ασφαλεια μπροστινου γραναζιου

Οτι αφορά το σύστημα φρένων τακάκια-δίσκοι, σωληνάκια , σαζμαν , γραναζια-αλυσιδα
Απάντηση
SOULKEEPER

ασφαλεια μπροστινου γραναζιου

Δημοσίευση από SOULKEEPER »

Λοιπον αντιμετωπιζω το εξης...Στην διαδρομη απο πειραια για κεντρο(με γυναικα κ βαλιτσα πισω)μου φανηκε οτι ακουσα ενα θορυβο..Δεν εδωσα πολυ βαση κ θεωρησα οτι ισως μετακινηθηκε κατι μεσα στη βαλιτσα..Μετα απο λιγο,σε κατεβασμα απο 3η σε 2α κ αφηνοντας αργα τον συμπλεκτη,μου εσβησε!!!Κανω αριστερα,γυριζω το διακοπτη ξαναβαζω μπροστα κ πηρε κανονικα(δεν εβγαλε καποιο code..)Katalaba oti kati den paei kala κ παρατηρησα οτι στον αριστερο πατητηρα αισθανομουν ψιλοκαραδασμους κ ο θορυβος προερχεται απο την αριστερη πλευρα κατω(αλυσιδα,γραναζια καπου εκει..).ελεγξα την αλυσιδα κ φαινεται οκ..
σημερα μου εσβησε αλλες 4 φορες παλι σε κατεβασματα...Παρατηρησα οτι κουμπωνοντας την ταχυτητα μετα απο λιγο ακουγεται ενα γκκρανκκκκ στην περιοχη αλυσιδας γραναζια...Ειχα αλλαξει γραναζι μπροστα(εβαλα 15αρι πριν κανα 3μηνο) κ το ειχα σφιξει με αεροκλειδο...
Επισης βαζοντας μπροστα σημερα οι στροφες επαιζαν 850-980 κ αφου του επαιξα μια γκαζια επανηλθε στα 1140 που ηταν πριν...
Τι μπορει να ειναι ρε παιδια? :?

SOULKEEPER

Δημοσίευση από SOULKEEPER »

σε ευχαριστω καταρχην για την αμεση ανταποκριση...
Αλλα το tps το ειχα αποκλεισει επειδη το εχω αλλαξει λιγοτερο απο χρονο μες στην εγγυηση....

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Re: Σβηνει????

Δημοσίευση από Theod »

Στο συνεργείο ΑΜΕΣΑ...οι θόρυβοι και οι κραδασμοί από την περιοχή της αλυσίδας-γραναζιού, (πολύ περισσότερο αφού έχεις αλλάξει γρανάζι) πρέπει να ελεγχθούν το συντομότερο...

SOULKEEPER

Δημοσίευση από SOULKEEPER »

Αυτο ακριβως θα κανω...Αυριο πρωι πρωι παω συνεργειο κ θα ενημερωσω....

SOULKEEPER

Δημοσίευση από SOULKEEPER »

Λοιπον το προβλημα λυθηκε.. :)
Ο μηχανικος μου αλλαξε την ασφαλεια μπροστινου γραναζιου(ειχα χρησιμοποιησει την ιδια οταν αλλαξα γραναζι)κ λαδωσε την αλυσιδα..Ο θορυβος εξαφανιστηκε!! :D
Οσον αφορα τα σβησιματα μου ειπε οτι ηταν καθαρα θεμα power commander κ ρυθμισης κ ειχε δικιο(ετσι φαινεται δηλαδη...)
Πριν απο λιγο γυρισα απο χαλκιδα οπου ρυθμισα στον Δημου το μηχανακι... :)
Το μηχανακι πριν τη ρυθμιση,αν πηγαινα με 1η 2α μεχρι 3500 στροφες απλα δεν πηγαινε!!!"κλωτσαγε" σα τρελο!! Διορθωθηκε αυτο!!! :D Επισης ρυθμισε την περιοχη 4500-6500 στροφες οπου ειχα μια αυξηση γυρω στα 3-4 αλογα σαυτο το φασμα(θα φροντισω να παρω κ το διαγραμμα..)
Ayta!! :)

Άβαταρ μέλους
kurpi21
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Πέμ 26 Σεπ 2013, 07:56
Model: FZ6
Τοποθεσία: Aλεξανδρουπολη
Επικοινωνία:

Re: ασφαλεια μπροστινου γραναζιου

Δημοσίευση από kurpi21 »

φιλε μου τι ακριβως ρυθμιση εκανες? ....καντο μας κατανοητο

Άβαταρ μέλους
dimitrisfz
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3390
Εγγραφή: Σάβ 12 Απρ 2008, 20:12
Model: MT09
Model year: 2015
Τοποθεσία: Milktsi
Επικοινωνία:

Re: ασφαλεια μπροστινου γραναζιου

Δημοσίευση από dimitrisfz »

Μετα απο 6 χρονια δυσκολο να θυμαται ο φιλος....ασε που δεν γραφει πλεον!!! :mrgreen: :/abwave::)
Οι σοφοί μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
Οι ανόητοι μιλούν επειδή πρέπει κάτι να πουν.
Πλάτων, 427-347 π.Χ

Άβαταρ μέλους
ilias
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4457
Εγγραφή: Παρ 29 Αύγ 2008, 22:46
Model: FZ1
Τοποθεσία: zimbabwe
Επικοινωνία:

Re: ασφαλεια μπροστινου γραναζιου

Δημοσίευση από ilias »

:shock:
Courage is not lack of fear ..but the ability to act while facing fear!



Εικόνα

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: ασφαλεια μπροστινου γραναζιου

Δημοσίευση από koulis »

dimitrisfz έγραψε:Μετα απο 6 χρονια δυσκολο να θυμαται ο φιλος....ασε που δεν γραφει πλεον!!! :mrgreen: :/abwave::)
-ή μπορει να εχει πουλησει τη μηχανη
-ή μπορει να εχει φυγει για τα ξενα

:mrgreen: :lol:
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φρένα-Μετάδοση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες