καποιες πληροφοριες σχετικα με τη ζημια και την πατεντα που εκανες στο fazer οταν σου λυθηκε το παξιμαδι του μπροστινου γραναζιου και κουρεψε τα πασα. Γενικα την πατεντα την καταλαβα αλλα εχω καποιες ερωτησεις.

1. Η πατεντα αντεξε ??? ειναι ασφαλες λες?
2. Τι διαμετρου σπειρωμα ανοιχτηκε στον αξονα? Ηταν μετρικο σπειρωμα? Αν ναι,απο οτι το βλεπω το υπολογιζω για M8? Παραπανω δεν παιρνει απο οτι φαινεται.
3. Τον αξονα τον βγαλατε η ολη η δουλεια εγινε τοπικα?

Βασικα θα ηταν ενδιαφερων να δω και τις φωτο μιας αυτες που ειχαν ανεβει δεν λειτουργουν πλεον απο οτι φαινεται

Χαιρετισμους Αποστολης

Άβαταρ μέλους
delrules
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Σάβ 19 Μάιος 2007, 13:57
Model: FZ1
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: sos μπροστινο γραναζι

Δημοσίευση από delrules »

Φιλε Αποστολε στειλε καλυτερα κανενα πμ μηπως και το δουν γιατι τα παιδια δεν ειναι και πολυ συχνοι χρηστες του φορουμ...

Καλα ξεμπερδεματα.... :/abwave::)
Save Your Mind, Listen To Metal..

Μοτοσυκλέτα για ζωή..

drifter
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ 17 Οκτ 2010, 14:52
Επικοινωνία:

Re: sos μπροστινο γραναζι

Δημοσίευση από drifter »

Ευχαριστω για τη συμβουλη
Το εχω κανει ηδη αυτο με το πμ απλα αντεγραψα το μηνυμα και το εβαλα και εδω μπας και το δει και κανας αλλος.
Ισως καποιος εχει και καμια αλλη ιδεα για το θεμα.
Βασικα η πατεντα καλη μου ακουγεται και ειμαι ετοιμος να τηνα κανω αλλα και μια γνωμη απο καποιον που την εχει κανει δεν θα ηταν ασχημη.

:D

Άβαταρ μέλους
barimagas
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: Τετ 08 Ιούλ 2009, 12:12
Model: -
Τοποθεσία: Αθηνα, Ζωγραφου
Επικοινωνία:

Re: sos μπροστινο γραναζι

Δημοσίευση από barimagas »

Βρεθηκε και το δικο μου μπροστινο γραναζι ξεβιδωμενο στα 24500χμ ευτυχως που τα παιδια στο πειραια το ειδανε, δεν ξερω για ποσο καιρο πηγαινα ετσι, τυχαια το πηγα στο συνεργειο για αλλους λογους παλι καλα που ελεγθηκε. Η λυση ειναι μια κολλα που βαζουνε. Το θεμα ειναι οτι υπαρχει θεμα και καλο ειναι ολοι να ψαχτειτε καποια στιγμη, οπως λεει και η σοφη παροιμια << καλιο γα'ι'δουροδενε παρα γα'ι'δουρογυρευε>> :wink:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φρένα-Μετάδοση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης