θόρυβος απ' την καμπάνα

Οτι αφορά το σύστημα φρένων τακάκια-δίσκοι, σωληνάκια , σαζμαν , γραναζια-αλυσιδα
Απάντηση
SKYDIVER

θόρυβος απ' την καμπάνα

Δημοσίευση από SKYDIVER »

:D Καλημέρα και καλό μήνα. Θέλω την γνώμη σας διότι καίγομαι. Παρατηρώ όταν ανάβω την μηχανή έναν θόρυβο που δεν μπορώ να εντοπίσω με ακρίβεια. Μοιάζει να έρχεται από κινητήρα ή κιβώτιο.

Ανάβω και είμαι ρελαντί, ακούω, τότε κάτι σαν ελαφρύ γδάρσιμο οχι πολύ έντονο, με το που πατάω αμέσως τον συμπλέκτη εξαφανίζεται , αν το ξαναφήσω επανέρχεται. Δεν μπορώ να θυμηθώ αν τον έκανε και παλαιότερα τον θόρυβο. Δεν μου δημιουργεί κανένα πρόβλημα στην οδήγηση. (Αλλαγές ταχυτήτων, αυξημένος θόρυβος κ.α) Έχω μόνο 4.000Km/h

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και τις πολύτιμες γνώμες σας.

Ceasar

Δημοσίευση από Ceasar »

...καλημέρα σου... κοίτα, συνήθως αν σταματάει με το που πατάς συμπλέκτη σημαίνει ότι είναι η καμπάνα που κάνει τον θόρυβο... και η ένταση του θορύβου αυτού παίζει από μηχανή σε μηχανή... άκου κανένα Kawasaki και θα καταλάβεις :lol: Λογικά δεν θα πρέπει να σε απασχολεί αλλά καλό θα ήταν αν σε τρώει να το ακούσει και κανένας μηχανικός...

makis_000

Δημοσίευση από makis_000 »

Ακριβώς όπως είπε και ο Ceasar,είναι ο θόρυβος απ' την καμπάνα.Το κάνει και το δικό μου και μάλλον όλων μας......

Άβαταρ μέλους
zaharakis
Δημοσιεύσεις: 1097
Εγγραφή: Πέμ 03 Φεβ 2005, 23:36
Model: -
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από zaharakis »

οντως skydiver πρεπει να ειναι απο την καμπανα.αλλα αν ακουγεται εστω και λιγο παραπανω ωστε να σε ενοχλει να πας να το τσεκαρεις για καλο και κακο.
δεν πρεπει να ειναι εντονος ο θορυβος αυτος που ακουγεται απο την καμπανα και προσωπικα στο δικο μου δεν εχει ακουστει ακομα τιποτα τετοιο ακομα και μετα απο 23500χλμ....
γνωμη μου ειναι να μην το αφησεις.
ολοι μας αγαπαμε αυτο που κανουμε....
ας κοιταμε να το κανουμε με ασφαλεια..
οχι αλλες απωλειες.
Δημητρης Χαλκιδα
http://www.youtube.com/my_videos?feature=mhum

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Re: ΠΕΡΙΕΡΓΟΣ ΘΟΡΥΒΟΣ

Δημοσίευση από Theod »

SKYDIVER έγραψε::D Καλημέρα και καλό μήνα. Θέλω την γνώμη σας διότι καίγομαι. Παρατηρώ όταν ανάβω την μηχανή έναν θόρυβο που δεν μπορώ να εντοπίσω με ακρίβεια. Μοιάζει να έρχεται από κινητήρα ή κιβώτιο.

Ανάβω και είμαι ρελαντί, ακούω, τότε κάτι σαν ελαφρύ γδάρσιμο οχι πολύ έντονο, με το που πατάω αμέσως τον συμπλέκτη εξαφανίζεται , αν το ξαναφήσω επανέρχεται. Δεν μπορώ να θυμηθώ αν τον έκανε και παλαιότερα τον θόρυβο. Δεν μου δημιουργεί κανένα πρόβλημα στην οδήγηση. (Αλλαγές ταχυτήτων, αυξημένος θόρυβος κ.α) Έχω μόνο 4.000Km/h

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και τις πολύτιμες γνώμες σας.

ΟΛΑ τα μηχανάκια διαφοροποιούν το θόρυβό τους όταν πατάς συμπλέκτη γιατί έτσι απομονώνεις ένα σκασμό κινούμενα μέρη που συνεισφέρουν και αυτά στον συνολικό θόρυβο του μοτέρ.
Μην ανησυχείς εκτός αν η διαφορά θορύβου πατώντας τον συμπλέκτη είναι πολύ μεγάλη.
Με άλλα ή φρέσκα λάδια επίσης θα δεις διαφορά...

Άβαταρ μέλους
zaharakis
Δημοσιεύσεις: 1097
Εγγραφή: Πέμ 03 Φεβ 2005, 23:36
Model: -
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ
Επικοινωνία:

Re: ΠΕΡΙΕΡΓΟΣ ΘΟΡΥΒΟΣ

Δημοσίευση από zaharakis »

Theod έγραψε:
SKYDIVER έγραψε::D Καλημέρα και καλό μήνα. Θέλω την γνώμη σας διότι καίγομαι. Παρατηρώ όταν ανάβω την μηχανή έναν θόρυβο που δεν μπορώ να εντοπίσω με ακρίβεια. Μοιάζει να έρχεται από κινητήρα ή κιβώτιο.

Ανάβω και είμαι ρελαντί, ακούω, τότε κάτι σαν ελαφρύ γδάρσιμο οχι πολύ έντονο, με το που πατάω αμέσως τον συμπλέκτη εξαφανίζεται , αν το ξαναφήσω επανέρχεται. Δεν μπορώ να θυμηθώ αν τον έκανε και παλαιότερα τον θόρυβο. Δεν μου δημιουργεί κανένα πρόβλημα στην οδήγηση. (Αλλαγές ταχυτήτων, αυξημένος θόρυβος κ.α) Έχω μόνο 4.000Km/h

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και τις πολύτιμες γνώμες σας.

ΟΛΑ τα μηχανάκια διαφοροποιούν το θόρυβό τους όταν πατάς συμπλέκτη γιατί έτσι απομονώνεις ένα σκασμό κινούμενα μέρη που συνεισφέρουν και αυτά στον συνολικό θόρυβο του μοτέρ.
Μην ανησυχείς εκτός αν η διαφορά θορύβου πατώντας τον συμπλέκτη είναι πολύ μεγάλη.
Με άλλα ή φρέσκα λάδια επίσης θα δεις διαφορά...
εδω εισαι? και το strom ετσι κανει????

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
ολοι μας αγαπαμε αυτο που κανουμε....
ας κοιταμε να το κανουμε με ασφαλεια..
οχι αλλες απωλειες.
Δημητρης Χαλκιδα
http://www.youtube.com/my_videos?feature=mhum

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Re: ΠΕΡΙΕΡΓΟΣ ΘΟΡΥΒΟΣ

Δημοσίευση από Theod »

zaharakis έγραψε: εδω εισαι? και το strom ετσι κανει????

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Άσε αγόρι μου...Έτσι και ακούσεις τον ήχο του V2 - ειδικά με κανένα πιο ελεύθερο τελικό - μετά το Φείζερ θα σου θυμίζει ....καραμούζα :P

SKYDIVER

Δημοσίευση από SKYDIVER »

:wink: Καλημέρα, σε λίγα χιλιόμετρα θα το πάω για αλλαγή λαδιών (5.000Kmh) οπότε θα το κοιτάξουν. :shock:

Σας ευχαριστώ θερμά.

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Theod »

zaharakis έγραψε: ΣΚΕΨΟΥ ΟΤΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΑΡΧΙΣΕ ΝΙΚΟ......


παντως ειναι αδικο να τα βαζουμε με κομενα μηχανακια.....................

:twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
Έτσι, έτσι...

Προφανώς οι κιτρινιάρηδες ΑΦΟΥ δοκίμασαν το μηχανάκι, έκριναν ότι το γκάζι του είναι ΤΟΣΟ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ, ώστε και να κόψουνε λίγο πάλι πανγρήγορο είναι, οπότε δεν τρέχει κάστανο :D :lol: :D :lol:

Κάτι που φυσικά ....δεν χρειάστηκε να γίνει στο Φείζερ... :twisted: :twisted:

Άβαταρ μέλους
zaharakis
Δημοσιεύσεις: 1097
Εγγραφή: Πέμ 03 Φεβ 2005, 23:36
Model: -
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από zaharakis »

Theod έγραψε:
zaharakis έγραψε: ΣΚΕΨΟΥ ΟΤΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΑΡΧΙΣΕ ΝΙΚΟ......


παντως ειναι αδικο να τα βαζουμε με κομενα μηχανακια.....................

:twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
Έτσι, έτσι...

Προφανώς οι κιτρινιάρηδες ΑΦΟΥ δοκίμασαν το μηχανάκι, έκριναν ότι το γκάζι του είναι ΤΟΣΟ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ, ώστε και να κόψουνε λίγο πάλι πανγρήγορο είναι, οπότε δεν τρέχει κάστανο :D :lol: :D :lol:

Κάτι που φυσικά ....δεν χρειάστηκε να γίνει στο Φείζερ... :twisted: :twisted:
φυσικα και δεν χρειαστηκε να το κοψουν το fazer γιατι δεν εχει κανενα προβλημα να το κανουν πιο αργο...
εχεις ακουσει κανα πλοιο να μπαινει σε στροφες η να πηγαινει 200+ χλμ?

φυσικα οχι γι αυτο το κοψανε το φορτηγο σου γιατι αν δεν το κανανε θα ηταν βαρκα-γυαλο

:twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
ολοι μας αγαπαμε αυτο που κανουμε....
ας κοιταμε να το κανουμε με ασφαλεια..
οχι αλλες απωλειες.
Δημητρης Χαλκιδα
http://www.youtube.com/my_videos?feature=mhum

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φρένα-Μετάδοση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης