Επιλογή τρομπας?

Οτι αφορά το σύστημα φρένων τακάκια-δίσκοι, σωληνάκια , σαζμαν , γραναζια-αλυσιδα
Απάντηση
allpas
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ 30 Μαρ 2020, 23:10
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Επιλογή τρομπας?

Δημοσίευση από allpas »

Καλησπέρα σε όλους!
Θα ήθελα να ρωτήσω την άποψη σας περί επιλογής διάστασης εμβόλου τρομπας μπροστινού! Μιας και μου ήρθαν κάποια χρήματα που δεν τα είχα υπολογίσει (είμαι και ο μόνος που το γνωρίζει 😂)...κι επειδή καιρό τώρα ήθελα κάτι να δώσω παραπάνω στο Fazer αλλά όλο κάτι προέκυπτε...αυτή τη φορά το έκανα το βήμα! Βρήκα σε πάρα πολύ καλή τιμή αντάπτορες αλλά και δαγκάνες brembo stylema ακτινικές με καινούργια τακάκια που δεν μπόρεσα να αντισταθώ! Λογικά μέσα σε αυτές τις μέρες θα τα έχω στα χέρια μου! ( Είναι να μπουν και νέα λάστιχα...αλλά αυτό είναι για άλλη υποενότητα...)
Επομένως μένει να μπει και η κατάλληλη τρόμπα και σωληνάκια υψηλής ώστε τα φρένα να αποδώσουν σωστά...γιατί τα φρένα του s1 απλά δεν......

Επομένως ...
1) Σωληνάκια υψηλής μόνο στο κύκλωμα τψν μπροστινών ή και σε όλο το κύκλωμα του ABS? Διαβάζω αλλά οι απόψεις διαφορετικές...
2) Κυρίως τι τρόμπα έχετε να προτείνετε? Και τι μέγεθος εμβόλου???
Διαβάζω ότι όλοι βάζουν είτε 17 είτε 19 έμβολο....

17 λένε ότι δεν είναι τόσο απόλυτο αλλά σου δίνει καλύτερη αίσθηση στο πόσο να πατήσεις το φρένο...
19 ότι είναι απόλυτο το πάτημα του...με λιγότερη πληροφόρηση αλλά πιο έντονο φρενάρισμα...όπου κι εκεί κάποιοι λένε ότι αφού έχω abs...δεν θα παίξει ρόλο μιας και το abs θα το κόβει ...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
Το ξέρω ότι κάποιοι θα πείτε ότι μπορούσα με λιγότερα χρήματα να έχω αποτέλεσμα...ή ότι με τα χρήματα αυτά θα μπορούσα να αλλάξω κι άλλα κτλ.... αλλά μικρόβιο είναι αυτό! Ναστε καλά!!!💪

Άβαταρ μέλους
AndStuff
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: Τετ 29 Ιαν 2020, 23:58
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Τοποθεσία: Πειραιάς
Επικοινωνία:

Re: Επιλογή τρομπας?

Δημοσίευση από AndStuff »

Αρχικα, λες για τα φρενα του S1, αλλα το προφιλ σου λεει S2, και αναφερεις και ABS. Διαλεξε τι εχεις, να καταλαβουμε και μεις XD

Σχετικα με την τρομπα, 17αρα. 19αρα η brembo δεν προτεινει ουτε για τα R1 :P

ΥΓ: Ελπιζω να εχεις ηδη αλλαγμενες αναρτησεις, και μετα να τα δινεις σε φρενα :D

Άβαταρ μέλους
m-power
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 551
Εγγραφή: Τρί 25 Ιαν 2005, 11:51
Model: Other
Model year: 2015
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Επιλογή τρομπας?

Δημοσίευση από m-power »

Είχα αλλάξει τρόμπα φρένου σε ένα aprilia caponord και έβαλα braking την είχα πάρει από το brakeshop 260€ μαζί με το δοχείο υγρόν φρενών . έχει 16 και 19 διάμετρο , εγώ είχα πάρει 19 και είχα ακτινικές δάγκανες με αποστάτες αλλά και ABS.


https://www.braking.com/pub/media/catal ... schede.jpg
Aprilia Caponord 1200 '15

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φρένα-Μετάδοση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες