Κομπιασματα στην 1η

Οτι αφορά το σύστημα φρένων τακάκια-δίσκοι, σωληνάκια , σαζμαν , γραναζια-αλυσιδα
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
paulasis
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Παρ 12 Ιούλ 2019, 23:42
Model: -
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Κομπιασματα στην 1η

Δημοσίευση από paulasis »

Καλησπερες
Τις τελευταιες μερες παρατηρω μια δυσκολια στην εκκινηση με πρωτη, σαν κομπιασμα, σκορτσαρισμα, να θελει περισσοτερο γκαζι για να προχωρησει και να τρεμει παραπανω μεχρι να ανεβασει ταχυτητα. Συμπεφτει χρονικα με οδηγικο λαθος που εκανα την προηγουμενη εβδομαδα σε μια λιγο πιο βιαιη εκκινηση στην 1η σε φαναρι (για την αποφυγη εμποδιων), αν και δεν ξερω αν μπορει να ειναι απο αυτο, μιας και δεν ηταν κατι τρελο, οριακα σηκωθηκε ελαχιστα η μπροστα ροδα και μεχρι εκει. Σε καμια αλλη ταχυτητα ή περιπτωση δεν διαπιστωνω προβλημα, παρα μονο στην εκκινηση στην 1η.
Πηγα σε μηχανικο, σε εξουσιοδοτημενο και μου ειπε οτι δεν βρηκε τιποτα, οτι δεν βλεπει καποιο προβλημα ουτε οτι δυσκολευεται η μηχανη, γενικα απολυτως τιποτα.
Παρ ολα αυτα, εγω βλεπω μια συμπεριφορα διαφορετικη απο πριν και φοβαμαι μην ειναι καμια ζημια που γινει μεγαλυτερη στην πορεια.
Να πω οτι τα λαδια ειναι φρεσκα και η μηχανη ειναι καλοσυντηρημενη!
Καμια ιδεα κανεις? Εχει συναντησει κανεις τιποτα παρομοιο?

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Κομπιασματα στην 1η

Δημοσίευση από SoR_gr »

δηλαδή, ξεκινάς και κάνει κομπιάσματα η μηχανή;

ή αν πηγαινεις με 1η και σταθερή ταχύτητα νιώθεις και κάνει κατι κοψίματα στην κύληση της (οχι στην λειτουργία της)
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
paulasis
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Παρ 12 Ιούλ 2019, 23:42
Model: -
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Κομπιασματα στην 1η

Δημοσίευση από paulasis »

Μονο στην εκκινηση! Σε πορεια σε σταθερη ταχυτητα ειναι κομπλε! Ο μηχανικος μου ελεγξε και την ντιζα συμπλεκτη, την εσφιξε λιγο κτλ αλλα και παλι τα ιδια...

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Κομπιασματα στην 1η

Δημοσίευση από Solomon »

Παύλο αν ήταν κάθε φορά που σηκωνόταν η μπροστινή ρόδα να είχα προβλήματα στην μηχανή... Δεν θα είχα μηχανή εδώ κ μια δεκαετία!
Αστειεύομαι!
Είναι πολλοί κ διάφοροι οι λόγοι που μπορεί να σου προκαλούν μια τέτοια συμπεριφορά κ συνήθως οι απίθανοι. Από ότι μου έλεγε ο Αργύρης, είδε τεράστια διαφορά όταν , μεταξύ άλλων, αλλάξανε κάτι σωληνάκια υποπίεσης κάτω από το ρεζερβουάρ.
Από κει κ πέρα σίγουρα χρειάζεται να το δει κ κάποιος άλλος μάστορας,ο Καραμανώλης συστήνεται ανεπιφύλακτα, γιατί από περιγραφή κ μόνο δεν μπορεί να πάει κάπου το μυαλό μου συγκεκριμένα.
Τέτοια κοψίματα χαμηλά μπορεί να είναι από μπουζί, μπορεί να είναι από αντλία, μπορεί να είναι ακόμη ακόμη κι από κάποια κομμένη γείωση. Μπορεί κ τίποτα απ'τα παραπάνω ή να είναι συνδυασμός τρέχα γυρεύε..

Άβαταρ μέλους
paulasis
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Παρ 12 Ιούλ 2019, 23:42
Model: -
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Κομπιασματα στην 1η

Δημοσίευση από paulasis »

Αρα αναγκαστικα παω Καραμανωλη και ψαχνω... Σκεφτομαι και την κακια βενζινη μιας και ειναι το μονο διαφορετικο που εκανα εκεινη την μερα...

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Κομπιασματα στην 1η

Δημοσίευση από Solomon »

Θεωρητικά όταν θα βάλεις "καλή" θα στρώσει μόνο του αν οφείλεται σ αυτό

Άβαταρ μέλους
paulasis
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Παρ 12 Ιούλ 2019, 23:42
Model: -
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Κομπιασματα στην 1η

Δημοσίευση από paulasis »

Update στο θεμα μου. Πηγα καραμανωλη και εκανε γερο ψαξιμο, μεχρι και ελεγχο στις βαλβιδες. Τελικα ηταν τα μπουζι μου, δεν τα ειχε σφιξει καλα ο προηγουμενος και με τον καιρο χαλαρωσαν παραπανω. Εφτασαν σε σημειο που κατα καποιο τροπο δουλευε σαν δικυλινδρο και εχανε πολυ αποδοση σε χαμηλες στροφες! Ειχαν βρωμισει κιολας και τα αλλαξαμε ολα. Μετα απο αυτο, ολα κομπλε!!

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Κομπιασματα στην 1η

Δημοσίευση από Solomon »

Έλα ρε μαν! Παλι καλά που δεν ήταν και σοβαρό. Πάντως ο ατιμος ο Σταμάτης αποδεικνύει για άλλη μια φορά ότι δεν είναι τυχαίος

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φρένα-Μετάδοση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες